Race Results for
2008 CSC Manayunk Hill Climb
Philadelphia, PA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/06/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Folding Bike

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rob ENGLISH   00:01:35.22  61 Bike Friday
2543.85Peter Dalkner   Philadelphia, PA00:01:44.03 246454  60 Brompton
3547.69Joseph Reynolds   Folsom, NJ00:01:50.01 176551  102 Quaker City Wheelmen
4Thomas FAUST   00:01:53.26  62 Bike Friday
5555.38Robert Botto   Philadelphia, PA00:01:55.19 265622  59 Swift
6Bob TORRES   00:02:00.84  67 Bicycle Touring Club
7Matthew MCGREGOR-MENTO   00:02:04.21  64 Swift folder
8566.92Colin Sandberg   Philadelphia, PA00:02:07.49 119361  103 Pa. Elite Velo
9David WRIGHT   00:02:13.37  68 Birdy
10Thomas MANSON   00:02:14.73  63 Dahon
11Andrew REPPERT   00:02:34.20  66 Bickerton
12Kasy ZOOK   00:02:52.20  69 Moulton
13Peter REICH   00:02:54.45  65 Swift folder
14Ira F STONE   00:05:35.99  72 

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00John Minturn   Philadelphia, PA00:01:26.21 179015  55 Empire Cycling - CRC
2544.17Michael (Mike) Esmonde   Washington, DC00:01:27.95 182417  78 Route 1 Velo
3548.33Colin Sandberg   Philadelphia, PA00:01:28.71 119361  75 Pa. Elite Velo
4552.50Jason Schiltz   Glenmoore00:01:30.14 130453  58 Chester County Velo
5556.67David Hoyle   Rocky Hill, CT00:01:30.79 223454  53 TARGETRAINING U-25/E
6560.83Christopher Consorto (1 - Cat3)   Landenberg, PA00:01:32.00 194958  79 Lees McRae Cycling T
7565.00Jonathan Kahler   Wynnewood, PA00:01:32.29 109774  54 Human Zoom / Pabst B
8569.17Jared Babik   Pittsburgh, PA00:01:35.83 165571  90 Pa. Elite Velo
9573.33Justin Brown   Holland, PA00:01:37.75 242798  74 Pa. Elite Velo
10577.50John Howe   Newtown, PA00:01:44.07 213562  99 PSCC-Peddler's Shop
11581.67James Mock   Bridgeville, PA00:01:47.16 155461  56 Alpha CycleSport Cyc
12585.83Alex Welsh   West Newton, MA00:01:48.20 244254  101 Quaker City Wheelmen
13590.00Christopher Pagoda   Conshohocken, PA00:02:05.76 107026  95 Philadelphia Ciclism

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Todd Schwartz   Meadowbrook, PA00:01:31.20 222976  30 Guy's Racing
2546.25Dan Tarrant   Newtown, PA00:01:34.72 239291  31 Cycle Sports/Zaveta
3552.50Drew Karlberg   Philadelphia, PA00:01:37.20 232723  27 Chester County Velo
4558.75Mike Festa   Devon, PA00:01:44.16 149744  104 Unattached
5565.00Mark McDonnell   Lansdale, PA00:01:50.51 208856  84 
6571.25David Schiman   Philadelphia, PA00:01:54.41 257756  81 Guys Racing
7577.50Brett Katzen   Cockeysville, MD00:01:56.41 225607  28 Kelly Benefit Strate
8583.75Christopher McKenna   Glenside, PA00:01:59.42 257962  29 Human Zoom / Pabst B
9590.00H Andrew Rose   Wynnewood, PA00:02:07.38 246651  94 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joe PRAINO   00:01:37.76  20 
2542.00Keith Hatton   Philadelphia, PA00:01:40.21 278237  Elite Bicycles Inc.
3544.00Jamie Brock   Philadelphia, PA00:01:40.27 245913  76 Philadelphia Ciclism
4Greg KAPLAN   00:01:41.80  11 undine bc presented
5548.00Steven Erlemeier Erlemeier   Reisterstown, MD00:01:45.64 262504  Kelly Benefit Strate
6Nick DEPOMPEO   00:01:47.22  University of Delawa
7552.00Craig Hise   Mechanicsburg, PA00:01:50.67 241954  10 Yellow Breeches Raci
8Lee SOBOTKIN   00:01:52.33  77 
9Ken MYERS   00:01:55.54  16 Human Zoom/Pabst Blu
10558.00David Werkiser   West Chester, PA00:01:55.75 142578  24 West Chester Cycling
11560.00Jason Reckner   West Chester, PA00:01:55.88 278445  21 QCW/Breakaway Racing
12562.00Darren Linkin   Philadelphia, PA00:01:58.76 274396  13 Quaker City Wheelmen
13564.00Brian Gordaychik   Philadelphia, PA00:01:58.88 240658  Villanova University
14566.00Shane Kimmins   Shrewsbury, NJ00:01:59.29 271760  12 YSG RACING
16Thomas ZAPALAC   00:02:02.81  26 
17Jonathan FRIEDMAN   00:02:04.94  85 
18572.00Patrick Adams   Middletown, DE00:02:08.93 264983  Team DRT-Deep Blue
19574.00Stephen Werthner   Albany, NY00:02:09.56 237565  25 Mohawk Hudson Cyclin
20Antonello GUZZO   00:02:09.74  
21Nyi WAI   00:02:11.35  23 Free Burma/BicycleBa
22Al HERZOG   00:02:15.56  
23582.00Douglas Perry   Tucson, AZ00:02:21.11 280420  18 
24584.00Justin Cupples   Mount Royal, NJ00:02:39.73 279918  80 Quaker City Wheelmen
25PAt KANE   00:03:35.11  97 
26Kenneth DUNNING   00:03:47.69  91 
27Mike PORTER   00:06:04.80  19 Guys Racing

Men - Master - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Sean McLaughlin   West Chester, PA00:01:43.79 255963  44 Human Zoom/Pabst Blu
2A DODGE   00:01:45.34  93 
3William TAFUTO   00:01:45.85  41 ARM Group
4Mark ELSASSER   00:01:50.16  92 
5Jeff CROWLEY   00:01:54.40  100 
6565.00Andy Kraynak   Harleysville, PA00:01:55.07 250233  43 Bike Line/LWA
7Randy PAULDING   00:01:57.99  45 
8575.00Michael Williams   Wilmington, DE00:01:58.18 71755  48 Wilmington Velocity
9580.00John Conway   Atlantic Highlands, NJ00:02:00.40 197245  73 YSG Racing
10Jon SCHAFF   00:02:02.89  98 
11590.00Dave Baumgardner   Newtown Square, PA00:02:15.74 229186  42 Tri-State Velo

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Juan Carmona   Breinigsville, PA00:01:31.48 251948  82 Young Medalists/Team
2545.56Robin Carpenter   Philadelphia, PA00:01:32.60 229481  34 Main Line Cycling Cl
3551.11Zachary Semian   Mertztown, PA00:01:36.50 250164  39 Young Medalists Cycl
4556.67David Novak   Tunkhannock, PA00:01:40.61 268729  38 Sicklers/Upstate Vel
5562.22Tyler Malay   New Tripoli, PA00:01:44.37 230145  37 Young Medalists/ Tea
6567.78Zack Noonan   Kutztown, PA00:01:45.51 249618  71 Young Medalists/Team
7573.33Thomas Kehl   Philadelphia, PA00:01:50.65 280737  83 Guys Racing
8578.89Jacob Hoover   Fogelsville, PA00:02:23.66 233340  36 Bikeline/LWA
9Vincent TAFUTO   00:02:26.14  40 ARM Group
10Luke GALLAGHER   00:02:35.98  35 Quaker City Wheelmen

Women - Folding Bike

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Beth GREENE   00:02:33.44  70 Swift Folder
2Peg Fontello   Wilmington, DE00:03:07.97 193373  89 Team DRT/Deep Blue

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Deborah LEEDALE-BROWN   00:01:55.85  86 
2550.00Ruth Dickinson   Philadelphia, PA00:02:03.22 258873  96 Unattached
3560.00Jennifer Kraut   Wilmington, DE00:02:06.68 244272  87 Team DRT/Deep Blue
4570.00Sarah Iepson   Oaklyn, NJ00:02:08.19 254065  51 Sturdy Girl Cycling
5580.00Kristy Swope (1 - Cat2)   Bethlehem, PA00:02:10.87 203648  52 EPS/CSS/Riptide Cycl
6590.00Christina Briseno   Leadville, CO00:02:12.10 240618  49 C3-Sollay.com

Women - Junior - JR - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Gulick   Spring City, PA00:02:06.59 180423  32 Colavita Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoBonk BreakerUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee