Race Results for
DORBA 2011 Fall XC Series - LB Houston Park 8-21
Dallas, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/21/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1319.43Bryan Fawley   Denton, TX1:40:35.16 198394  200 Orbea USA
2347.60Matthew Davis   Fort Worth1:42:05.21 157395  190 
3375.77Jonathan Sundt (1 - Pro)   Austin, TX1:44:41.85 34666  194 OAK CLIFF BICYCLE CO
4Lucas Brusseau   1:45:16.49  191 BICYCLES PLUS
5432.11Mark Orton   Broken Arrow, OK1:45:55.91 244226  12 Orbea / Team Phoenix
6Jeremy Morris   1:46:04.68  198 B AND B BICYCLES
7488.45Tim Rawlins   Denton, TX1:48:21.27 308762  183 BICYCLES PLUS

Men - Cat 3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aaron Garrett   40:51.85  140 
2Carey Peach   41:18.88  279 
3Jason Mosley   41:21.24  303 
4Tony Bassak   42:22.48  311 
5David Lucas   42:37.38  321 
6Tim Harper   42:41.37  141 
7Robert Mosley   43:12.14  142 
8Oscar Rodriguez   43:32.79  143 OROD Racing
9Dan Sturdivant   44:15.25  145 WrightIMC
10Josh Watkins   44:45.34  146 
11585.50John Rooney   Forney, TX45:50.39 385389  144 
12Mark Nelson   46:26.51  343 

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1442.95Austin Wagner   Burleson, TX38:40.75 336530  81 MATRIX/RBM
2Cameron Lowery   38:41.02  256 
3466.37Ethan Storm   Arlington, TX38:42.79 341794  80 Richardson Bike Mart/ Matrix
4Sean Delveaux   40:58.11  325 
5489.79R (Henry) Sandusky   Frisco, TX42:17.33 323098  79 MATRIX/RICHARDSON BIKE MART
6501.50Grant Mills   Mc Kinney, TX43:11.79 330116  78 Frisco Cycling
7513.21Nash Lilly   Irving, TX43:19.47 341232  318 MATRIX/RBM
8Noah Golly   43:49.35  338 
9Zachary Koeppe   44:55.75  350 
10Nathan Loewen   45:54.99  358 
11560.05Bradley Boulton   Alvarado, TX46:23.09 357382  77 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Corey Wake   36:33.81  263 
2Jacob S   36:34.50  87 Dallas Bike Works / Hooters
3Nick Harvey   37:26.09  84 Team Aguila
4Matthew McLauren   37:48.69  354 
5Falco Greyl   38:20.96  266 
6553.90Anthony Rodriguez   Plano, TX38:21.28 357787  82 Atheletes On Track/ Sun n Ski
7Joe Self   39:14.61  88 Elite Bicycles
8Javier Serrano   39:32.66  180 
9Carlos Montes   40:41.20  283 
10Kevin Dunnahoo   40:45.00  83 
11Seth Brenton   40:45.33  296 
12Patrick Doobey   40:52.68  312 
13Jonathan Winnett   42:01.43  289 
14Cody Quirk   42:35.01  86 
15Joshua Rodriguez   43:25.58  265 
16Jeronimo Lopez   46:01.56  301 
17Joe Durham   46:02.41  366 BLUEBONNET BIKES
18Olmo Lopez   46:25.88  300 
19Hector Dayer   47:53.38  328 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jerry Profeta   37:17.35  106 Frisco Cycling Club
2Casey Peach   37:17.51  280 
3Chris Patterson   37:25.27  273 
4543.75Bengt Mueck   Irving, TX38:00.10 348040  92 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
5Jeremy Ordaz   38:13.80  351 
6Fred McWilliam   38:16.44  288 
7Chad Anderson   38:16.51  281 
8548.75Heath Wade   Flower Mound, TX38:22.84 385202  108 
9Richard Hellberg   38:28.48  99 Jimmy John's - Downtown
10Dennis Weimer   38:31.08  109 Atheletes On Track/ Sun n Ski
11Mark Howell   39:04.37  100 
12Clint Tredway   39:28.18  269 
13Brett Scheider   39:39.60  284 
14Josh Deen   39:47.32  96 
15Dustin Burgess   40:00.87  95 
16David Dodson   40:05.01  290 
17Nathan Delahoussaye   40:06.12  97 
18Mark Mito   40:27.10  85 
19Chance Lehman   40:27.91  102 
20Rodman Reves   40:28.55  314 
21Jeremy Melander   40:28.95  104 
22Brian Smith   41:02.12  255 
23Corey Williams   41:17.30  110 
24Joe Ezernach   41:19.25  272 
25Rex Yackee   41:38.57  333 
26Zach Munn   41:44.73  105 Cyclopath
27Russell Howerton   41:54.00  330 
28Andrew Thomas   42:07.42  93 Adrenaline Flow
29James Brunnay   42:07.51  271 
30Robby De Vear   42:14.19  306 
31Roy Quitouz   42:18.35  342 
32Luis Colon   42:31.86  307 
33Eric Yonnes   42:35.55  261 
34581.25Ruben Macias   Plano, TX43:51.31 274143  90 DALLAS BIKE WORKS
35Curtis Manley   43:55.34  103 
36Gabriel Rojas   44:34.21  316 
37Mike Ridoley   44:36.27  356 
38Keith Blanco   45:15.59  340 
39Jason Grubaugh   54:24.88  286 
40Nathan Blasingame   54:58.89  94 
41Todd Upchurch   1:17:59.37  107 
DNSKeith Maddox     91 
DNSJohn Hebeler     98 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tom McCracken   38:29.96  365 
2Robert Saucedo   39:32.54  258 
3Alexander Link   39:39.72  352 
4Ralph Austin   39:53.81  278 
5Tony Washington   40:06.88  128 Bonzai Cycle Werx
6Jay Hymel   40:10.73  293 
7547.68Patrick Moneymaker   Carrollton40:16.02 355740  112 
8Andy Klein   40:17.20  295 
9David Robison   40:36.58  319 
10Clayton Meadows   40:41.31  294 
11Greg Milligan   40:42.89  357 
12Brent Neupeld   41:01.39  275 
13Richard Perrin   41:14.73  121 
14Ed Mazur   41:27.13  119 Team in Training
15Jeff Manning   41:27.26  331 
16Paul Adams   41:46.11  327 
17Stephen Huffman   41:48.49  337 
18Chago Flores   41:57.97  117 Dirt Side Ministry
19Howard Mims   41:58.68  120 Dirt Side Ministry
20Chris Clendenin   41:58.94  116 DALLAS BIKE WORKS
21565.60todd odom   Dallas, TX41:59.90 356734  113 n/a
22Christopher Salas   42:03.77  123 
23Scott Herrera   42:12.90  163 legacy performance center
24Robb Wagner   42:36.43  282 
25Mike Pilgrim   42:36.91  122 
26Brian Hunt   42:38.95  276 
27John Squicie   43:05.78  277 
28Joe Seitz   43:45.45  268 
29Steven Tudor   44:17.64  126 
30Jorge Tovar   44:18.35  125 
31578.40Keith Rust   California, KY45:15.91 291723  329 
32Mike Maloney   46:03.26  302 
33Douglas Lange   46:27.77  369 
34John Devine   46:35.95  347 
35Joe Guzman   46:42.47  259 
36Greg Bowen   47:20.54  297 
37586.08Brad Boulton   Alvarado, TX48:03.49 357045  111 
38587.36James Liles   Flower Mound, TX51:10.11 353392  304 
39Kyle Garner   51:34.81  118 
40589.92Robert Plaskota   Fort Worth, TX57:26.46 187400  114 
DNSDavid Sheahan     124 
DNSAllan Turner     127 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Johnson   38:27.08  134 
2Mark Hearn   39:43.82  363 
3Duane Miller   39:50.19  135 DCM Racing
4549.36Dan Marchok   Princeton, TX41:40.62 358548  130 
5Jose Dela Rocha   41:59.50  364 
6Brent Armstrong   42:47.69  131 SLORNU
7John Benson   43:35.80  262 
8Frank Crites   44:18.63  287 
9Steve Jester   44:44.43  305 
10568.08Greg Golly   Grapevine, TX45:04.46 78506  129 Team Bicycles, Inc
11Charles Forestner   45:08.57  355 
12Joey Mueller   45:34.06  339 
13John Loewen   46:04.66  360 
14Kenny Steares   46:12.56  332 
15James Henson   48:09.75  344 
16586.80O Vera   Fort Worth, TX50:14.75 358581  313 Bicycle Plus - TEAM OA
17Steve Rozenburg   53:05.13  317 
DNSJohn Brooks     132 
DNSMark Cobin     133 
DNSMark Shoemaker     367 

Men - Cat 2 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.12Jason Pettit   Fort Worth, TX1:12:33.93 310570  233 RYR CYCLING
2Chris Burt   1:13:25.28  59 BIG PIG RACING
3Adam Phillips   1:13:43.52  229 RYR CYCLING
4541.50Jordan Ransom   Irving, TX1:14:28.13 310498  222 RYR CYCLING
5Curtis Layton   1:15:12.27  15 
6Justin Juarez   1:15:52.61  206 BICYCLES PLUS
7Kirk Cooper   1:16:27.47  60 
8555.34Alex Hernandez   Plano, TX1:17:04.81 289404  210 BIG PIG RACING
9David Light   1:17:31.37  209 RYR CYCLING
10Nick Brown   1:19:35.33  246 BIKE BARN
11Lamont Herrin   1:20:30.78  64 Team Mtp
12Ben Wright   1:23:08.95  243 BIG PIG RACING
13Carl Varriale   1:24:42.77  242 BIG PIG RACING
14Vic Dean   1:28:58.53  61 BIG PIG RACING
15Dearl Davis   1:33:17.53  55 
16Juan Valdelamar   1:34:08.52  225 
17Mike Frazier   38:56.23  63 BIG PIG RACING
18Chris Fennessy   42:49.00  62 BIG PIG RACING

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Jester   Aubrey, TX1:21:34.21 334288  217 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1477.65Nathaniel Beams   Dallas, TX1:11:00.89 259780  228 PARK PLACE LEXUS
2Tyler Chidester   1:12:54.56  236 binkes inc
3502.61Jacob Asay   Fort Worth, TX1:13:14.98 324352  215 
4Steven Solazzo   1:13:16.71  208 
5Kevin Campagna   1:14:17.69  18 BICYCLES PLUS
6540.05Matt Beall   Little Rock Ar1:14:49.43 366315  20 Green Spot Market and Fuels
7552.53Rob Sandusky   Frisco, TX1:15:59.89 291129  19 MATRIX/RICHARDSON BIKE MART
8Chase Gillespie   1:16:30.60  22 SUN AND SKI SPORTS
9577.49Matt Asay   Azle, TX1:21:14.54 315012  251 BIKES INC
10Tony Valdelamar   1:27:43.02  226 
DNSLee Freeman     21 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matt Mueller   1:11:04.79  207 BICYCLES PLUS
2Joey Pratt   1:11:06.81  221 Cadence Cyclery of McKinney
3470.81Chris Williams   Dallas, TX1:12:03.52 236000  218 
4476.49David Ness   Lewisville, TX1:12:35.32 361040  231 BICYCLES PLUS
5482.17Steven Allen   Allen, TX1:13:14.19 357599  23 DALLAS BIKE WORKS
6Joseph Gabel   1:13:44.77  32 Sun & Ski
7Dandy Villanueva   1:13:51.32  39 Dallas Bike Works/Hooters
8Justin McCracken   1:14:11.77  36 SOUTHERN ELITE/SUN & SKI SPORTS
9504.89Ryan Brown   Mckinney, TX1:14:15.44 281962  24 BIG PIG RACING
10510.57Rodger Nutt   Mckinney, TX1:14:58.55 346402  26 MCKINNEY VELO
11Thomas Young   1:14:59.56  40 iConstruct Inc.
12Marc Lequire   1:15:38.66  35 Sun & Ski Sports
13527.61Christopher Schaefer   Dallas, TX1:15:40.00 310215  27 DALLAS BIKE WORKS
14Tony Myers   1:16:19.24  37 
15Nathaniel Goodell   1:16:19.47  214 Sun & Ski Sports
16Amir Khalil   1:16:58.84  89 Team Performance
17550.33Scott Hite   Pilotpoint, TX1:17:34.25 309741  33 Team Phoenix
18Aaron Daugherty   1:18:39.81  31 Bicycle Path
19Tommy Porter   1:19:09.07  38 
20Daniel Fitzer   1:19:47.98  213 
21Kerry Kampschroeder   1:20:50.00  101 
22578.73Joshua Storm   Prosper, TX1:21:26.22 200929  28 Frisco Cycling Club
23Dustin Hoppe   1:21:53.51  34 
24Rylan Balderas   1:25:20.82  29 
DNSChip Burrell     30 Cadence Cyclery of McKinney
DNSMikel Davis     212 
DNSJeremy Westerlund     250 
DNSJeremy Ordaz   Dallas, TX 335020  254 OAK CLIFF BICYCLE CO

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joe Gonzalez   1:11:26.83  234 
2Roger De Caster   1:12:20.78  220 
3467.30Carlos Uranga   Irving, TX1:12:40.52 325182  43 PACC
4David Key   1:13:18.46  45 James 1:2-4
5479.56Scott Long   Keller, TX1:13:30.50 144572  25 
6Scott McCoy   1:14:04.58  48 Sewell Lexus
7Peter Timmerman   1:15:00.30  247 
8Scott Zanetell   1:15:00.86  238 
9Martinez Tony   1:15:01.27  245 NTMBP
10Scott Chidester   1:15:56.78  235 binkes inc
11516.34Carlos Blandon   Mckinney, TX1:16:06.43 293752  205 MATRIX/ RICHARDSON BIKE MART
12Rick Knobler   1:16:06.52  46 
13Joel Jimenez   1:16:06.84  224 
14534.73David Webb   Dallas, TX1:16:25.47 37461  44 BICYCLES PLUS
15Jason Falk   1:17:04.11  67 
16546.99Rodney Austin   Arlington, TX1:17:16.91 350298  227 DALLAS BIKE WORKS
17Dennis Livingston   1:17:17.51  47 
18John Markham   1:18:11.07  219 
19Kenneth Poiter   1:18:14.75  249 BIKES INC
20Gary Moore   1:20:14.72  49 
21Chris Merlick   1:22:28.91  239 
22Christopher Bolan   1:26:20.79  115 
23Juan Garcia   1:28:04.07  223 
DNSDavid Dederichs   Mckinney, TX 343156  41 MCKINNEY VELO
DNSscott schmidt   Frisco, TX 313584  42 TEAM MUD GUTS

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Frank Stich   1:14:57.11  54 BICYCLES PLUS
2Bobby Bates   1:15:32.76  51 TORTOISE RACING
3552.50Jackie Brian   Texarkana, TX1:15:53.33 54260  204 Orbea USA
4Diego Velasquez   1:16:15.36  68 Team Aguila
5David Gray   1:18:30.71  52 
6571.25Mike Dahlheim   Richardson, TX1:18:33.61 188544  50 Matrix
7Steve Innes   1:20:23.27  53 
8583.75Geoffrey Rogers   Frisco, TX1:24:16.90 140629  203 PACC
9David Starr   1:27:47.88  211 

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1371.33Chris Carlson   Plano, TX1:48:09.11 6135  13 Richardson Bike Mart/Matirx
2430.07Joshua deBoisblanc   Austin, TX1:48:53.47 316522  14 TEAM BICYCLE SPORT SHOP
3488.81Brian Brennfoerder   Plano, TX2:01:20.49 145766  189 BIG PIG RACING
4Rich Szecsy   1:29:07.47  BIG PIG RACING

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1438.79Todd Gearhart   Dallas, TX1:46:40.86 340206  185 HUB RACING
2496.45Jessica Rawlins   Denton, TX1:47:29.89 308761  420 BICYCLES PLUS
3Stewart Ericson   2:07:33.18  201 BICYCLE INC.

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1415.09Steven Williams   Dallas, TX1:44:02.32 140978  181 G.S. Tenzing
2444.64Joey Guajardo   Dallas, TX1:44:35.31 290830  THE MISSING
3474.19Rey Vera   Keller, TX1:45:50.36 279173  192 Bicycle Plus - TEAM OA
4503.74Luke Yantis   Austin, TX1:46:57.80 291841  186 
5Ken Primer   1:47:13.87  199 Bicycle Plus - TEAM OA
6562.84William Mabus   Dallas, TX1:53:22.39 42117  187 Orbea / Team Phoenix
DNSShaun Bonavita   Dallas, TX 4168  DALLAS BIKE WORKS

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1353.84Vaughn Cavanaugh   Houston, TX1:44:28.29 194241  EnviroInks/Peaks Coaching
2369.74Kevin Shea   Prosper, TX1:44:33.51 246642  195 DALLAS BIKE WORKS
3Jason Grimes   1:44:41.00  Bicycle Plus - TEAM OA
4401.54Joseph Gold   Dallas, TX1:45:18.39 68231  193 SUN AND SKI SPORTS
5417.44Boyd Wallace   Garland, TX1:46:32.28 163030  197 DALLAS BIKE WORKS
6433.34Mike Norman   Fort Worth, TX1:46:32.66 278106  
7449.24Jordan Chaney   Dallas, TX1:48:42.33 151023  RBM/MIRAGE
8465.14Herb Jones   Murphy, TX1:49:12.64 358650  196 
9481.04John Larson   Mckinney, TX1:49:42.06 194312  177 Dallas Bike Works / Hooters
10496.94John Sanborn   Dallas, TX1:55:13.38 173950  171 DALLAS BIKE WORKS
11Gary Osborne   2:00:16.59  Odin Telesystem

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1389.15Steve Houlbjerg   Kennedale, TX1:50:29.57 16827  179 WHEELSPORT/SEATTLE
2403.48Lawrence Colvin   Weatherford, TX1:50:48.63 304354  
3417.81Don Losawyer   Arlington, TX1:51:50.74 275430  173 TRI-CITY BICYCLES
4432.14Drake Moore   Mc Kinney, TX1:53:26.53 24908  172 
5446.47Travis Rohde   Mesquite, TX1:54:31.15 65865  11 ROCKWALL CYCLING
6460.80Walter Megura   Plano, TX1:55:22.88 111657  188 MCKINNEY VELO
7475.13Mark Pruitt   Fort Worth1:55:36.92 28786  184 BICYCLE INC.
8489.46James Argabright   Richardson, TX1:58:54.47 98324  176 ODIN
9503.79Todd Fox   Southlake, TX34:07.80 12174  10 mad duck

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marshall Rexroat   10:28.92  138 
2Landry Wycough   10:38.57  139 X-2 RACING
3Will Mabus   10:49.12  345 
4Garrett Osborne   11:58.17  136 RICHARDSON BIKE MART/MATRIX
5Ethan Hite   12:06.28  137 Team Phoenix
6Jason Baulton   12:09.55  260 
7Andrew McDaniel   12:24.77  346 
8Michael Soloman   13:04.45  349 
9Austin Yackee   13:04.46  334 
10Collin Keele   13:05.21  298 
11Luke Wright   20:06.52  244 

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacob Howitt   18:44.78  320 
2Marurico Garcia   18:45.41  326 Sun & Ski Sports
3Nate Moore   19:41.56  75 
4Blake Pilgrim   19:52.08  76 Richardson Bike Mart Matrix JR
5526.89Bradyn Smith   Garland, TX20:07.44 354564  368 
6531.40Devin Carlson   Plano, TX21:00.82 341552  70 Richardson Bike Mart/Matirs
7Austin Minor   21:31.36  230 
8Reydesel Garcia   21:42.76  341 
9Gage Bullard   21:43.99  74 
10Gavin Osborne   22:24.66  71 RICHARDSON BIKE MART/MATRIX
11Luke Timmerman   22:26.50  248 
12Sean Soloman   22:43.99  348 
13Woodrow Hazel   23:00.06  310 
14Steven Lucus   24:39.10  323 
15Ethan Bolan   27:58.25  73 
16Eric Bolan   28:14.29  72 
17Matthew Vamah   28:16.68  292 
18Noah Holben   29:54.17  253 
19Samuel Pettit   33:13.14  361 

Women - Pro/Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lisa Uranga   Irving, TX1:50:17.06 325178  16 PACC

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kaylee Tredway   57:34.06  270 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Misty Blasingame   41:32.94  152 
2Natalie Whitehead   44:16.72  267 
3Jessica Reich   44:27.39  153 BICYCLES PLUS

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lisa Hite   42:36.04  335 
2Vanessa Fyffe   43:07.47  309 
3Melissa Worley   43:58.49  157 
4Shelli Tredway   46:55.21  155 Don Johle's Bike World
5Amy Preston   47:47.00  264 
6Michelle Kampschroeder   48:11.96  336 
7Jennifer Jeter   51:18.63  257 
8Tina Vars   53:09.38  156 Cool Biker Chicks
9Jenny Keele   59:07.27  299 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Julia Hart   39:27.11  162 
2Monica Otte   41:31.71  165 Cool Biker Chicks
3Liz Sandusky   42:41.73  166 
4Susan Pouded   43:14.48  353 
5Chi Bennett   46:55.20  159 Cool Biker Chicks
6Jill Moore   47:12.10  154 
7Shelley Colon   47:23.04  160 
8569.19Tracy Sorensen   Fort Worth, TX48:59.07 284231  158 
9Marie Canoura   50:01.44  359 
10Denise Merlick   51:22.02  240 
11Faith Wilmarth   53:42.20  315 
12Kristi Neidel   54:34.87  164 NTMBP
13Irma Lucas   56:36.94  322 
DNSGillian Grant     161 Super cool Chicks biker racing team

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mary Grace Stich   47:18.63  285 
2Tricia Loewen   47:34.76  362 

Women - Cat 2 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pamela Jackson   Garland, TX1:24:38.48 157028  174 RBM / MATRIX
2Susan Dean   1:27:10.44  69 BIG PIG RACING

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lorinda Putter   1:17:49.88  170 
2Xochilt Gonzalez   1:23:19.54  232 
3Julie Gavran   1:31:18.38  65 VTV Family Outreach Foundation

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Denise Weber   Bloomington, IL1:25:59.27 209658  241 
2565.00Jennifer Waters   Richardson, TX1:27:10.51 303109  66 PACC
3Marni Holben   1:30:26.95  252 MATRIX/RICHARDSON BIKE MART

Women - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Inna Innes   Mckinney, TX2:08:35.39 231914  17 BIG PIG RACING

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Penny Ficker   Waco, TX1:40:30.17 337334  178 DALLAS BIKE WORKS

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pamela Jackson   Garland, TX2:01:16.03 157028  175 RBM / MATRIX

Women - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hailey Moore   12:13.04  167 

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica Tudor   20:46.48  150 
3Meg Hewitt   23:10.90  324 
4Kara Chidester   23:13.84  237 
5Melissa Brown   25:33.00  147 
6Sadie Moore   29:10.34  308 
7Sam Vamah   34:26.35  291 
8Lizzie Carpenter   35:22.02  168 RBM Team Matrix
DNSTaylor Moore     149 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpySierra NevadaUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee