Race Results for
Wisconsin Criterium Championships
Mukwonago, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 07/07/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1402.90Eric Brandt (1 - Cat4)   Mukwonago, WI 340300  649 KS Energy Services / Team Wisconsin
2409.35Chad McMahon (2 - Cat4)   Verona, WI 379084  647 
3415.80Dirk Bjornstad (3 - Cat4)   Neenah, WI 63655  648 
4422.25Randy King (4 - Cat4)   Oak Creek, WI 242470  636 Lakes Area Physical Therapy
5428.70Kurt Farrell (5 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  633 Hampshire Cycle Club
6435.15Will Hollrith (6 - Cat4)   Grafton, WI 279925  644 Team Extreme
7441.60Briant Kelly (1 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  645 KS Energy Services / Team Wisconsin
8448.05Andrew Stevens (7 - Cat4)   Racine, WI 294644  638 EMC2 / Elmhurst Masters
9454.50Todd Bugnacki (2 - Cat3)   Franklin, WI 81238  655 Tread Head Cycling
10460.95Mike Herbrand (8 - Cat4)   Grafton, WI 262578  635 Team Extreme
11467.40John Grisa (9 - Cat4)   Brookfield, WI 244444  652 KS Energy Services / Team Wisconsin
12473.85Robert Selberg (10 - Cat4)   Waukesha, WI 56130  656 KS Energy Services / Team Wisconsin
13480.30James Hamer (11 - Cat4)   Sussex, WI 76555  643 KS Energy Services / Team Wisconsin
14486.75Christopher StClair (3 - Cat3)   West Allis, WI 346954  660 Emerys.com
15493.20David Nelson (12 - Cat4)   Cedarburg, WI 274913  637 Team Extreme
16499.65Dennis Klumb (13 - Cat4)   East Troy, WI 294347  640 KS Energy Services / Team Wisconsin
17506.10David Davis (14 - Cat4)   Mcfarland, WI 301536  650 2 Rivers Racing
18512.55Aaron Holtebeck   Milwaukee, WI 384582  661 
19519.00Jarred Cassady (15 - Cat4)   Lakemills, WI 305157  632 Trek Midwest Team
20525.45John Coyle (16 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  646 Brazen Dropouts Cycling Team
21Daniel Sujdah     657 
22538.35William Langhoff (17 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 49046  659 
23544.80Craig Busche (1 - Cat5)   Wauwatosa, WI 250106  658 Velo Trocadero
24551.25Mark Badger (18 - Cat4)   Stoughton, WI 253967  631 Brazen Dropouts Cycling Team
25557.70Timm Jacobson (19 - Cat4)   Windsor, WI 211459  642 
26564.15Michael Chiang (20 - Cat4)   Glencoe, IL 290341  651 Alberto's Sport
27570.60James Winner (2 - Cat5)   Muskego, WI 232767  639 Lakes Area Physical Therapy
28577.05Michael Menne (3 - Cat5)   Hales Corners, WI 379130  654 
29583.50Brad Hetlet   Burlington, WI 63372  641 
30589.95Jim Giese (4 - Cat3)   Grafton, WI 256979  634 Team Extreme
DNFJay Weatherford   Verona, WI 66815  653 

Men - Masters Category 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1275.46Gene Tolli (1 - Cat2)   Albany, WI 83764  530 Enzo's-PSIMET
2282.92Andrew Feuersthaler (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 288083  523 Team Velocause
3290.38Michael Klapperich (3 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 246141  533 Lakes Area Physical Therapy
4297.84Andrew Ohlsson (1 - Cat3)   Hartland 48064  546 KS Energy Services / Team Wisconsin
5305.30Doug Bailey (4 - Cat2)   Elkhorn, WI 212426  553 Trek Midwest Team
6312.76Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  541 ISCorp Cycling Team
7320.22Christan Griego (5 - Cat2)   Elkhorn, WI 249212  542 River Valley Cycling Club- RVCC
8327.68Bob Karlow (6 - Cat2)   Crystal Lake, IL 285533  543 Enzo's-PSIMET
9335.14Chip Pieper (7 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 297721  538 Team Velocause
10342.60Christopher Morris (8 - Cat2)   Wausau, WI 55692  526 Great Dane Velo Club
11350.06Glen Stroik (2 - Cat3)   Franklin, WI 258547  550 KS Energy Services / Team Wisconsin
12357.52Brian Karlow (3 - Cat3)   Algonquin, IL 318722  551 Enzo's-PSIMET
13364.98Eric Knuth (9 - Cat2)   Madison, WI 203995  524 Trek Midwest Team
14372.44Mark McGeen (10 - Cat2)   Waukesha, WI 23462  559 Team Mack Racing Assoc. LTD
15379.90Doug Wambach (11 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 263312  548 KS Energy Services / Team Wisconsin
16387.36Robert Springer (12 - Cat2)   Kenosha Wi 57145  529 Team Wheel & Sprocket
17394.82Mike Bobusch (13 - Cat2)   Appleton, WI 133649  558 River Valley Cycling Club- RVCC
18402.28Jay Maas (14 - Cat2)   Fitchburg, WI 203875  539 Trek Midwest Team
19409.74N/A (15 - Cat2)   Milwaukee, WI 81296  554 Hampshire Cycle Club
20417.20Rudy Byron (4 - Cat3)   Racine, WI 62022  557 KS Energy Services / Team Wisconsin
21424.66Ross Giese (5 - Cat3)   Lake Geneva, WI 248274  552 Team Velocause
22432.12Mario Medina (16 - Cat2)   Sussex, WI 181488  525 Lakes Area Physical Therapy
23439.58David Jablonowski (1 - Cat1)   Milwaukee, WI 47846  540 Hollander RDC
24447.04Ryan White (17 - Cat2)   Grafton, WI 201290  545 Team Velocause
25454.50Marc Zionts (18 - Cat2)   Highland Park, IL 184183  531 Enzo's-PSIMET
26461.96William Koehler (6 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  534 Team Extreme
27469.42Steven Downs (19 - Cat2)   Cross Plains, WI 59398  556 Great Dane Velo Club
28476.88Mark Dolin (20 - Cat2)   Janesville, WI 9724  562 LAPT CC
29484.34Gordon Paulson (2 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  528 Trek Midwest Team
30491.80John Svanda (7 - Cat3)   Neenah Wi 278789  522 LAPT CC
31499.26John Van Susteren (21 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  535 LAPT CC
32506.72Benny Smith (8 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254  537 Team Velocause
33514.18Wayne Simon (3 - Cat1)   Lake Barrington, IL 32742  544 Enzo's-PSIMET
34521.64Christian Zauner (22 - Cat2)   Silverdale, WA 85093  549 Enzo's-PSIMET
35529.10Robert Schrank (23 - Cat2)   Gurnee, IL 118745  561 Team Type 1
36536.56Steven Flurry (24 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051  560 CZ Velo
DNSWilliam Ochowicz (Cat1)   Pewaukee, WI 101140  527 LAPT CC
DNFBen Lund (Cat2)   Delafield, WI 104579  555 Hollander RDC
DNFDarin Chic (Cat3)   Sussex, WI 229777  521 LAPT CC
DNFRichard Olson (Cat3)   Milwaukee, WI 52494  536 Lakes Area Physical Therapy
DNFDave Eckel (Cat3)   Trevor, WI 122771  547 KS Energy Services / Team Wisconsin

Men - Masters Category 3/4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1362.75Tyson Beck (1 - Cat3)   Pewaukee, WI 62605  240 Lakes Area Physical Therapy
2367.33Jeffrey Elam (2 - Cat3)   Madison, WI 178088  269 Brazen Dropouts Cycling Team
3371.91Alan Krueger (3 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 129126  261 KS Energy Services / Team Wisconsin
4376.49Robert Gauss (1 - Cat4)   Kenosha, WI 45366  274 Kenosha Velosport Inc
5381.07James Broennimann (4 - Cat3)   Fox Point, WI 274295  260 Hollander RDC
6385.65Robert Sollenskog (1 - Cat2)   Oshkosh, WI 346690  247 Team Wheel & Sprocket
7390.23Rick Flayter (5 - Cat3)   Waukesha, WI 200716  243 
8394.81Tedd Jacobson (6 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  251 ISCorp Cycling Team
9399.39Christopher StClair (7 - Cat3)   West Allis, WI 346954  262 Emerys.com
10403.97John Svanda (8 - Cat3)   Neenah Wi 278789  250 LAPT CC
11408.55Michael Froh (9 - Cat3)   Milwaukee, WI 172255  259 Team Velocause
12413.13Sean Shields (10 - Cat3)   Milwaukee, WI 76735  276 Hampshire Cycle Club
13417.71Donald Janczak (11 - Cat3)   Greendale, WI 295308  275 Velo Trocadero
14422.29Jeffrey Gantz (12 - Cat3)   Green Bay Wi 187394  258 Team Extreme
15426.87Scott Rice (2 - Cat4)   Hartland, WI 349616  270 
16431.45Michael Weber (13 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 249214  278 ISCorp Cycling Team
17436.03Grant Stevens (14 - Cat3)   Cedarburg, WI 125520  265 Team Extreme
18440.61William Koehler (15 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  279 Team Extreme
19445.19Michael Mayer (16 - Cat3)   Deforest, WI 119121  271 Silver Cycling
20449.77James Buckley (17 - Cat3)   De Pere, WI 226361  241 Colavita Racing Inc.
21454.35Darin Chic (18 - Cat3)   Sussex, WI 229777  242 LAPT CC
22458.93Robert Garner (19 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  244 V.C. Bikesport
23463.51Brian Leatherman (2 - Cat2)   Waunakee, WI 115204  268 Brazen Dropouts Cycling Team
24468.09Glen Jones (20 - Cat3)   Madison, WI 237780  255 Trek Midwest Team
25472.67Michael Daws (21 - Cat3)   Elm Grove, WI 157895  257 KS Energy Services / Team Wisconsin
26477.25Brian Petted (22 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  246 Team Extreme
27481.83Will Wendorff (23 - Cat3)   Watertown, WI 350308  266 KS Energy Services / Team Wisconsin
28486.41Todd Bugnacki (24 - Cat3)   Franklin, WI 81238  256 Tread Head Cycling
29490.99Jeff Tumbleson (25 - Cat3)   Bristol, WI 59009  253 Lakes Area Physical Therapy
30495.57Lowell Kellogg (26 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 18804  263 ISCorp Cycling Team
31500.15Chris Burns (27 - Cat3)   Hartland, WI 276115  267 ISCorp Cycling Team
32504.73Gregg Coroleuski (28 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090  249 Lakes Area Physical Therapy
33509.31Samuel Tobias (29 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 183996  277 ISCorp Cycling Team
34513.89Briant Kelly (30 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  252 KS Energy Services / Team Wisconsin
35518.47Joseph Smessaert   Eagle, WI 53537  264 Team Chiropractic Partners
36523.05James Merrifield (31 - Cat3)   Janesville, WI 52315  245 Trek Midwest Team
DNFJohn Young (Cat4)   Wauwatosa, WI 377546  273 Hollander RDC
DNFKevin Eccles (Cat3)   Milwaukee, WI 42928  272 Hollander RDC
DNFEric Brandt (Cat4)   Mukwonago, WI 340300  254 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNFMark Muschinski (Cat4)   Palmyra, WI 347744  248 LAPT CC

Men - Junior 18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1295.65Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  84 ISCorp Cycling Team
2313.75Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  80 ISCorp Cycling Team
3331.85Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  76 ISCorp Cycling Team
4349.95Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  78 ISCorp Cycling Team
5368.05Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  75 ISCorp Cycling Team
6386.15Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  77 ISCorp Cycling Team
7404.25Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  83 RACC pb GG
8422.35Riley Hankes   New Berlin, WI 320456  82 Racers Against Childhood Cancer
9440.45Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  81 ISCorp Cycling Team
10458.55Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  73 ISCorp Cycling Team
11476.65Parker Haney   Duluth, GA 331590  74 Frazier Cycling
DNFSam Skalsky   Madison, WI 342540  79 Junior Dropouts

Men - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1478.43Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  37 ISCorp Cycling Team
2488.86Eric Ball   Kenosha, WI 322788  38 
3499.29Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  46 ISCorp Cycling Team
4509.72Austin Connelly   Westfield, WI 296566  39 Baraboo Sharks
5520.15Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  41 Baraboo Sharks
6530.58Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  42 Baraboo Sharks
8551.44Elijah Skalsky   Madison, WI 342542  45 Junior Dropouts
9561.87Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  44 Baraboo Sharks
10572.30Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  43 ISCorp Cycling Team

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1410.55Keith Tussey   Oak Creek, WI 365184  159 
2423.02Ben Grabow   Madison, WI 254084  157 Brazen Dropouts Cycling Team
3435.49Tom Barry   Madison 378039  158 
4447.96Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  151 RACC pb GG
5460.43Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  156 KS Energy Services / Team Wisconsin
6472.90Anthony Sobrilsky (1 - Cat5)   Brookfield, WI 376887  153 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
7485.37Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  161 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
8497.84Brad Hetlet   Burlington, WI 63372  160 
9510.31Paul Krzesinski   Elkhorn, WI 313764  152 KS Energy Services / Team Wisconsin
10522.78Ezra WardPackard   Lake Geneva 320680  155 
11535.25Gaben Moore (2 - Cat5)   Madison, WI 365234  150 
12547.72Matthew Nitka   New Berlin, WI 344292  162 CZ Velo
13560.19Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  154 ISCorp Cycling Team
14572.66Timothy Chang (3 - Cat5)   Madison, WI 379264  149 University of Wisconsin-Madison
15585.13Andrew Kenth (4 - Cat5)   Greendale, WI 368502  163 
DNFAlexander Dorschner (Cat5)   Cedarburg, WI 379325  165 ISCorp Cycling Team
DNFEric Ball (Cat5)   Kenosha, WI 322788  166 
DNFRyan Hogan   Brookfield, WI 380856  164 

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1345.54Alexander Martin   Madison, WI 308924  367 KS Energy Services / Team Wisconsin
2359.67Travis Heller   Parker, CO 264205  361 Team Extreme
3373.80Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  370 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
4387.93Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  365 Lakes Area Physical Therapy
5402.06Michael Mayer   Deforest, WI 119121  369 Silver Cycling
6416.19Andrew Webb   Appleton, WI 312724  366 Diablo Cycling
8444.45Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594  363 Team Extreme
9458.58Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  362 KS Energy Services / Team Wisconsin
10472.71Michael Weber   Whitefish Bay, WI 249214  373 ISCorp Cycling Team
DNFJohn Kunert   Madison, WI 87929  371 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNFJulio Jacobo   Libertyville 218778  368 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNFTyson Beck   Pewaukee, WI 62605  372 Lakes Area Physical Therapy

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1207.48Steve Scholzen (1 - Cat1)   Shorewood, WI 201190  450 ISCorp Cycling Team
2215.87Frank Dierking (2 - Cat1)   Madison, WI 148481  446 Great Dane Velo Club (GDVC)
3224.26Robert White (3 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162  431 RACC pb GG
4232.65Josh Gillingham    381036  434 ISCorp Cycling
5241.04Chad Hartley (1 - Pro)   Fox Point, WI 126996  448 Kenda 5 hour Energy pb Geargrinder
6249.43Victor Rentas (4 - Cat1)   Park Ridge, IL 166946  444 Pact- DISH Network Cycling
7257.82Alex Ochowicz (1 - Cat2)   Palo Alto, CA 246412  438 
8266.21Kevin Berger (5 - Cat1)   Madison, WI 246306  426 Team Wheel & Sprocket
9274.60Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  440 Lakes Area Physical Therapy
10282.99Bryan Fosler (6 - Cat1)   Madison, WI 197058  436 KS Energy Services / Team Wisconsin
11291.38David Kay (7 - Cat1)   Appleton, WI 130383  454 Great Dane Velo Club (GDVC)
12299.77Thomson Remo (8 - Cat1)   Fond Du Lac, WI 212914  459 Team Wheel & Sprocket
13308.16John Acker (9 - Cat1)   Sherwood, WI 67867  425 Team Wheel & Sprocket
14316.55Christopher Lynch (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 278183  443 RACC pb GG
15324.94Jeffrey Bannink (10 - Cat1)   Shorewood, WI 2499  456 Team Type 1
16333.33Eric Hill (11 - Cat1)   Hartland, WI 334878  437 Lakes Area Physical Therapy
17341.72Seth Eckert (12 - Cat1)   Oregon, WI 148803  442 Great Dane Velo Club
18350.11Adam McClurg (3 - Cat2)   Waukesha, WI 222744  435 Lakes Area Physical Therapy
19358.50Brian Kaker (4 - Cat2)   Milwaukee, WI 240194  453 LAPT CC
20366.89Brian Rach (13 - Cat1)   Chilton, WI 257820  449 ISCorp Cycling Team
21375.28Kip Spaude (14 - Cat1)   Watertown, WI 199775  458 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
22383.67Matt Shriver   Durango, CO 110703  429 
23392.06Kyle Jacobson (15 - Cat1)   Milwaukee, WI 209985  451 ISCorp Cycling Team
24400.45Dan Teaters (16 - Cat1)   Green Bay , WI 214818  430 RACC pb GG
25408.84Clayton Chase (5 - Cat2)   Mequon, WI 246297  428 RACC pb GG
26417.23Erik Meier (17 - Cat1)   Baraboo, WI 185547  455 Team Wheel & Sprocket
DNSPeter Davis (Cat2)   Whitefish Bay, WI 255770  432 ISCorp Cycling Team
DNFErik Loberg (Cat2)   Cedarburg, WI 213434  460 Great Dane Velo Club
DNFRoss White (Cat1)   Madison, WI 200545  452 Racers Against Childhood Cancer
DNFCole House (Pro)   Oneida Wi 183112  447 Competitive Cyclist
DNFDan Ajer (Cat1)   Cottage Grove, WI 180160  445 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNFJohn Reynders (Cat2)   Seattle, WA 255625  441 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNFKelby Shaw (Cat2)   Milwaukee, WI 232522  439 RACC pb GG
DNFJason Boynton (Cat2)   Madison, WI 187093  427 Team Wheel & Sprocket
DNFKevin Lindlau (Cat2)   Waukesha, WI 298079  433 ISCorp Cycling Team
DNFJonathan Heile (Cat2)   Milwaukee 248092  457 KS Energy Services / Team Wisconsin

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1494.74Stephanie Winner   Muskego, WI 370518  417 Lakes Area Physical Therapy
2508.45Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  420 ISCorp Cycling Team
3522.16Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  412 Baraboo Sharks
4535.87Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  418 LAPT CC
5Erica Walter     421 KS Energy Services/Team Wisconsin
DNSSheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  416 

Women - Women - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1325.62Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  ISCorp Cycling Team
2351.56Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694  ISCorp Cycling Team
3377.50Sandy David   Shorewood, WI 313648  
4403.44ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  12 ISCorp Cycling Team
5429.38Hayley Giddens   Wanganui  380901  11 ISCorp Cycling
6455.32Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665  10 Trek Midwest Team
7481.26Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  Lakes Area Physical Therapy

Women - Junior Girls - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1535.68Madison Skalsky   Madison, WI 342532  413 Junior Dropouts
2553.79Dana Loo   Madison, WI 283736  419 ISCorp Cycling Team
3571.90Madeleine Haney   Duluth, GA 361133  414 Frazier Cycling
4590.01Victoria Haney   Duluth Ga 365521  415 Frazier Cycling

Women - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  40 Baraboo Sharks

Women - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7Hayley Giddens   Wanganui  380901  364 ISCorp Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee