Race Results for
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC
Reading & Trexlertown, PA
(Event Information)
Individual Time Trial on 07/16/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Lynch   Colchester, CT13:11.9 211959   Mystic Velo Club
2Matthew Baranoski   Perkasie, PA13:12.4 213251   unattached
3Jimmy McDermott   Wayne, PA13:42.7 219126   Tri-State Velo
4Jansen Grabowski   Macungie, PA14:18.2 225011   East Coast Velo
5Ian McFarland   Niantic, CT14:19.3 205980   Mystic Velo Club
6Keith Stednitz   14:48.4   unattached
7Ian Huyett   Alburtis, PA14:59.9 229079   Bike Line/LWA
8Anthony Skorochod   Wind Gap, PA15:41.4 213999   Lehigh Wheelmen
9Justin Koelbl   Fairfax Station, VA17:42.8 202085   Artemis
10Jacob Hoover   18:19.0   Bike Line/LWA
11Joshua Kozlowski   18:55.8   Colavita
13Cole Malin   Exton, PA12:19.0 231019   unattached
DNFAlexei Lalevic      Quaker City Wheelmen /

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Graham Coy   Atlanta, GA10:50.0 207880   Red Rose Rockets
2Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA11:03.9 202086   Artemis
3Peter Muto   Fogelsville, PA11:42.0 223052   Vortex Cycling
4Jeremy Shirock   Emmaus, PA12:03.1 164378   East Coast Velo
5Samuel Abelow   Westport, CT12:07.0 205747   Cuevas Development
6Michael Baranoski   Perkasie, PA12:26.3 214508   unattached
7Ryan Clune   Allentown, PA12:34.0 228401   Bike Line/LWA
8William (Booey) Hottenstein   Kingston, PA12:52.0 195794   Upstate Velo/Sicklers
9Aaron Stabley   Jersey Shore, PA12:58.8 214160   Susquehanna Valley Velo Club
10Harry Chen   East Brunswick, NJ13:06.0 228086   Colavita
11Kevin Griffin   Pottstown, PA13:38.3 190711   Sports T.E.A.M. Fuji
12Brian Ortiz   13:45.0   Cuevas Development
13Dennis Nowak   Ozark, MO13:52.8 190816   Vortex Cycling
14Tyler Malay   New Tripoli, PA14:44.0 230145   Bike Line/LWA

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nicholas Reinert   Mertztown, PA10:06.6 191021   Vortex Cycling Club
2Ryan Barlow   Fort Collins, CO10:25.2 179244   CUEVAS
3Filip Capala   Columbia, KY10:38.4 208888   Unattached
4Carter Jones   Boulder, CO10:51.5 222644   Colavita Racing
5Connor Sallee   Southbury, CT10:59.9 210129   Pawling Cycle and Sport
6Kyle Foley   Wallingford, CT11:12.5 174494   Cuevas/Mike Fraysse Sports
7Zachary Felpel   Willowstreet, PA11:16.8 220467   Red Rose Rockets
8Graham Lang   Sherman, CT11:18.7 211421   Pawling Cycle and Sport
9Colin Lepore   Pennsburg, PA11:22.5 192197   East Coast Velo
10Will Cox   Burlington, VT11:22.9 192539   Pawling Cycle and Sport
11J Aleksevish Pastor   Brooklyn, NY11:33.1 230748   Cuevas Development
12Reed McFarland   Niantic, CT12:35.5 186823   Mystic Velo Club
13Nathan Riolo   12:58.0   Unattached
14Jonathan Schnaufer   14:29.3   Team Bike Line
15Samit Mookerjee   Allentown, PA15:09.0 200161   Bikeline / LWA

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John (Jackie) Simes   Alburtis, PA10:36.9 150549   Tri-State Velo
2Ryan Bodge   Washington, DC10:37.1 208038   Colavita
3Gordon Parola   Huntington Station, NY11:19.4 212381   Cuevas Development
4Brian Kleiber   Far Hills, NJ11:45.0 214265   Team Colarita
5Kevin Love   Royersford, PA12:14.1 207420   Chester County Cycling Foundation Team A
6Evan Daney   Coatesville, PA13:21.4 199114   Team Alliance Environmental
7Sean Cabrey   Hockessin, DE13:21.4 229625   TriState Velo
8Jeffrey Salvitti   San Francisco, CA13:21.4 223464   Alliance Enviromental

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hannah Hayduk   Kutztown, PA14:29.9 200614   Bikeline/LWA
2Kaitlyn Lawrence   15:10.7   BIKE LINE/LWA

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Gulick   Spring City, PA12:53.4 180423   Bikeline/LWA
2Kathryn Potylycki   Emmaus, PA12:56.0 222408   Vortex Cycyling
3Elspeth Huyett   Alburtis, PA14:27.1 229080   Bike Line/LWA
4Ellen Kessel   Greenbelt, MD15:25.4 190581   Artemis

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Hayduk   Kutztown, PA12:17.9 184207   T.E.A.M. Fuji / Salamander
2Samantha Barlow   Lyme, NH12:23.4 179245   CUEVAS

Women - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alexandra Ambros   Hartland, VT11:42.4 202211   Cuevas

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee