Race Results for
Hellertown Criterium
Hellertown, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/26/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Grimwood   Lewisberry, PA 259837   World Cup Ski @ Cycle Cycling Team
2Noah Mabry   Lebanon, PA 257002   Shirk's Racing Presented by Trek Bikes
3Lonnie Metz   New Cumberland, PA 254089   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
4Christopher Pagoda   Conshohocken, PA 107026   Unattached
5Maxwell Pless   Ardmore, PA 256281   Human Zoom/Pabts Blue Ribbon
6Rory McMullen      Unattached
7Anthony Colasurdo   Center Valley, PA 264811   JVR Sports
8David Romberger   Philadelphia, PA 262058   Unattached
9Dino Montes   Northampton, PA 253100   Cyclefunattics
10Brian Windle   Wilmington, DE 246362   Unattached
11Mark Kline   West Chester, PA 257973   WCCC IRON HILL
12Nick DeAngelis   Lancaster, PA 237850   Iron Hill/WCCC
13Tim Humpton   Jamison, PA 250718   MIT Cycling
14Albert Anderson   Easton, PA 254115   Bike Line / LWA
15Karl Henry   Bloomsburg, PA 94727   West Chester Cycling Club
16Kyle Murray      Unattached
17Dave Baumgardner   Newtown Square, PA 229186   Tri State Velo
18Tim Fitzgerald   Orefield, PA 244932   JVR Sports
20Doug Markgraf   Abington, PA 196255   Drexel Cycling
21Jason Bryant   Bethlehem, PA 263408   Bike Line / LWA
22Kirby Tirk   West Chester, PA 230927   Chester County Velo/Iron Hill
23David Brodmann   Hagerstown, MD 250173   Antetam Velo Club
24John Snyder   Harrisburg, PA 256583   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
25Lauren Fannestock      Tri State Velo
26Bruce Brodowski   Langhorne, PA 245644   Cycle Sports/Zaveta Const.
27Richard Semian   Mertztown, PA 259678   Young Medalists Cycling Club
28Jordan Bush   New Holland, PA 256094   Shirk's Racing Presented by Trek Bikes
29Michael Simmons   West Chester, PA 249255   West Chester Cycling Club
30Bradley Yeakel   Allentown, PA 226054   Bike Line / LWA
31Scott Feather   Emmaus, PA 248175   Vortex
32David Goodyear   Doylestown, PA 64542   Cycle Sports / Zavetta Construction
33Bill Albert   Plainville, MA 263418   NEBC
34Charles Hanlon   Phoenixville, PA 237360   Unattached
35William Bray   Zionsville, PA 97195   Shirks
36Chris Klotzbach      Unattached
37John Shive   Quakertown, PA 249217   Unattached
38Zachary Ellwood   Orwigsburg, PA 257726   Unattached
DNSJose Maldonado   Philadelphia, PA 82220   Philadelphia Ciclismo
DNSMichael Niles      Unattached
DNFDaniel Shelbo      Unattached

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Calan Farley   Pittstown, NJ 233338   Young Medalists Cycling Club
2Christopher Baranoski   Perkasie, PA 230465   Cycle Sports/Zaveta Construction
3Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201   Lehigh Wheelmen Assoc
4Connor Bade   Macungie, PA 244780   Young Medalists Cycling Club
5Colin Kelly   Ottsville, PA 264906   Unattached
6Philip Magorry      Unattached
7Patrick Marzi   Kutztown, PA 241823   Salamander Racing
8Aaron Kraynak   Harleysville, PA 264450   Lehigh Wheelmen Assoc
DNFChris Kraynak   Harleysville, PA 264447   Lehigh Wheelmen Assoc

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Semian   Mertztown, PA 250164   Young Medalists Cycling Club
2Nicholas Roeder   Kunkletown, PA 235891   Lehigh Wheelmen Assoc
3Thomas Barnett   Freehold, NJ 247838   Atlantic Bicycle Club
4Colin Fitzgerald   Dayton, OH 234908   JVR Sports
5Jonathan Bright   Barto, PA 249282   Vortex Cycling Club
6Anthony Skorochod   Wind Gap, PA 213999   Gotham Cyclists
DNFAlex Monteith      Unattached

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Juan Carmona   Breinigsville, PA 251948   Young Medalists Cycling Club
2Zack Noonan   Kutztown, PA 249618   Young Medalists Cycling Club
3Tynan Farley   Pittstown, NJ 234907   Young Medalists Cycling Club
4Michael Roach   Macungie, PA 200597   Young Medalists Cycling Club
5Aaron Stabley   Jersey Shore, PA 214160   Guys Racing
6Nicholas Roeder   Kunkletown, PA 235891   Lehigh Wheelmen Assoc
7Quinn Joganich   Chalfont, PA 241538   Cycle Sports/Zaveta Construction
8Zachary Semian   Mertztown, PA 250164   Young Medalists Cycling Club
9Elspeth Huyett   Alburtis, PA 229080   Young Medalists Cycling Club
DNSCharles Hanlon   Phoenixville, PA 237360   Unattached
DNFMary Costelloe   Emmaus, PA 192297   East Coast Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristy Swope   Bethlehem, PA 203648   Saucon Valley Bikes
2Julie Davis   Philadelphia, PA 256451   Quaker City Wheelmen/Team Breakaway
3Jillian Duncan   Fair Haven, NJ 245926   3D Racing
4Mary Fetrow   Mechanicsburg, PA 235179   World Cup Ski and Cycle
5Naomi Takahashi   Philadelphia, PA 224921   Sturdy Girl Cycling
6Jody Twer   Hatboro, PA 209826   Sturdy Girl Cycling
7Jennisse Peatick   Kalispell, MT 214137   Team Somerset
8Doreen Crowle   Norristown, PA 210818   Sturdy Girl Cycling
9Sarah Iepson   Oaklyn, NJ 254065   Sturdy Girl Cycling
10Ashley Zeigler   Philadelphia, PA 223007   QCW-Breakaway
11Dana Feiss   Telford, PA 251475   Young Medalist Cycling Club
12Hannah Hayduk   Kutztown, PA 200614   Team Fuji/Salamander
13Kathryn Potylycki   Emmaus, PA 222408   Vortex Cycling Club
14Alexandra Stepnowski   Fairless Hills, PA 207807   Human Zoom
15Ginny Hertzog   Allentown, PA 240124   JVR Sports
16Michelle Young   Camp Hill, PA 241822   Yellow Breeches Racing
17Laurie Ohleger      Unattached
18Crystal Nunnemacher   Freemansburg, PA 244332   JVR Sports
19Bonni Schervone   Asheville, NC 214811   Sturdy Girl Cycling
20marianna cutler   Philadelphia, PA 259400   Sturdy Girl Cycling
21Patty Powers   Kintnersville, PA 254858   Unattached
22Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118   Vortex Cycling Club
23Jo Johnson   Wilmington, DE 207376   Team DRT/Deep Blue
24Anne Rock   Philadelphia, PA 30250   Sturdy Girl Cycling
DNSPatricia Marzi   Kutztown, PA 191454   Team Fuji/Salamander
DNSSharon Gilligan   Lititz, PA 262958   Yellow Breeches Racing
DNFLauren Tracy   Arlington, MA 200164   Team Vortex

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336   Lehigh Wheelmen Assoc

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hannah Hayduk   Kutztown, PA 200614   Salamander Racing
2Antonina Esposto   Blandon, PA 251573   Young Medalists Cycling Club
3Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118   Vortex Cycling Club
4Taylor Farnsworth   Schnecksville, PA 230872   Young Medalists Cycling Club

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kathryn Potylycki   Emmaus, PA 222408   Vortex Cycling Club
2Mary Costelloe   Emmaus, PA 192297   East Coast Velo
3Elspeth Huyett   Alburtis, PA 229080   Young Medalists Cycling Club
4Catherine Probst   University Park, PA 257694   Young Medalists Cycling Club
5Courtney Gregor   Chalfont, PA 243968   Cycle Sports/Zaveta Construction

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee