Race Results for
Winsted Woods - Root 66 Series Race #3
Winsted, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/15/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - First Timer - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nate Meyer   0:43:07.0  45 
2John Morgan   0:44:57.0  43 DHHS Cycling
3Griffin McShane   0:52:09.0  42 DHHS Cycling
4Nathan Levia   0:51:09.0  44 DHHS Cycling
5Will McGovern   1:05:44.0  41 RKMP
DNFBenjamin Funk     40 Team Edge

Men - Cat 3 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zach Edwards   1:09:48.0  876 Berlin High School
2544.17Brendan Walsh   Killingworth, CT1:10:53.0 340412  870 
3Brandon Smiley   1:13:07.0  869 Team Edge
4Coty Lange   1:23:07.0  878 
5556.68Patrick Salmon   Whitinsville, MA1:24:42.0 350508  873 Cyclonauts
6Jimmy Duddy   1:24:56.0  872 
7565.02Lane Maher   Harwinton, CT1:29:23.0 333300  867 Team Edge
8Brendan Barney   1:31:05.0  879 
9Eric Zahn   1:34:50.0  871 RKMP
10David Dougherty   1:35:26.0  877 
11581.70Harrison Dayton   Bristolbristol, CT1:35:42.0 346052  862 Team Edge
12Martin Huysman   1:36:20.0  864 
13Alexander Little   1:56:40.0  874 Berlin High School
DNFDavid Lourd     866 
DNFRiley Bourbannis     860 RKMP
DNFMoritz Grosser     863 RKMP
DNFOlly Liu     865 RKMP
DNFIgor Turetskyy     875 Berlin High School
DNFTrevor Chambers     861 Nerac Earth

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marc Carson   1:14:43.0  257 
DNFRyan McAdams     259 
DNFChristian Cordier     258 RKMP

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jason Martin   1:13:19.0  969 Mendon Cyclesmith
2Erik Tedesco   1:15:44.0  968 Team Edge
3551.12brian parker   East Haddam, CT1:17:00.0 345120  965 
4556.68eric henson   Farmington, CT1:19:12.0 349128  963 
5Kevin Fitzgibbons   1:22:46.0  961 Team Edge
6567.80Kevin McCranie   West Greenwich, RI1:27:31.0 328818  964 
7Jeffrey Smith   1:29:10.0  967 NRA
8Brad Fuhrman   1:37:54.0  962 Ferino
9Pasquale Gigliotti   1:45:52.0  970 
10Kevin Hutchinson Jr.   2:15:48.0  971 Peterson's Bike Shop
DNFMarc Richardson   Keene, NH 260241  966 Byrne Invent

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Funk   1:20:22.0  769 Team Edge
1548.33Glenn MacGregor   Stafford Springs1:21:55.0 319682  766 Team Audi Northeast
2Tony Portetinha   1:22:19.0  771 
3564.99Steinar Hjelle   Avon, CT1:25:46.0 279334  765 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
4Jim Arnold   1:26:58.0  773 Berlin High School
5Tom Siegel   1:27:38.0  770 
6Marty Huysman   1:40:12.0  772 
DNFRichard Walsh   Franklin, MA 200403  768 Grace Bicycles Velo Club
DNFGunnar Waldman   Norwalk, CT 347594  767 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Rossi   1:23:26.0  590 
2548.19Tri Vinh   Enfield, CT1:32:48.0 210717  589 Team Audi Northeast
3558.64Juan Mendoza   Otter River, MA1:39:42.0 318990  587 Central Mass Cycling Club
4David Ames   1:45:36.0  586 
5Daniel Smiley   1:52:38.0  588 Team Edge
6589.99David LeBlanc   Hopkinton, MA1:54:40.0 341536  591 

Men - Cat 2 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Alec Cunningham   Cheshire, CT1:10:22.0 311452  52 Team Edge
2565.00Owen Fowler   Cheshire, CT1:20:43.0 314784  53 Team Edge
3590.00Dale Baker   East Hampton, CT1:32:18.0 266316  54 Team Edge

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Robin Liston   Plainfield, NH1:01:15.0 295473  664 Mason Racing
2Trevor Lang   1:05:50.0  665 Norm's Ski and Bike
3552.50Jesse Quagliaroli   Willington, CT1:07:07.0 312684  660 Expo/Superior Energy
4558.75Brendan Mahoney   Hartford, CT1:07:45.0 215702  659 
5565.00Rich Gauvin   Dayville, CT1:11:13.0 310686  656 Danielson Adventure Sports
6571.25Timothy Johnson   Hyannis, MA1:12:26.0 322570  657 Cape Cod MTN Bike
7Evan Bradley   1:13:06.0  663 
8Ryan Kain   1:16:14.0  662 
9David Lambert   1:31:58.0  658 
DNFDan Stine   Seymour, CT 252881  661 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Contois   1:03:20.0  219 Mason Racing
2522.38Bryan Horsley   Boulder, CO1:04:41.0 346104  227 
3530.83Daniel Biscup   Plainfield, CT1:07:00.0 278573  217 Danielson Adventure Sports
4539.28Mohammad Dbeisi   Burlingtonton, CT1:07:10.0 342410  220 Team Edge
5Tyson Deloy   1:07:35.0  226 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
6556.18Mark Winbourne   W Hartford, CT1:08:48.0 343316  225 Identityinteriors.com
7564.63Josh Egan   Rocky Hill, CT1:10:07.0 310429  221 
8573.08Maison Chen   Del Mar, CA1:10:50.0 127537  218 Cheshire Cycle Racing
9581.53Joel Ramirez   Chicopee, MA1:14:38.0 311792  223 
10Jason Oulette   1:26:03.0  222 Mason Racing

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Pelletier   1:06:59.0  475 Team Edge
2Will Raymond   1:07:08.0  476 Team Audi Northeast
3Jeffrey Landry   1:08:56.0  472 Comp Edge Ski and Bike
4424.61Ken Dayton   Bristol, CT1:12:06.0 303736  469 Team Edge
5431.67Jack Enxuto   Simsbury, CT1:12:30.0 75160  470 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
6Carl Smith   1:14:30.0  477 Team Edge
7445.79Lucas Provost   Brewster, MA1:15:36.0 310808  482 Cape Cod MTN Bike
8Jimmy Baker   1:18:59.0  480 Team Dad
9459.91Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:20:42.0 268805  473 Team Audi Northeast
10466.97John Allen   East Berlin, CT1:22:40.0 239954  468 Team Audi Northeast
11Nikolaus Wirth   1:29:34.0  478 Beacon Bombers
12Logan Haskins   1:30:25.0  483 
13488.15David Keppler   Rowe, MA1:31:43.0 271586  471 Bikeman.com
14495.21Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:39:18.0 114646  481 Providence Velo/
15502.27Sam Neves   Stafford Springs, CT1:45:10.0 314484  474 Team Audi Northeast

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Don Crumrine   1:18:24.0  568 
2469.60Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:18:31.0 146313  575 Spring Hill Racing
3481.64Roland Merk   Roxbury, CT1:19:44.0 265200  570 Bethel Cycle Sport
4493.68Thomas Quinlan   Canton, CT1:19:56.0 28934  572 Nerac Earth
5505.72Brian Kelleher   Harwinton, CT1:21:28.0 239246  569 Team Edge
6517.76john weferling   East Longmeadow, MA1:29:16.0 272347  573 Team Audi Northeast
7William Bonin   1:31:09.0  574 Spring Hill Racing
8541.84Casey Gawlak   New Milford, CT1:33:02.0 220180  579 Tarmac Cycling
9553.88John O'Keefe   Coatesville, PA1:33:18.0 221845  571 Shirk's
10565.92John Lockwood   West Simsbury, CT1:37:46.0 175524  577 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
11Claude Morneault   1:39:15.0  576 Buchias
12590.00Randy Gilmour   Ludlow, VT1:40:50.0 193239  578 Createx-Benidorm-Eastern Bloc

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tom Gagbiardi   1:07:13.0  616 MTB29.com
2548.33Timothy Burton (1 - Cat2)   Madison, CT1:07:24.0 247954  610 MTB29.com
3556.67Erik Maher   Harwinton, CT1:07:58.0 113736  613 Team Edge
4565.00Finn Maguire   Yarmouth Port, MA1:10:11.0 370423  612 Cape Cod MTN Bike
5573.33nathan orie   Matapoisett, MA1:17:34.0 275257  615 Comp Edge
6Eli Miner   1:37:05.0  614 
7Mark Lurie   1:53:51.0  611 NEMBA Racing

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zeb Leister   Hartland, VT2:00:09.0 304146  600 Paradise Racing
2Tyler Samson   West Hatfield, MA2:07:40.0 275070  601 Team Flye Cycles

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1466.10Charles Beal   W Hartford, CT1:27:20.0 106073  744 Singular Cycles
2528.05Kerry Robair   Bristol, CT1:43:08.0 181425  745 Team Edge
3590.00David Skrocki   Keene, NH1:58:51.0 227104  747 Norm's Ski and Bike
DNFReinout Schoolderman   Seattle, WA 159589  746 Team Marty's

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1337.65Matthew Green   Hatfield, MA1:32:59.0 226152  138 Luxe Wheelworks
2431.37Eric Carlson   Bristol, CT1:33:51.0 233018  135 Team Edge
3525.09James Honda   East Hartford, CT1:35:02.0 160946  136 Expo/Superior Energy

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1334.87Cliff Kenyon   Coventry Ct1:25:26.0 18959  326 Expo/Superior Energy
2358.06Matthew Boobar   Stratton Mountain, VT1:26:42.0 4215  329 Timex
3381.25Craig Kennedy   Suffield, CT1:31:31.0 65969  325 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
4404.44Jason Grobbel   Burlington, CT1:37:43.0 196013  323 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
5427.63Miles Ericson   Granville, MA1:39:40.0 153128  330 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
6450.82Thomas Jacius   East Granby, CT1:40:36.0 295794  324 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
7474.01Alex Combes   Winsted, CT1:42:28.0 267731  322 Createx-Benidorm-Eastern Bloc

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1346.31David Hildebrand   Ellington, CT1:29:11.0 160538  434 Expo/Superior Energy
2358.45Robert Carmen   Simsbury, CT1:29:30.0 111810  423 Team Edge
3370.59Jason Clark   Southbury, CT1:29:47.0 7016  424 Target Trainig
4382.73Michael Kelly   Watertown, CT1:31:54.0 94642  427 Team Edge
5394.87Todd Bowden   Glastonbury, CT1:32:14.0 144319  422 Expo/Superior Energy
6407.01Jonathan Tarbox   Windsor, CT1:34:31.0 282269  432 Expo/Superior Energy
7419.15Jason Moriarty   Stafford Springs, CT1:37:00.0 268020  430 Expo/Superior Energy
8431.29Royce Yeomans   Springfield, MA1:38:19.0 143685  433 CFM Cycles.cm
9443.43Gerry Lafleur   Enfield, CT1:39:13.0 87557  428 Team Audi Northeast
10455.57James Gloo   Brewster, MA1:46:54.0 13441  426 Cape Cod MTN Bike
11467.71Scott Cunningham   Cheshire, CT2:00:15.0 8363  425 Team Edge
DNFBryon Lewis   Monson, MA 256477  429 Colavita Racing Inc.

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1348.02Steve Arsenault   Keene, NH1:40:16.0 211263  547 Norm's Ski and Bike
2368.01Andrew Chambers   Bolton, CT1:43:06.0 210960  549 Nerac Earth
3388.00Christopher Logan   Keene, NH1:46:28.0 21464  553 Norm's Ski and Bike
4407.99Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:55:11.0 38948  552 Norm's Ski and Bike
5427.98Karl Schachtner   Marlborough, CT1:56:48.0 190114  551 Team Edge
6447.97Ron Grandchamp   Woonsocket, RI1:58:39.0 276617  550 Team Audi Northeast
7467.96Matthew Scherp   E Hampton, CT1:59:43.0 202068  554 Team Edge

Men - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1220.66Adam Snyder   Westminster, MA1:41:55.0 122912  27 Team Jamis
2235.31Justin Lindine   North Ogden, UT1:43:05.0 205717  20 Bikereg.com/Joes Garage
3249.96James Harmon   Fort Collins1:48:25.0 265280  28 503 Cycleworks
4264.61Neal Burton   Meriden, CT1:51:48.0 41606  21 US Army/Central Wheel
5279.26Gregory Carpenter   Durango, CO1:52:59.0 191158  22 Team Edge
6293.91Michael Bartlett   Sunderland, MA1:59:14.0 225390  24 Comp Edge Racing
7308.56Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:59:19.0 38209  23 502 Cyclewroks/CHCC
8323.21Kevin Sweeney   Medford, MA1:56:51.0 245271  26 B2C2/Boloco
9337.86Jacob Harris   Swanzey, NH1:57:53.0 249276  19 Norm's Ski and Bike
10352.51Michael Wissell   Hyde Park, MA1:58:47.0 284535  25 B2C2/Boloco
11367.16Clinton Angwin   White River, VT2:01:38.0 298713  18 Mason Racing

Women - Cat 3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kim Jaya   1:43:32.0  383 
2Laurie Funk   1:48:35.0  382 Team Edge
3590.00Donna Davis   Windsor, CT2:09:45.0 195494  381 Cycling Concepts

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shanna Rasmussen   Trumbull, CT2:40:00.0 290472  657 

Women - Cat 3 - First Timer

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kimberly Bradley   1:01:42.0  457 

Women - Cat 3 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gili Rusak   Albany, NY2:09:58.0 319836  69 Team Overlook

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jen Audia   1:33:45.0  776 

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1478.57Stacey Moseley   Pawcatuck, CT2:03:25.0 201114  901 
2517.05Loren Launen   Keene, NH2:08:15.0 157208  902 Norm's Ski and Bike
3555.53Marilyn Quinlan   Canton, CT2:13:20.0 2865  903 Nerac Earth

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elizabeth Allen   Danielson, CT2:02:53.0 261368  201 Danielson Adventure Sports
2Rachel Chambers   Bolton, CT2:08:13.0 310143  202 Nerac Earth

Women - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Maureen Bruno Roy   Arlington, MA1:41:46.0 103270  852 Bobs Red Mill
2Jimena Dolzadelli   Burlington, CT1:41:48.0 84329  850 Team Edge
DNFLinnea Koons   Roxbury, MA 224763  851 Embrocation Cycling Journal

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSierra NevadaSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee