Race Results for
Mogollon Masher
Overgaard, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/02/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Single Speed Novice

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1481.70Matthew Pacheco   Flagstaff, AZ 80993   
2493.23R.J. Mcnulty   Phoenix, AZ 125724   
3Jon Shouse      
4516.30Guy Bell   Glendale, AZ 142507   
5Lucas Currell      
6Jose Avila      
7Fred Ivy      

- single speed advanced

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Travis Mcmaster   Anthem, AZ 127936   
2552.50Tom Ament   Phoenix, AZ 238493   
3Gary Kuettel      
4577.50Tadd Fagerholm   Phoenix, AZ 11161   
5590.00Linden Lane   Flagstaff, AZ 202511   

- Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kimmy Cole   Breckenridge, CO 148805   
2Janet Kerby      

- Rock Crusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0David Needham      
1Mike Ciasca      
2554.29Kurt Mindy   Anthem, AZ 166882   
3561.43Keith Wilson   Tempe, AZ 220715   
4Carlton Woodruff      
5Jamie Seegert      
6Jim Sweet      
7Darren Schiffer      

- pro women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sara Stanford   Prescott, AZ 210728   
2Jennifer Sica   Flagstaff, AZ 172806   

- pro men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0384.91Chris Suter   Flagstaff, AZ 194778   
0369.83Leo Sandoval   Clearwater, FL 107620   
0354.76Chewy Aitken   Sedona, AZ 244134   
0339.68Richard Hull   Flagstaff, AZ 187518   
1399.99Scott Keller   Sedona, AZ 125723   
2415.07Benjamin Webster   Mesa, AZ 211019   
3430.15Kimo Seymour   Tempe, AZ 140864   
4445.23Tim Allen   Golden, CO 161831   
5460.31Eric Salstrand   Phoenix, AZ 176476   
6475.39John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638   
7490.47Eric Neat   Flagstaff, AZ 127889   
8505.54Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   
9520.62Tom O'brien   Scottsdale, AZ 270662   
10535.70Mimmo Futia   Maple Valley, WA 176687   
11550.78Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   
12565.86Matt Connors   Scottsdale, AZ 196490   

- marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0Samuel Cervantes   Pittsburgh, PA 287559   
0Jonathan Cawner   Colorado Springs, CO 282099   

- Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Heidi Clayton   Phoenix, AZ 155568   

- marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael O'donnell   Flagstaff, AZ 212160   

- Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Jeri Ben-horin      

- marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Mike Thiele   Chandler, AZ 103312   

- Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Margaret Grove      

- marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Art Macfarland   Cave Creek, AZ 79108   

- Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Lori Wheeler      

- marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Chuck Wheeler      
5533.52Clint Hosman   Mesa, AZ 182454   
6542.63Mark Wille   Flagstaff, AZ 196295   
7551.73Gary Hall   Phoenix, AZ 238165   
8Chris Yeager      
9569.95Derek Eysenbach   Tucson, AZ 249143   
10579.06Chris Capages   Phoenix, AZ 151400   
11588.16Tom Crosetti   Mesa, AZ 156147   

- Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Wilson Lee   Scottsdale 140266   

- category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0First Name Last Name      

- CAT 3 Women 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Leslie Brady      
2Zoe Cohen      
3590.00Konni Allen   Camp Verde, AZ 286734   

- CAT 3 Women 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cydney Rumpf      
2552.50Angie Nocella   Surprise, AZ 288246   
3Anne Richter      
4577.50Cheryl Ekstrom   Tucson, AZ 142179   
5Aubrey Garcia      

- CAT 3 Women 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1507.81Myia Wood   Mesa, AZ 256810   
2Mandie Cupp      
3Celeste (p-nut) Garcia      
4Kyia Lively      
5Allie Leslie      

- CAT 3 Women 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   
2Mara Leake      

- CAT 3 Women 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Olilvia Austin      
2Tess Siemens      
3Miranda Needham      

- cat 3 Men Senior 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cody Woods      
2Kelly Hartle      
3551.11Nick Nocella   Surprise, AZ 288058   
4Pret Wongmanee      
5Noel Gomez      
6Alan Stephenson      
7Nicholas Brehm      
8John Maciulla      
9Michael Sainz      
10Jeff Welch      

- cat 3 Men Senior 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Miguel Carrazco      
2548.33Jimmy Lindgood   Portland, OR 180618   
3Ty Woods      
4Jason Hall      
5Abel Telles      
6Blaine Clark      
7Carl Roth      

- CAT 3 Men Master 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ralph Jennings      
2548.33Dave Baker   Phoenix, AZ 255957   
3Terry Sontag      
4Tim Spicer      
5573.33Reggie Currie   Las Vegas, NV 226159   
6Skeeter Schulz      
7Leroy Schulz      

- CAT 3 Men Master 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0Tim Moser      
1Brandon Rumpf      
2Mike Park      
3547.14Pat Kivin (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 294759   
4Bill Lindberg      
5551.90Dino D'romero   Gilbert, AZ 271477   
6Paul Dellorco      
7Ryan Gildehaus      
8Brian Willess      
9Mike Sanchez      
10Roy Key      
11Mike Tisdale      
12Jeff Dalton      
13Tony Amos      
14Damon Glysson      
15Eric Olson      
16Ron Alderfer      
17Tim Gillis      
18582.86Ken Segel   Phoenix, AZ 265120   
19Dan Contorno      
20David Andrews      
21Richard Meyers      

- CAT 3 Men Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nick Key      
2523.13Nate Rees   Apache Jct, AZ 287405   
3Ryan Gildehaus      

- CAT 3 Men Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alex Leblanc      
2Conner Dalton      
3Austin Hunter      

- CAT 3 Men Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1489.13Garrett Chott   Gilbert, AZ 286463   
2Erik Mckinney      
3Brock Deluca      
4Matthew Glysson      
5Jordan Camoriano      

- CAT 3 Men Junior 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1532.14Brandon Mcnulty   Phoenix, AZ 275694   
2549.62Erowynn Maul-latham   Flagstaff, AZ 262632   
3Kai Seymour      
4Ross Lively      

- CAT 2 Women 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1462.61Cindy McFarland   Glendale, AZ 111888   
2494.48Kelly Mcfall   Flagstaff, AZ 218180   
3Pamela Lowie      
4Norma Dukes      

- CAT 2 Men Senior 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Trader      
2Bret Waldron      
3590.00Brennan Kim   Chandler, AZ 254355   

- CAT 2 Men Master 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Stephen Hughes   Scottsdale, AZ 141111   
2565.00Robert Mcdermott   Goodyear, AZ 255410   
3590.00Dave Jordan   Taylor, AZ 18270   

- CAT 2 Men Master 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Hartman      
2556.67Anson Gilbert (1 - Cat2)   Mesa, AZ 13219   
3573.33Michael Bolding (2 - Cat2)   Scottsdale, AZ 4129   
4Steve Gross      

- CAT 2 Men Master 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0Denver McKinney      
1457.54Lorne Mckay (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 271389   
2462.35Kenneth Koch   Dewey, AZ 255654   
3467.16Grant Taylor   Mesa, AZ 210372   
4Jeff Hallums      
5476.77Brian Roberts   Goodyear, AZ 93633   
6481.58Jim Chott   Gilbert, AZ 286462   
7486.39David Craw   Mesa, AZ 271720   
8491.20Chuck Bruni   Flagstaff, AZ 288078   
9496.01Dean Henthorn   Scottsdale, AZ 234438   
10Greg Carmichael      
11Ken Ross      
12Keith Hubbard      
13David Peck      
14Thomas Queen      
15Warren Gibb      

- CAT 2 Men Master 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Gerber      
2Kenneth Allen      
3544.69Chad Sheirbon   Phoenix, AZ 247041   
4Jonathon Bird      
5Scott Davidson      
6Eric Gust      
7Nathan Andrews      
8Jason Downing      
9Louie Carmona      
10561.80Corey Coplea   Flagstaff, AZ 181879   
11564.24Corey O'brien   Scottsdale, AZ 287879   
12Craig Gregory      
13569.13Brian Murphy (1 - Cat2)   Goodyear, AZ 256483   
14Josh Person      
15Torrey Stevens      
16George Hackett      
17Rodrigo Rada      
18Tim Allen      
19Lomax Boyd      
20Chad Trott      

- CAT 2 Men Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Travis Glysson      
1490.76Daniel Conley   Payson, AZ 251389   
2588.99Sam Gross   Cave Creek 292354   

- CAT 2 Men Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1386.61Cypress Gorry   Brevard, NC 219681   
2435.08Tyler Sandoval   Flagstaff, AZ 272774   
3Tanner Leslie      
4Jacob Ivy      

- CAT 2 Master Women 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Wendy McFarland      
2Tammy Begler      
3Joanne Geiger      
4590.00Anita Switzer   Flagstaff, AZ 215551   

- CAT 1 Women 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Sage Grossi   Tempe, AZ 146177   
2565.00Jennifer Camoriano   Mesa, AZ 254808   
3590.00Alexandra Martinez   Chattanooga, TN 22743   

- CAT 1 Men Senior 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1390.88Zachary Keller   Mesa, AZ 257387   
2412.59Michael Cronin   Tempe, AZ 177765   
3434.31Austin Anliker   Flagstaff, AZ 282379   
4456.02Zack Heim   Tempe, AZ 195290   
5477.74Tim Racette   Antioch, IL 285206   

- CAT 1 Men Master 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1530.85Robert Mueller (1 - Cat1)   Westminster, CO 64117   
2537.25John Camoriano   Mesa, AZ 254809   
3543.66Kevin Quigley   Flagstaff, AZ 175298   
4550.06Robert Gooch (2 - Cat1)   Flagstaff, AZ 196289   
5556.47Michael Whitehead   Scottsdale, AZ 289036   
6562.87Kelly Reedy   Mesa, AZ 178160   

- CAT 1 Men Master 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1461.00Daryll Mckenzie   Marana, AZ 138171   
2472.60Manny Ortiz   Waddell, AZ 230172   
3484.20Eric Lynch   Phoenix, AZ 263726   
4495.80Keith Koller   Yuma, AZ 19606   
5507.40Kenneth Kimble   Scottsdale, AZ 289034   
6518.99Mike Perry   Scottsdale, AZ 27806   
7530.59Carlos Zamora (1 - Cat1)   Phoenix, AZ 52255   
8542.19Kevin Donnellan   Scottsdale, AZ 92196   
9553.79Alex Alvarez (1 - Cat3)   Flagstaff, AZ 268096   

- CAT 1 Men Master 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0483.73Gerard Prosnier   Scottsdale, AZ 142188   
1491.76Thomas Faeh   Flagstaff, AZ 181963   
2499.79Michael Cline   Flagstaff, AZ 108702   
3507.83Marcus Hayward   Mesa, AZ 241388   
4515.86Tim Allen   Tucson, AZ 1440   
5523.89Zach Stanford   Sedona, AZ 192062   
6531.92Mike Wimbush (1 - Cat1)   Phoenix, AZ 285946   
7539.95Colby Moeller   Tucson, AZ 132047   
8547.98Rob Shaver   El Paso, TX 56061   
9556.02Charles Singleton   Mesa, AZ 32798   
10564.05Michael Puchowicz   Eau Claire, WI 92378   
11572.08Chris Latham (2 - Cat1)   Flagstaff, AZ 20460   

- CAT 1 Master Women 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1468.92Susan Rawley   Flagstaff, AZ 29243   
2497.64Deborah Martin-wille   Flagstaff, AZ 196287   
3526.37Stephanie Hawthorne   Buena Park, CA 8532   
4555.10Bonnie Odonnell (1 - Cat1)   Flagstaff, AZ 199900   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee