Race Results for
Phantoms of the Velodrome
Milwaukee, WI
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/22/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770   Nova IS Corp
2Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381   Kenosha Velosport
3Andrew Harrison   Wheeling, IL 226343   Triple X Athletico
4Samuel Huang   Kenosha, WI 250094   Kenosha Velosport
5Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   Endeavour

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235   Mars
2Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565   Mars
3Tyler Craig (1 - Cat5)   Lake Villa, IL 232762   Kenosha Velosport
4Myles Beach   Larsen, WI 208348   Unattached
5Aaron Harrison   Wheeling, IL 226342   Triple X Athletico
6Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414   Mars
7Simon Miller   Shorewood, WI 228258   Endeavour
8Benjamin Stone (2 - Cat5)   North Freedom, WI 245188   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Donovon      Nova IS Corp
2Eric Dobberfuhl   Mequon, WI 249213   PCW
3James Bird   Kenilworth, IL 239434   Nova IS Corp
4Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   Beans & Barley
5Samuel Geyer   Suamico, WI 258210   Endeavour
6Michael James (1 - Cat3)   Dousman, WI 219828   Baraboo Sharks
7Ethan Stone   Urbana, IL 241831   Vision Quest
8Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
9Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   Baraboo Sharks
10Nick Carter   Baraboo, WI 222151   Baraboo Sharks
11Christian Stone   North Freedom, WI 229845   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erik Meier   Baraboo, WI 185547   Baraboo Sharks
2Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172   Baraboo Sharks
3Jonathan Heile   Milwaukee 248092   Beans & Barley
4Alex Wieseler   Indianapolis, IN 207324   Nova IS Corp
5Kagen Mantz   Mequon, WI 263317   Team Extreme
6Jordan Fatke (1 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 228267   Baraboo Sharks
7Nathan McNamara   Menomonee Falls, WI 232319   Team Wheaton Franciscan
8Sheskey Rusten      Nova IS Corp
9Addison Bain   Dexter, MN 217783   MNJRC
10Zachary Geyer   Green Bay 230075   Endeavour
11Anthony Phillips   Sun Prairie, WI 260667   unattached
12Jeff Rudy (2 - Cat3)   West Bend, WI 248401   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - U23 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erik Meier   Baraboo, WI 185547   Baraboo Sharks
2Salvatore Scotto DiVetta (1 - Cat1)   Novi, MI 234631   Speedzone
3James Stemper   Wauwatosa, WI 230799   Velo Trocadero

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   Kenosha Velosport

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Nova IS Corp
2Victoria Meier   Baraboo, WI 191780   Baraboo Sharks
3Jane Lee   Madison, WI 237883   Brazen Dropouts

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ashley James   Dousman, WI 219841   Nova IS Corp

Women - Cat 1/2/3/4 - U23 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ashley James   Dousman, WI 219841   Nova IS Corp
2Jessica Prinner   South Elgin, IL 225342   ABD
3Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   Kenosha Velosport

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerShimanoUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee