2014 National Racing Calendar
Currently in its 16th season, the National Racing Calendar (NRC) is the premier domestic road race calendar in the U.S. With an overall ranking system that determines the best individual male and female cyclists, as well as the best teams, the NRC features the nation’s top Pro-Am road race events, boasts a total prize purse of more than one million dollars, and is open to both professional and amateur cyclists.

Series Contact (For scoring inquiries): Tom Mahoney (Email)

View all races within this series

Rider Standings

Riders | Teams by Race Type

Men

Place
Rider
Points
1
Travis McCabe (UCI PCT: UnitedHealthcare )
672
2
Thomas Zirbel (UCI CT/WPT: Rally Cycling)
458
3
Ian Crane (UCI CT: Jamis Hagens Berman)
418
4
Jesse Anthony (UCI CT: Rally Cycling)
406
4
Joseph Rosskopf (UCI PT: BMC Racing Team)
406
9
Serghei Tvetcov (UCI CT: Jelly Belly p/b Maxxis)
310
10
James Oram (BISSELL Development Team)
292
11
290
12
Daniel Jaramillo Diez (UCI CT: Jamis Hagens Berman)
272
13
Luis Alberto Romero Amaran (UCI CT: Team Jamis)
256
15
Carter Jones (UCI PT: Team Giant-Alpecin)
240
19
Eric Marcotte (UCI CT: Cylance)
208
20
Tyler Magner (UCI CT: Holowesko | Citadel Racing Team p/b Hincapie Racing)
190
22
Robert Britton (UCI CT: Bissell Pro Cycling Team)
186
23
Chad Beyer (UCI CT: Canyon Bicycles)
184
24
Fabio Calabria (GS Ciao)
178
25
Stephen Leece (UCI CT: Team Jamis)
150
26
Matthew Cooke (UCI CT: Jamis Hagens Berman)
146
27
Brecht Dhaene (UCI CT: Astellas Cycling Team)
144
29
MacKenzie Brennan (UCI CT: Holowesko | Citadel Racing Team p/b Hincapie Racing)
130
30
Emerson Oronte (UCI CT: Rally Cycling)
126
30
Kirk Carlsen (UCI CT: Jelly Belly Cycling)
126
32
Heath Blackgrove (UCI CT: Elevate-KHS Pro Cycling)
124
34
Alessandro Bazzana (UCI CT fly v australia p/b successfull l)
114
35
Scott Zwizanski (UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
108
37
Daniel Eaton (UCI PCT: UnitedHealthcare )
104
38
Juan Jose Haedo (UCI CT: Jamis Hagens Berman)
100
42
Brendan Rhim* (UCI CT: Holowesko | Citadel Racing Team p/b Hincapie Racing)
90
43
Joshua Berry (UCI CT: Jelly Belly p/b Maxxis)
82
44
Stefano Barberi (Support Clean Sport/SeaSucker/Guttenplan Coaching)
80
44
Thomas Soladay (UCI CT: Rally Cycling)
80
47
Maxim Jenkins (Davis Bike Club Elite Team)
72
49
Samuel Bassetti (Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery)
60
49
Erik Slack (UCI CT: Jelly Belly p/b Maxxis)
60
49
Julian Kyer (UCI CT: Team SmartStop)
60
52
Coulton Hartrich (Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching)
58
53
Timothy Rugg (Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery)
56
55
Colin Joyce (UCI CT: Rally Cycling)
46
56
Daniel Summerhill (UCI PCT: UnitedHealthcare )
44
57
Jeff Louder (UCI CT: Axeon Hagens Berman)
38
57
Christopher Winn (UCI CT: Canyon Bicycles)
38
61
Shane Kline (UCI CT/WPT: Rally Cycling)
34
64
Tobin Ortenblad (Donkey Label)
30
64
Charles (Brad) Huff (UCI CT: Rally Cycling)
30
68
Joseph Schmalz (UCI CT: Elevate-KHS Pro Cycling)
28
69
Ben Frederick (beyondCX)
26
69
Christopher Jones (UCI PCT: UnitedHealthcare )
26
72
Robert Squire (UCI CT: Canyon Bicycles)
22
72
Roman Kilun (Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees)
22
72
Timothy Mitchell (UCI CT: CCB Velotooler)
22
76
Logan Owen* (UCI CT: Axeon Hagens Berman)
20
76
Christopher Putt (UCI CT: Jelly Belly p/b Maxxis)
20
76
Eric Young (UCI CT: Rally Cycling)
20
80
Brad Neagos (UCI CT: Team Illuminate)
18
84
Travis Livermon (UCI CT: Astellas Cycling Team)
16
84
Winston David (SC Competitive Cyclist)
16
84
Justin Rossi (Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery)
16
84
Josh Yeaton (GS Ciao)
16
88
Adrien Costa* (UCI CT: Axeon Hagens Berman)
14
88
David Santos (Elevate-KHS)
14
90
Kiel Reijnen (UCI PT: Trek-Segafredo)
12
90
Torey Philipp (Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery)
12
92
Samuel (Hunter) Snipe Grove (UCI CT: Cylance)
10
92
Sergio Hernandez (UCI CT: Incycle Cannondale)
10
92
Michael Torckler (Bissell/ABG Cycling Club)
10
92
James Peterman (303 Project)
10
101
Steven Perezluha (Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching)
8
103
Cole House (Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching)
6
103
Steve Fisher (UCI CT: Canyon Bicycles)
6
103
Jacob Rytlewski (Bissell-ABG-Giant)
6
103
Carson Miller (VELOBODY / Bikesale)
6
103
Jonathan Clarke (UCI PCT: UnitedHealthcare )
6
103
Paul Lynch (CT Cycling Advancement Program)
6
103
Johnathan Freter (Support Clean Sport/SeaSucker/Guttenplan Coaching)
6
103
Taylor Shelden (UCI CT: Jelly Belly p/b Maxxis)
6
103
Shawn Gravois (UCI CT: Lupus Racing Team)
6
103
Cortlan Brown (UCI CT: Astellas Cycling Team)
6
103
Justin Mauch (Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery)
6

Women

Place
Rider
Points
1
Lauren Stephens (UCI WPT: Team TIBCO-Silicon Valley Bank)
934
2
Mara Abbott (UCI WPT: Wiggle-Honda)
564
5
Flavia Oliveira (FCS|Visit Dallas DNA Cycling Regional Team p/b JobDox)
416
7
Tayler Wiles (UCI WPT: UnitedHealthcare Pro Cycling)
360
13
Lex Albrecht (Sho-Air TWENTY20 Development )
256
14
Jessica Cutler (Colavita Racing)
246
15
Shelley Olds (UCI WPT: Cylance Pro Cycling)
200
19
Krista Doebel-Hickok (UCI WPT: Cylance Pro Cycling)
194
22
Abigail Mickey (UCI WPT: Colavita | Bianchi)
174
23
Anna Sparks (UCI WPT: Visit Dallas DNA Pro Cycling)
170
24
Lauren Hall (UCI WPT: UnitedHealthcare Pro Cycling)
164
26
Erica Allar (UCI WPT: Rally Cycling)
148
28
Kathryn Hunter (ATC Racing)
142
30
Scotti Lechuga (UCI WPT: Hagens Berman | Supermint)
134
32
Alison Tetrick (UCI WPT: Cylance Pro Cycling)
126
33
Jessica Cerra (UCI WPT: Hagens Berman | Supermint)
124
36
Anne Perry (Bingham Cyclery Peak Fasteners)
104
37
Kaitlin Antonneau (UCI WPT: Cylance Pro Cycling)
100
39
Mandy Heintz (UCI WPT: Visit Dallas DNA Pro Cycling)
98
40
Katharine Hall (UCI WPT: UnitedHealthcare Pro Cycling)
96
42
Janel Holcomb (UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
86
45
Breanne Nalder (UCI WPT: Visit Dallas DNA Pro Cycling)
60
47
Jade Wilcoxson (UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
54
49
Annie Toth (Groove Subaru Excel Sports)
48
52
Whitney Allison (UCI WPT: Colavita | Bianchi)
26
52
Kelly Catlin* (UCI WPT: Rally Cycling)
26
57
Athena Countouriotis (Sisterhood of Cycling)
22
57
Amy Charity (UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
22
60
Brianna Walle (UCI WPT: Team TIBCO-Silicon Valley Bank)
20
63
Beth Ruiz (Zimmer Capital Orthopedics p/b Foundation)
16
66
Leah Thomas (UCI WPT: Sho-Air TWENTY20)
14
66
Meredith Miller (Noosa Pro Cyclocross)
14
68
Sara Headley (UCI WPT: Team TIBCO-SVB)
12
69
Laura Van Gilder (Mellow Mushroom p/b Psimet)
10
69
Mia Manganello (UCI WPT: Visit Dallas DNA Pro Cycling)
10
69
Samantha Schneider (UCI WPT: Team Illuminate)
10
69
Lenore Pipes (Van Dessel Factory Team)
10
69
Jacqueline Parker (Mystic Velo Club)
10
69
Tina Pic (Papa John's Racing p/b TREK)
10
75
Diane Moug (Folsom Bike/Trek)
8
77
Sara Bird (Folsom Bike/Trek)
6
77
Abby Krawczyk (Orion Racing)
6
77
Amy Thornquist (DNA Cycling 801)
6
77
Kristin McGrath (UCI WPT: Exergy TWENTY16)
6

Team Standings by Race Type

Riders | Teams by Race Type

(*) Denotes Young Rider (under 23)