Race Results for
MAXXIS Georgia Cup/LaGrange
LaGrange, GA
(Event Information)
Individual Time Trial on 09/17/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tony Scott   06:32.8  501 Smith Barney
2Jon Atkins   06:45.8  512 
3Andy Lougher   06:54.6  502 All3Sports
4Steve Middleton   07:17.8  503 All3Sports
5Steve Murray   Columbus, GA07:21.0 204360  509 
6Jim Brock   07:26.8  504 Ala Masters
7Miroslav Novak   07:30.2  505 Ala Masters

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1bruno langlois   06:31.8  13 jittery joes
2Rich Harper   06:37.5  Cane Creek
3Eric Murphy   06:43.8  Aerospace Engineering-VMG
4Cleve Blackwell   06:47.5  22 georgia velo
5Creed Sewell   06:47.9  19 Ga Spinal/APB
6Andrew Daane   06:55.7  15 AG Edwards
7Dan Holt   06:59.4  Locos Cycling
8Chad Madan   07:03.0  unattached
9Ben Carter   07:04.0  20 Pacesetter Steel Service
10D Tyler Grahovec   Atlanta, GA07:04.0 179499  21 Pacesetter Steel / Zifty.com
11Chris Allison   07:05.0  23 Camp Highland
12Joey Coddington   07:06.8  Cane Creek Cycling
13Russ Griebel   07:06.9  18 Pacesetter Steel
14Clay Parks   07:07.2  16 AG Edwards
15Charles Rossignol   Atlanta, GA07:09.3 173111  Pacesetter Steel
16Rob Gable   07:13.1  14 AG Edwards
17Wes Garland   07:29.7  AG Edwards

Men - Cat 3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Richard Rheingans   07:02.9  317 Aaron's/L5Flyers
2Jeremy Krupat   07:09.0  308 Verge
3Richard Saunders   07:11.1  301 Meehan's/Cycleworks
4Jafer Beizer   07:14.2  310 Land Rover / Siemens Home Appliances
5Bryan Holloway   07:15.0  315 Meehan's/Cycleworks
6Ben Collins   07:16.1  313 Amgen Cycling
7Mitch Askew   07:22.1  304 AG Edwards
8Duane Fossyl   07:26.9  311 Camp Highland
9richard shell   07:27.9  309 veloworx
10Anthony Hergert   07:29.0  316 Camp Highland
11Andy Scarano   07:37.2  306 bicyclesunl/andy scarano
12Shane Maddox   07:39.6  302 Madd Ox Racing
13Joseph Carpisassi-KOM   07:40.8  312 EC Velo
14Oscar Clark   07:46.4  307 Land Rover/ Siemens/FFCC
15Travis Maddox   07:54.6  303 Madd Ox Racing
16Justin Murray   08:21.3  305 Land Rover/ SIemens Home Appliances/ FFC
17Eric Edgar   08:46.8  314 Meehan's/Cycleworks

Men - Cat 4/5 - Competitive

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Wright   Elberton, GA07:08.6 230019  415 unattached
2Chris Marino   07:16.8  410 Atomic Race Team
3Justin Truax   07:21.5  411 none
4Nick Angus   07:23.5  412 auburn flyers
5michael beck   07:28.0  408 Atomic Race Team
6Timothy Smith   07:31.9  404 Meehan's/Cycleworks
7Ryan Pumpian   Marietta, GA07:32.7 153776  401 OTR Cycling
8Ty Tagami   Decatur, GA07:36.1 221683  418 Aaron\'s/L5Flyers
9Josh Arwood   Atlanta, GA07:37.6 209413  402 OTR/Stren-Flex
10Dave Simmons   Stockbridge, GA07:42.5 219992  419 Colavita Racing
11Marek Lipold   07:46.7  409 
12chris hurst   07:48.5  416 OTR Cycling
13Darren Sorrells   07:48.6  406 Mike's Bikes Racing
14Russell Brown   07:52.1  413 GC Cycling
15jim barrington   08:05.3  403 GC Cycling
16Jeffrey Wheeler   08:08.8  417 OTR CYCLING
17Tony Robinson   08:14.2  420 MMCC
18Danny Parker   08:15.0  407 GC Cycling
19Paul Hein   08:20.0  405 Mike's Bikes Racing
20Allister Stinson   08:26.2  414 Chainreaction

Men - Cat 5 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kelly Bazemore   07:41.1  609 Bicycle Outfitters Racing
2Craig Polston   East Aurora, NY07:48.8 233887  615 
3Jeff Pinnell   07:55.2  613 GTC
4Todd Hanning   07:56.0  616 Cycle Escape
5john stamps   08:03.2  607 druid city bicycle club
6Robert Waldring   08:03.4  601 Colavita Racing
7Dax Derringer   08:06.6  608 Bicycle Outfitters
8Jeff Tilden   08:10.7  602 Colavita Racing
9Mark Simpson-DOUBLE ENTRY   08:14.5  618 Druid City Bicycle Club
10Jim Palmer   08:16.9  610 Bicycle Outfitters
11Forrest Strickland   08:19.1  621 West Georgia Flyers
12Joe Lent   08:30.4  603 unattached
13kevin adams   08:33.9  626 Mike's Bikes Racing
14Lee DeHihns   08:35.0  606 Aaron's/L5 FLyers
15Scot Angus   08:43.2  611 Unattached
16Eric Spina   08:43.2  604 unattached
17Amir Ali   08:48.6  620 Aaron's/L5Flers
18Chad Benton   09:05.9  612 Bicycle Outfitters
19JC Gillespie   09:37.8  605 Unattached

Women - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cathy Connell   07:46.9  201 Velo Voodoo
2Kim Foland   07:54.1  209 travelgirl
3Alison Danford   08:03.2  207 Camp Highland
4Kim Sawyer   08:15.1  204 travelgirl
5Tiffany Ballew   08:22.8  208 Meehan's/Cycleworks
6Tina Frey   08:23.3  210 MMCC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaBonk BreakerShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee