Race Results for
USCF Junior/Espoir Road Nationals
College Station, TX
(Event Information)
This is a non-competitive event
Criterium on 07/06/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Phillip Njisane   Queens Village, NY 191811   Unattached
2Mitchell Witmer   Lancaster, PA 188686   Red Rose Rockets
3Ethan Rae   Santa Maria, CA 177474   Cyclone Racing Team
4Jeremy Shirock   Emmaus, PA 164378   East Coast Velo
5Adam Kosela   Downers Grove, IL 199924   ABD
6Austin Fowler   Elizabeth City, NC 197534   Tri Power
7Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   Northwest Cycling Club
8Conrad Roberts   Battle Lake, MN 186764   Baraboo Sharks
9Connor Simmons   Superior, CO 200087   Rocky Mountain Cycling Club
10Daniel Tisdell   Phoenix, AZ 188030   Los Gatos Bicycle Racing Club
11Ethan Bing   Katy, TX 181459   Sun & Ski
12Brandon Feehery   Homewood, IL 193035   South Chicago Wheelmen
13Morgan Ryan   Ventura, CA 177959   Rays Bikes
14Ian Smith   Charlotte, NC 197465   Easton Clif Bar
15Andrew East   Indianapolis, IN 193256   Team Clydesdale
16Adolfo Garcia   Anahiem, CA 197207   LA Wings
17Anthony (Ty) Olwin   Boulder, CO 200371   RMCEF
18Wesley Overmyer   Phoenix 200522   Unattached

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alejandro GARCIA      LA Wings
2Daniel SUMMERHILL      Rocky Mountain Cycling Club
3Ricky CRUZ      Excel Sports Cycling Team
4Bryson SEWELL      Velo del Norte
5Nico CIANFROCCA      Wings
6Justin WILLIAMS      Major Motion
7Joseph KUKOLLA      Mob Squad
8Alex COELHO      Rocky Mountain Cycling Club
9David ESPINOZA      Big Wheel
10Collin SAMAAN      Sacramento Golden Wheelmen
11Travis ENMON      Team Ochsner
12Travis BURANDT      Woodlands Cycling Club
13Jens BRABBIT      Unattached
14Stephen CHISELKO      Olde Mill Inn/Liberty Cycle
15Alexander SCHNEIDER      Team Power Train
16Erik MEIER      Baraboo Sharks
17Brett JACOBY      Unattached
18Jordan HESTER      Permian Basin Bicycle Assn.
19Freddy CRUZ      Auto-Tel
20Dylan JASON      MFS Racing Miles For Smiles
21Christopher THORNTON      NH Junior Cycling Academy
22James EAST      Team Clydesdale
23Daniel WALKER      Northwest Cycling Club
24Shane Kline   Bally, PA 192584   Team Vortex
25Efrin Carrion   Burkburnett, TX 200478   Team Shadow
26Carmiel Schulman   Seattle, WA 200292   Gulf Coast Cycling Association
27Fletcher Farrar   Wenatchee, WA 175048   Gregg's Trek VW
28Ignacio (Iggy) Silva   San Diego, CA 166264   Major Motion
29Grant Boursaw   Clatskanie, OR 170203   Gregg's Trek VW
30Ian Crane   Seattle, WA 184284   Rad Racing NW
31Bennett Brown   Houston, TX 187726   Memorial Hermann
32Henk Calderon   Bellaire, TX 199154   Southern Elite
33Buford (Trey) Fowler   Elizabeth City, NC 172229   Tri Power
34Frank Albanez   Alhambra, CA 199480   Major Motion
35Jacob Brower   Downers Grove, IL 192863   ABD Cycling Club
36Shane Feehery   Homewood, IL 174544   South Chicago Wheelmen
37Andrew Tharp   Cypress, TX 178197   Gulf coast Cycling Assoc
38Peter Boyd   Westminster, CA 174326   Gateway Cycling Club
39Parker Craddock   Houston, TX 194686   Northwest Cycling Club

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Stockburger   Saint Louis, MO 156461   Team Rio Grande
2Ryan Keels   Austin 188340   Team Power Train
3Daniel Holloway   Morgan Hill, CA 181725   G.S. Lombardi/Foundry
4Adam Switters   Citrus Heights, CA 127093   Sacramento Golden Wheelmen
5Peter Stetina   Santa Rosa, CA 191519   5280/Subaru
6Spencer Beamer   Knoxville 171151   Cane Creek
7Nick Frey   Des Moines Ia 180819   Midwest Rolling Thunder
8Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051   Orlando Road Club
9Christopher Ruhl   State College, PA 132649   East Coast Velo
10Brandon McKeever   Hopkins 193689   Earthfare
11Taylor Lane   Marfa, TX 145022   KHSNM.com
12Eric Riggs   Antelope, CA 191302   SGW-Sacramento Golden Wheelmen
13Alexander Boyd   Wichita Falls, TX 168212   Gateway Cycling Club
14Davis Glasscock   Ft Collins, CO 192652   Monsoon Racing Rio Grande
15Kirk Carlsen   Orinda, CA 138681   Peerless/HNECC
16Patrick Ryland   Great Falls, VA 179375   Rad Racing NW
17Shane Braley   Stuart, FL 139426   Treasure Coast Racing
18Ulric DeYoung   Hereford, AZ 180855   Trek/VW Midwest Cycling Team
19Patrick Clotfelter   Cooper City, FL 159199   Aerospace Engineering Group
20Peter Edge   Elma, NY 169485   Team Champion/Tom's Pro Bike
21A Sikes   Wesley Chapel, FL 163253   Best of the Bay Cyclists
22Tejay Van Garderen   Aspen, CO 150610   Share the Roads Racing
23Jenrette Springs   Asheboro, NC 185533   Cycles de Oro
24Andrew Cornelison   Fort Bragg, NC 178193   Iowa State University Cycling
25Guy East   Unionville, IN 174108   Mob Squad
26Braden Kappius   Littleton, CO 132490   5280/Subaru
27Wynn Roberts   Battle Lake, MN 182881   Baraboo Sharks
28Tyler Given   Mercer Island, WA 196147   ASC Jr. Development Team
29Michael Wickman   Walpole, NH 128976   Peerless/HNECC
30Tristan Skolrud   Yakima Wa 189518   Rad Racing NW
31Brian West   Kansas City Mo 171534   Iowa State University Cycling
32Spencer Hartfeld   Santa Barbara, CA 176617   Echelon Santa Barbara
33Lane Rogers   Houston, TX 156451   Southern Elite
34Tucker Olander   Westminster, CO 176282   Heart of New England Cycling Cl
35Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA 128164   Team Swift
36Waid Wynn   Littleton, CO 148348   Front Rangers Cycling Club
37Blake McMahon   Tulsa, OK 151694   Team Power Train
38Benjamin Zawacki   Greenville, SC 144633   Daigel Corp/NHJCA
39Joe Lewis   Edina, MN 184027   Minnesota Junior Cycling
40Noah Harwood   Boulder, CO 187142   Daigel Corp/NHJCA
41Austin Byrd   Rochester, NY 174776   NECSA/Fraysse Sports
42Svetlin Radev   Wheeling, IL 176905   Hinckley Springs Racing Team
43Cody O'Reilly   Santa Barbara, CA 141922   Echelon Santa Barbara
44Ryan Rae   Santa Maria, CA 141050   Cyclone Racing Team
45Colin McMahon   Dearborn, MI 182863   Wolverine Sports Club
46Tristin Clark   Newtown, PA 166698   Team Vortex

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Grabowski   Lafayette, CO 129309   Hot Tubes Cycling Team
2Zachary Taylor   Marietta, GA 180394   Hot Tubes Cycling Team
3David Guttenplan   Washington, DC 177906   Atomic Race Team
4John Stevens   Norman, OK 172319   Rapid Transit Racing Team
5John Devine   Dixon, IL 166980   ISCORP Cycling Team
6Alexander Welch   Denver, CO 186958   Team Power Train
7Casey MacNiven   Austin, TX 141268   UPMC/Fraysse
8Christopher Mehus   Roseville, MN 172924   MNJRC
9Thomas French   Tulsa, OK 179511   Team Power Train
10David Nelson   Tempe, AZ 141105   Landis/Trek/VW
11Zachary Bolian   Austin, TX 139356   Hot Tubes Cycling Team
12Anthony Marinelli   Kennesaw, GA 177259   Genesis Scuba/FFCC
13Michael Wolf   Decatur, GA 181456   Trek/Free Flite
14Christopher Deluise   Athens, GA 166521   Aerospace Engineering Group
15Adam Biwan   Wichita Falls, TX 174122   ISCORP Cycling Team
16Peter Horn   Boulder, CO 145882   GS Ciao
17Tucker Brown   Fleetwood, PA 166662   Tri-State Velo
18Kerry (Kacey) Chamberlin   Seattle, WA 180760   Saturn of Seattle
19Chad Beyer   Tucson, AZ 155190   Giant/Domenics
20Mark Gustafson   Santa Barbara, CA 171102   Echelon Santa Barbara
21Peter Chudzik   Manchester, CT 170410   NECSA/Fraysse Sports
22Arthur Rand   Santa Cruz, CA 170859   UPMC/NECSA
23Morgan Schmitt   Woodinville, WA 189118   Rad Racing NW
24Aaron Pool   Aspen, CO 172553   Trek Highgear
25Brian Weldon   Avon, CT 159653   Benidorm Bikes
26Chris Scott   Brandon, FL 167801   Unattached
27Nick Bishop   West Des Moines 155763   Midwest Rolling Thunder

Women - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mandy Marquardt   Allentown, PA 200340   NECSA/Mike Fraysse Sports Resor
2Shelby REYNOLDS      Southern Elite
3Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Treasure Coast Racing
4Lillian Gordis   Berkeley, CA 193077   Excel Sports Cycling Team
5Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   Future Champions Cycling Club
6Rose Mauney   Lilburn, GA 192388   Genesis Scuba/FFCC
7Kendall Ryan   Ventura, CA 186919   Rays Bikes
8Victoria Meier   Baraboo, WI 191780   Baraboo Sharks
9Hannah Summerhill   Centennial, CO 200122   Rocky Mountain Cycling Club

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lauren Shirock   Emmaus, PA 156050   Coyote Cycling Team
2Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980   Coyote Cycling Team
3Taylor Boglioli   Pullman, WA 174533   PSCC Greggs/Trek Volkswagen
4Sinead Miller   Pittsburgh, PA 171289   North Hills Velo
5Jessie Karriker   Asheville, NC 170288   Team Prestige Subaru
6Colleen Hayduk   Kutztown, PA 184207   Team Vortex
7Danielle Haulman   Davis, CA 181367   La Forza
8Stephanie White   Bedford, NH 181386   Daigle Corp/NHJCA
9Dawn Tisdell   Davie, FL 188031   Los Gatos Bicycle Racing Club
10Keely Shannon   Des Moines, IA 192454   Midwest Rolling Thunder
11Ashley Ooley   Fort Collins, CO 199737   Rocky Mountain Cycling Club
12Mikaela Mulder   Anchorage, AK 147314   Unattached
13Nina Santiago   Breinigsville, PA 194414   Liberty Cycle
14Hope CHAMBERLIN      Escapados
15Kelly LaFleur   Discovery Bay, CA 196265   Peninsula Velo
16Chelsea Dodds   Cleburne, TX 199778   Southwest Golf & Sport
17Whitney Kroll   Lafayette, IN 196469   Ann Arbor Velo Club

Women - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kimberly Geist   Emmaus, PA 134992   East Coast Velo
2Lauren Trull   Greensboro, NC 154620   Team Earth Fare
3Shannon Koch   New Smyrna Beach, FL 175271   Team Las'port
4Amara Boursaw   Newcastle , WA 170202   Gregg's Trek VW
5Natalie Klemko   Bristol, WI 126306   Coyote Cycling Team
6Christine Levy   New Haven, CT 184111   Front Rangers Cycling Club
7Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   Team Big Wheel
8Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441   Unattached
9Kristina Henne   Park City, UT 163331   Mercy Cycling Team
10Kathleen Ramirez   Los Angeles, CA 176556   Adelante
11Cynthia Lakatosh   Trexlertown, PA 141441   Tri-State Velo
12Cristin Walker   Houston, TX 170360   Northwest Cycling Club
13Kimberly LaFleur   Discovery Bay, CA 195496   Peninsula Velo
14Eleanor Nagle   Gaithersburg, MD 181254   Artemis
15Katie Neil   Tampa, FL 128552   Best of the Bay Cyclists

Women - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karen Amundson   Nashville, TN 181318   Rad Racing NW
2Larssyn Staley    138179   Hot Tubes Cycling Team
3Rebecca Much   Fort Collins, CO 192744   XXX Racing-Athletico
4Cassandra Osorio-McKenna   Florence, SC 111678   UPMC/NECSA
5Sarah Levy   Boulder, CO 172711   Rocky Mountain Cycling Club
6Mary Geier   Marion, IN 135365   Marion Bicycle Club
7Laura Danley   Evergreen, CO 116356   Team Rio Grande
8Kathleen WEBER      Unattached
9Alane Ballweg   Charlottesville, VA 123316   GCCA Toyota Highlander
10Erica Allar   Tucson, AZ 174914   Team Vortex

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee