Race Results for
Laddies Loppet Stage Race - MNMBS # 9
Callaway, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1326.82Brendan Moore   Prior Lake, MN1:35:55 210366  24 Trek/Freewheel
2350.50Paul Hanson   St Peter, MN1:41:09 118046  33 Nicollet Bike
3374.18Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:43:16 83047  20 Trek/Kuhl/Ski Hut
4397.86Kevin Ishaug   Minneapolis, MN1:43:45 101521  32 Freewheel Bike
5421.54Devin Curran   Onalaska, WI1:45:50 211576  29 Hollywood Cycles Twin 6
6445.22Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:48:09 228026  26 Angry Catfish
7468.90Doug Swanson   Minnetonka, MN1:53:46 102633  30 Freewheel Bike

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1477.08Andris Delins   Minneapolis, MN1:52:27 333848  332 Gopher Wheelmen
2533.54Reece Oleson   Jordan, MN1:53:50 349404  375 Angry Catfish/ Sweet'N Salty
3590.00Ari Robinson   2:04:03 380213  409 Team Manitoba

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1470.30Michael McBurney   Roseville, MN1:41:58 279039  319 Peace Coffee
2496.43Justin Rinehart   Mankato, MN1:45:11 149501  382 Nicollet Bike
3522.56Mason Bacso   Plymouth, MN1:45:50 260595  412 Maplelag/Paramount
4548.69Seth Carlson   Casselton, ND1:54:36 279117  415 
5574.82Josh Bauer   Minneapolis, MN2:01:02 377510  363 Hollywood Cycles/Llama Rama

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1423.21Sam Oftedahl   Shoreview, MN1:43:15 211093  368 Maplelag
2447.94David Oachs   Woodbury, MN1:45:04 116923  360 Nicollet Bike
3472.67Agustin Deltour   Burnsville, MN1:50:03 377504  306 Top Natchez Racing
4497.40Jason Scherman   New Market, MN1:56:28 296398  373 WANNABEE RACING
5522.13Mark Foslien   Saint Paul, MN2:01:11 297093  308 The Missing Link
6546.86Grant Larvick   Burnsville, MN2:16:35 328058  316 Angry Catfish

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1460.93John Sandberg   Prior Lake, MN1:45:31 80064  372 Penn Cycle
2479.37Rick Erickson   Shoreview, MN1:50:49 275579  377 Peace Coffee
3497.81Wallace Alexander   Minneapolis, MN1:51:42 193389  414 Kenwood Racing
4516.25Thomas Thornquest   Golden Valley, MN1:54:10 147521  371 Kenwood Racing
5534.69Matt Muyres   Bloomington, MN1:58:08 160576  413 Freewheel Bike
6553.13Chris Van Ert   Saint Paul, MN1:59:30 230802  331 Peace Coffee Racing
7571.57Wade Bergner   Maiden Rock, WI2:01:54 380342  374 
8590.01Eric Guse   St Louis Park, MN2:07:10 211199  362 Penn Cycle

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kurt Penno   0:58:15  2689 
2Geza Bistyak   1:01:12  2680 
3Samuel Elson   1:02:46  2012 Hollywood/Silver Cycling
4Max Smothers   1:15:02  2076 Bicycle Sports
5Jaret Lalli   1:22:02  2688 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1536.51Ethan Furois   Falcon Heights, MN1:45:36 322612  1047 Gopher Wheelmen
2541.29Lucas Hieb   Andover, MN1:47:15 377131  1091 Feed My Starving Children
3Drew Romanovych   1:47:23  1308 Team Manitoba
4Jared Fawcett   0:55:37  2681 
5Zach Newton   1:02:40  2041 Angry Catfish/Sweet-n-Salty
6Cole Geschwind   1:02:40  2683 
7Sam Goblirsch   1:02:46  2018 Bicycle Sports
8Carson Velaski   1:06:03  2698 Penn Cycle
9Wilson Lysford   1:09:08  2721 
10Jonathan McBurney   1:11:56  2742 Gopher Wheelman
11Max Ellingson   1:12:12  2162 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shea Franken   1:35:46  1088 Bicycle Sports
2565.00Sean O'Donnell   Rochester, MN0:57:59 383076  2151 SHO- AIR MN
3Ian Fritz   1:16:18  2694 Maplelagr/Paramount

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matt Lee   1:37:45  1315 The Bike Guy
2546.25Zachary Johnson   Fargo Nd1:42:10 284804  1306 Great Plains Cycling Club
3552.50Christopher Ridder   Cedar Falls, IA1:47:55 333806  1307 Velo Syndikat Racing Club
4558.75Taylor Krosbakken   Fargo, ND1:50:18 329126  1314 Great Plains Cycling
5565.00Lars Ellefson   Park Rapids, MN1:50:54 280179  1321 Maplelag
6Cove Fylpaa   1:00:33  2682 
7577.50mark harvey   Coon Rapids, MN1:08:15 412858  2021 
8Cory Bellefeuille   1:09:27  2677 
9Matt Eckelberg   1:25:06  2736 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1467.30Robert Holmberg   Waverly, MN1:40:28 294463  1014 Sho-Air Minnesota
2475.25Max Severson   Minneapolis, MN1:43:20 376529  1128 The Hub Cycling Team
3483.20David Jensen   Fergus Falls, MN1:45:13 378928  1107 FMSC - FCA
4Rob Lutterman   1:45:22  1025 Wannabee Racing
5499.10Daniel Boyles   Ramsey, MN1:53:20 278248  1098 Behind Bars/LGR
6Chris Harvey   1:55:15  1010 Podiumwear Race Team
7Asa Jacobs   1:59:08  1320 Great PLains Cycling
8Jeff Beck   2:10:46  1076 Maplelag/Paramount Sports
9John Wickham   2:36:36  1102 Fresh Start/ Revolution Cycle
10Christopher Driscol   0:57:32  2010 Bicycle Sports
11Brent Miller   1:01:08  2699 Bikes & Beyond
12Croix Fylpaa   1:02:36  2730 
13562.70Dane Miller   Wellman, IA1:05:19 24365  2701 
14Brooks Lockwood   1:05:36  2720 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pete Brueggen   1:35:27  1084 29nSNGL
2538.29Greg Ames   Fargo, ND1:37:12 206668  1048 Maplelag/Paramount
3542.14Derek Van De Velde   Minneapolis, MN1:48:54 360270  1318 Omnium Racing
4545.99Tim Williams   Circle Pines, MN1:51:23 295831  1039 Wannabee Racing
5Brandon Charboneau   2:29:25  1319 Maplelag Resort-Paramount Spor
6Rob Glieden   1:02:14  2740 
7557.54Tom Heilman   Moorhead, MN1:03:04 278357  2738 Paramount/Maplelag
8Thad Schulz   1:04:55  2048 Maplelag/Paramount
9Nicholas Slavicek   1:09:32  2691 
10Dylan Debel   1:10:24  2161 LCR
11572.94Mike Watercott   Minneapolis, MN1:11:38 367101  2059 Angry Catfish
12576.79Jeremy Christianson   Fargo, ND1:12:16 228382  2734 GPCC
13580.64David Lukaska   Edina, MN1:12:30 360600  2702 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Jacobs   1:37:25  1016 FMSC/FCA
2Derrick Frank   1:42:32  1323 
3492.70Dave Fetters   Minneapolis, MN1:49:56 266342  1007 FMSC Racing
4504.86Matthew Horner   Savage, MN1:50:22 261909  1015 Maplelag
5Thomas McDonald   2:09:51  1113 peace coffee racing
6529.18Adam Emanoff   Eagan, MN2:26:25 102736  1005 Bent Crank Racing
7541.34Joel Beach   Bloominton, MN1:02:49 413504  2001 Peace Coffee Racing
8Tony Schmitz   1:05:26  2047 Maplelag/Paramount
9Todd Hale   1:05:34  2686 
10Jeff Peterson   1:08:11  2149 Omnium
11Nick Pettis   1:11:24  2138 Silver Cycling

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1493.49Jeff Colbert   Cambridge, MN1:33:52 116810  1133 LCR
2499.52Jacque Poquette   Ham Lake, MN1:38:52 361958  1027 Feed My Starving Children Raci
3Jon Sigerud   1:39:26  1032 FMSC/FCA
4Robert Kohl   1:51:31  1021 Bobs Auto Ranch
5517.61Matthew Engen   Fargo, ND1:53:17 329808  1006 Maplelag/Paramount
6523.64Keith Velaski   Shafer, MN2:04:11 36565  1313 Penn Cycle
7529.67Jason Deflorin   Minneapolis, MN2:35:33 153727  1051 Top Natchez Racing
8Dan Wipper   0:58:49  2063 
9541.73Eric Lealos   Minneapolis, MN1:00:08 143309  2722 
10Jeff Fawcett   1:01:08  2724 
11Garrett Beck   1:01:11  2002 Feed My Starving Children/FCA
12559.82Randy Smothers   Zumbrota, MN1:01:11 258876  2081 Bicycle Sports
13565.85Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:02:40 95633  2030 Freewheel Bike
14Matt Fisk   1:04:48  2156 Woolly Bike Club
15Steve Lalli   1:09:13  2687 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1501.81Piotr Bednarski   Minneapolis, MN1:38:57 236794  1100 Freewheel
2503.93Steven Wenzel   Fargo, ND1:40:58 235023  1312 Maplelag
3Tom Camp   1:41:46  1119 Freewheel
4Scott Lund   1:42:27  1024 Hollywood/SilverCycling
5510.29Charles Parsons   Minneapolis, MN1:47:08 242039  1026 Angry Catfish
6512.41John Struchynski   Fargo, ND1:48:46 161308  1322 Great Plains Cycling Club
7Bill Dossett   1:51:20  1310 Freewheel Bike
8Thomas Hanegraaf   1:52:06  1009 
9518.77Kent Karjala   Minneapolis, MN2:05:31 18535  1311 Kenwood Racing
10520.89Todd Nesvold   Forest Lake, MN0:59:35 174302  2039 PCR
11Dan Funke   1:01:51  2016 Cortland Funke
12525.13Corey Stuhr   Minnetonka, MN1:02:44 209639  2732 Wookie Juice Racing
13Jeff Anderson   1:03:21  2676 
14Jim Newton   1:03:28  2040 Angry Catfish/Sweet-n-Salty
15Jack Ellefson   1:03:42  2729 
16Garry Bistyak   1:04:07  2678 
17535.73James Goblirsch   Rochester, MN1:06:43 110103  2017 Bicycle Sports
18Philip Roadley   1:07:26  2700 Bikes & Beyond
19Craig Milner   1:10:41  2739 
20542.09Tom McBurney   Roseville, MN1:12:15 279039  2741 Peace Coffee Racing
21Mike Grace   1:12:26  2019 
22Dennis Porter   1:14:25  2695 Sandberg
23Gary Smith   1:18:44  2072 Peace Coffee
24550.57Brett Hooton   Minnetonka, MN1:24:29 16693  2025 Peace Coffee Racing

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ray Osowski   1:45:54  1085 LCR
2Tim Hieb   1:46:01  1012 Feed My Starving Children
3498.88Jon Neace   Mableton, GA1:52:52 25767  1117 Sho Air MN
4Gary Santoorjian   1:04:01  2155 Sho-Air
5Andy Romanovych   1:04:11  2690 FOG
6529.24Steve Kapaun   Hudson, WI1:06:57 118725  2141 team extreme
7539.36Steve Stilwell   Tempe, AZ1:08:31 324648  2055 Sho-air MN
8549.48Michael Franken   Allentown, NJ1:08:41 156103  2078 Bicycle Sports
9559.60Thomas Gujer   Saint Paul, MN1:09:56 99905  2684 
10Dean Basco   1:13:00  2723 
11Jon Darling   1:13:53  2733 Maplelag
12Todd Borstad   1:21:04  2731 Sho-Air

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Denny Barry   1:13:01  2071 Maplelag / Paramount Sports
2Gerry Taylor   1:25:33  2057 

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Calvin Sandberg   0:43:06  4086 Penn Cycle
2556.67Casey Porter   Okatie, SC0:51:47 305824  4430 Penn Cycle
3Devon Horner   0:56:24  4017 Maplelag/Paramount
4Caden Sigerud   1:08:23  4029 FMSC/FCA

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ben Wenzel   0:40:14  4431 Maplelag
2Geoffrey Griepentrog   0:41:47  4422 
3Van Carlson   0:41:54  4003 Peace Coffee Racing
4Griffin Snow   0:42:25  4427 
5Zachary Smith   0:42:55  4085 Peace Coffee
6Jack Ellingson   0:44:57  4008 
7Liam Franken   0:44:59  4041 Penn Cycle Youth Team
8575.00Wyatt Furois   Falcon Heights, MN0:46:39 361699  4084 Gopher Wheelmen
9Max Fierek   0:48:12  4098 
10Cobie Vagts   0:51:52  4037 Penn Cycle
11Justin Bellefeuille   0:52:23  5162 

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Benjamin Bergen   0:48:08  4419 
2Caleb Fetters   0:51:32  4091 FMSC Racing

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dylan Ramstad Skoyles   0:40:20  4446 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jason Adams   0:40:40  4417 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jammie Hummel   0:46:51  4039 Peace Coffee

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chad McClure   0:40:07  4096 
2Todd Weigand   0:46:26  4445 
3Fred Vagts   0:46:35  4038 Bicycle Sports
4Andrew Hall   0:47:44  4423 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kent Furois   Falcon Heights, MN0:47:21 341008  4040 Gopher Wheelmen
2Jeffrey Robinson   0:50:38  4094 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1George Eckman   0:38:43  4006 
2Scott Guhl   0:40:20  4013 Bicycle Sports
3Charles Ramstad   0:48:48  4447 
4577.50Erik Berg   St Cloud, MN0:49:52 158977  4440 
5Carl Penno   0:54:56  4425 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Timothy Walsh   0:45:21  4083 
2Gary Schildgen   0:48:12  4027 

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1217.21Chloe Woodruff   Tucson, AZ0:53:31 214920  63 crankbrothers Race Club
2341.47Jenna Rinehart   Mankato, MN0:54:07 160568  Specialized
3465.73Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN0:54:57 199274  23 Trek/Kuhl/Ski Hut
4Anna Schappert   1:02:22  64 TrekRedTruckp/bMosaicHomes

Women - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sophia Marchiando   Ripon, WI1:04:08 242097  366 Hollywood Cycles Twin 6

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Haley Warkentin   1:05:31  410 
2Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN1:06:33 261947  380 Maplelag

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carrie Sansome   Eagan, MN1:12:09 211756  378 Hollywood/Silver Cycling

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jordan Horner   1:10:48  2027 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alicia Fisk   1:08:22  2154 Woolly Bike Club
2Eleanor Magnuson   1:08:22  2725 Podiumwear
3565.00Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:08:35 316506  2062 The Missing Link
4Katherine Tuebner   1:10:44  2735 
5590.00Meghann Fedde   Minneapolis, MN1:38:18 378694  2014 Angry Catfish / Sweet N Salty

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1525.10Beckie Alexander   Minneapolis, MN1:11:32 12525  2726 kenwood racing
2Anne Ellefson   1:14:15  2728 
3551.06Andrea Horner   Savage, MN1:15:20 294308  2026 Maplelag/Paramount
4564.04Julie Gujer   River Falls, WI1:15:53 262142  2685 
5Nicola Bistyak   1:22:44  2679 
6590.00Jodie Karjala   Minneapolis, MN1:32:43 101468  2693 Kenwood

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sydney Carlson   0:53:47  4004 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jess Burdick   0:48:40  4441 
2Hanna Froehlich   0:48:42  4421 
3Nicole Lepinski   0:51:10  4424 Podiumwear Race Team
4Erica Leighty   0:58:03  4436 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Renae Sigerud   0:47:00  4428 FMSC/FCA
2Michele Jordet   0:52:06  4444 
3Kelley Marty   0:59:48  4439 
4Sarah Williams   1:00:15  4034 Wannabee Racing
5Shari McLagan   1:04:40  4024 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Leslie Hale   0:45:42  4443 Freewheel
2Laura Funke   0:47:00  4009 Dan Funke
3Laura Bednarski   0:49:34  4418 
4Amy McTavish   0:51:25  4435 
5Marian O'Donnell   0:59:48  4442 
6Lisa Pugh   1:06:10  4426 
7Kathy Basco   1:16:56  4437 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSpySierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee