Race Results for
Inland Northwest Cyclocross Series (Riverside
Nine Mile Falls, WA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/23/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Alberto Santos- Davidson   Kensington, CA 318892   Peninsula Velo Racing
2547.14Ryan Bibko   Kent, WA 215821   JL Velo Racing Team
3554.29Paul Yarborough   Reno, NV 292689   Gonzaga University
4561.43Sam Finch   Moscow, ID 360919   University of Idaho
5568.57Jeremy Eilers   Moscow, ID 367174   University of Idaho
6Alex Williams      Gonzaga University
7Cameron Aubert      Gonzaga University
8Jonathan Jensen      Gonzaga University

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Dylan Pollard   Moscow, ID 336476   3FCX
2548.33Cameron Milbrath   Postfalls, ID 286741   
3556.67Nathan Limbaugh   Pasco, WA 330098   Chinook Cycling
4Dane Anderson      
5573.33Conner Milbrath   Post Falls, ID 326584   
6Luke Lobdell      
7590.00Carson Milbrath   Post Falls, ID 387730   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1382.75Michael Gaertner   Coeur D Alene, ID 12623   Vertical Earth
2399.67Steve Sander   Spokane Valley, WA 290727   
3416.59Jeff Koncz   Spokane, WA 177547   Cyclocrossracing.com
4433.51Brant Miller   Del Mar, CA 88623   
5450.43Charles Mortensen   Sandpoint, ID 206987   
6467.35Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449   L'Ecole No. 41
7484.27Kevin Gest   Spokane, WA 310597   Baddlands Cycling Club
8501.19DeWayne Kirk   Spokane, WA 270413   
9518.11Colin Cox   Sandpoint, ID 7977   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1345.11John Limbaugh   Pasco, WA 106281   Chinook Cycling
2356.77Scott Proost   Spokane, WA 339122   Cyclocrossracing.com
3368.43Alan Petrie   Liberty Lake, WA 27941   Cyclocrossracing.com
4380.09Shaun Gonsalves   Hayden, ID 246016   Two Wheeler/Specialized
5391.75Chris Kelsey   Spokane, WA 162729   Spokane Rocket Velo
6403.41Tom Lamphier   Coeur D Alene, ID 92085   Two Wheeler/Specialized
7415.07Steve Patton   Moscow, ID 58093   3FCX
8426.74Mark Knokey   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
9438.40John Siok   Spokane, WA 289195   G.S. Gap
10450.06Matt Larsen   Spokane, WA 101307   Emde Sports - Fitness Fanatics
11461.72Tom Hungerford   Rockford, WA 281779   The Bike Hub
12473.38Tom Miller   Saint Maries, ID 24486   
13485.05Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449   L'Ecole No. 41
14496.71James Barton   Cocolalla, ID 179418   
15508.37Daniel Gillespie   Spokane, WA 265267   
16520.03Steve Dayton   Nine Mile Falls, WA 8910   Spokane Rocket Velo
17531.69Rocky Lobdell   Spokane, WA 280268   
18543.35Scott Krallman   Post Falls, ID 189533   
19555.01Chris Anderson   Liberty Lake, WA 292447   
20566.68Kelly Milbrath   Post Falls, ID 326248   
21578.34Bruce Kuest   Spokane, WA 339474   Emde Sports - Fitness Fanatics
22590.00Richard Sherwood   Spokane, WA 32459   
DNFTaylor Pilant   Spokane, WA 200247   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1404.40Justin Bannerman   Walla Walla, WA 45053   Wheatland Wheelers
2417.15Wayne Pignolet   Sandpoint, ID 204615   Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
3429.90Tim Crum   Spokane, WA 94190   
4442.65Bill Bronson   Spokane Valley, WA 347418   
5455.40Steve Meyer   Lincoln, NE 214872   
6468.15Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690   
7480.91Charles Mortensen   Sandpoint, ID 206987   
8493.66Matt Morra   Moscow, ID 25110   University of Idaho
9506.41Hank Greer   Spokane, WA 360201   Team Double Check
10Don Duval      
11Scott Brad      
12544.66Scott Arbuckle   Spokane, WA 340282   
13Rohn Eldridge      
14570.16Joel Fields   Veradale, WA 360978   
15582.91Dale Wentworth   Ephrata, WA 311619   Vicious Cycle

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1510.87Don Bauder   Bigfork, MT 2898   
2524.06Steve Rapp   Walla Walla, WA 51962   Wheatland Wheelers
3537.25Kent Eggleston   Hayden, ID 56089   4th Street Cycling Club
4550.43Samuel Joseph   Spokane, WA 70667   
5563.62Tony Brittain   Spokane, WA 302611   
6576.81Joe Myers   Bayview, ID 193875   Two Wheeler/Specialized
7590.00Larry Schoonover   Spokane, WA 101847   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1294.67JT Fountain (1 - Cat1)   Moscow, ID 94425   
2305.58Jeremy Pinto (1 - Cat2)   Moscow, ID 58106   Palouse Bicycle Racing
3316.49Mike Gaertner (2 - Cat1)   Coeur D Alene, ID 12623   Vertical Earth
4327.41Dave Holden (2 - Cat2)   Spokane, WA 260091   Team Type 1
5338.32Michael Emde (3 - Cat1)   Spokane, WA 109163   Emde Sports - Fitness Fanatics
6349.24Mark Knokey (3 - Cat2)   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
7360.15Kris Holden (4 - Cat1)   Spokane, WA 148376   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1391.40Kaler Marshall   Walla Walla, WA 321012   
2412.39Dan Garrett   Colbert, WA 313402   
3433.37Mark Monroe   Coeur D Alene, ID 253843   Two Wheeler/Specialized
4454.36Jeff Koncz   Spokane, WA 177547   Cyclocrossracing.com
5475.35Ben Suttlemyre   Coeur D Alene, ID 34700   Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
6496.33Tom Hungerford   Rockford, WA 281779   The Bike Hub
7517.32Matt Larsen   Spokane, WA 101307   Emde Sports - Fitness Fanatics
8538.30Matt Morra   Moscow, ID 25110   University of Idaho
9559.29JD Lopez   Spokane, WA 150980   The Bike Hub

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1439.31Jeff Yates   Coeur D Alene, ID 99753   Two Wheeler/Specialized
2Daniel Shaw      
3449.36Vincent Poff   Spokane, WA 160842   
4454.38William Knudson   Madison, WI 301350   Planet Bike
5459.40Troy Blood   Hayden Lake, ID 295648   
6464.43Tom Ryse   Spokane, WA 388148   Two Wheeler/Specialized
7469.45Justin Jensen   Sandpoint Idaho 388159   
8474.47Brian Johnson   Liberty Lake, WA 307306   
9479.49Henry Hamby   Spokane, WA 283095   G.S. Gap
10484.52Kile McArdle   Liberty Lake, WA 293243   The Bike Hub
11489.54Mike Mangini   Coeur D Alene, ID 294499   Vertical Earth
12494.56Elijah McConnell-Perkins   Spokane, WA 381483   
13499.59brian engel   Spokane, WA 347576   
14504.61Matt Rose   Liberty Lake, WA 237381   Forza Veloce
15509.63Tony Brown   Spokane, WA 250220   Spokane Rocket Velo
16514.66Todd Conley   Spokane, WA 94192   
17519.68Taylor Pilant   Spokane, WA 200247   
18524.70Kevin Gest   Spokane, WA 310597   Baddlands Cycling Club
19529.72Ryan Gaertner   Coeur D Alene, ID 361502   Tradewinds Developmental
20534.75Matt Cusack   Spokane, WA 368185   The Bike Hub
21539.77Bryan MacDonald   Pullman, WA 328994   
22David Brown      
23549.82Jason Remington   Spokane, WA 293140   Emde Sports - Fitness Fanatics
24554.84Dale Wentworth   Ephrata, WA 311619   Vicious Cycle
25559.86Dewayne Kirk   Spokane, WA 270413   
26564.89Thomas Leach   Spokane Valley, WA 102339   Kind Human Sports
27569.91Jason DeVoir   Dayton, WA 360250   
28574.93John Osterback   Spokane 242826   Spokane Rocket Velo
29579.95Grey Krallman   Post Falls, ID 302264   
30584.98Ryan Mc Lucas   Spokane, WA 388073   
31Stephen Lorentz      
DNFDrew Schlieder   Spokane, WA 285974   Emde Sports - Fitness Fanatics

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1502.21Zephyr Sylvester   Walla Walla, WA 305568   Whitman College
2524.16Lorena Croucher   Spokane, WA 360900   
3546.11Andi Oden   Moscow, ID 340446   University of Idaho
4Lindsey Goodenon      
5590.00Sierra Reid   Portland, OR 220306   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ciara MacDonald   Pullman, WA 358445   
2Haiden Garrett      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karen Libsch   Delores, CO 162557   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1521.95Renee Compton   Spokane, WA 228151   Zuster Cycling
2530.46Lynn Creager   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling
3538.96Diana Dosmann   Spokane, WA 235420   Zuster Cycling Team
4Julie Myer      
5555.98Ann Kendall   Spokane, WA 269999   Zuster Cycling
6564.48Suzie Forsyth   Prosser, WA 12058   
7Arlene Cook      
8581.49Darlene Kirk   Spokane, WA 308516   Zuster Cycling Team
9590.00Debra Creamer   Hayden, ID 302265   Two Wheeler/Specialized

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1402.59Jayne McLaughlin (1 - Cat2)   Valleyford, WA 327252   Zuster Cycling Team
2427.68Natalie Koncz (2 - Cat2)   Spokane, WA 187206   Zuster Cycling Team
3452.77Taylor Boglioli (1 - Cat3)   Pullman, WA 174533   
4477.86Wendy Stredwick (2 - Cat3)   Coeur D' Alene, ID 261253   Team REP
5502.95Rhonda Pinto   Moscow, ID 260351   
6528.04Noel Fountain (3 - Cat3)   Moscow, ID 270415   
7553.13Suzie Forsyth (3 - Cat2)   Prosser, WA 12058   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Jessica Daugharty Sterner   Coeur D Alene, ID 337468   Team REP
2546.25Julie Kelsey   Spokane, WA 207048   Zuster Cycling Team
3552.50Stephanie Zamora   Spokane, WA 368135   Zuster Cycling Team
4558.75Erin Morra   Emmett 381503   University of Idaho
5Kara Hamby      
6Ashlee Weimer      
7577.50Liz Letson   Spokane, WA 236715   Zuster Cycling Team
8583.75Samantha DeVoir   Dayton, WA 360316   
9Monique Cordora      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee