Race Results for
Orlando Triple
Orlando, FL
(Event Information)
This is a non-competitive event
Criterium on 05/25/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacques Ethan   Deltona, FL 182255   
2Mason Brannon      
4Jacob Irons      
5Will Willis      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nikolai Figeleroa   Franklin, NC 182423   
2David Wright      
3Mitch Gammon      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051   
2Christopher Vedral   Daytona Beach, FL 185749   
3Ryan Burkett   St Petersburg, FL 183771   
4Steven Carlsson   Longwood, FL 185104   
5Andrew Phelps   Apopka, FL 167612   
7Eric Carter   Lecanto, FL 179373   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Magazino   St Petersburg, FL 174180   
2Ryan Phelps   Apopka, FL 166427   
3Wesley Irons   Orlando, FL 179371   

Men - Master - MR - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Starr   Cocoa Beach, FL 62201   
2Chris Tanbini   Fern Park, FL 76697   
3James Sweeney   Jacksonville, FL 82284   
4Abraham Pollard   Melbourne, FL 115201   
5Philip Elliott   Palm Beach, FL 51741   
6Tim Molyneax   Clermont, FL 53461   
7Erich Leipold   Sarasota, FL 109118   
8Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   
9David Reilly   Winter Park, FL 108570   
10Martin Kastan   Sarasota, FL 65093   
11Scott Kloster   Orlando, FL 104675   
13Keith Snodgrass   Melbourne, FL 169279   
14Zahid Buttar   Orlando, FL 100162   
15Tom Gillis   Tallahassee, FL 77327   
DNFPeter Murphy   Orlando, FL 82909   
DNFDave Sandborn      

Men - Master - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Todd Sanders      
2John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   
3Peter Carlos   Schaumburg, IL 142004   
4Alan Lipinski   Ormond Beach, FL 53180   
5Charles Carpenter   Apopka, FL 54626   
6Adam Giles   Dillon, MT 4652   
7Fred Norman   Jacksonville, FL 119639   
8William Schneider   Orlando, FL 111486   
9Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730   
10Lloyd Halva   Mount Dora, FL 45458   
11Pleasant Williams   Winter Garden, FL 60596   
12Thomas Katheder   Scottsdale, AZ 165251   
13Michael Rigby   Apopka, FL 29871   
DNFGary Anger   Maitland, FL 62480   

Men - Master - MR - 50-59

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pedro Barzago   Miami, FL 61124   
2Robert Tyler   Winter Garden, FL 108046   
3John Robson   Melbourne Beach, FL 49260   
4Scott Bulfinch      
5Ronald (Ron) Newberg   St Petersburg, FL 132025   
6Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   
7Dana Witten   Pmbk Pines, FL 52247   
8David Butcher   Lake Mary, FL 141566   
9Earl Henry (1 - Cat2)   Pinellas Park, FL 45449   
DNFSolis Sigifneo      

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Kavan   Tampa, FL 53779   
1Frank Travieso   Athens, GA 160295   
2Hugh Moran   Asheville, NC 180136   
2Chris Tanbini   Sarasota, FL 65624   
3Vance James   Lakeland, FL 47935   
3Patrick Diver   Orlando, FL 9601   
4Daniel Larson   Norman, OK 58572   
4R Wayne Scott   Winter Springs, FL 134641   
5David Beaudoin   Cullowhee, NC 50777   
5Gentry Arnette   Alpharetta, GA 156554   
6Michael Starr   Cocoa Beach, FL 62201   
6Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   
7Martin Kasten   Sarasota, FL 65093   
8Bradley Davis   Atlanta, GA 126538   
9Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   
DNFRaphael Clemente   West Palm Beach, FL 54859   
DNFShaun Moffett   San Antonio, TX 161323   
DNFPhillip Elliot   Palm Beach, FL 51741   

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael (Mike) Esmonde   Washington, DC 182417   
2Curtis Long   Glendora, CA 108970   
3Richard Fidanzato   St Petersburg, FL 103217   
4Brian Girard   Grantham, NH 468   
5Garrett Moore   Pembroke Pines, FL 152118   
6Tim Molyneax   Clermont, FL 53461   
7Chris Magazino   Minneapolis, MN 174187   
8David Guttenplan   Washington, DC 177906   
9Victor Rodriguez   Tampa, FL 175371   
10Joe Fernandex   Miami, FL 159107   
11Patrick Uhler   Tampa, FL 129662   
12Peter Carlos   Schaumburg, IL 142004   
13Joseph Duhon   Florence, AL 10137   
14Alfredo Monteio   Pembroke Pines, FL 154554   
15Kevin Markel   Brandon, FL 143586   
16Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
17Steven Kurth   Palm City, FL 101266   
DNFRyan Phelps   Apopka, FL 166427   
DNFStephen Peterson   Jacksonville Beach, FL 154555   
DNFRolando Arms   Port St Lucie, FL 51511   

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Scott   Brandon, FL 167801   
2Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
3Michael Hubbard   Palm Coast, FL 185750   
4Darren Black   Clermont, FL 106925   
5Steven Carder   Safety Harbor, FL 108071   
6Mike Hanson   Orlando, FL 188198   
7Guy Preston   Jacksonville Beach, FL 186384   
8Chris Costa   Sanford, FL 153393   
9Stephen Decato   Rockland, ME 65421   
10Troy Watson      
11Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
12John Gissal   Tampa, FL 173583   
13Stephen Ducker   Eustis, FL 177718   
14Joey Hess   Quincy, MA 177224   
15Matthew Radula   Longwood, FL 175355   
16Giancarlo Bianchi   Miami, FL 179136   
DNFMatthew Allen   Orlando, FL 175081   
DNFMike Bewlew   Portland, OR 118633   

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Philip Erbland      
2Andre Woon   Jessup, MD 181160   
3Gerardo Galvan      
4Steve Delavoche      
5Timothy Galvin      
6Bob Cline      
7Peter Murphy   Orlando, FL 82909   
8Will Sabitini   Boca Raton, FL 154759   
9Daniel Parker      
10Ben Forshee   Maitland, FL 182251   
11Fred Miller      
12Robert Flutie   Pacific Palisades, CA 189686   

Women - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   

Women - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6Melissa Irons   Orlando, FL 179372   

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robin Kavan   Tampa, FL 51174   
1Cindy Tompkins   Alachua, FL 78515   
1Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653   
2Charlotte Lenssen   Durango, CO 20900   

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
2Donna Moore      
3Rebecca Clark   Lakeland, FL 151788   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFSierra NevadaShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee