Race Results for
Superior Bike Fest
Marquette, MI
(Event Information)
Criterium on 06/27/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master Men 55-99 - 55-59 - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lars Welton   Traverse City, MI14:47.35 37712  189 
2David Burke   Tucson, AZ15:27.65 244600  296 

Men - Master Men 45-99 - 45-49 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1420.68Stephen Andriese   Traverse City, MI13:59.00 209048  121 
2439.38Dan Klein (1 - Cat2)   Berkley, MI14:04.25 19336  300 
3458.07Daniel Hofstra   Traverse City, MI14:04.29 119054  80 
9476.77James Ignash   Clawson, MI14:30.95 276023  184 
10495.47Peter Worden   Traversecity, MI14:33.85 287446  139 
14514.17Anthony Phreed   Lansing, MI16:08.76 161040  20 

Men - Master Men 45-99 - 50-54 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4390.80Craig Steven Webb   Traverse City14:08.66 198629  68 
5407.91Mark Cahn   W Bloomfield, MI14:15.02 45148  133 
6425.02Myles J Weitzman   Traverse City, MI14:15.11 92876  204 
7442.12John C Devere   Madera, CA14:20.33 297594  123 
8459.23Fredrick Anderson   Okemos, MI14:28.83 1625  14 
11476.34Norman Licht   Traverse City, MI15:20.65 233939  166 
12493.44Tom Mahaney   Marquette, MI15:24.84 258333  278 
13510.55Mark Warner   Lansing, MI15:38.25 299805  116 
15527.66Bernie Clincke   Murfreesboro, TN16:50.65 170290  103 

Men - Master Men 35-99 - 40-45

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2350.58Dave Fanslow   Ann Arbor, MI14:40.53 91272  173 
3370.68James Johnson   Frederick, MD14:40.80 246981  30 
4390.78Terry Ritter   Royal Oak, MI14:41.72 135609  215 
7410.88Tom Linck   Ada, MI14:43.18 225784  209 
9430.98Rich Stark   Ann Arbor, MI14:44.76 210510  46 
10451.08Michael Ventoln   Pinehurst, NC14:56.51 48468  269 
13471.18Jeff Juntti   Negaunee, MI15:16.49 18374  154 
14491.28Matt Colligan (1 - Cat3)   Marquette, MI15:19.49 7406  234 

Men - Master Men 35-99 - 35-39 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1410.62Derek Anderson (1 - Cat3)   Marquette, MI14:39.75 257590  98 
5429.18Dan Korienek   Grandville, MI14:41.95 288930  128 
6Andrew Weir   14:43.02  251 
8466.30Jason Patrick Stephenson   Clay, MI14:43.32 160931  62 
11484.87Rodger Bowser   Ann Arbor, MI15:04.57 244327  109 
12503.43Paul Havens   Jenison, MI15:06.49 279713  201 

Men - Junior Men 10-14 - 10-12 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3537.84Austin Connelly   Westfield, WI18:35.70 296566  244 
4563.92Ian Durand   Interlochen, MI19:06.23 315750  146 
5590.00Keegan Korienek   Grandville, MI21:55.06 314012  126 

Men - Cat 5 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1510.42Jonathan Kuck   Champaign, IL15:23.16 276183  239 
3Levi Kirkpatrick   15:29.65  240 
5542.25John Boyle   Grand Rapids, MI15:34.43 320450  205 
7Scott Huber   16:18.76  112 
10Dan Fiorenza   17:44.88  242 
12Joseph King   18:26.14  12 

Men - Cat 5 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Derek Delzer   Troy, MI15:23.29 317058  108 
4Jeff Scott Chapin   Verona, WI15:30.98 311570  140 

Men - Cat 5 - 30-39 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8Jason Luther   16:46.50  227 

Men - Cat 5 - 40-49 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6540.00John Meachum   Ada, MI15:47.12 299075  192 
9Jim Marietti   16:54.85  258 
11Tom Fitz   18:10.22  21 

Men - Cat 4 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1458.99Brian Cermak   East Grand Rapids, MI14:54.35 300177  186 
4502.66Anthony J Prentice   Allendale 14:54.81 292144  165 
5546.33Cameron Marshall   Ann Arbor, MI14:55.06 281227  181 
6590.00Ben Cox   Fenton, MI14:55.35 258444  382 

Men - Cat 4 - 19-29 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Marcus Bush   Minneapoilis, MN14:54.50 293091  56 

Men - Cat 4 - 30-39 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3472.90Tom Carpenter   Marquette, MI14:54.65 294138  480 
7492.42William Ellerbruch   Negaunee, MI14:55.65 262584  64 
8511.94Rex Reist   Saginaw, MI14:55.95 249797  285 
9531.45Douglas M Jacobsen   Ann Arbor, MI14:56.21 226318  185 
10550.97Steve Dale   Portland, OR14:57.60 299072  198 
11570.48Tim Palomaki   Ishpeming, MI15:01.26 215265  299 
12590.00Derek Gibbs   Westland, MI15:02.26 271573  129 

Men - Cat 4 - 40-49 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
13Dennis Hamel   Comstock Park, MI16:43.36 276322  55 

Men - Cat 3 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2395.56Brian Hofstra   Lake Ann, MI18:57.53 280648  79 
4407.80Chris Lynch   Milwaukee, WI18:57.63 278183  238 
7420.04Collin Snyder   Plymouth, MI18:58.07 264396  177 
8432.28Peter Beels   Seattle, WA18:58.10 235743  92 
10444.51Bryan Underwood   Davisburg18:58.49 260349  197 
12456.75Scott Hoffner   Milford, MI18:59.01 294925  214 
13468.99Matthew Favoino   St Louis, MO18:59.07 252910  301 
15481.23Trae Michael Bott   Blanchard, MI19:01.19 273675  100 
19493.46Todd R Davidson   Oxford, MI19:04.51 288878  142 

Men - Cat 3 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1429.08Martin Vecchio   Detroit, MI18:57.09 289623  183 
5436.44Daniel R Yankus   Milford, MI18:57.69 102694  223 
11443.81Mark Bush   Lawton, MI18:58.99 274918  224 
17451.17Nate Benke   Plymouth, MI19:03.08 284145  157 
22458.53Mark A Hotchkin   Ionia Mi19:44.49 190321  104 

Men - Cat 3 - 30-39 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3467.57Thomas M Behan   Petoskey, MI18:57.54 246139  75 
14482.49Joel Gaff Jr.   Traversecity, MI19:00.83 290372  120 
18497.42Brent Wiersema   Traverse City, MI19:03.64 244032  219 
20512.34Jesse Bell   Ishpeming, MI19:25.84 116891  45 
21527.26Ricardo Cotto   Chicago, IL19:44.23 291304  161 

Men - Cat 3 - 40-49 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6316.45Michael Ventoln   Pinehurst, NC18:57.94 48468  800 
9384.84Patrick Robb   Royal Oak, MI18:58.45 48371  210 
16453.22Tim R Barrons   Traverse City, MI19:02.94 154530  208 
23521.61Tim Jenema   Williamsburg, MI19:48.34 154519  159 
24590.00Scott Howard   Traverse City, MI20:57.41 264436  200 

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3307.40Mac Brennan   East Jordan, MI28:14.49 243416  187 
5351.21Alexander Vanias   Leroy, MI28:20.24 291766  225 
9395.02Zachary Maino   Jackson Mi29:26.18 235419  114 
10438.83Christopher Chase   Coconut Creek, FL29:26.23 411064  237 
13482.64Andrew T Florian   Kalamazoo, MI30:00.22 198114  206 

Men - Pro/Cat 1/2 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2301.19Derek Graham   Cedar, MI28:14.42 102695  89 
6358.88Mike L Tacchella   Byron Center, MI29:08.18 249598  93 
7416.57Nathaniel E Williams   East Grand Rapids, MI29:08.38 220678  190 
8474.26Joshua W Tarrant (1 - Cat1)   Mattawan, MI29:25.17 198388  58 

Men - Pro/Cat 1/2 - 30-39 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1213.80Thomas Andrew Burke   Grand Rapids, MI28:14.25 179205  226 
11350.79Jimi Minnema   Jenison, MI29:33.78 258591  168 
12487.77Derek Witte   Grand Rapids, MI29:46.10 41402  48 

Men - Pro/Cat 1/2 - 40-49 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Jason Swiatlowski   Ada, MI28:15.40 34815  84 
14Jimmi Dale McMurray   Grand Rapids, MI30:37.34 166307  117 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Brownell   Traverse City, MI18:31.08 311085  27 Hagerty
2Nathan Perkins   Fremont, MI18:31.43 306240  130 

Women - Junior Women 10-14 - 10-12 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kieran Devere   Madera, CA19:04.31 320236  122 

Women - Junior Women 10-14 - 13-14 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Katie Hamel   Comstock Park, MI23:26.84 294976  54 

Women - Cat 4 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6Patricia Weiss   White Lake, MI20:22.60 316300  248 

Women - Cat 4 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Christina Bennett   16:43.95  241 

Women - Cat 4 - 30-39 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Melissa Fritz   Traverse City, MI16:05.36 315594  162 
2565.00Bridgette Widrig   Interlochen, MI16:05.68 306302  233 
5590.00Roxane Kruse   Grand Rapids, MI17:35.87 317514  217 

Women - Cat 4 - 40-49 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Fern Spence   Traverse City, MI17:05.41 316902  195 

Women - Cat 3 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7Jennifer C Rautiola   Stevensville , MI25:48.49 263900  102 

Women - Cat 3 - 30-39 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1530.59Kim Chapman   21:02.80 19740127  160 
2541.06Lauri Brockmiller   Traverse City, MI22:25.94 275925  134 
3551.52Marci Coco-Bultemeier   Traverse City, MI22:52.24 275948  218 
4561.99Rachel Decker   Traverse City, MI23:11.98 276047  191 
5572.46Amy Jenema   Williamsburg, MI24:50.43 278968  158 
6582.93Michelle Howard   Traverse City, MI24:52.22 263518  199 

Women - Pro/Cat 1/2 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5Toni Musto   Ada, MI21:13.92 213753  106 

Women - Pro/Cat 1/2 - 30-39 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1319.27Johanna Schmidt   Traverse City, MI21:02.60 236546  23 
2416.06Amy L Stauffer   Lowell, MI21:02.69 151668  179 
3512.85Mackenzie R Woodring   Belmont, MI21:07.63 211079  178 

Women - Pro/Cat 1/2 - 40-49 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Susan Vigland   Traverse City, MI21:13.80 263846  85 Hagerty

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyShimanoUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee