Race Results for
The Chainsmoker
Wenatchee, WA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/08/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Kyle Sweeney   Olympia, WA1:01:45.3 349996   Revel Consulting-RAD Racing NW
2Will Meulhausen   1:02:07.8   JL Velo
3Brandon Schumacher   1:05:10.8   JL Velo
6Hunter Graver     Ragnarok Racing

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lance Harpe   1:02:36.6   
2Brent Parsons     

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aaron Richter   51:05.3   
2Daniel Ray   53:24.6   
3Travis Hornby   1:12:04.0   
4Carson Keller   1:19:36.0   Vicious Cycle
5Kevin Weber   1:32:37.9   Vicious Cycle

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Dodi Nov   Mercer Island, WA1:00:55.0 275175   ByrneInvent
2Rod Ditrich   1:06:29.0   
3Matt Schumacher   1:08:56.5   JL Velo
4577.50Dan Cantalini   Ravensdale, WA1:18:15.6 274571   3GA
5Matt Muehlhausen   1:22:25.7   JL Velo

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Loewen     

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Pollard   Moscow, ID1:23:42.0 28371   Vandal Cycling
2John Maestas   1:28:27.9   
3Derk Thomson   1:45:26.3   Vicious Cycle

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Cody Cupp   Twisp, WA1:14:01.0 328698   Methow Cycle/Sport Blue Star
2547.14Keelan Christensen   Seatte, WA1:21:58.7 345598   Methow Cycle & Sport/Blue Star
3554.28Javier Colton   Bend, OR1:32:41.5 351054   
4Jaxon Suttlemeyer   1:32:42.2   Vertical Earth
5Jake Harrop   1:36:52.4   Methow Valley Cycle
6Luke Strahm   1:36:53.4   Smart Racing
7Patrick Tilly   1:37:30.3   
8Jared Schliesman     Bonney Lake Bicycle

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Chris Ellis   Bellingham, WA1:17:49.0 257872   Cycling Northwest
2Kevin Strawn   1:24:24.1   TEAM WAR
3Joseph Williams   1:37:18.2   Team Wilson
4Josh Allen   1:38:21.9   
5Jeremiah Schliesman   1:39:51.4   Bonney Lake Bike
6Brooks Russell   1:46:45.1   
7Steve Tauscheck   1:46:48.3   
8Keaton Tucker     

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jason Loewen   1:24:01.0   
2David Abrams   1:32:16.4   LCR
3Geoff Graham   1:44:49.1   Mafia Racing
4Karl Tomeson   2:03:39.5   

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1424.86Arthur Nease   Redmond, WA1:22:58.0 107677   Audi
2457.89Craig Dillon   Mill Creek, WA1:24:52.9 147258   Team Stanley
3490.92Joe Pirelli   Mercer Island, WA1:27:28.7 308392   Bikes West
4523.95Christian Schmalz   Arlington, WA1:34:41.9 301260   Bonney Lake Bike of Sumner
5Dodd Coutts   1:36:25.8   
6David Miller   1:43:32.6   

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Roger Burton   Bothell, WA1:22:49.0 356781   
2550.00Chad Dexter   Helena, MT1:33:25.7 224350   Big Sky Cyclery - Helena
3560.00Matthew Stanigar   Renton, WA1:35:37.2 76958   Cucina Fresca
4Sean Cresap   1:37:01.3   Team W.A.R.
5Bart Tilly   1:40:30.3   
6Ken Austin   1:42:41.3   The ReCycle Shop/Iron Horse Br

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Fast   1:22:06.0   Blue Rooster
2Brian Harpe   1:36:32.9   
3573.34Jerry Cutright   Highlands Ranch Co1:39:35.3 8459   JL VELO
4Shane Kromrey   1:43:11.1   Bicycle Centres/Collision 1

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Tidd   1:27:26.8   Team W.A.R.
2548.33Steve Tauscheck   Anacortes, WA1:30:09.2 235523   
3David Dunnell   1:33:15.1   Team W.A.R.
4Chet Manning   1:36:01.7   Team W.A.R.
5573.32Charles Vanzandt   Seattlewa1:36:02.0 50187   Team Double Check
6Rex Creamer   1:44:47.3   BLB
7589.98Brian Volkert   Normandy Park, WA1:45:17.1 176988   Team Double Check

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Atwood   1:59:41.2   Cycling Northwest
2565.00Douglas Krumpelman   Hayden, ID2:04:15.8 81054   Vertical Earth/Modus
3Ted Russo     secret cycles / specialized bi

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Doug Graver   Monroe Wa1:40:56.5 101059   Ragnarok Racing
2Rainer Leuschke   Seattle, WA1:46:01.8 275808   Blue Rooster/SMC
3Andrew Rigel   Seattle, WA1:47:58.8 77337   
4Jake Whipple   1:48:58.5   Methow Cycle/Blue Sports
5Alan Perkins   2:18:44.8   
DNSSolomon Woras (Cat2)   Winthrop, WA222300   Methow Cycle and Sport

Men - Cat 1 - Masterb

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Jason VanderSluis   East Wenatchee, WA1:47:39.4 264288   Arlberg Sports
2Mark Landsaat   1:51:38.6   Noble Bikes
3Cory Clasen   1:56:29.1   Vicious Cycle
4John Scarafiottti   1:59:30.5   Arlberg Sports
5Timothy Spence   2:04:05.1   Mafia Racing/Felt/PBR

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nolan Brady   1:44:46.7   
2565.00David OBrien   Olympia, WA1:57:15.7 251353   Revel Consulting/Rad Racing NW
3590.00Tanner Patnode   Kent, WA2:14:31.4 302495   Rad Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryen Graver   2:13:28.9   JL Velo Racing Team

Men - Cat 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Brian Gerow   Portland, OR1:44:13.5 258868   Corsa Concepts
2552.50aaron mickels   Bellingham Wa1:48:02.0 284031   Noble Bikes
3565.00Ryan Hughs   Fort Collins, CO2:06:49.8 112103   Team Stanley
4577.50Jon Holdener   Rainier, WA2:15:53.4 119743   
6590.00Timothy Erickson   Moscow, ID10918   Recycled Cycles Racing

Men - Cat 1 - Masterb - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matt Rossman   1:46:18.1   
2Joseph Schliesman   1:52:08.7   Team Bonney Lake Bike
3590.00Tyson Lashbrook   Maple Valley, WA329826   Mafia/Felt/PBR

Men - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1490.40Jason Jablonski   Wenatchee, WA1:36:18.9 98835   SET Coaching
2504.63Brendan Connolly   Seattle, WA1:37:50.6 271163   blue rooster/sports medicine c
3518.86Michael DiCenso   Seattle, WA1:48:37.6 269711   Mafia Racing/Felt/PBR
4533.09Aaron VanderWaal   Seattle, WA1:49:04.7 236444   Mafia Racing/Felt/PBR
5547.32Thomas Hayes   Seattle, WA1:54:03.6 212103   Mafia Racing/Felt/PBR
6561.55Mark Roughgarden   Kirkland, WA2:02:05.3 53908   Arrivee Endurance Sports
7575.78Ian Mullins   Seattle, WA2:10:13.8 25391   Stanley
8590.01Daniel Studley   Bothell, WA189528   Mafia Racing/Felt/PBR

Men - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Bruce Rogers   Bend, OR1:40:06.6 347568   Hutchs/BendDental/Lowes
2Rick Uhlrich   1:40:34.9   Arlberg Sports
3547.70Ian Tubbs   Bellevue, WA1:41:36.6 111313   Audi
4551.55John Flack   Olympia, WA1:46:42.7 11775   Olympia Orthoped
5555.40Joe Chalmers   Issaquah, WA1:46:48.6 218964   Payton Pre
6559.25David Cloninger   Bend, OR1:47:54.3 204213   Hutchs/Bend Dental/Lowes
7563.10Mike Gile   Mercer Island, WA1:50:24.7 205884   ByrneInvent
8566.95Peter Hall   Seattle, WA1:52:19.1 109675   Blue Rooster/SMC
9570.80Parker Lund   Seattle, WA1:53:33.6 271548   Mafia Racing / Felt / PBR
10574.65LeRoi Smith   Seattle, WA1:54:12.8 181380   Ragnarok Racing
11578.50Rick Stevens   Anacortes, WA1:55:12.9 309203   NWCC/Dimensional
12582.35Joseph Brown   Winthrop, WA1:55:29.7 5100   Methow Cycle/Blue Star
13586.20Bret Marshall   East Wenatchee, WA2:03:47.4 303514   Team WAR (Wenatchee Area Racer
14590.05Sean Kelsey   Woodinville, WA2:05:00.8 18854   Buy Local Cycling

Men - Cat 1 - Masterb - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Todd Strahm   Wenatchee, WA1:40:05.8 232167   Arlberg Sports
2MICHAEL BROXSON   1:49:44.4   
3565.00Sean Haidet   Bend, OR1:53:35.3 153943   Bend Memorial Clinic
4Dave Pearson   2:07:00.2   Noble Bikes
5Jason Dougherty   2:12:34.1   Noble Bikes

Men - Cat 1 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1444.48Matthew Lynch   Redmond, WA1:45:19.6 282188   BryneInvent
2462.67Cully Todd   Coeur D Alene, ID1:46:47.6 97194   Team Skin
3480.86Rocky Crocker   Wenatchee, WA1:50:05.1 180676   Team W.A.R.
4499.05Bart Sanderson   Seattle, WA2:02:33.6 53004   Blue Rooster / Sports Medicine
5517.24Tero Pitkanen   Gig Harbor, WA2:04:11.9 98135   NA
6535.43Paul Willard   Manson, WA2:05:08.8 227266   
7553.62Andy Luhn   Kent, WA2:08:56.4 159382   Cucina Freshca
9571.81Rick Heckenlaible   Kenmore, WA85689   Audi Cycling
10590.00Ben Suttlemyre   Coeur D Alene, ID34700   Vertical Earth

Men - Cat 1 - Masterb - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joe Martin   2:03:13.7   Ragnarok Racing
2Brig Seidl   2:13:42.1   

Men - Cat 1 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Justin Bannerman   Walla Walla, WA1:59:24.4 45053   Allegro Cyclery
2552.50Bruce Hale   Wenatchee, WA2:05:19.4 345118   Arlberg Sports
3565.00David Miller   Sammamish, WA2:05:26.9 269492   Mafia Racing
4577.50David Bennett   Arlington, WA2:09:49.6 252500   Collision 1
5590.00Thane Jennings   Hermiston, OR2:10:41.4 17767   Sunnyside Sports

Men - Cat 1 - Masterb - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1COLIN BRINE   1:56:24.3   Eurosports Racing
2Jeff Washburn   2:04:34.9   Carpet Master- Yakima
3Ken Wilson   2:10:17   Team WAR

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1348.68Spencer Paxson   Bellingham, WA1:52:01.4 152029   KONA
2371.65Russell Stevenson   Seattle, WA1:52:36.8 74147   Cycling Northwest
3394.62Logan Wetzel   Renton Wa1:55:10.4 216334   Noble Bikes
4417.59Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA1:59:08.9 147208   Cyclocrossracing.com p/b Blue
5440.56Nathan Bannerman   Walla Walla, WA2:04:07.6 150862   CyclocrossRacing.com P/b Blue
6463.53Patrick Means   Corvallis Or2:05:10.9 211172   Team S&M
7486.50L Alexander Gardner   Seattle, WA2:05:11.3 12826   Modus Demo Team
8Ryan Iddings   2:12:55.2   Audi
9Mike Fusaro   2:14:21.0   Cycling Northwest

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tom Heywood   1:33:28.1   Team W.A.R.
2Glen Norton (1 - Cat1)   Renton, WA1:54:42.2 47254   Redline

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jakob Wiersma   50:20.7   

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Scott Funston   Black Diamond, WA33:18.2 270185   Old Town Bicycle p/b State Far
2552.50Benjamin King   Anacortes, WA35:28.6 284055   Revel Consulting/Rad Racing
3Jake Hale   37:46.0   Arlberg Sports
4577.50Ian OConnell   Kenmore, WA44:09.0 339272   JL Velo
5Jake Strahm   47:46.0   Smart Racing

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Lance Haidet   Bend, OR25:58.9 330472   BMC
2COLE PATON   29:11.4   SMART RACING TEAM
3565.00Evan Geary   Seattle, WA32:29.9 251552   JL Velo Racing
4577.50Erik Pitkanen   Gig Harbor, WA34:43.9 350932   Revel - Rad Racing
5590.00Mike Jors   Sammamish, WA37:43.3 282773   JL Velo

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sandra Apling   1:17:33.2   Mafia/Felt/PBR

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sara Rigel   1:21:09.1   Team Luna Chix

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christine Dexter   Helena, MT1:29:28.6 346564   BSC Racing

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Karla Segale   Winthrop, WA1:54:02.4 32095   Methow Valley Cycling Team
2565.00Kim Birgh-Pitkanen   Gig Harbor, WA2:04:43.3 84782   Team Group Health
3590.00Joanne Schmitz   Walla Walla, WA2:07:29.9 178823   L'ecole/Whetland Wheelers

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Courtenay McFadden   Bellingham, WA1:26:15.9 262453   Cycling Northwest
2Whitney Anderson   1:38:33.4   Cycling Northwest
3590.00Karina Mahoney   Seattle, WA1:42:41.1 291034   

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charity Davidson   1:46:15.0   Vicious Cycle
2565.00Carlie Spence   Austin, TX2:08:32.0 315548   Mafia/Felt/PBR
3Christine Munly   2:12:50.6   Das Rad Haus

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristen Crupi   Seattle, WA2:01:55.9 204364   Ragnarok Racing

Women - Cat 1 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristin Jo Markham   Collierville, TN2:13:24.2 251742   

Women - Cat 1 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNSMegan Chinburg   Portland, OR323688   Corsa Concepts

Women - Cat 1 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brenna Lopez-Otero   Bend, OR1:58:52.8 89447   Bend Memorial Clinic Total Car

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristen Crupi   Seattle, WA2:01:55.9 204364   Ragnarok Racing

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1401.38Erika Krumpelman   Hayden, ID1:59:26.8 179685   Team Rep
2484.48Kari Studley   Bothell, WA2:04:20.6 207049   Mafia Racing/Felt/PBR
3567.58April Graham   Issaquah, WA2:23:49.1 313126   Mafia Racing

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brooklynn Maedke   38:12.0   Team W.A.R.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee