Race Results for
The Deland Cup
Deland, FL
(Event Information)
Road Race on 06/24/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5 B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Travis Gibbon     113 Unattached
2Felipe Carpio     160 Unattached
3Shawn Burke   Atlantic Beach, FL 240123   Unattached
4Cody Vance     88 Champion Cycling
5Fred Gesell     170 Cycle Science
6Dan Ennis     163 Unattached
7Antonio Russo      Unattached
8David Munoz     161 Unattached
9Rich Mclaughlin     171 Unattached
10Mark Hoover   Orlando, FL 237143  162 Unattached

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michelle Blake   Orlando, FL 233167  177 Colavita - Central Florida
2Jay Major   Miami, FL 220750  179 J..A.R.
3Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581  182 Orlando Road Club Inc
4Danae Ballagh   Clermont, FL 220118  181 Orlando Road Club Inc
5Jake Preston     183 Coastal Chiropractic

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Luke Brannigan   Maitland, FL 233513   Colavita - Central Florida
2Steven Rusnak   Seminole, FL 230108  175 TeamGearLink
3David Ballagh   Clermont, FL 220117  180 Orlando Road Club Inc
4Amir Merali   Miami, FL 234586  171 Laser-es
5Jhou Zutuaga   Miami, FL 240785  176 Laser-es
6Austin Ellingson   Jensen Beach, FL 238130  168 Unattached
7Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  170 Team Swift
8Cirilo Bencosme     166 Laser-es
9Stephen Gabino   Miami, FL 234697  169 Laser-es
10Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  174 Laser-es
11Neil Shepard      Orlando Road Club Inc
12Francisca Quijada   Oviedo, FL 223808  173 Orlando Road Club Inc

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  83 Laser-es
2Andres Cano   Miami, FL 234452  78 Laser-es
3Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360  84 Laser-es
4Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL 238204  77 Laser-es
5Henry Willis   Orlando, FL 187343   Orlando Road Club Inc
6Morgan Bellows   Orlando, FL 234413   Colavita - Central Florida
7Lawrence Jupp      J..A.R.
9Shelby Gabino   Miami, FL 234698   Laser-es
10Michael Pantoja      Laser-es
11Lashanti Jupp      J..A.R.

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jean P Morales      Laser-es
2Kevin Richardson      J..A.R.
3Andrew Axmacher      BSI

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697  29 Lake Mary/ORC
2Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  ASV - Gold's Gym Orlando
3Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097  23 Ford Cycling Team/Orlando Velo
4David Stedje   Lutz, FL 33913  Best of the Bay Cyclist
5Gary Anger   Maitland, FL 62480   ASV - Gold's Gym Orlando
6Juan Valera      ASV - Gold's Gym Orlando
7Ed Clark   Orlando, FL 220497  ASV - Gold's Gym Orlando
8Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423  19 Orlando Road Club Inc
9Mike Hanson   Orlando, FL 188198   ASV - Gold's Gym Orlando
10Martin Kastan   Sarasota, FL 65093  32 Best of the Bay Cyclist
11Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540  22 ASV - Gold's Gym Orlando
12David Potter   Tiverton, RI 132031  ASV - Gold's Gym Orlando
13Dan Linnehan   Orlando, FL 192731  21 Orlando Road Club Inc
14Dan Heggblod     27 Champion Cycling
15Stephen DeSena   Hobe Sound, FL 212190  26 Village Bike
16Brian Stalvey     28 Champion Cycling
17Angelo Marcello   Seattle, WA 227258  14 ASV - Gold's Gym Orlando
18Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328  17 Treasure Coast Cycling Association
19Eduardo Bonnilla     38 Unattached
20James Huff   New Snyrna Beach, FL 45483   Wolverine
99William Slupski   Jacksonville, FL 53379   Jacksonville Racing Club
99Alan Badia   Tampa, FL 218267   Hotmark Racing- Sweetbay
99James Huff   New Snyrna Beach, FL 45483   Wolverine
99Angelo Marcello   Seattle, WA 227258   ASV - Gold's Gym Orlando
99Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627   Neptune Cyclery
99Geoffrey Lanier   Odessa, FL 84904   Best of the Bay Cyclist
99Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328   Treasure Coast Cycling Association
99Scott Atkins   Lutz, FL 135438   TeamGearLink
99Craig Duxbury   Orlando, FL 10305   Team 19
99John Paquet   Jacksonville Beach, FL 210698   Jacksonville Racing Club

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944  112 TeamGearLink
2Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  121 Jacksonville Racing Club
3Steven Kurth   Palm City, FL 101266  111 Treasure Coast Cycling Association
4Miguel Valle   Miami, FL 227309  117 Bike Tech
5Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  116 TeamGearLink
6John Faulk   Gainesville, FL 115188   VeloBrew
7Ken Janata   Windermere, FL 179100  110 Orlando Road Club Inc
8Patrick O'Hara     132 Unattached
9Jim Zimmer   St. Petersburg, FL 57623  133 Hotmark Racing- Sweetbay
10Stephen Decato   Rockland, ME 65421  105 Naked Bean Cycling Club
11Carlos Robledo   Jacksonville, FL 240374  125 Jacksonville Racing Club
12William Clifton   Palm City, FL 164838  102 Treasure Coast Cycling Association
13Enrique Colet   Tequesta, FL 189296  103 Village Bike
14Kent Williams   Hendersonville, NC 85910  124 Unattached
15Kirk Wilstermann   Palm City, FL 179226  18 Treasure Coast Cycling Association
16Stephen Pollan   Jacksonville Beach, FL 178909  115 VeloBrew
17John Capobianco     120 ASV - Gold's Gym Orlando
18Dan Puntel     131 Unattached
19Michael Rigby   Apopka, FL 29871  101 ASV - Gold's Gym Orlando

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  875 Cycle Science
2James Konopasek   Atlantic Beach, FL 202234  880 Jacksonville Racing Club
3Keith Creeden   Longwood, FL 210970  878 Orlando Road Club Inc
4Michael McCollum   Largo, FL 48126  881 Jacksonville Racing Club
5Alan Smith     884 TeamGearLink
6Steve Schuler   Clearwater, FL 206139  882 Jacksonville Racing Club
7Jersey Red      Unattached
8Mark Casp   Leesburg, FL 213121  877 Unattached

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alex Gutierrez (1 - Cat2)   Hollywood, FL 14468  24 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
2Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066   VistaVelo.Com
3Alexander Zambrana   Weston, FL 39384   Z Bikes
4Gunter Hermanni   Miami, FL 163923   JC Investors Racing Team
5Adam Baskin   Clermont, FL 88669   Hotmark Racing- Sweetbay
6Alejandro Bello      JC Investors Racing Team
7Joel Chavez   Tampa, FL 177305   VistaVelo.Com
8Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   JC Investors Racing Team
9Frank Travieso   Athens, GA 160295   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
10Gustavo Rullo   Miami, FL 206281   VistaVelo.Com
11Edgardo Richiez      Caicos
12Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   Hotmark Racing- Sweetbay
13Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   Cycle Science
14Victor Rodriguez   Tampa, FL 175371   Hotmark Racing- Sweetbay
15Curtis Long   Atlantic Beach, FL 108976   Coastal Chiropractic

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Wukasch   Davie, FL 233084   Z Bikes
2Anthony Alexander   Gainesville, FL 209454   Team Helens
3Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369   Coastal Chiropractic
4Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006   Cycle Science
5Michael Hall      Polk Bicycle Sport Inc
6Benton Mobley   Land O Lakes, FL 125073   Best of the Bay Cyclist
7N/A    ,  372   Olympus Bikes
8Carlos Martin   Tampa, FL 60937   Best of the Bay Cyclist
9Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   TeamGearLink
10Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike
11Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647   Hotmark Racing- Sweetbay
12Michael Beck   Tallahassee, FL 221800   Atomic Race Team
13Steven Ortiz      Best of the Bay Cyclist
14John Gissal   Tampa, FL 173583   Ford Cycling Team/Orlando Velo
15Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521   B&J Bikes
16Jared Fullerton   Montverde, FL 202673   Ford Cycling Team/Orlando Velo
99Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL 169266   Hotmark Racing- Sweetbay
99Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876   Village Bike
99William Sabatini   Boca Raton, FL 154759   Village Bike
99Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   TeamGearLink
99Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521   B&J Bikes
99Anthony Vasilas      SPBC
99Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360   Village Bike
99Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647   Hotmark Racing- Sweetbay
99Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581   VistaVelo.Com
99Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike
99Anthony Astrab   Tarpon Springs, FL 227276   TeamGearLink
99Chris Burrowes   Port St. Lucie, FL 179310   Village Bike

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL 235127   B&J Bikes
2Ronaldo Tavares      B&J Bikes
3Ross Glass   Tampa, FL 236571   Hotmark Racing- Sweetbay
4Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588   Team 19
5Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   TeamGearLink
6Brandon Sturgill   Tallahassee, FL 222156   Atomic Race Team
7Javier Vallejo   Apopka, FL 219878   BSI
8John Dascomb      FSU
9Adam Baker      Champion Cycling
10Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480   Village Bike
11Tim Hutton      Best of the Bay Cyclist
12Vince Sumrall      Team 19
13John Murphy      TeamGearLink
14Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651   Best of the Bay Cyclist
15Timothy Walker   Port St Lucie, FL 232863   Village Bike

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Brown     106 Santos
2David Alexandrou   Lutz, FL 122403  101 Best of the Bay Cyclist
3Ron Palsgrove     136 Santos
4Matthew Lester     123 Unattached
5Anthony Hutton     116 Santos
6Juan Uruena   Gainesville, FL 243915  153 Unattached
7Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  115 Reno Wheelman
8Jamie Schuddekoph     143 Unattached
9Sean Lynch     126 Orlando Road Club Inc
10Anthony Sellitti   Sarasota, FL 238028  145 Village Bike
11Steven Donchey   Destin, FL 247326  111 Unattached
12Kevin Jordan      Unattached
12Adam Schmitt     142 Unattached
14Mark Issacs     117 Orlando Road Club Inc
15Steven DeLaroche   Ormond Beach, FL 46841  110 Daytona Bike Club
16Brian Mayer     127 Unattached
17Rob Robins   Gainesville, FL 239969  139 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marie Rosado     587 3A Press
2Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441  592 Colavita - Central Florida
3Sherri Stedje   Lutz, FL 69689   Best of the Bay Cyclist
4Lisa Snyder   Winter Park, FL 225314   Team 19
5Sharon Monahan   Lutz, FL 49227  594 Best of the Bay Cyclist
6Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Olympus Bikes
7Karina Kroll      Z Bikes
8Jill Kislia      Bike America / Potter's Landscaping
9Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   Ford Cycling Team/Orlando Velo
10Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  586 Athletes by Design Racing Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cherie Disque      Lake Worth Bicycles
2Eileen Merken     675 Bill Bone - Bicyclery
3Meaghan Scott     676 Atomic Race Team
4Lynne Krueger     677 Best of the Bay Cyclist
5Brandi Walker      Village Bike

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyUSACDFShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee