Race Results for
Revolution Single Track Escape - MNSCS #11
St Cloud, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/27/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Baldini   00:44:39  4736 
2Logan Schlough   00:46:05  4726 lifetime
3Lucas Hieb   00:47:01  4705 
4556.68Matthew Olson   Eden Prairie, MN00:47:01 370629  4721 
5Michael Brower   00:50:35  4691 
6Reece Oleson   00:51:57  4719 
7Ethan Furois   00:51:59  4748 
8Nathan Martin   00:53:20  4714 
9Mike Koob   00:57:19  4712 
10Sam Eggers   00:57:42  4762 

Men - Cat 3 - Junior - 13-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hayden Schlough   00:53:28  4725 Lifetime
2Josh Foster   00:55:58  4699 Lifetime Fitness/Faster Foster
3Collin Martin   01:03:46  4713 
4Max Smothers   01:09:09  4729 Bicycle Sports

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Greene   00:47:36  4704 
2Kellen Garrett   00:49:31  4703 
3Curtis Bauer   00:51:31  4761 
4Ryan Gallagher   00:54:09  4700 
5Zachary Schmidt   00:57:08  4728 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Petroff   00:47:21  4743 
2Erik Kuronen   00:47:22  4751 
3Burt Hollermann   00:49:46  4707 
4Benjamin Cox   00:50:16  4693 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Barlage   00:45:59  4757 Tearm Part Time
2Josh Holst   00:45:59  4708 
3Ryan Edge   00:47:09  4695 
4David Whalen   00:48:02  4744 
5Ryan Friesen   00:50:31  4742 
6Peter Weitz   00:50:32  4732 
7Jeremy Schafer   00:51:41  4753 Summit Racing
8Dan Peterson   00:52:10  4752 
9Andris Zakis   00:53:17  4737 
10Scott Taylor   00:59:17  4760 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Horsmann   00:49:23  4754 
2Ryan Fahrmann   00:49:42  4696 
3Tyler Ylonen   00:52:23  4750 
4Mitch Mohs   00:53:17  4716 
5Casey Wittmer   01:00:46  4734 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Garrett Beck   00:46:51  4690 Feed My Starving Children
2543.85Dave Fetters   Minneapolis, MN00:46:52 266342  4697 
3Jon Broman   00:47:32  4758 
4James Radtke   00:47:57  4749 
5David Reed   00:48:16  4735 
6559.25John Knudson   Edina, MN00:48:40 122893  4711 
7Kim Schmidt   00:49:32  4727 
8Jason Adams   00:49:43  4689 
9Jeremy Crawford   00:50:00  4694 
10Ben Swenka   00:51:03  4730 
11Mike Mohs   00:51:20  4715 
12Brian Stanley   00:53:20  4746 
13Tom Morley   00:55:51  4717 
14Jason Praus   00:56:16  4724 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Joel Woodward   Minneapolis, MN00:50:08 274327  4740 Balance Cycling and Triathlon
2Bernie Seleski   00:50:16  4738 
3Ken Kantack   00:57:55  4709 
4Daniel O'Malley   01:00:52  4723 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Finney   00:50:08  4698 
2John Seiler   00:50:28  4745 
3Paul Hjort   00:52:24  4763 
4Mark Weglinski   00:58:48  4731 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tim Hieb   00:47:43  4706 
2Keith Oleson   00:52:19  4718 
3Marsh Jones   00:54:05  4741 Loon State
4Gerry Taylor   00:54:28  4759 
5Tim Gallagher   00:57:12  4701 
6Dan Garrett   01:08:24  4702 

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1433.36Nils Boberg   Shoreview, MN01:14:00 284823  3267 MNJRC
2Andris Delins   01:23:51  3360 
3Jonathon McBurney   01:27:40  3367 
4Duncan Weisbrod   01:35:57  3311 LCR........Larson Cycle Racing

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Luke Baker   01:58:04  1704 Summit Racing
2Erik Rupert   01:14:42  3368 
3Nick Proell   01:14:51  1748 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1364.02Trent Warner   Elk River, MN01:54:54 266006  1730 Maplelag
2Alex Strange   02:05:04  1756 Wannabees
3Tyler Boek   01:25:40  3324 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1469.56cody larson   Northfield, MN01:08:11 298311  1741 
2Tim Werts   01:20:32  1732 bent crank racing
3Aaron Deutchman   02:05:22  1749 Peace Coffee
4Aaron Burroughs   02:08:10  1706 Freewheel Bike
5Brian Korver   01:11:35  3286 
6Benjamen Bacca   01:16:27  3259 
7Peter Larsen   01:17:51  3288 
8Kevin Leiferman   01:17:58  3325 Summit Racing
9Josh Bauer   01:19:51  3262 
10Tyler Herman   01:24:32  3363 
11Jeff Beck   01:28:04  3265 
12Collin Sauer   01:33:04  3364 
13Chris Nelson   01:33:31  3296 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adam Tripp   02:00:27  1753 
2Nathan Kremer   02:02:25  1717 Summit
3Kaleb Himli   02:02:30  1714 
4431.66Scott Spoo   Woodbury, MN02:04:50 297802  1727 Wannabee Racing
5439.17Brandon Charboneau   Fargo, ND02:14:29 195188  1707 Maplelag Resort Paramount Spor
6David Meyer   01:09:22  3356 
7454.19Raymond Nickles   Maplewood, MN01:14:32 279231  3297 LCR
8Jeremy Dirk   01:15:36  3271 Maplelag\Paramount
9Tim Gut   01:17:03  3280 
10David Jensen   01:17:09  3283 
11Rob Lutterman   01:17:17  3292 Wannabee Racing
12491.74Brendan Bellew   New Prague, MN01:17:27 313010  3266 
13Nathan Goltz   01:17:42  3333 Synergy
14Adam Caughey   01:18:05  3362 Summit Racing
15Kevin Gonzales   01:20:22  3346 LCR
16Nate Olson   01:22:02  3298 Maple Grove Cycling
17Daniel Jacobsen   01:22:26  3340 Gopher Wheelmen
18Nick Stengl   01:23:01  3334 
19John McGuire   01:23:10  3338 
20Corey Decker   01:24:31  3326 
21Scott Siegel   01:24:33  3304 
22Derek Van De Velde   01:24:56  3332 
23Brian Bierbaun   01:24:56  3345 
24David Sunde   01:25:10  3380 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1369.32Brendan Moore   Prior Lake, MN01:06:07 210366  9901 Velo Rochester
2372.33Barry Tungseth   Stillwater, MN01:08:30 211935  1734 Flat City Cycling
3Chris Ames   01:09:38  1738 Freewheel Bike
4378.35Jason Vinar   Richfield, MN01:14:20 280348  1745 Silver Cycling
5381.36Tim Williams   Circle Pines, MN01:14:50 295831  1733 Wannabee Racing
6Mark Mondloch   01:15:37  1746 
7Joe Surla   01:55:29  1728 Wannabee Racing
8Josh Collins   01:56:13  1709 
9393.40Jason Scherman   New Market, MN01:59:16 296398  1726 WANNABEE RACING
10Antti Tenhiala   02:01:38  1729 
11Barry Buhr   02:02:39  1705 Angry Catfish
12Jamison Beisswenger   02:03:53  1754 Peace Coffe Racing
13Adam Emanoff   02:12:31  1743 Bent Crank Racing
14Mark Foslien   01:15:26  3275 
15Paul Cullen   01:15:55  3270 Maplelag/Paramount
16Justin Edge   01:18:24  3352 
17Corey Edge   01:20:19  3273 
18Ryan Newman   01:21:56  3366 House of Pizza
19Isreal Lawstuen   01:22:47  3290 29nSNGL*
20Todd Hale   01:23:09  3337 
21Matt Heutinck   01:23:10  3281 Bent Crank Racing
22432.53Bryan Gerding   Minneapolis, MN01:28:08 177126  3278 Anitra Francis

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1446.31Scott Sherman   Winona, MN01:12:43 126716  1739 29nSNGL
2Nick Evanoff   01:13:32  1711 29nSNGL*
3455.29Steven Roe   Rochester, MN01:14:29 296450  1735 Erik's
4Charlie Schad   01:15:13  3318 House of Pizza
5Lindsay Drangeid   01:18:33  1710 
6Kevin Flanders   01:21:02  1736 Peace Coffee
7Cory Mortensen   01:27:50  1737 Peace Coffee
8Clayton McLagan   01:54:12  1720 Peace Coffee Racing
9Jon Kern   01:59:11  1715 House of Pizza
10Chris Van Ert   02:00:24  1751 Peace Coffee Racing
11491.21Daniel Wheeler   St. Paul, MN02:06:24 227791  1762 Gopher Wheelmen
12Bruce Klehr   02:08:46  1716 wannabee racing
13Thomas McDonald   02:11:16  1765 peace coffee racing
14Cal Collins   02:12:32  1708 Wannabee Racing
15Conrad Wasmer   02:20:04  1731 
16513.66Jay Henderson   Minneapolis, MN01:09:38 15779  3330 Hollywood Silver Cycling
17Shane Farrell   01:13:32  3350 29nSNGL*
18Grant Larvick   01:15:12  3289 PENN CYCLE/FCCC
19Jason Kempel   01:16:00  3348 LCR
20Jeff Bauerly   01:16:19  3347 Revolution Cycle and Ski
21Mark Engebretson   01:17:55  3274 
22540.60Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:17:56 95633  3284 Freewheel Bike
23Nick Pettis   01:18:20  3349 Wannabee Racing
24Reinhart Baumann   01:19:43  3264 
25Tony Schmitz   01:19:46  3303 Maplelag/Paramount Sports
26Chris Brown   01:19:48  3371 
27Jacque Poquette   01:19:48  3322 
28Matt Stone   01:20:37  3327 MMCC
29John Caldwell   01:22:38  3365 
30Justin Keough   01:24:18  3370 Wannabee Racing
31Michael Hon   01:25:58  3282 29nSNGL*
32Bryon Amo   01:27:13  3357 
33589.99Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN01:41:36 204459  3321 Silver Cycling

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Larry Sauber   01:12:07  1740 LCR
2522.94Joseph Grinnell   Eden Prairie, MN01:12:51 80065  1742 
3524.38Eddie Karow   Stpaul, MN01:14:49 281195  1747 LCR
4Paul Lorinser   01:23:54  1718 
5Rick Ochs   01:56:37  1722 Summit Racing
6Jim Jaglo   02:02:34  1752 LCR
7530.14Jeffrey Penman   Ellsworth, WI02:03:38 288396  1724 
8Todd Nesvold   02:05:34  1721 
9Thomas Falloon   02:06:20  1763 
10Tim Kuntz   02:09:14  1760 Colorado Single Track
11535.90Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN01:08:10 228026  3312 LCR Larson Cycle Racing
12Randy Smothers   01:13:12  3305 Bicycle Sports
13Robert Gritman   01:13:14  3353 Bicycle Sports
14Jeff Hokeness   01:15:45  3351 
15Dave Riipinen   01:17:33  3379 
16Curt Schlough   01:17:42  3302 lifetime
17Spencer Lenz   01:17:48  3319 
18Bill Franken   01:17:51  3277 Bicycle Sports
19Frank Bobick   01:23:42  3268 Peace Coffee
20Kelly Bakke   01:25:32  3375 
21Mike McCarthy   01:25:51  3372 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Inderieden   02:02:39  1744 Bent Crank Racing
2543.12Jeffrey Arndt   Minneapolis, MN02:06:48 105942  1758 Freewheel Bike
3Scott McClure   02:15:25  1755 
4Duane Foxx   02:17:30  1750 LCR
5Thomas Rinehart   01:10:33  3317 Nicollet South Bike
6Craig Wiklund   01:12:22  3314 
7Ray Osowski   01:12:39  3299 
8Don Fox   01:16:33  3378 LCR
9Stuart Benson   01:19:35  3344 
10Bob Mueller   01:22:38  3294 INSITES
11Kevin Foster   01:23:26  3276 Lifetime Fitness/Faster Foster
12Jerry Washatka   01:23:35  3358 
13Paul Chenoweth   01:25:58  3354 
14Todd Bauer   01:27:11  3263 
15Kevin Knutson   01:29:14  3320 Peace Coffee
16Dan Price   01:31:24  3323 
17Dean Bacso   01:34:21  3376 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jack Baker   02:02:42  1703 Summit Racing
2Mark Rathbun   02:08:32  1764 MCT Tonka
3Nicholas Guettler   01:17:54  3279 
4525.35Steve Kapaun   Hudson, WI01:17:54 118725  3341 
5Dave Leheinge   01:21:04  3374 
6543.83Todd Trembley   Faribault, MN01:22:10 217961  3310 
7Steve Stilwell   01:22:15  3307 
8Micheal Thompson   01:22:35  3309 WannaBee Racing
9Mark Klingelhoets   01:24:31  3361 Wannabe
10Byron Adams   01:26:48  3258 
11Dan Larson   01:34:19  3355 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Robert Ogren   Bloomington, MN02:22:42 232145  1723 Kenwood Racing
2Denny Barry   01:24:27  3261 Maplelag-Paramount
3James White   01:24:31  3313 
4Larry Marx   01:28:01  3369 

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jake Richards   Callaway, MN02:30:22 265418  566 Maplelag Resort-Paramount Spor

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1358.09Samuel Oftedahl   Shoreview, MN02:17:55 211093  574 hollywood/silver cycling
2378.39Eric Oftedahl   Shoreview, MN02:20:31 210080  575 hollywood/silvercycling
3398.69Lance Beuning   Saint Cloud, MN02:23:40 160665  581 
4418.99Justin Rinehart   Mankato, MN02:24:56 149501  567 Nicollet South Bike Shop
5Nathan Halkensalk   02:32:19  583 
6Adam Leiferman   02:33:44  573 Summit Racing
7479.89Joshua Klauck   Minneapolis, MN02:38:25 242339  578 Angry Catfish Bicycle
8500.19cody larson   Northfield, MN02:38:48 298311  584 
9520.49Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN02:52:02 298060  559 Wannabee Racing
10540.79Raymond Nickles   Maplewood, MN02:57:12 279231  564 lCR

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1399.61Devin Curran   Onalaska, WI02:28:29 211576  560 Spot Brand Hollywood Cycles TW
2423.86Matt Nelson   Minneapolis, MN02:31:58 245341  563 Peace Coffee Racing
3448.11Eric LeBow   Shoreview, MN02:40:36 279272  562 Wannabee Racing
4472.36Kevin Supple   Robbinsdale, MN02:41:33 297439  569 Peace Coffee
5496.61John Oman   Chaska, MN02:42:18 287396  565 WannaBee Racing
6520.86Rich Omdahl   Corcoran, MN02:43:52 297124  582 LCR
7545.11Eric Guse   St Louis Park, MN02:48:52 211199  561 Flat city cycling

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.69Lawrence Sauber   Lakeville, MN02:33:59 135611  571 LCR
2511.13Pat Dowling   St. Louis Park, MN02:37:18 44129  579 Penn Cycle
3550.57Jan Rybar   Apple Valley, MN02:39:08 98534  577 
4590.01Eddie Karow   Stpaul, MN02:57:11 281195  572 

Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1422.25Luke Nelson   Anoka, MN02:20:32 135538  108 Penn Cycle
2445.71Brendan Moore   Prior Lake, MN02:22:25 210366  101 Velo Rochester
3469.17Jay Henderson   Minneapolis, MN02:28:50 15779  105 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
4492.63Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN02:31:55 182827  107 Velorochester
5516.09Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN02:48:06 228026  103 LCR (Larson Cycle Racing)

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rachael Jensen   Shell Lake, WI00:52:49 288627  4739 Riverbrook Momentum

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Mueller   01:05:38  4755 Insites

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emily Goltz   00:52:09  4747 
2Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN00:54:30 298060  4692 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dayna Olsen   00:58:42  4720 
2Sarah Williams   01:01:58  4733 Wannabee Racing
3Teri Holmes   01:02:35  4756 

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Allison Baker   01:31:42  3260 Summit Racing

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tara Steele   01:25:48  3306 WannaBee Racing
2Amy Johnson   01:26:09  3359 
3552.50Desta Meyer   Inver Grove, MN01:26:31 284628  3329 
4Jessica Wittner   01:26:46  3342 Gopher Wheelman
5Emily Goltz   01:29:06  3377 
6571.25Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:29:13 316506  3315 
7Alison Tungseth   01:31:11  3335 FCCC
8583.75Kristy Henderson   Minneapolis, MN01:34:38 264109  3331 Hollywood/Silver Cycling
9Annie Swanberg   01:45:27  3343 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kris Brazil   Faribault, MN01:25:17 238279  3269 Kris Brazil
2Angella Collins   01:33:04  3373 Wannabee Racing

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jennifer Nowlin   Plymouth, MN02:15:32 281920  576 Peace Coffee

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristi Olson   02:28:59  580 

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1340.67Kyia Anderson   Saint Cloud, MN01:56:55 130424  106 Hidden Bay Sports/Revolution/C
2433.89Jenna Rinehart   Mankato, MN02:01:59 160568  102 Specialized
3527.11Anne Grabowski   Minneapolis, MN02:10:52 57292  110 PENNCYCLE / NatureValley

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaShimanoUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee