Race Results for
Fluidride Cup-Downhill
Port Angeles, WA
(Event Information)
View By:
Downhill on 04/05/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Littlefield   3.02.05  317 
2Bret Gilkey   3.36.91  132 
3Sam Saimo   4.03.83  362 Dirt Corps
4Chase Jamieson   4.11.88  100 Project 529 Legion
5Kurt Rimmer   4.35.11  294 
6TJ Smith   8.24.52  200 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitch Davis   Maple Valley, WA3.34.22 244772  201 Team TAI

Men - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nick Miller   3.04.65  184 Dirty White Boys
2Steve Westemiser   3.09.76  106 
3Eric Schwerdt   3.10.11  361 
4Brendan Boyer   3.10.30  303 Husky DH
5Evan Marquardt   3.17.95  237 
6John Linnborn   3.18.31  115 
7David Rorabaugh   3.22.19  341 DWB/Recycled Cycles/Georgetown Brewing
8Michael Bocknew   3.23.14  339 DWB Recycled Cycles
9Rob Steenholdt   3.34.30  130 
10Dan Philpott   3.48.66  298 
11Nelson Dan   3.54.42  328 Recycled Cycles DWB

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Conrad Rimmer   3.06.15  293 
2Jim Shaver   3.29.23  356 Quimper Trails Assn.
3Dan Allyn   3.52.49  173 
4Bob Hollander   5.08.22  320 

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Kruse   3.19.99  85 Hurricane Racing/Shiloh/Dakine
2Kole Wetherell   3.25.78  203 661/Royal/Sunline
3Derek DeYoung   3.32.98  238 TAI
4Dayton Luna   3.57.44  157 Mom & Dad
5Joseph Rager   4.02.73  131 
6Benjamin Jelinek   4.06.94  336 Black Diamond Bike

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andres Paez   2.59.04  111 
2Jonathan Allyn   3.03.56  170 
3Gunnar Fonicault   3.10.65  302 Wheelsport East
4Wood Skinner   3.10.76  229 
5499.98Adam Ransavage   North Bend, WA3.12.43 292601  269 
6Christoph Schnettler   3.14.87  169 
7509.45Blake Bryant   Sequim, WA3.16.81 295176  118 
8Anthony Leonarduzzi   3.16.99  271 Mom
9Taylor Curtis   3.18.00  245 Two Wheeler Dealer
11Malcolm McCurdy   3.21.03  166 Transition Bikes
12Cody Bissell   3.24.61  244 Two Wheeler Dealer
13Matt Lyons   3.26.88  73 
14Connor Jacson   3.27.93  300 
15Blake Wold   3.29.01  267 
16547.36Rusty Sutton   Stanwood, WA3.29.22 291395  273 
17Jack Hill   3.31.14  305 
18Shane Wise   3.32.01  301 
20Dillon Emtmon   3.34.96  296 FGI
21Grant Bleil   3.36.34  256 
22Travis Moroz   3.36.57  141 
23Hayden McLaughlin   3.41.61  310 
24580.52Byron Boots   Sequim, WA3.42.91 295173  163 
25Tyler Rua   3.43.79  193 
26Erik Beattie   4.11.35  345 Team TA
32068Chris Sanchez   Nicoll Racing  254 Parents
33314Kolton Sinskie   Port Angeles, WA661 281434  62 ODS

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Aaron McVay   2.56.77  89 
3Jonathan Cooley   2.58.02  91 Drop N Zone/Bike works
4Mason Shannon   3.01.18  222 Bend Cyclery
5Sean Oconell   3.08.07  318 
6Steve Viditz   3.08.25  185 Drop N Zone
7Jacob Federspiel   3.08.94  207 
8Scott Newton   3.09.28  312 
9523.61Andy Tran   Seattle, WA3.09.85 268982  78 Syndrome Racing/Drop N Zone/Chumba
11Cole Pruitt   3.10.32  214 POW Gloves
12Jake Merrill   3.10.84  263 
13519.20richard watters   Bellingham, WA3.11.95 286366  88 Azonic-Oneill
14517.73Alex Zbarazky   Seattle, WA3.12.90 283841  103 Recycled Cycles/DWB/661
15516.26Clinton Overman   Bellingham, WA3.13.61 292852  265 
16Ryan Nokleby   3.14.06  327 Bike Tech Freeriders
17Kevin Mabon   3.14.74  171 
18Jason Speer   3.15.15  205 
19Jesse Schulte   3.15.33  90 
20Adam Dalman   3.18.94  270 BDP
21Hans Eldridge   3.19.04  209 
22Glen Weiman   3.19.81  251 
23504.49Daniel Jaffe   Seattle, WA3.21.90 190943  154 Recycled Cycles
24503.02Caleb Miller   Jacksonville, NC3.22.46 277096  80 
25Tobias Roberts   3.22.58  329 Holcam.com/Piercings2go.com
26Evan Choltco-Devlin   3.22.65  360 
27Nicholas Beal   3.24.67  191 Wheel Sport East
28Cory Yalowicki   3.25.01  167 Crazy Monkey Racing
29Nolan David   3.25.38  219 POW Gloves
30Kyrre Flege   3.25.38  223 Bend Cyclery
31Matt Wojcik   3.26.99  276 
32491.26Bobby Terry   Bellingham, WA3.27.39 207269  196 Funatik Bike Co.
33Adam Knoll   3.29.83  250 
35Monty Maxin   3.30.41  261 
36Kyle Muhonen   3.32.20  121 
37Matt Fevergeon   3.32.62  248 
38Alex Nordenson   3.34.07  176 
39Matthew Scott   3.45.42  150 
40Andrew Unknown   3.48.05  337 BD Bikes
41Collins Mason   3.48.26  249 
42478.02Cody Powers   Seattle, WA3.50.85 252864  266 
43TJ Pasqualone   3.53.32  260 
44Ryan Merten   3.54.08  259 
45Kyle McCarron   3.56.26  168 Crazy Monkey Racing
46Patrick Stephensen   3.57.00  286 BRMBA.org/Santiam Bicycle
47Jared Mikoleit   3.57.15  257 
48Coburn Erskine   3.58.01  335 Western Washington University DH
49Craig Mille   3.59.58  255 Renegade Ride Co.
50Joshua Hughes   4.35.85  348 
51Ken Fennimore   4.44.04  291 Rek Racing Fallline
661463.31alastair cox   Portland, ORride this 277324  68 Stump Garden Racing
25661Evan Palmer   Bellingham, WAFanatik 277862  161 WWU
31005Matt Shelton   Kona Bike  180 Whateom Trails

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1200.00Leo Brock   Bonney Lake, WA2.52.58 293594  282 
2213.93Tyler Earnheart   Bellingham, WA2.59.04 293240  313 
3Kyle Young   2.59.29  151 Transition Bikes
4Cory George   3.05.85  355 
6Cam Barnes   3.07.71  135 Transition Bikes
7269.64Pip Masion   Seattle, WA3.10.89 228032  153 DWB
8Greg Satterfield   3.13.87  306 
10Jeff McAuley   3.14.44  208 
11311.43Mike Garcia   Kirkland, WA3.14.57 198977  178 Team Mukai
12Jason Linse   3.16.37  164 
13339.29james gouin   Olympia, WA3.17.28 293724  275 Oly Freeride
14Chris Melton   3.17.69  133 Drop N Zone
15Ben Hall   3.18.45  149 
16Ryan Jacobs   3.18.51  311 
17Matthew Denuelle   3.19.08  321 GL6 Racing
18Warren Peterson   3.20.12  343 
19422.86James Perryman   Bellingham, WA3.21.40 293312  165 
20Trevor Torres   3.22.33  186 
21Jamison Unger   3.25.84  326 Christina's Racing
22Nathan Alf   3.27.55  325 DWB
23Brent Lundstrom   3.27.66  172 
24Justin Self   3.28.15  247 Bike Tech
25506.43John Henry   Spokane, WA3.28.28 291161  342 WheelSport East
26Brock Johnson   3.29.85  344 
27Darin Matson   3.31.85  277 Oly Freeride
28Joseph Ranger   3.36.87  129 
29Casey Cox   3.39.72  202 
30576.07Kevin Hall   Bellingham, WA3.42.59 173510  190 Team Indifference
31Todd Rogers   3.50.09  177 Gravity Force/Mountain Cycle
30744Ted Davis   DWB  155 Recycled Cycles
31408Victor Sandrian   Sombrio  145 Pivot

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Todd Zimmerman   3.05.52  228 
2503.62Mike Estes   Beaverton, OR3.12.04 263896  138 Paparazzi Racing
3George Piccini   3.15.26  349 
4Vince Wetherell   3.21.10  204 
5Scott Warner   3.21.79  146 DWB
6532.41Todd McCarthy   Portland, OR3.26.63 295169  74 
7Dano Charron   3.32.37  117 ODS
8Ron Kocol   3.36.91  119 
9Trevor Emtmn   3.38.90  295 FGI
10Robert Hessack   3.41.59  351 
11Jim McCracken   3.42.00  366 Dirt Corps
12Paul Hope   3.42.49  268 Fur Trappers
13582.80David Thoms   Seattle, WA3.49.71 154077  240 
14Dave Holeman   3.52.28  365 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1528.43William Kieffer   Puyallup, WA3.21.58 19075  350 Team Psycho
2Allan Beattie Jr.   4.02.78  346 Team TA
3590.00Michael Mishalanie   Kirkland, WA4.12.84 278104  113 Crazy Monkey Racing

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Marshall   2.52.70  340 Pinkbike.com/Devinci
2Remi Gauvin   2.54.13  71 Arrowsmith Bikes
3Cameron Woods   2.59.10  75 Different Bikes
4393.35Luciano Worl   Woodinville, WA 162267  87 Team Mukai
5Trenton Zoobloff   3.00.29  108 Pinkbike.com
6Alex Currie   3.01.93  76 John Henry Bikes
7410.62Evan Gilsdorf   Sammamish, WA3.02.65 247503  233 Downhill Zone Racing
8Cameron Porteous   3.05.24  358 Dunbar Cycles
9422.14Conner Mishalanie   Kirkland, WA3.06.38 264407  114 Team Mukai
10427.90Andrew Widman   Bellingham, WA3.07.16 293148  102 Fanatik Bike Co.
11433.66Harrison Phelps   Sammamish, WA3.07.49 261547  235 Downhill Zone Racing
12439.41Dylan Luna   Lynden, WA3.08.73 278775  156 Transition Bikes/Monter/Spy /Dropzone/Si
13Zachary McDonald   3.11.05  128 Classic Cycles
14450.93Chase Schmidt   Snoquamlie, WA3.14.01 274152  218 Dirt Corps
15Mason Sowdon   3.14.38  139 
16Ray Faubert   3.14.61  159 
17Clinton Gould   3.14.83  105 Highland Boys Productions
18473.96Jake Grob   Kirkland, WA3.15.07 265425  174 Wheel Sport East/Transition/Nema
19479.72Brian Mullen   Bellingham, WA 278779  63 Chumba Racing Drop N Zone Bike works
20485.48Andy Becker   Santa Barbara, CA3.17.34 217150  86 Duncan Riffle Racing/Giantnerd
21491.24Tyler Morton   Issaquah, WA3.18.89 264779  232 
22497.00Brian Guse   Fall City, WA3.19.31 262456  220 Dirt Corps/Transition
23Derek Batchelder   3.19.60  72 Oak Ghost Industries/Fox Racing Scocks
24Craig Campbell   3.19.87  107 Republic bicycles
25514.27Alex Uskoski   Seattle, WA3.26.69 286271  120 
26520.03Chris Emmel   Issaquah, WA3.32.44 277864  287 
27525.79Colin McAdoo   Lake Oswego, OR3.35.94 281395  307 Renegade Riders
28Justin Dale   4.46.13  359 Dunbar Cycles
DNFMax Miller   Portland, ORDNF 281440  101 The Green Ninja
DNFJulian Henessey   DNF  212 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ken Faubert   3.00.92  158 
2Jason Sams   3.02.54  183 Fanatik Bike
3419.19Sam Burkhardt   Bellingham, WA3.06.80 94281  226 Transition Bikes
4423.77Colin Tobin   Bellingham, WA3.07.01 280742  215 Fanatik Bike Co.
5Vaughn Londen   3.07.88  224 Plander
6Patrick Hennessey   3.08.56  211 Alki bike and board
7437.53Dan Swan   Boring, OR3.09.51 163218  137 Shiloh Cyclery
8442.11Josh Carruthers   Port Angeles, WA3.11.09 172011  331 MJ Racing
9446.70Patrick Funk   Lake Oswego, OR3.12.08 230741  110 Team Robot
10451.28Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA3.12.16 228041  234 Downhill Zone Racing
11455.87Matt Weis   Medford, OR3.14.64 112482  92 
12Patrick Hunter   3.15.89  354 Fanatik/Plunder
13465.04Trevor Louviere   Covington, WA3.16.00 198696  217 Go Huck Yourself
14469.62Scott Meredith   Spokane, WA3.16.49 181391  189 
15Joel Leluyer   3.16.59  124 
16478.79Travis Erickson   Seattle, WA3.17.21 228147  83 Go Huck Yourself
17Christopher Pascucci   3.17.57  187 The Drop N Zone
18Kyle Linderman   3.18.29  733 
19Omar Deleon   3.18.35  274 The Drop N Zone
20497.13Bryan Kieffer   Puyallup, WA3.18.62 100849  264 Team Psycho
21Easton Smith   3.18.77  210 
22506.30Cole Eaton   Vancouver, WA3.19.02 290871  122 
23510.89Andrew Martin   Tacoma, WA3.19.17 278048  290 
24515.47Andrew Frink   Redmond, WA3.20.62 244580  230 Mojo Wheels
25Soren Young   3.20.92  367 
26524.64Eric Evans   Bellingham, WA3.21.32 288604  225 Club Roost/Fanatik Bike
27Charles (Evan) West   3.22.64  262 Go Huck Yourself
28533.81Colin McCarthy   Eugene, OR3.22.64 169640  239 Life Cycle Bike Shop
29538.40Ryan Erickson   Bellingham, WA3.22.95 265913  160 Fanatik Bike
30Tony Klonius   3.23.45  292 Western Riders
31Chris Wumsley   3.24.48  175 Wheelsport East
32552.15Jesse Kieffer   Puyallup, WA3.34.65 100850  258 Psycho
34Warren LiBon   3.38.30  70 
35561.32Eben Kiehl   Redmond, WA3.38.40 287787  280 Team Mukai
36565.91Rob McCarthy   Portland, OR3.41.54 150078  221 One Ghost Industries/Pow Gloves
37570.49Ben Anderson   Beaverton, OR3.47.28 277058  67 Stump Garden Racing
38575.08Raymond Flores   Bellingham, WA4.17.56 227749  192 Team Flannel
39579.66Joshua Cleveland   Ashland, OR11.34.09 280096  332 
40Neal Strobel   11.52.46  246 Alpental
DNFColton Herrera   DNF  279 Go Huck Yourself
DNFEthan Fortney   DNF  314 
33486Jesse Huntinton   Marin Bikes  65 Trinity Bikes

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1447.88Matthew Patterson   Snoqualmie, WA3.06.60 231152  199 Dirt Corps/Transition Bikes
2Paul LaCava   3.09.99  112 Giant Bikes
3460.24John Pitton   Bellingham, WA3.13.13 214418  272 Logos Research Systems
4466.42Nathan Marsh   Bonney Lake, WA3.13.76 199663  231 
5472.60Jared De Long   Trinidad, CA3.14.33 261837  64 Pirate DH
7Tyler Bates   3.15.45  323 Speed Metal
8484.96Jeff Rees   Spokane Valley, WA3.17.37 93452  82 Wheel Sport East
9Aaron Lee   3.20.49  104 
10497.32Nicholas Franzen   Seattle, WA3.21.05 139671  152 DWB racing
11Thaddeus Quinn   3.21.51  352 
12509.67Mitch McDougall   Port Angeles, WA3.21.89 98168  364 Sound Bikes/ODS
13515.85Ian Gordon   Seattle, WA3.23.11 80275  127 TMC
14522.03Bryan Connolly   Kent, WA3.24.96 85868  125 Down in Flames
15Martin Newman   3.25.46  297 Obsession: Bikes
16534.39Mike Robson   Bothell, WA3.27.18 118582  84 661/Sunline/Royal
17540.57Max Miller   Portland, OR3.28.53 281440  101 661/Sunline/Royal/Fox Shox
18546.75Chris Eggen   Monmouth, OR3.29.08 277765  288 Santiam Bicycle/ brmba.org/ Capitol Suba
19Grahham Barry   3.34.61  195 Dirt Corps
20Matt Pearlman   3.38.96  253 Pow Gloves/Mt Hood
22565.28Casey Bayless   Woodland, WA3.39.77 278769  66 Transition Bikes
24571.46Donovan Davis   Oak Harbor, WA3.46.10 174867  98 
25Brett Tomky   3.52.53  316 DWB Racing
26583.82Urie Lambert   Arlington, WA4.43.06 263647  353 
27590.00Todd Glasgow   Salem, OR8.11.37 276745  284 Soul Cycle/DP
DNFCoy Miller   Caseyville, ILTransition 270672  81 Wheel Sport East
31495Eric Anderson   Troy Lee  148 Obsession: Bikes

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1446.00Jim Karn   Bend, OR3.06.94 159963  79 
2453.20Brad Watt   Cornelius, OR3.08.55 199561  109 
3460.40Jason Moon   Kelso, WA3.12.34 230746  93 Boone Dog Bikes
4467.60Darrell Jamieson   La Center, WA3.16.61 230745  99 Project 529 Legion
5474.80Shawn Sinskie   Port Angeles, WA3.19.79 281433  61 ODS
6482.00Craig Earl   Bellingham, WA3.23.77 229610  308 Self
7489.20Mark Brent   Seattle, WA3.31.75 261906  136 Bones over Metal
8Monty Price   3.31.84  206 Boone Dog Bikes/Answer
9503.60Brian Solem   Kirkland, WA3.32.17 33432  126 TMC Tree Huggers
10510.80Jerry Southworth   Ravensdale, WA3.32.67 283597  143 
11518.00Jason Hofman   Grand Junction, CO3.36.73 16452  252 
12Chris Kalhoven   3.38.11  216 
13532.40Andrew Voight   Seattle, WA 269429  179 Recycled Cycles/Dirty White Boy Racing
14Chris Gullett   3.42.16  147 Hate & Discontent
16Dan Samio   3.45.25  363 Dirt Corps
17Randy Brutis   3.45.78  182 Intense & 661
18561.20Tommy Cleveland   Ashland, OR3.51.18 280095  330 flywheel bicycle
19568.40Duane White   Maple Valley, WA4.00.81 180063  241 
20575.60Todd Olson   Welches, OR4.02.92 163220  96 
21582.80Arnold Mukai   Issaquah, WA4.26.88 150045  281 Team Mukai
22Jeff Haymej   4.49.79  319 Green Line #6 racing
34418Nolan Byers   Seattle, WAAzonic 198702  181 MRP

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1330.21Curtis Keene   Santa Monica, CA2.47.29 112383  27 Specialized/Sram
2336.87Lars Sternberg   Ferndale, WA2.47.29 185351  Transition Bikes/Fox Racing Shox
3343.53Casey Northern   Port Angeles, WA2.51.50 117615  Ezlon
4350.20Joey Schusler   Boulder, CO2.52.09 201238  22 Yeti / Fox Shox Nationl Team
5356.86Chris Boice   Albuquerque, NM2.52.90 215006  23 Yeti / Fox Shox Nationl Team
6363.52Kyle Thomas   Bellevue, WA2.52.95 262613  58 Dincus/Wheelsport East
7370.18Bartley McDaniel   Pacific, WA2.54.02 95886  Fluidride/Evil
8376.84Phillip Wiering   Beaverton, OR2.54.29 228668  Fluidride/Evil
9Dean Tennant   2.54.62  34 Primary/Trek
10390.16David Camp   Port Orchard, WA2.55.33 186468  49 
11Kevin Bartkowski   2.56.16  40 Cove Team
12Harold Woolnough   2.57.10  35 Devinci- Ontario
13410.15Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR2.57.57 230753  36 Team Robot
14416.81Amado Stachenfeld   Berkeley, CA2.58.45 209079  30 All Ride Academy
15423.47Alexander McGuinnis   Portland, OR3.00.00 245733  45 Team Krunk Shox.
16430.13Ryan DeLong   Eureka, CA3.00.06 156697  21 Another Bike Shop
17Adam Mantle   3.00.22  43 Donbar Cycles
18Andrew Mitchell   3.00.28  59 Devinci/Sombrio
19Ryan Stayshal   3.00.30  31 Scott Valley Cycle Sport
20456.78Keith Thompson   Issaquah, WA3.01.54 35447  44 Wheelsport East
21463.44Jimmy Bass   Spokane , WA3.02.23 211925  52 Wheelsport East
22J.S. Theirren   3.02.88  47 Transition Bikes
23Ewan Fafard   3.03.99  37 
24483.42Matty Komar   Rumson, NJ3.04.34 279411  46 Team Krunk Shox./Morewood
25Dan Skogland   3.04.86  57 Cove Bikes
26496.74Nathan Hoch   Snoqualmie, WA3.04.88 171210  20 Yeti/Fluidride/Fox/Shimano
27503.40Benjamin Storrar   Tacoma, WA3.05.21 198969  50 Cannondale Factory Racing
28Tim Coleman   3.05.12  38 John Henry Bikes
29516.73Eric Loney   Longview, WA3.06.18 230743  26 Project 529
30Darryl Bartlett   3.07.74  39 Pinkbike.com/Devinci DH
31530.05Andrew Cavaletto   Scotts Valley, CA3.08.18 211456  29 Specialized/Gamut USA
32536.71Pablo Tafoya   Ventura, CA3.08.33 95388  19 Corasair/Fiveten/Elka
33543.37James Johnston   Roseburg, OR3.10.93 104533  51 
34550.03Kyle Adams   Coeur D Alene, ID3.11.04 181185  54 
35556.69Benjamin Kubas   Eugene, OR3.15.08 97230  18 POC Racing
36563.36Ethan Mutoli   Granite Falls, WA3.15.66 90123  Mutoli Racing
37Kristian Short   3.19.40  56 
38Harrison Gould   3.20.36  33 Republic Bicycles Squamish
39583.34Josh Stark   Carnation, WA3.26.99 245787  53 Rotec
40Jeff Jackson   4.31.34  48 Wheelsport East

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paige Norman   4.03.06  324 
2Adrianna Moroz   5.42.27  140 
65180Cheyenne Smith   Arrow  197 Hurricane

Women - Cat 3 - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ann Davis   Maple Valley, WA4.08.85 269817  357 Team TAI
2Shelley LeCuyen   5.22.31  123 

Women - Cat 2 - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jen Schenk   3.54.24  285 Downward Progression
2Kim Peterson   3.56.39  309 Speedy Beaver Racing
3Lisa Ness   3.57.88  315 Dirty White Boys
4Jessica Serdowich   3.57.90  227 
5Ellen Ruotsala   4.17.15  278 
6Hailey Soukkoth   4.31.93  94 
7Amanda Markell   4.43.70  334 Fanatik
8Yvonne Gillette   4.45.08  142 
9Ashley Smelter   5.05.24  69 Stumpgarden/ride this/661/gamut
DNFAlexandria Bicknell   DNF  347 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1501.32Chelsey Stevens   Spokane, WA3.44.86 268172  116 P.O.W.
2523.49Cassandra Stamm   Carnation, WA3.46.23 278785  243 Dirt Corps
3545.66Angela Weston   Bellingham, WA4.00.58 208440  188 Team Indifference/Kona Bikes
4567.83Carolyn Hope   Shoreline, WA4.19.17 204160  77 Speedy Beaver Racing
5590.00cherry thomas   Sandy, OR4.24.53 293811  95 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2500.54Katie Holden   Scotts Valley, CA3.16.44 198434  41 Specialized
3Danice Uyesugi   3.22.27  55 SRAM/Trek/Obsession: Bikes
4Katrina Strand   3.30.96  42 Oakley
5567.63Leana Gerrard   Lake Tapps, WA3.31.46 149252  60 Monavie-Cannondale
6590.00Joy Mutoli   Granite Falls, WA3.45.26 212522  24 Mutoli Racing
DNFMiranda Miller   Team BC  32 Mad March Racing
DNFDawn Lambert   Mount Vernon, WADNF 214419  25 Speedy Beaver Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee