Race Results for
Scotty Graham Memorial
Government Camp, OR
(Event Information)
View By:
Downhill on 09/14/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kole Wetlerell   3.47.49  744 
2John Daniels   3.55.24  753 Shiloh Cyclery
3Cody Simons   3.59.52  297 Trail Head Cycle
4Dan Kruse   4.27.21  599 Hurricane Racing
5Samuel Daniels   4.09.80  754 Shiloh Cyclery
6Nash Grimm   4.11.72  332 
7590.00Kolton Sinskie   Port Angeles, WA4.12.17 281434  78 ODS

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1300.00Brian Mullen   Bellingham, WA3.24.43 278779  91 Jack's Bicycle Center
2Matthew Swan   3.27.40  771 Shiloh Cyclery
4Kyle Lindemann   3.28.81  737 
5Chase Schmidt   3.31.86  170 Dirt Corp
6Galen Burkhart   3.32.26  734 
7Cole Eaton   3.32.47  735 
8Caleb Doane   3.36.47  738 Pistis
9Jared Evans   3.46.07  741 
10Alex Uskoski   3.46.32  736 
11463.12Andy Tran   Seattle, WA3.46.30 268982  432 Syndrome/ Hally Hansen/Transition Freest
12Erik Schneck   3.47.72  763 Bicycle Butler
13Zoe Mulder   3.48.88  739 Pistis
14Anthony Leonarduzzi   3.50.96  349 Dirt Corp
15Scott Nelson   3.51.37  762 Bicycle Butler
16553.75Hayden McLaughlin   Hillsboro, OR3.56.17 283316  524 Trail Head Cycles
17Drew Jamieson   3.58.27  767 
18Eric Auchman   4.03.77  721 
DNFDylan Justus   661  770 O'Neal Racing

Men - SP - Master - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
19David Lyons   4.05.48  532 Stumpgarden/trailhead cycles/ royal raci
20Erik Beattie   4.37.54  757 
21Zack Funk   4.38.39  768 Momentum Bike Hike board
22Robert Gaede   4.55.95  534 Stumpgarden racing

Men - SP - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1480.82Max Miller   Portland, OR3.27.79 281440  307 Trailhead Cycles
2Jason Veal   3.33.46  456 
3Tyler Wike   3.35.78  598 Beam Team/Hurricane Racing
4501.30Tyrell Hedlund   Kent, WA3.36.82 281429  351 Project 529
5Shane Harris   3.38.67  759 
6Jesse MacDonald   3.39.46  776 Beam Team/Hurricane Racing
7Brian Benson   3.40.76  751 
8528.59Nick Beale   Spokane Valley, WA3.41.28 280935  215 wheelsport east
9535.41alastair cox   Portland, OR3.41.96 277324  40 Stump Garden Racing
10542.24Tyler Rapp`   Marysville, WA3.44.04 272052  766 
11Daniel Zolluer   3.44.88  579 Hannagan Seafoods
12Mike Mckinley   3.47.84  577 
13Teddy Robbins   3.49.03  764 Myself
14Jake Johnson   3.49.04  720 
15576.35Alex Zbarazky   Seattle, WA3.49.38 283841  571 Syndome Racing/ Recycled cyckes. 661
16Kevin Knor   3.50.14  773 Northwest Bike Tech
17Gidean Francisco   3.53.60  740 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Aaron Dull   Vancouver, WA3.20.68 180827  723 trailhead Cycles
2544.17Coy Miller   Caseyville, IL3.30.46 270672  290 Wheel Sport East
3Carey Hopkins   3.35.40  539 Momentum pow
4552.50Jerry Southworth   Ravensdale, WA3.35.99 283597  163 
5Mike Robson   3.36.68  378 
6Casey Batless   3.37.66  262 Transition Bikes/Trailhead Cycles
7Graham Berry   3.39.22  745 Dirt Corp
8Kyle Larson   3.45.48  749 
9573.33Joseph Rager   Amboy, WA3.49.10 277946  97 
10Rod Hasty   3.49.89  541 www.tribe503.com
11Justin Self   3.56.02  719 OLYFREERIDE
12Jim Green   4.08.40  742 
13J. Allard   4.19.34  747 Project 529

Men - SP - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1536.98William Kieffer   Puyallup, WA3.34.93 19075  537 Team Pysco
2Tom Robbins   3.42.38  765 
3Chris Kalkhoven   3.42.88  467 Trail Head Cycles
4568.79George Smith   Longview, WA3.47.53 258930  276 Foes/Boone Dog Bike/No Fear/661/Hayes/Ga
5579.40Carl Ledbetter   Mercer Island, WA4.03.38 20680  529 project 529
7Robert Ringland   4.40.17  731 Trail head Cycles
DNFMike Rinnan   arrow racing  758 Legion of dirt

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1506.43Jared Hobbs   Portland, OR4.57.27 104216  53 Team Asland/Formula
2510.75Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR4.59.00 230753  715 Team Robot
3515.07Eric Loney   Longview, WA5.03.33 230743  38 Progect 529 / 661
4519.39Nick Tuttle   Mount Vernon5.04.42 182596  54 GHY Bikes
5523.71Keith Thompson   Issaquah, WA5.05.62 35447  
6528.04Sean Murphy   Wallace, ID5.06.01 163662  712 Wheel Sport East
7532.36Colin Tobin   Bellingham, WA5.06.77 280742  62 Fanatik Bike/Plunder
8536.68Brad Watt   Cornelius, OR5.08.42 199561  750 Trail Head Cycles
10541.00Nathan Marsh   Bonney Lake, WA5.16.87 199663  58 Project 529
11545.32Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA5.17.11 228041  203 Downhill Zone
12549.64Jerry Knight   Seattle, WA5.19.40 252778  553 Fluidride
13553.96Brad Delzer   Gresham, OR5.36.21 137087  50 Shiloh Cyclery
14558.28Jeff Jackson   Spokane, WA5.36.57 247058  722 
16Blaine Horner   9.22.58  200 Plunger/Fanatic
DNFShawnee McGovern   Boulder, COTLD 83560  724 OrbitRacing
DNFAaron Nachtrub   DNF  316 Team Robot
50993Alexander McGuinnis   Portland, ORshox 245733  729 Team Krunk

Men - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alan Thompson   3.36.60  761 
2Teak Daniels   3.46.30  713 Beam Team
3558.89Ben Anderson   Beaverton, OR3.51.19 277058  39 Stump Garden Racing
4Kyle Mahonoen   4.02.03  769 
5577.78David Richmond   Mckinleyville, CA4.05.25 94986  293 Hurricane Racing/Arrow/Pirate DH
6587.23Todd Olson   Welches, OR4.07.63 163220  112 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1367.61Brian Guse   Fall City, WA2.33.93 262456  717 Dirt Corps
2389.40Harrison Phelps   Sammamish, WA2.34.75 261547  752 Downhill Zone
3Jimmy Bass   2.36.71  705 Wheel Sport East
4Conner Mishalanie   2.42.10  575 Team Mukai
5Jake Grob   2.45.55  296 
6Mason Sowdon   2.49.98  582 
7Derek Batchlder   2.51.20  600 Trail Head Cycles
8Andrew Widman   2.54.13  143 Finatik
9Ty Morton   2.59.76  733 

Men - EX - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1429.78Bryan Crum   Spokane, WA2.35.40 114586  289 West Coast Racing/661/spy
2Chris Bateman   2.35.42  726 Plunderracing/fanatik bike shop
3454.05Bryan Kieffer   Puyallup, WA2.35.82 100849  93 Psycho
4466.19Patrick Funk   Lake Oswego, OR2.40.93 230741  145 Team Robot
5478.32Chris Farm   Monmouth, OR2.42.35 230744  533 Cycle country/Santiam Bike
6490.46Lloyd Smith   Portland, OR2.43.31 249176  386 foes/661/boone dogbikes
8502.60Christopher Wamsley   Liberty Lake, WA2.47.85 265434  704 Wheelsport East
9Patrick Hunter   2.49.41  727 Fanatik/Plunder
10Javier Araya   2.51.47  732 
11Nick West   2.53.19  453 Shiloh Cyclery
12551.14Jesse Kieffer   Puyallup, WA3.56.02 100850  98 Psycho/Foes/Azonic/Arrow
13563.28Rob McCarthy   Portland, OR2.56.94 150078  180 Trail Head Cycles/Republik
14575.42Jeff Rees   Spokane Valley, WA3.01.70 93452  435 Wheelsport East
15587.55Jesse Huntington   Redmond, OR3.24.73 277769  574 Team Awesome
24396Paul Mumford   Chicago, ILshox 167887  730 Team Krunk

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1439.52Matthew Patterson   Snoqualmie, WA2.34.20 231152  159 Dirt Corps
2460.70Khristian Hansen   Olympia, WA2.41.06 278766  176 Oly Free ride/Volocanic Manfactering
3481.88Frank Robbins   Kirkland, WA2.44.43 196813  499 
4503.06Nick Camus   Ashland, OR2.45.81 272429  471 Ashland Mountain Adv./Bear Creek bikes/A
5Tristyn Duenr   3.00.63  260 Dirt Corps
6545.42Peter Donley   Oregon City, OR3.07.97 280301  323 Momentum/pow
7566.59Edward Jones   Astoria, OR3.09.97 102579  440 Kona/Syncros
DNFUrie Lambert   Arlington, WADNF 263647  320 

Men - EX - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1435.02Darrell Jamieson   La Center, WA 230745  337 Azonic
2466.02Mark Brent   Seattle, WA2.52.97 261906  101 Bones Over Metal.com
3497.01Shawn Sinskie   Port Angeles, WA3.03.50 281433  118 ODS
4528.01Mike Estes   Beaverton, OR3.18.75 263896  178 Disco dh/dakine/brodie/repubuk
5559.00Allan (Jr.) Beattie   Snoqualmie, WA3.58.00 190830  756 Sega/black diamond bikes
6590.00Patrick Daniels   Hillsboro, OR5.04.17 264539  755 Shiloh cyclery

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Travis Moroz   4.27.04  708 
2Jordan Jones   4.40.57  581 Jones Racing
3Hall Huntington   4.42.05  774 Team Awesome/Trinity Bikes
5Chance Hopkins   5.08.98  540 Momentum pow
6Max Huntington   5.09.08  775 Team Awesome/Trinity Bikes
7Tosh Young   5.25.08  498 Team Psycho
50240Chase Jamieson   Boone Dog Bikes  338 Team Sega

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Wood Skinner   3.58.51  728 
2Blake Burgress   4.09.62  772 Shiloh Cyclery

Men - BG - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Timm Jr   4.36.80  500 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1458.32Bartley McDaniel   Pacific, WA4.45.44 95886  487 Center Cycle/fsa
2472.95Lars Sternberg   Ferndale, WA4.47.15 185351  Fluidride/Foxshox
3487.58Nathan Riddle   Ashland, OR4.55.71 118818  14 Fluidride/Vitrtual Descent
4502.21Simon Lawton   Seattle, WA4.57.36 20586  10 Fluidride
5516.85Mike Kreger   Louisville, CO5.01.64 194108  725 The fix bike shop/Tranistion bikes/fox s
6531.48Darrell Young   Portland, OR5.02.24 43482  68 Arrow/ Team Psycho
7546.11Ethan Mutoli   Granite Falls, WA5.14.65 90123  20 Factory Rotec & Center Cycle
8560.74Casey Northern   Port Angeles, WA5.15.90 117615  Fluidride/Vitrtual Descent
9David Camp   5.19.75  69 Sol Vista Bike Park
10590.00Phillip Wiering   Beaverton, OR12.29.04 228668  Fluidride/Maxxis

Women - SP - Master - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cherry Thomas   3.35.73  111 
2Ashley Smeltzer   4.14.11  110 Stump Garden Racing
3Summer Northern   4.16.56  113 ODS
4561.43Leslie Simpson   Central Point, OR4.31.07 262209  714 Team Patrick
5Jennifer Tell   4.34.32  259 Dirt Corps
6Hailey Olson   4.47.43  749 
7Corrine Grene   4.56.41  481 
8Rebella Dubois   4.57.41  716 Scotty Graham

Women - EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1489.22Dawn Lambert   Mount Vernon, WA3.07.90 214419  483 Speedy Beaver Racing
2Jaime Rees   3.26.21  434 Wheel sport east
3584.34Chelsey Stevens   Spokane, WA3.41.60 268172  79 Jerry Kids / Nuun

Women - EX - Master - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9Amanda Bauer   5.50.25  709 Boone Dog Bikes

Women - BG - Master - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Yvonne Gillette   4.57.32  164 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joy Mutoli   Granite Falls, WA3.06.01 212522  Mutoli Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFCUORESpyBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee