Race Results for
Ocala Stage Race
Ocala, FL
(Event Information)
Time Trial on 09/17/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clifford Jackson (1 - Cat5)   Sanford, FL0:11:39 257185  544 Florida Masters Cycling
2Steve Agronick   Villages, FL0:12:07 1209  545 Florida Masters Cycling

Men - Masters 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1453.35Charles Jerabek   Jacksonville, FL0:09:59 46930  351 Jacksonville Racing Club
2470.30Pete Loftis (1 - Cat3)   Ponte Vedra Beach, FL0:10:26 244641  374 Florida Masters Cycling
3487.25Stuart Lamb   Tampa, FL0:10:29 288588  372 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
4504.19Marcus Watters   Altamonte Springs, FL0:10:44 105245  363 David's World Cycling
5521.14Paul Bordas   Stuart, FL0:11:06 342576  366 Treasure Coast Cycling Association
6538.08Peter Ballotta   Tampa, FL0:11:28 307683  368 Florida Velo
7Edward England   0:13:56  379 Unattached
8571.98Bruce Van Hoozen (1 - Cat4)   Brooksville, FL0:19:15 186892  359 Unattached

Men - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1426.01Michael Adams   Tampa, FL0:09:31 231630  253 Cross Creek Cycling Club-C4
2462.35Andy Mapple   Orlando, FL0:10:00 294004  242 Florida Velo
3498.68Brian Roach   Boca Raton, FL0:10:03 62473  248 Unattached
4535.01Will Larson   Dunedin, FL0:10:05 196529  247 GearLink Racing INC.
5571.34David Thorpe   Saint Augustine, FL0:10:24 296669  246 Unattached

Men - Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1429.65Jeb Stewart (1 - Cat2)   Tampa, FL0:09:40 176299  199 GearLink Racing INC.
2439.67Julio Rojas   Pompano Beach, FL0:09:59 175402  173 AG Bikes / Pink Panthers
3449.69Joshua Drew   Orlando, FL0:10:12 10026  194 Atlantic Shores Velo
4459.71David Mcenery   Largo, FL0:10:13 323966  168 Florida Velo
5469.74Carlos Soler   Longwood, FL0:10:20 104661  172 DWC Racing
6479.76Andres Munera   Tampa, FL0:10:22 307870  159 Unattached
7489.78Mark Poteet (1 - Cat3)   Tampa, FL0:10:26 232389  152 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
8499.80David Smith   Jacksonville, FL0:10:28 275883  198 VeloBrew Cycling Club
9509.82John Gissal (2 - Cat2)   Tampa, FL0:10:28 173583  162 GearLink Racing INC.
10519.85Jose Armas   Pembroke Pines, FL0:10:38 243186  174 AG Bikes / Pink Panthers
11529.87Vance James   Lakeland, FL0:10:51 47935  197 ZMOTION Racing Team
12539.89Chad Luedtke (1 - Cat4)   Orlando, FL0:10:55 286187  163 Armada Racing
13549.91Eric Milbrandt (2 - Cat3)   Ocala, FL0:10:57 227348  164 UPMC Cycling Performance
14559.93Aaron Fulton   Jacksonville, FL0:11:07 182266  195 VeloBrew Cycling Club
15569.96Jorge Garcia   Cooper City, FL0:11:11 65563  154 Z's Bike Shop / Vista Velo.com
16579.98Kurt Phillips   Lakeland, FL0:11:17 49190  146 ZMOTION Racing Team
17590.00Guillermo Guzman   Hialeah, FL0:11:39 247857  196 Unattached

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL0:10:17 325196  32 Cool Beans Racing
2Ruben Delcristo   Miami, FL0:11:15 272424  99 Blue Star- Rossetti Development Team

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Michael Neslon   Clermont, FL0:11:19 306147  376 Orlando Road Club Inc
2565.00Alex Couture   Tampa, FL0:11:20 359791  385 Unattached
3590.00Alan Edwards   Jacksonville, FL0:11:24 353190  384 VeloBrew Cycling Club

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1465.73Nicholas Collins   Canton, GA0:10:55 288702  454 Orlando Road Club Inc
2487.34Hayden Blom   Jacksonville, FL0:11:24 304954  462 VeloBrew Cycling Club
3508.95Anselm Teather   Merritt Island, FL0:11:39 256024  245 Colavita Racing Inc.
4530.56Corbin Wapshott   Longwood, FL0:13:19 334028  257 Orlando Road Club
5552.17James Mertens   Vero Beach, FL0:13:26 269208  243 Colavita Racing Inc.
6573.78Austin Wright   Stuart, FL0:13:35 321612  244 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1219.65Winston David (1 - Cat1)   Greenville, SC0:09:06 194743  33 Globalbike Racing
2238.12Daniel Holt (2 - Cat1)   Alpharetta , GA0:09:10 63559  31 Team Type 1- Development
3256.60Shawn Gravois   Sarasota, FL0:09:28 230009  56 Globalbike Racing
4275.08James Schurman (3 - Cat1)   Deerfield Beach, FL0:09:42 284479  53 Chemstar
5293.56Ryan Woodall   Ocala, FL0:09:46 153440  61 Unattached
6312.04Derek Schanze   Gainesville, FL0:09:49 252844  40 GearLink Racing INC.
7330.51Eric Stubbs   Gainesville, FL0:09:52 255870  47 GearLink Racing INC.
8348.99Matthew Brooks   Alpharetta, GA0:09:53 249788  43 Team Type 1- Deveolpment
9367.47Ryan Saylor   Gainesville, FL0:10:03 31413  39 GearLink Racing INC.
10385.95Branden Russell (1 - Cat2)   Enumclaw Wa0:10:09 320408  28 Team Type 1- Deveolpment
11404.43Stradford Helms (4 - Cat1)   Greenville, SC0:10:14 193828  30 Team Type 1- Deveolpment
12422.90Buddy Spafford   Asheville, NC0:10:18 302191  42 Florida Velo
13441.38Darren Dowling   Sarasota, FL0:10:32 219566  41 Florida Velo
14459.86Anthony Vasilas   Saint Petersburg, FL0:10:36 197167  45 Unattached
15478.34Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL0:10:43 325196  32 Cool Beans Racing
16496.82Henry Willis   Orlando, FL0:11:05 187343  50 The Fit Lab

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1389.49Steven Baltic   Clearwater, FL0:09:48 305494  387 Ride N Rolll Cyclery
2404.48Casey Braga   Longwood, FL0:09:53 282133  358 ZMOTION Racing Team
3419.47Roy Foley   Lithia, FL0:09:54 280524  362 Team AJ's Bikes and Boards
4434.46Andrea Tosolini   Gainesville, FL0:09:57 226652  356 352 Racing p/b Bikes and More
5449.45Nikolay Eremin   Alpharetta, GA0:10:12 282784  388 Team Type 1
6464.44Dustin White   Augusta, GA0:10:17 332546  389 Heritage Bank/PCP
7479.43Joshua Servi   Longwood, FL0:10:24 239632  354 Unattached
8494.42David Monismith   Gainesville, FL0:10:44 257920  392 352 Racing p/b Bikes and More
9509.41Rolando Hernandez   Tampa, FL0:11:04 286862  353 GearLink Racing INC.
10524.40Michael Boyco   Hollywood, FL0:13:31 276631  355 Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1450.56Jeffrey Licciardello   Acworth, GA0:10:01 222452  475 North Georgia Cycling Association Inc.
2456.62Curtis Eaby   Daytona Beach, FL0:10:02 182010  556 Team Primal Racing
3462.69Dave Lewis   Sarasota, FL0:10:10 336294  477 Unattached
4468.75Taylor Gonsoulin   Canton, GA0:10:10 264556  455 Team FCA Endurance
5474.81Matt Braun   San Marcos, TX0:10:13 194677  559 Unattached
6480.87Shane Collins   Canton, GA0:10:23 289244  474 Orlando Road Club Inc
7486.94Hugo Casanas   Tampa, FL0:10:36 306446  471 Powerhouse Cycling
8493.00Ian Mcmullen   Saint Augustine, FL0:10:47 304529  466 VeloBrew Cycling Club
9499.06Christopher Evensen   Sanford, FL0:10:52 353680  476 Unattached
10505.12Pascal Jugy   Clearwater, FL0:10:57 196983  487 Florida Velo
11511.19JC Figueredo   Deland, FL0:11:06 353266  456 Unattached
12Mike Malatesta   0:11:07  480 Unattached
13523.31Armando Hernandez   Tampa, FL0:11:13 336604  498 Unattached
14529.37Steven Mace   Ocala, FL0:11:22 307029  479 Unattached
15535.44Vincent Kendziora   Ocala, FL0:11:26 351630  564 Unattached
16541.50Marc Boults   Tampa, FL0:11:28 335312  482 Unattached
17547.56John Gibson   Fleming Island, FL0:11:30 249400  486 Colavita Racing Inc.
18Connor England   0:11:33  485 Unattached
19559.69Julio Prida   Tampa, FL0:11:37 343850  497 Unattached
20565.75Bruno Moreira   Riverview, FL0:11:48 292511  460 Team AJ's Bikes and Boards
21Donald Harries   0:12:02  565 Unattached
22577.87Taylor Huckery   Lakeland, FL0:12:04 333424  469 Unattached
23583.94Scott Lameier   Valrico, FL0:12:10 305247  459 Team AJ's Bikes and Boards
24590.00Jason Brandt   Sanford, FL0:13:51 336940  468 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1460.10Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA0:11:04 185441  177 Team Type 1
2503.40Nikki Bell   Orlando, FL0:11:10 329750  148 The Fit Lab
3546.70Camille Hood   Greenville, SC0:11:53 48653  191 Unattached
4590.00Lisa Schneider   Boca Raton, FL0:12:02 221768  147 Rivet Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1474.60Zoe Mullins   Winter Garden, FL0:11:22 290669  551 Colavita Racing Inc.
2487.79Dawn Decaminada   Lakeland, FL0:11:30 360228  538 Unattached
3500.97Michelle Blake   Orlando, FL0:11:59 233167  536 Colavita Racing Inc.
4Virginia Propst   0:12:31  560 Unattached
5Sara Knauf   0:12:31  539 Unattached
6540.52Patti Haase   Tallahassee, FL0:12:36 88038  540 Unattached
7553.70Autumn Holt (1 - Cat4)   Clermont, FL0:13:43 308099  547 Colavita Racing Inc.
8566.89Michele Harris   Minneapolis, MN0:13:51 201643  546 Unattached
9580.07Meredith Sauls (2 - Cat4)   Winter Springs, FL0:14:39 348730  541 Velo's Cyclery

Mixed - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1523.82Ann Weigel   Mckinney, TX0:12:37 288493  149 Orlando Road Club Inc
2537.06Michael Mace   Ocala, FL0:13:59 337796  553 Unattached
3550.29Mackenzie Collins   Canton, GA0:14:02 298888  161 Orlando Road Club Inc
4563.53Charlie Wright   Stuart, FL0:14:05 321610  145 Treasure Coast Cycling Association
5576.76Alec Weigel   Mckinney, TX0:16:06 336906  160 Orlando Road Club Inc
6590.00Robert Zehr   Winter Garden, FL0:17:41 303478  144 Orlando Road Club Inc

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee