Race Results for
Kenda DINO Mountain Bike Series- Indianapolis
Indianapolis, IN
(Event Information)
View By:
CX on 08/25/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Intro - SENIOR - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Burke      
2Justin Gray      
3Abe Hundt   Indianapolis, IN 395520   
4Matt Johnson      
5Kevin Walsh      
6Charlie Barrows      
7Kevin Lancaster      
8Hassan Rizwan      
9Michael Croddy      
10Troy Franks      
11Jon Ireland      

Men - Clydesdale - SENIOR - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nicholas Hunt      
2Ben Bontrager      
3David Boyd      
4Benjamin Holcomb      
5Dave Bradway      
6Chris Laros      
7Loren Long   Zionsville, IN 152576   
8Jerry Rusin   Carmel, IN 340260   Team Nebo Ridge
9Scott Keller      

Men - Cat 3 - JUNIOR - 11 to 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Welch      
2Luke Getts   Bloomington, IN 380353   
3Blake Mezo   Crown Point, IN 373752   
4Thomas Francisco   Louisville, KY 327052   Red Zone Cycling
5Will Johnson      
6Tristin Cooper   Plainfield, IN 371811   Midwest Development Cycling Inc.
7Jarrod Nichols   Westfield, IN 376903   Midwest Development Cycling Inc.

Men - Cat 3 - JUNIOR - 15 to 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Patrick Gordon      
2Brandon Elliott   Chicago, IL 274440   Iron Cycles
3Noah Hayden   Avon, IN 279476   
4Josh King      
5Jesse Ritchie   Syracuse, NY 186119   
6Luke Chilman      
7Cody Kennedy   Losangeles, CA 305367   

Men - Cat 3 - SENIOR - 19 to 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Grant Kellow   Carmel, IN 357661   
2Connor Omalia   Indianapolis, IN 405102   A Cycling Team
3Zach Nalley      
4Cory Hickson   Fort Wayne, IN 380071   
5Aaron Lifford   Indianapolis, IN 396373   
6John Keller      
7Praveenkumar Marimuthu   Columbus, IN 379377   
8Brian Williamson   Bainbridge, IN 353364   
9Anant Puri      

Men - Cat 3 - MASTER - 30 to 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scot Pemberton   Stiener Ranch, TX 114557   VooDoo Racing
2Ed Fujawa      
3Jorge Luengas      
4Shawn Phillips      
5Spencer Fields      
6David Smith      
7Bryan Downs   Indianapolis In 403732   
8John Fry      
9Keith Huff      
10Jeremy Gerrits      
11Kyle Johnson      
12Kyle Brozek      

Men - Cat 3 - MASTER - 40 to 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dean Leavens      
2Eric Metcalf   Newburgh, IN 360482   
3Todd Sears   Carmel, IN 277700   
4Kevin Houk      
5Bob Cochrane   Indianapolis, IN 356866   Team Indiebike
6Glenn Tank   Yorktown, IN 371700   
7David Tozer      
8Steve Hoover      
9Eric Simo   Columbus, IN 32735   
10Doug Ummel      
11Paul Gilson   Fishers, IN 376717   
12Jeff Whipple      
13Mike Fisher      
14Eddie Getts   Bloomington, IN 380354   
15Brian Kelsey      
16Troy Bergquist      
17Steve Williamson   Seattle, WA 250884   
18Aaron Whalen   Madison 190872   
19Dennis Moffett      
20Kent Flint      
21Daniel Fariss   Indianapolis, IN 297035   
22Brad Fox   Avonindiana 401333   
23Jonathan Wilson      

Men - Cat 3 - MASTER - 50 and o

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Bowerman   Crawfordsvlle, IN 59754   
2Tom Elliott      
3Donald Rush      
4Douglas Groff      
5Rod Cowell   Evansville, IN 385345   
6Mark Jones      
7Richard Feeley      
DNFMark Glore      

Men - Cat 2 - JUNIOR - 11 to 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gavin Haley   Louisville, KY 259719   
2James Francisco   Louisville, KY 269260   Red Zone Cycling

Men - Cat 2 - SENIOR - 19 to 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Baumer   Indianapolis, IN 353428   Team Indiebike
2Alexander Potter   Bloomington, IN 378952   
3Michael Kubancsek   Indianapolis, IN 299226   

Men - Cat 2 - MASTER - 30 to 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Hruska   Indianapolis, IN 278962   
2Joe Driver   Jeffersonville 375222   Clarksville Schwinn Racing
3Brian Falloon   Noblesville, IN 340866   Team World Bicycle Relief
4Frank Martin      
5Craig Baker      
6Garrett Andrews   Brownsburg, IN 383750   
7Marc Loehr      
8Allan Weir   Indianapolis, IN 132753   Bicycle Outfitters Indy
9Rob Shrum      
10Raul Morales   Moreno Valley, CA 175013   
11Timothy Banks   Fort Wayne, IN 339660   DRT Racing
12Eric Roberson      
13Michael Scott   Indianapolis, IN 106444   
14Nicholas Lucas      
15Adam Nagy      
16Chris Rose      
17Jeff Roesner   Winona Lake, IN 368844   
18Bob Boehman      

Men - Cat 2 - MASTER - 40 to 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adrian Fahey   Indianapolis, IN 354608   Bicycle Outfitters Indy
2Jeff Carter      
3Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
4Matt Emmert   Bloomington, IN 290394   DRT Racing
5Darin Halbert   Martinsville, IN 397499   
6Greg Bauer      
7Shawn Cooper   Plainfield, IN 354678   Bicycle Outfitters Indy
8Paul D'Angelo      
9Randy Witte   Shelbyville, IN 88983   
10Patrick Hirschfeld   Indianapolis, IN 373456   Team Indiebike
11Kirk Grynwald   Little Rock, AR 309572   Don Walker Cycles Racing
12Robert Dills   Knoxville, TN 209494   KnoxVelo Club
13Sam Preston   Bedford, IN 311797   
14Alan Keeling      
15Russell Nichols   Westfield, IN 350970   Team World Bicycle Relief
16John Matthews      
17Seth Hildebrand      
18Michael Henry      
19Chad Nay   Carmel, IN 282137   
20John Carr      
21David Primm   Avon, IN 310991   Bicycle Outfitters Indy
22Anthony Neal Elmore      
23Dennis Hall      
24Chris Jacobs   Bellingham, WA 391751   
25Mike McFall      
26Darrin Messer      

Men - Cat 2 - MASTER - 50 and o

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brad Demott   Shelbyville, IN 9179   Gray Goat Sports
2Scott Wagner      
3Jeff Steinrock   Crestwood, KY 259104   
4Marc Johnson      
5Steve Tucker      
6Jeff Brackett      
7Ralph Lueken      
8Jeff Smart   Indianapolis, IN 350026   
9Greg Burnette      
10David Gardner      
11Bob Kay      
12Dave Tharp      
13Grandon Westlund   Noblesville, IN 152057   
14Dave Fox      

Men - Cat 1 - JUNIOR - 15 to 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gunner Dygert   Brownsburg, IN 351414   BISSELL-ABG-GIANT
2Andrew Dillman   Fairdale, KY 261876   Kentucky Flyers Cycling Inc
3Luke Beemer   Brownsburg, IN 354164   Team World Bicycle Relief
4Christian Tucker   Milford, IN 370236   Midwest Devo
5Luke Haley   Louisville, KY 259716   Red Zone Cycling

Men - Cat 1 - SENIOR - 19 to 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Josh Johnson      
2Dustin Sitterding   Columbus, IN 305473   

Men - Cat 1 - MASTER - 30 to 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   Clarksville Schwinn Racing
2Chris Bowman      
3Rick Mezo      
4Michael Hemelgarn      
5Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
6Edwin Colvin   Indianapolis, IN 255350   
7Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   Speedway Wheelmen
8William Sherman      
9Reed Kress   Evansville, IN 401007   
10Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   

Men - Cat 1 - MASTER - 40 to 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tomasz Golas   Bloomington, IN 278333   Don Galligher-DRT Consulting
2David Dygert   Brownsburg, IN 10323   
3Ty Peck   Shelbyville, IN 329862   
4Mike Johnson      
5Blaine Heppner   Louisville, KY 256278   Don Walker Cycles Racing
6Eric Lovins   Evansville, IN 21683   Dan's Competition Factory Racing
7Jim Frazier      

Men - Cat 1 - MASTER - 50 and o

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
2Brad Hill   Milligancollege, TN 287295   
3Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
4Andrew Klumb   Toledo, OH 248080   
5Blake Noland   Columbus, IN 143907   
6Rick Toler      

Men - Junior - JUNIOR - 10 and u

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hans Holzhausen      
2Zach Vores      
3Jonathan Steinrock   Crestwood, KY 388454   Red Zone Cycling
4Corey Hunt      
5Ayrton Houk      
6Cannon Melchi      
7Hampton Ott      
8Owen Ott      
9Ethan Barrows      
10Phillip Emmert      
DNFNoah Johnson   Spokane, WA 374947   

Men - Junior - JUNIOR - 11 to 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adam Tanner      
2Jason Croddy      

Women - Cat 3 - SENIOR - 99 and u

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8Kelly Chappell      
9Nikki Whipple      
10Anna Lynn Houk      

Women - Cat 2 - SENIOR - 11 and o

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrea Wood      
2Elizabeth Entile   Nashville, IN 379562   
3Lauren Hoover   Evansville 360574   
4Carla Harris   Evansville, IN 385673   
5Karen Elmore   Elizabethtown, KY 127098   
6Kristin Siebenlist      
7Chienhui (janet Sherman      
8Catherine Hollibaugh   Carmel, IN 354456   Team Nebo Ridge
9Christina Thibodeau      

Women - Cat 1 - SENIOR - 15 and o

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN 166038   
2Janelle Renschler   Indianapolis, IN 261856   Bicycle Outfitters Indy
3Chikage Castle      

Women - Junior - JUNIOR - 10 and u

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erja Roesner   Winona Lake, IN 365980   KCV Cycling Club
2Nora Bauer      
3Katie Ireland      

Women - Junior - JUNIOR - 11 to 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cora Minkis   Brownsburg, IN 380184   
2Carmella Whipple      
3Diane Houk      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee