Race Results for
Seattle Cyclocross Series
Seattle, WA
(Event Information)
Cyclo-cross on 10/10/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Noah Trescott   0:30:24.8  146 N/A
2Justin Romesburg   0:30:28.1  139 Collision 1
3Joseph Schliesman   0:30:37.2  142 Bonney Lake Bicycle
4Patrick Leonard   0:30:39.5  129 Carbon Neutral Cycling
5John Mauro   0:30:42.3  171 
6Ryan Campbell   0:30:55.8  151 
7Dylan Carney   0:31:00.8  110 
8Timothy Scheumann   0:31:16.1  141 
9Jon Quon   0:31:26.9  156 
10Ross Miller   0:31:29.5  155 Hodala
11Dave Chipchase   0:31:36.1  184 Olympia Orthopaedic Associates
12Adrian Schulock   0:31:46.7  199 Dirty Face Racing
13Andrew Laughlin   0:31:48.2  160 
14Matt Rossman   0:31:54.5  169 
15Bill Booth   0:31:59.5  165 
16Cosmic Miller   0:32:11.6  185 Double Check
17Chris Jackson   0:32:13.6  126 Lenovo Cycling Team
18Charles Burton   0:32:18.8  153 Team cognatives
19Tony Pletcher   0:32:25.5  137 Bikesale.com
20Michael Thornton   0:32:29.5  145 unattached
21Philip Spencer   0:32:35.0  144 Lenovo
22Liam Bradshaw   0:32:37.7  106 Husky Cycling
23Michael Black   0:32:53.3  104 Team Stanley
24Evan Geary   0:32:56.4  195 First Rate Mortgage
25Jared Vigil   0:33:01.2  148 Cognatives
26Francis Stanbury   0:33:05.3  176 West Werks
27Tyson Lashbrook   0:33:09.7  179 
28John Spiess   0:33:10.5  188 
29Allen Butler   0:33:11.3  107 
30Josh Chohen   0:33:15.4  159 Soft Like Kitten
31Tim Lewis   0:33:21.8  130 Soltero
32Jeffrey Dunn   0:33:30.2  117 Scca / Starbucks
33Robin Fay   0:33:46.9  180 
34Martin Simonich   0:33:47.7  182 Byrne Invent
35Daniel Milner   0:33:56.7  134 Blue Roosters/Sports Medicine Clinic
36Nick Koops   0:34:00.5  161 
37Matthew Sipple   0:34:09.7  166 Carbon Neutral Cycling
38Mark Taylor   0:34:20.7  158 Starbucks
39Paul Oakes   0:34:32.4  507 
40568.08Eric Cockrell   Seattle, WA0:34:33.9 311819  189 Team Becher Plus
41Conor Klupar   0:34:35.4  192 
42Canon Mallory   0:34:46.9  506 Fanatik
43Tylar Miller   0:34:50.0  168 
44Shawn Harrington   0:34:50.8  154 Cycle U
45Ryan Stucky   0:34:54.5  175 
46Alex Watt   0:34:55.9  194 First Rate Mortgage
47Jason Hansen   0:35:07.1  198 Tacoma Bike
48Brenton Ward   0:35:24.2  149 
49Tanner Patnode   0:35:25.8  201 Rad Racing NW
50Thomas Hardersen   0:35:29.8  157 
51Brian Howard   0:35:30.6  200 Dirt
52Tyler Davis   0:35:31.4  116 Recycled Cycles
53Kelly Cudworth   0:35:34.1  114 The Cartridge Family
54Jason Campbell   0:35:42.4  181 Recycled Cycles
55Rober Bautista   0:36:04.3  102 
56Chris Foertsch   0:36:21.2  196 
57Edward Roberts   0:37:34.3  138 
58Scott Kuehn   0:37:43.9  197 
59Micah Middleton   0:38:18.7  133 Collision 1
60Charlie Clay   0:38:21.6  172 
61Sam Dollar   0:38:31.2  186 Tacoma Cyclocross
62Robert Higdon   0:38:49.8  174 Soft Like Kitten
63Aaron Lagerberg   0:39:39.8  187 
64Sean Leslie   0:40:47.5  191 
65Brian Fung   0:30:38.0  173 
66Aaron Last   0:31:24.1  128 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
67Andrew Kurtz   0:31:41.8  127 
68John Farell   0:37:18.0  190 
69Brian Fiete   Time N/A  183 
70Unknown Rider   Time N/A  177 

Men - Cat 4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Bryan Urakawa   Seattle, WA0:30:51.6 235138  453 
2Christopher Fast   0:31:39.7  416 Second Ascent
3Christopher Cumming   0:31:42.2  412 Motofish Racing
4Greg Sweney   0:32:05.7  451 Motofish Racing
5Matt Nuffort   0:33:13.4  495 Second Ascent
6Mathew Stanigar   0:33:31.2  468 Cucina Fresca
7Sebastian Kimura   0:33:32.8  511 Soft Like Kitten
8Joel Liefke   0:33:47.3  429 Bikeman.com
9Brian Platt   0:33:48.1  440 Apex Racing
10Matt Wallig   0:33:48.8  472 Collision 1
11Larry Jorgensen   0:33:52.6  476 Byrne Invent
12Will Fernyhough   0:33:53.3  505 Byrne Invent
13Clive Pursehouse   0:33:58.2  441 Motofish Racing
14Chad Olson   0:34:01.9  437 Cucina Fresca
15Jason Land   0:34:08.3  427 Byrne Invent
16Bob Sherrick   0:34:24.6  447 Providence Health Systems
17David Meyers   0:34:26.2  436 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
18John Drenning   0:34:34.5  489 
19Allan MacInnis   0:34:35.2  431 Cycle U
20Paul Faestel   0:34:36.8  490 
21Mick Adkisson   0:34:42.8  486 
22Randy Manion   0:34:52.7  434 Byrne Invent
23Peter Benarcik   0:34:57.9  478 
24James Weigand   0:35:01.1  456 Me
25Jonathan Blunt   0:35:07.4  504 Pedal dynamics
26Marc Schnable   0:35:14.4  500 BD Roofing
27Mike Osier   0:35:22.7  462 Old Town Bicycle p/b State Farm
28Peter Tang   0:35:31.2  481 
29Alex Gentile   0:35:32.0  419 Byrne Invent
30Bill Blackburn   0:35:40.7  405 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
31Dean Sabol   0:35:43.9  463 Pedal dynamics
32Brennan Marquez   0:35:49.2  503 
33Mike Braaten   0:35:52.2  408 Old Town Bicycle p/b State Farm
34Caleb Banta-Green   0:35:54.5  401 
35Craig Goodmansen   0:35:59.7  464 Pedal dynamics
36Rob McGarty   0:36:03.7  435 
37Scott McNees   0:36:12.8  494 
38Dodi Nov   0:36:14.9  497 Byrne Invent
39Jason Sobottka   0:36:27.5  496 Old Town Bicycle p/b State Farm
40Andy Rosser   0:36:29.6  445 Olympia Orthopaedic Associates
41Andy Howat   0:36:50.8  492 
42Dwight Snodgrass   0:36:56.3  449 Old Town Bicycle p/b State Farm
43Lee Brunz   0:37:00.3  512 
44Travis Fulton   0:37:17.4  466 Motofish Racing
45Travis Dougan   0:37:26.4  414 Cycle U
46Christopher Gay   0:37:50.2  418 
47Pete Hinckley   0:37:51.0  422 Amgen Cycling
48Kim Eakin   0:38:14.6  501 Cannondale
49Jonathan Barr   0:38:18.0  403 
50David Whitlock   0:38:19.7  178 
51Bruk Ballenger   0:38:22.2  487 Mcleod Construction
52Scott Zorn   0:38:38.5  458 20/20 Fuel
53Geoff Austin   0:38:46.3  514 Byrne Invent
54Tory Grant   0:38:48.4  461 Old Town Bicycle p/b State Farm
55Scott Tongue   0:39:07.3  452 
56Casey Cramer   0:29:25.4  410 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
57Scott Cary   0:29:29.9  409 Corpora Sano / Viking Sport Seattle
58John Kittell   0:29:38.3  508 
59Dave Smith   0:30:06.3  469 
60Harrison Magun   0:30:14.9  509 unattached
61Dan Arildson   0:30:24.5  477 First Rate Mortage
62Geoff Levy   0:30:49.7  493 
63Matt Boylan   0:31:08.5  480 Old Town Bicycle p/b State Farm
64Dan McGrady   0:32:16.2  499 
65Justin Fitzgerald   0:33:02.5  491 Old Town Bicycle p/b State Farm
66William Childs   0:33:34.3  502 Bikesale.com
67Mark Wistrom   0:33:51.1  498 Second Ascent
68Chris Liebsch   0:35:41.5  428 Byrne Invent
69James Robinson   Time N/A  513 Herbal Philosophy
70Stephen Bentsen   Time N/A  510 Soulsport

Men - Cat 4 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Phillips   0:35:36.5  123 SCCA/Starbucks Cycling
2Jeff Elston   0:35:47.4  109 Cycling Northwest
3Barry Johnson   0:36:23.9  136 First Rate Mortgage
4Chad Clarke   0:36:30.8  106 Fanatik bike co.
5Chris Lagerberg   0:37:00.6  117 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
6Bob Agopsowicz   0:37:35.0  100 CycleU
7Conrad Steffens   0:37:40.1  163 
8Paul Claeys   0:37:41.7  151 Eastgate
9Jim Toye   0:37:48.2  153 Collision 1
10Mike Doherty   0:37:59.4  134 Cucina Fresca
11Mark Hubbard   0:38:09.9  113 Amore' Coffee
12John Bissell   0:38:10.7  162 
13Chris Johns   0:38:13.2  114 unattached
14Francisco Pons   0:38:34.3  124 Byrne Invent
15David Farrell   0:38:36.5  156 2020 Fuel
16Dave Queen   0:38:47.4  126 20/20 Fuel
17Martin Bayne   0:38:53.6  164 Byrne Invent
18Greg Arden   0:39:12.6  160 Apex Racing
19Shane Kromrey   0:40:02.3  116 Collision 1
20Reeve Geary   0:40:31.3  158 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
21David Parsons   0:40:39.9  135 
22Bob Cartwright   0:40:40.7  127 Old Town Bicycle p/b State Farm
23Lee Burdick   0:40:41.5  104 
24Joel Dodds   0:40:42.3  107 Collision 1
25Tim Purcell   0:40:46.7  125 Byrne Invent
26Jeff Skov   0:40:58.1  128 Old Town Bicycle p/b State Farm
27Christopher Fontecchio   0:41:12.2  110 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
28Tom Halverson   0:41:16.3  131 McLeod Construction
29Michael Mclloy   0:41:17.2  147 Funtike?
30Tom Capell   0:41:18.0  105 Phil's South Side Cyclery
31Larry Snyder   0:41:23.8  152 
32Bob McGee   0:41:24.6  120 Byrne Invent
33Bruce Hunter   0:42:44.7  130 BD Roofing
34Steve Wood   0:43:05.6  129 
35Dave Leffmann   0:43:13.3  157 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
36Tom Klieman   0:43:18.3  141 
37Ken Takaku   0:43:46.5  142 
38Greg Poels   0:44:00.8  155 
39Tom Reider   0:44:25.1  161 BD Roofing
40Stephen Bolt   0:44:42.0  150 Old Town Bicycle p/b State Farm
41Hugh Barrington   0:46:39.7  159 Lenovo
42Mark Boyd   0:47:19.1  103 teamBoyd
43Derin Bluhm   0:35:49.4  166 ER properties/ Tongue Racing
44Kevin VanderVaate   0:36:02.9  154 Phil's South Side Cyclery
45Tom O\'Hara   0:36:10.8  133 
46John Marker   0:37:56.9  165 

Men - Cat 4 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1George Spaggiani   0:39:32.6  321 BD Roofing
2Greg Heitman   0:39:56.0  312 C1
3Steve Blann   0:40:12.8  300 Phil's South Side Cyclery
4Michael Weaver   0:40:58.9  308 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
5Dennis Stumpp   0:41:45.1  314 
6Amos Galpin   0:42:14.0  313 Projekt Isotope
7Hal Stanley   0:42:48.6  328 Double Check
8Mike Marino   0:44:00.0  305 McLeod Construction
9William Hughey   0:44:33.9  323 Classic Cycles
10Scott Slfridge   0:44:40.3  326 
11Donald Heirman   0:44:42.9  327 Collision 1
12Paul Gissing   0:45:06.5  303 Crossniacs
13Scott Moore   0:45:24.0  306 
14Roland Goeckel   0:45:25.5  304 Double Check
15Jerry Sommerman   0:47:15.0  324 RTB
16Mike Nelson   0:37:34.2  322 Double Check
17Greg Morning   0:38:54.4  315 Revolution Cycles
18Gary Kelsberg   0:39:10.9  329 Double Check
19Derek Gallichotte   0:41:39.0  325 2020 Fuel
20Buff Hopper   Time N/A  330 Double Check

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Benji Perin   0:53:56.9  130 Team Kirbotron
2Aaron Huebner   0:54:48.4  103 Carbon Neutral Cycling
3Dave Davis   0:55:05.5  128 Second Ascent
4Jeff Gaeckle   0:56:28.9  102 Olympia Orthopaedic Associates
5Olivier Humbert   0:56:44.9  140 IJM.ORG
6James Bender   0:57:07.9  154 BBC
7David O\'Brien   0:57:20.0  109 Rad Racing NW
8Barney Gill   0:58:31.3  152 Cycle Therapy
9Steven Case   0:59:27.5  133 Team S&M
10Paul Young   0:59:36.6  117 Breakaway Racing
11Evan Renwick   1:00:07.7  155 First Rate Mortgage
12Nick Brown   1:00:18.8  122 Recycled cycles
13Alex Telitsine   1:00:27.4  115 IJM.ORG
14Evan Schmitt   1:02:07.7  113 Lenovo
15Conrad Kornmann   1:03:01.9  105 Viking Sport Seattle
16Erik Rath   1:03:09.3  150 
17Geoff Carey   1:05:48.8  139 Carbon Neutral Cycling
19Jeremy Bowler   0:54:11.8  148 Broadmark
20Justin Berndt   0:55:15.6  151 Team Zoe Fitness
21Brian Koder   0:55:27.0  104 Olympia Orthopaedic Associates
22Avi Mahan   0:55:47.2  147 Rad Racing NW
23Chris Ellis   0:59:22.3  125 Fanatik Bike
24Clark Rider   Time N/A  142 Alki Rubicon
25David Kirske   Time N/A  126 Rad Racing NW
26Shannon Kupfer   Time N/A  106 Cyclocrossracing.com
27Brian Walburn   Time N/A  146 Hagens Berman Cycling
28Ryan Madison   Time N/A  108 Breakaway Racing
29Nick Solheim   Time N/A  119 First Rate Mortgage/Redline

Men - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Schmidt   0:56:02.0  339 First Rate Mortgage
2Andy Dahlstrom   0:56:07.4  364 Ragnarok Racing
3Kris Lepine   0:56:57.0  335 Carbon Neutral Cycling
4Chris Brown   0:57:08.1  367 Byrne Invent
5Jason Dudek   0:57:20.5  308 Second Ascent
6Ross Copeland   0:57:40.3  325 Ragnarok Racing
7Rick Stevens   0:58:03.7  357 Mafia/ Felt/ PBR
8Matthew Clark   0:58:19.4  348 Ragnarok Racing
9Jeff Woerner   0:58:25.3  331 IJM.org
10James Gillette   0:58:40.5  311 Hagens Berman Cycling
11Tom Hayes   0:59:01.2  314 Mafia Racing/ Felt/ PBR
12Matthew Oseto   0:59:11.6  322 Lenovo
13Peter Hall   0:59:17.8  312 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
14Dave Pearson   0:59:34.3  334 Collision 1
15Ryan Denney   0:59:48.7  306 Northwest Chiropractic Clinic
16Travis Nease   0:59:49.6  358 Cucina Fresca
17Parker Lund   0:59:50.4  359 MAFIA/FELT/PB
18Keith Heinzelman   1:00:42.3  149 20/20 Fuel
19Mark Doane   1:00:42.8  307 Phil's South Side Cyclery
20Mike Porter   1:01:49.3  365 Porter House Racing
21Aaron Vanderwal   1:01:49.7  354 MAFIA/FELT/PB
22Timoth Spence   1:01:57.6  326 Mafia Racing/Felt/PBR
23Matt Quann   1:03:30.2  352 
24Art Weichbrodt   1:04:52.3  330 Corpore Sano
25Thad Boss   0:52:57.3  351 Mayhem Racing / Market Street Cycling Club
26James Beieler   0:52:57.8  363 Team Fanatik
27Rick Jerabk   0:53:03.4  347 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
28Nathan Webster   0:53:23.5  329 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
29Tim Hegg   0:53:26.5  316 Phil's South Side Cyclery
30Rob Born   0:53:35.2  304 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
31Dan Becraft   0:53:57.0  302 Moots Racing NW
32Dominic D\'Angelo   0:54:24.3  305 Collision 1
33Matt Morrison   0:55:16.1  321 RTB
34Leldon King   0:55:22.7  333 Rad Racing NW
35Mark Freda   0:55:43.0  361 Aspen Velo
36Alexander Barnett   0:56:40.3  368 Apex
37JJ Ecker   0:57:04.0  344 First Rate Mortgage
38Bill Brazier   0:57:15.2  362 Amgen
39Brett Clothier-Sharman   0:59:18.2  356 Cucina Fresca
40Jeff Evans   1:05:51.8  309 Samurai Noodle / Doublecheck
43Robert Trombley   0:54:07.7  360 Carbon Neutral Cycling
46Jeff Beltramini   Time N/A  303 Mafia Racing/Felt/PBR
47Mike Trowbridge   Time N/A  328 Jack's Bicycle Center
48Sean Curran   Time N/A  340 Second Ascent
49Michael Lipka   Time N/A  319 Mayhem Racing / Market Street Cycling Club
50Christian Schmalz   Time N/A  338 Cycle U

Men - Cat 3 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Brazel   0:54:13.7  105 Old Town Bicycle p/b State Farm
2Vern Cole   0:54:48.1  136 SCCA/Starbucks
3Bub Ludeman   0:55:15.0  114 Lenovo
4Sam Taagen   0:46:28.2  126 20/20 Fuel
5Joseph Kilbourne   0:47:25.8  111 Branford Bike/Emerald City Cycling Club
6Todd Anderson   0:47:37.9  100 colision one
7Christopher Mendoza   0:48:11.8  121 Olympia Orthopaedic Associates
8Larry Boyer   0:48:12.7  143 Cucina Fresca
9Phil Meyer   0:48:13.5  122 Phil's South Side Cyclery
10Joe Martin   0:48:14.4  119 Ragnarok Racing
11Matthew Crazier   0:48:22.2  106 20/20 Fuel
12Paul Marquart   0:48:23.9  118 BD Roofing
14Dave Stanton   0:48:52.1  130 Cucina Fresca
15Kevin Raymond   0:48:58.5  123 Bikesale.com
16David Miller   0:49:29.2  134 Mafia Racing
17Paul Wernek   0:50:03.7  135 Old Town Bicycle p/b State Farm
18Rob Schueler   0:50:06.3  125 Byrne Invent
19Joel Burklund   0:50:07.1  144 Byrne Invent
20Kempton Baker   0:50:20.8  102 Viking Sport - Corpore Sano
21David McIntosh   0:50:43.3  120 Giant Northwest
22Steve Tauscheck   0:50:55.3  145 Doublecheck
23Peter Stocker   0:50:58.6  138 Hagens Berman
24Jim O\'Brien   0:51:50.2  146 Second Ascent
25Greg Luther   0:52:31.8  115 Olympia Orthopaedic Associates
26Mark Mikante   0:52:32.7  137 SCCA/Starbucks
27Larry Elliott   0:53:36.4  109 Olympia Orthopaedic Associates
28Tom Biehl   0:53:59.0  104 20/20 Fuel
29David Baker   0:54:39.1  101 Phil's South Side Cyclery
30Riley Conkin   0:54:50.4  107 McCleod Construction/Pedal Dynamics
31John Rodakowski   0:55:07.5  147 
32Patrick Tongue   0:55:16.8  127 Rad Racing NW
33Dave Hull   0:56:30.6  148 Old Town Bicycle p/b State Farm
34Jac Cummings   0:47:07.0  149 Skagit Cycle
35Mauro Felizia   Time N/A  150 War
36David Wills   Time N/A  129 Phil's South Side Cyclery
37David Bennett   Time N/A  103 Collision 1
38Andrew Malakoff   Time N/A  117 Recycled Cycles Racing
39George Jackson   Time N/A  131 Old Town Bicycle p/b State Farm
40Brian Wentz   Time N/A  128 Olympia Orthopaedic Associates

Men - Cat 3 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erick Brooks   0:55:17.7  201 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
2Cosmic Miller   0:47:45.5  311 Double Check My Samurai Noodle
3James Wagner   0:49:30.1  210 cycle therapy/4-corners racing
4Buff Hopper   0:50:08.0  213 Team Double Check
5Eric Mamroth   0:51:14.3  203 Recycled Cycles
6John Roberts   0:51:47.4  206 
7Kevin Beshlian   0:55:04.1  200 20/20 Fuel
8Rodd Wagner   0:55:15.9  211 BRANFORD BIKE
9Tim Tarte   0:56:35.5  207 PSCC
10Brian Volkert   0:56:39.0  209 Team Double Check
11Hank Koerner   1:01:42.6  202 20/20 Fuel

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1417.82Ryan Iddings   Seattle, WA0:57:55.9 146372  104 Redline
2Kevin Noiles   0:59:12.8  122 La Bicicletta pro shop
3438.22Richard Hulit (1 - Cat2)   Seattle, WA1:00:28.0 227337  103 Recycled Cycles
4448.42jason williams   Bellevue, WA1:02:10.1 305198  123 Team Stanley
5458.62Loren Hanson   Sammamish, WA1:02:27.7 67417  112 
6Mark Hanson   1:04:17.0  126 
7479.02aaron mickels (2 - Cat2)   Bellingham Wa1:04:22.1 284031  106 Cycling Northwest
8489.22Jeffrey Anderson (3 - Cat2)   Seattle, WA1:05:45.7 1638  110 Team Stanley
9499.42Cory Simpson   Kirkland, WA1:06:12.0 414058  119 Woodinville Bicycle
10509.62Mike Fusaro (4 - Cat2)   Seattle, WA1:06:57.2 226984  111 Cycling Northwest
11519.82Landon Erickson (5 - Cat2)   Seattle, WA0:58:46.1 10910  100 Team Stanley
12530.02Christopher Hill   Racine, WI0:59:13.3 186263  114 Cucina Fresca
13540.22Randy Bott   Everett, WA1:00:01.3 221932  118 Cucina Fresca
14Glenn Soja   1:00:03.5  124 Team Stanley
15560.62Adam Fung   Mountlake Terrace, WA1:00:30.1 186926  125 DC Velo
16570.82Michael Pease   Ellensburg, WA1:04:12.4 123801  108 Collision 1
17581.02Toby Swanson   Snoqualmie, WATime N/A 137959  120 Bro Tour

Men - Cat 1/2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1276.57Brendan Connolly   Seattle, WA1:01:41.0 271163  200 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
2288.09Sean Kelsey   Woodinville, WA1:02:01.6 18854  208 Buy Local Cycling
3299.61Tom Phillips   Seattle, WA1:02:31.7 173613  215 Ragnarok Racing
4311.13Ian Tubbs   Bellevue, WA1:02:48.7 111313  231 Lenovo
5322.65Richard McClung   Kirkland, WA1:03:28.1 23281  230 Hagens Berman
6334.17Doug Graver   Monroe Wa1:03:37.3 101059  205 Ragnarok Racing
7345.69Todd Davis   Seattle, WA1:04:20.9 103745  202 Lenovo
8357.21Jeff Cummings   Bellingham, WA1:04:40.2 8332  222 Jacks Bicycle Cente
9Todd Tucker   1:04:44.1  225 333FAB
10380.25Matthew Lynch   Redmond, WA1:04:47.2 282188  210 Byrne Invent
11391.77Timothy Ellis   Port Orchard, WA0:56:57.6 10714  221 CNC
12403.29Keith Rollins   Puyallup, WA0:56:59.4 30471  223 BD Roofing
13414.81Jim Albright   Olympia, WA0:57:13.6 190621  227 Byrne Invent
14426.33Randy Iddings   Enumclaw, WA0:57:26.9 94612  212 Redline
15437.85Andrew Rigel   Seattle, WA0:57:30.3 77337  235 Mafia Racing/Felt/PBR
16449.37Rainer Leuschke   Seattle, WA0:57:33.7 275808  209 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
17460.89Damon Pettinger   Seattle, WA0:58:14.3 60117  214 Hagens Berman Cycling
18472.41Stephen Jensen   Seattle, WA0:58:16.6 60731  206 Collision 1
19483.93Cole Meckle   Rochester, WA0:58:49.9 253510  211 Team Stanley
20495.45Joe Brennan   Mountain View0:58:58.1 215198  237 Hagens Berman Cycling
21506.97Chad Berg   Arlington, WA0:59:53.8 92171  239 Collision 1
22518.49Craig Dillon   Mill Creek, WA1:00:26.1 147258  203 Team Stanley
23530.01Ross Gilbert   Gig Harbor, WA1:00:48.0 275520  234 Old Town Bicycle p/b State Farm
24541.53J Juelis   Calabasas, CA1:02:36.9 205913  207 Mayhen Racing
25553.05Randy Salamon (1 - Cat2)   Seattle, WA1:02:48.1 179918  220 CNC
26564.57James Johnson (2 - Cat2)   Seattle, WA1:02:49.3 201972  238 Second Ascent
27576.09LeRoi Smith   Seattle, WATime N/A 181380  217 Ragnarok Racing
28587.61Richard Blanco   Olympia, WATime N/A 3890  236 Ragnarok Racing

Men - Cat 1/2 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1343.02Todd Gallaher   Seattle, WA0:56:58.6 12680  307 United Finance
2365.47David Karman   Seattle, WA0:57:21.0 88557  303 Hagens-Berman Cycling
3387.92Christopher Adolf   Everett, WA0:58:15.5 1204  306 Hagens Berman Cycling
4410.37Martin Senkyrik   Renton, WA1:00:20.7 253666  305 Second Ascent
5432.82Rick Heckenlaible   Kenmore, WA1:00:53.9 85689  302 Cucina Fresca
6455.27John Alving   Seattle, WA1:01:15.9 299088  300 Apex Racing
7477.72Bernard Georges   Seattle, WA1:01:34.0 13067  312 333 Fab Factory
8500.17Rodney Brandon   Bainbridge Island, WA1:02:25.1 4631  314 First Rate Mortgage
9522.62Pete Krumins   Tacoma, WA1:02:29.8 207996  311 Old Town Bicycle p/b State Farm
10545.07John Meehan   Mercer Island, WA1:03:24.9 194218  308 Garage
11567.52Glen Conley   Bothell, WA1:04:29.3 165167  301 
12589.97Jim Peot   Woodinville, WA0:57:13.6 27679  313 Hagens Berman 121

Men - Cat 1/2/3/4 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ian Mackie   0:47:55.6  615 
2Craig Etheridge   0:48:52.6  607 333 FAB
3Brian Myers   0:50:22.9  629 Hodala
4Seth Davis   0:51:27.3  647 Alki Rubicon
5John Duquette   0:52:04.4  606 Alki Rubicon
6Joseph Mullan   0:52:33.8  617 Traitor Cycles / PowerCordz
7Kenton Berg   0:52:39.2  601 Second Ascent
8Matt McCluny   0:52:48.9  645 Hodala
9Nat Peleman   0:53:40.0  661 Hodala
10Adam Van Dyke   0:53:51.9  621 
11Tyler Smith   0:54:09.0  653 Nuun & co
12Dave Cook   0:54:12.7  643 Old Town Bicycle p/b State Farm
13Jim Wood   0:54:46.3  660 Alki Rubicon
14Sally Fornes   0:55:00.9  657 Hodala
15John Whitnack   0:55:35.3  623 
16Rob Lehtinen   0:55:37.1  664 Alki Rubicon
17Bill Huggins   0:55:45.4  612 PCP
18Noah Mery   0:56:23.2  642 Breakaway Racing
19Justin Harman   0:57:36.3  611 Collision 1
20James Cooke   0:58:14.6  644 Hodala
21Jeff Roesner   0:48:02.5  618 Recycled Cycles
22Bart Sanderson   0:48:23.9  619 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
23Vincent Mysliwiec   0:48:24.7  659 Old Town Bicycle p/b State Farm
24Matt Cary   0:48:26.3  655 
25Jim Brown   0:48:29.4  652 Rad Racing NW
26David Loetterle   0:49:36.8  624 
27Alex Rohde   0:49:38.5  656 Second Ascent
28Jeff Aken   0:49:39.4  600 
29Andrew Devansky   0:49:46.1  605 Carbon Neutral Cycling
30Ryan Richardson   0:50:59.2  658 Hodala
31Lawrence Jobe   0:52:05.2  651 Sulk it
32Michael Armfield   0:53:18.0  654 Breakaway Racing
33Jason Goff   0:54:10.8  663 Byrne Invent
34Eric Evanson   0:55:18.3  608 Wheelsport Cycling Team
35Reese Lindblad   0:55:41.4  614 Phil's South Side Cyclery
36Kurt Litsinger   0:49:26.9  641 Team Apex Racing
37David Volkert   Time N/A  630 Double Check
38Bernard Acevedo   Time N/A  646 Rad Racing NW
39Mike Rolcik   Time N/A  648 Ragnarok Racing
40Heiko Stopsack   Time N/A  639 Seattle Viking Sport
41Steve Perry   Time N/A  667 Corpore Sano
42Dan Davidson   Time N/A  665 Apex
43Jason Williams   Time N/A  649 Team Stanley

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Luther Travis   0:11:04.9  150 Rad Racing
2George Jackson   0:11:33.4  130 Old Town
3Steven Raymond   0:12:11.3  124 Old town
4Derrick Howlett   0:12:23.7  151 ASC Redline
5Matthew Adolf   0:12:50.5  100 First Rate Mortage
6Croix Cameron   0:12:50.9  152 Rad Racing
7Gideon Bender   0:12:52.4  101 Collision One
8Alastair Magun   0:13:09.3  141 Rad Racing NW
9Justin King   0:13:23.3  126 First Rate
10Alex Walentynowicz   0:13:30.2  116 Rad Racing NW
11Chase McIntosh   0:14:08.3  111 Giant Northwest
12Titus Bender   0:14:46.6  102 Collision One
13Liam Nease   0:14:58.7  128 Potato Farmers
14Ronan Doherty   0:15:20.0  143 
15Max Tingley   0:15:22.3  134 Er Properties
16Kyle Dickenson   0:15:28.2  136 
17Jeffrey Philipson   0:15:32.7  147 FRM
18Ethan Casebolt   0:15:42.0  104 Rad Racing NW
19Clayton Weichbrodt   0:16:19.3  117 Corpore Sano
20Sam Arildson   0:16:51.1  133 Firt Rate Mortage
21Pedeferri Colby   0:17:00.3  137 
22Holden Berg   0:17:00.7  103 Collision 1
23Jack Arildson   0:19:00.1  132 First Rate Mortage
24Xzavier Hamilton   0:19:26.6  107 Bicycle Centres/Collision One

Men - Junior - Development - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Theo Arden   0:39:55.7  815 First Rate Mortgage
2Owen Donnelly   0:40:59.7  822 
3Henry Hayes   0:41:23.0  804 20/20 Fuel
4Jarrett Aregger   0:41:40.3  800 First Rate Mortgage
5Mitchell Thorton   0:43:09.8  807 First Rate Mortgage
6Huner Graver   0:44:11.3  821 Ragnorock
7Trey Thorton   0:45:01.6  808 First Rate Mortgage
8Scott Funston   0:46:59.2  801 Old Town Bicycle p/b State Farm
9Mike Jors   0:33:49.9  805 First Rate Mortgage
10Henry Geary   0:34:07.8  802 First Rate Mortgage
11Marcus Tongue   0:34:12.3  810 Rad Racing NW
12Luke Grant   0:34:56.5  803 First Rate Mortgage
13Shannon Mallory   0:34:58.3  817 Fanatik
14Skyler Schroebe   0:35:35.5  823 Rad Racing NW
15Benjamin King   0:36:26.0  819 Rad Racing NW
16Brayden Buchanan   0:40:26.3  820 Rad Racing NW
17Aaron Watt   0:43:39.3  818 First Rate Mortgage
18Erk Philipson   0:46:16.7  806 First Rate Mortgage

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Darian Thomas   0:20:37.7  215 Rad Racing
2Michael Schnabel   0:20:42.1  206 BD Roofing
3Colton Schnabel   0:20:55.9  226 BD Roofing
4Anders Pedersen   0:22:09.1  227 FRM
5Andrew Wittner   0:22:50.0  213 Old Town
6Brenton Wright   0:25:10.0  228 
7Bluhm Alec   0:25:45.8  229 
8Beshlian Anna   0:28:17.6  210 
9Keland Yip   0:32:29.4  208 First Rate Mortgage

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cathy Varland   0:38:46.5  444 IJM.com
2Emily Eggers   0:39:15.4  411 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
3Laura Gould   0:41:08.4  412 Dirty Face Racing
4Sabring Hirsch   0:42:24.1  421 McIntosh Racing
5Karlyn Beer   0:42:47.1  401 Bikesale.com
6Laura Newman   0:42:51.1  436 Cucina Fresca
7Kate Lichtenstein   0:43:01.4  414 Team Group Health
8Andrea Leuschte   0:43:06.3  429 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
9Erin Danielson   0:43:09.3  407 Team Group Health
10Erica Haas   0:43:19.0  441 Olympia Orthopaedic Associates
11Heidi Fischer   0:44:22.4  430 Alki Rubicon
12Carrie Youngblood   0:44:32.8  438 ReCycle Shop
13Krysia Pohl   0:44:41.9  443 
14Amy Pedeferri   0:44:53.2  437 
15Whitney Anderson   0:45:30.7  400 Cycling Northwest
16Eva Wong   0:45:36.3  419 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
17Megan Pinch   0:34:39.1  451 Starbucks
18Shannon Elliott   0:34:47.8  450 Rad Racing NW
19Jen Lill   0:34:59.1  449 Bikesale.com
20Trista Smith   0:35:17.0  452 Nuun and Co.
21Mandie Majerus   0:35:17.8  432 
22Lara Rogers   0:35:38.6  446 
23Angela Cudone-Sherdian   0:35:43.9  405 SCCA/Starbucks
24Heather Whitlock   0:35:54.9  440 
25Katy Hayes   0:36:23.8  445 SCCA/Starbucks
26Anna Heckman   0:36:33.1  420 
27Jenna Stucky   0:36:40.6  439 
28Nancy Serejch   0:37:28.8  448 SCCA/Starbucks
29Kerstin Martell   0:37:31.0  442 
30Karen Blakenship   0:37:59.2  403 Team Group Health
31Suzanne Gray   0:40:00.0  447 Dirty Face Racing

Women - Cat 4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori King   0:41:58.4  633 Byrne Invent
2Stefanie Werts   0:42:33.6  616 Olympia Orthopaedic Associates
3Andrea Weymiller   0:43:40.9  622 Team Elk Head USA
4Karen Metcalf   0:44:32.0  607 Olympia Orthopaedic Associates
5Jane Matava   0:44:46.9  624 Alki Rubicon
6553.90Robin Sheedy   Seattle, WA0:44:55.7 268225  630 Blue Hills Cycling Club
7Elizabeth Brane   0:45:52.2  601 Collision 1
8Lisa Coyne   0:34:46.3  626 Group Health
9Ellie Booher   0:34:52.6  634 
10Lori Brazel   0:35:24.4  602 Old Town Bicycle p/b State Farm
11Christine Neumiller   0:35:47.3  609 Olympia Orthopaedic Associates
12Claire Kline   0:36:02.9  628 Pilchuck Cycling
13Deborah Reubens   0:36:47.1  617 Cucina Fresca
14Margaret Walter   0:37:41.6  615 Old Town Bicycle p/b State Farm
15Karen Fischer   0:38:06.1  632 
16Lucia Dantona   0:39:38.8  627 Byrne Invent
17Nicole Weiss   0:39:43.4  631 
18Kathleen McMahon   0:41:50.5  629 Carbon Neutral Cycling
19Laurel Bluhm   0:46:10.4  635 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Courtenay McFadden   0:51:15.2  407 Cycling Northwest
2Naomi Haverlick   0:52:42.3  427 Cognatives
3Ellen Ruotsala   0:53:15.6  425 Team Group Health
4Devon Simpson   0:53:59.2  412 Team Group Health
5Anne Marie Kessler   0:54:18.4  430 Alki Rubicon
6Corrie Middleton   0:54:21.3  409 Collision 1
7Rachel Headley   0:54:46.7  402 Team Group Health
8Andrea Casebolt   0:54:57.7  400 Rad Racing NW
9JoAnne Anderson   0:56:30.1  417 Hodala
10Molly Martin   0:56:36.7  406 Ragnarok Racing
11Hidi Mickelson Cramer   0:56:47.3  408 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
12Christina Solheim   0:45:25.5  428 First Rate Mortgage/Redline
13Catherine Maier   0:45:38.7  405 Rad Racing NW
14Larisa Wade   0:46:10.9  415 Rad Racing NW
15Camille Terhune   0:46:11.8  414 Olympia Orthopaedic Associates
16Jamie Schoenborn   0:46:47.0  411 Team Roaring Mouse
17Alexie Montaland   0:47:25.8  426 IUM.org
18Amanda McNabb   0:49:32.9  418 Team Group Health
19Carrie Eller   0:50:11.7  421 Greggs Trek
20Ann Mitchell   0:51:29.8  410 Olympia Orthopaedic Associates
21Carlie Spence   0:52:09.4  413 Mafia Racing/Felt/PBR
22Karyn Abaham   Time N/A  429 Cycle University

Women - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jitka Cole   0:52:47.1  511 SCCA/Starbucks
2Naoko Forderer   0:54:54.9  503 
3Jill Ramsey   0:44:56.2  509 Byrne Invent
4Lea Stralka   0:45:06.8  516 Team Group Health
5Monica DeWald   0:45:23.7  512 Cucina Fresca
6Nikole Rock   0:45:32.7  514 Ragnarok Racing
7Rachel McLain   0:45:37.1  505 Old Town Bicycle p/b State Farm
8Deborah Driver   0:47:42.2  502 Ragnarok Racing
9Kristen Crupi   0:47:49.2  501 Ragnarok Racing
10Carol Johnson   0:47:57.1  515 Team Group Health
11Lisa Miller   0:49:21.6  507 Ragnarok Racing
12Michelle Petrick   0:50:59.7  508 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
13Robyn Angliss   0:51:32.4  500 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
14Heide Granham Fitzgerald   0:53:23.6  510 Old Town Bicycle p/b State Farm

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristi Berg   0:56:34.4  300 Cycle University
2Kristen Kelsey   0:48:59.1  303 Buy Local Cycling
3Jodi Connolly   0:50:50.1  301 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
4Jo Markham   0:51:19.6  304 OOA
5Liz Marzolf   0:52:31.1  310 Hagens Berman
6Brandee Era-Miller   0:52:39.1  302 Olympia Orthopaedic Associates
7Lee Smith   0:54:20.7  307 Team Group Health
8Angela Mysliwiec   0:56:26.4  305 Old Town Bicycle p/b State Farm
9Jocelyn Setter   0:47:12.7  309 Hagens Berman

Women - Cat 1/2/3/4 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jodi Duquette   0:40:10.3  702 
2Hidi Mickelson   0:43:05.4  707 Blue Rooster / Sports Medicine Clinic
3Amara Boursaw   0:35:22.8  704 Greggs Trek
4Tricia Sandstrom   0:35:27.7  705 Team Group Health
5Susanne Wasilawski   0:35:52.0  701 2020 Fuel
6Marta Medcalf   0:36:39.0  700 Cycle University
7Anna Pearson   0:36:48.7  770 

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Doherty Emma   0:14:38.9  142 
2McGrath Zara   0:14:53.4  138 IJM
3Bluhm Sara   0:16:06.5  148 2020 fuel
4Eleanor Beshlian   0:18:39.8  118 20/20 Fuel
5Stella Biehl   0:18:59.7  119 20/20 Fuel
6Wood Sarah   0:19:33.0  149 2020 fuel
7Camryn Tongue   0:20:35.8  140 Tongue Racing

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Olivia Barrell   0:24:33.7  209 Rad Racing NW
2Anna Beshlian   0:28:17.6  210 20/20 Fuel
3Giuffre Stacey   0:29:30.3  225 First Rate Mortgage
4Madison Luther   0:30:42.5  220 Rad Racing

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bennitt Fiona   0:25:01.2  303 Team Zoom

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoUSACDFSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee