Race Results for
2007 OMYA/Superior Road Race
Superior, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 03/31/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - pro 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Buck Miller      Fiordifrutta
2Joseph Thompson   Durango, CO 185428   Rocky Mtn
3Mitchell Moreman   Durango, CO 103288   Health FX
4Andrew Miller   Flagstaff, AZ 52030   Landis/Trek
5Lee Rosenthal   Durango, CO 152244   Fastar
6Paul Ward   Virginia Beach, VA 166933   Natures Path
7Austin King   Phoenix, AZ 43315   Jittery Joes
8Kris Pagano   Mesa, AZ 126252   CZ Racing
9Ryan Blickem   Las Cruces, NM 83581   Landis/Trek
10Scott Conover   Mesa, AZ 7593   HLHAP
11Rodando Gozales      Rocky Mtn Choco
12David Glick   Tucson, AZ 175967   Eclipse Racing
13Mark Aasmundstad   Flagstaff, AZ 210273   RIDECLEAN
14Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Summit Velo
15Owen Gue   Missoula, MT 164271   Health FX
16Joshua Bartlett   Windham, NH 156797   NorEast
17Stephen Slabodnick   Chandler, AZ 192679   Landis/Trek
18Eduardo Vincencio      Sol
19Ronald Jensen   Tucson, AZ 82670   Team WM
20Gilbert Porras      Sol
21John Salskov   Tempe, AZ 113251   Cz Racing
22Mark Batty      Race.com
23Jared Gilyard   Flagstaff, AZ 226665   Eclipse Racing
24Ian Manning      Team Spin
25Timothy Carolan   Tucson, AZ 55904   Eclipse racing
26Chad Hummer (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 17115   CZ Racinh
27Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
28David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
29Chris Fusselman   Phoenix, AZ 195833   CZ Racing
30Andy Bestwick   Henderson, NV 185333   High Desert
31Scott Blanchard   Tucson, AZ 40381   Eclipse Racing
32Evan Lawrence   Ham Lake , MN 172535   Team 53x11
33Michael Dietrich   Tucson, AZ 156115   Sierra Nevada
34Shane Peltonen   Ashland, WI 67383   Eclipse Racing
35Jason Karew   Cincinnati, OH 133936   Eclipse Racing
36S David Schulhofer   Santa Fe, NM 188963   PROCON / 1st National Bank of Arizona
37Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Summit Velo
38Dan Distefano   Tucson, AZ 89997   Eclipse Racing
39Matthew Joy   Scottsdale, AZ 50371   Landis/Trek
40Yasuhiro Fujiki   San Diego, CA 254415   Landis/Trek
DNFJonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   Team Waste Management
DNFSteve Owens   Fort Collins, CO 26990   Durango Wheelmen

Men - collegiate - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Jones   Lakewood, CO 225189   NMSU
2Matthew Harwood   Tucson, AZ 204021   UofA
3Todd Otanicar   Scottsdale, AZ 165732   ASU
4Matt Novak   S Holland, IL 188279   UofA

Men - collegiate - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Christensen   Las Cruces, NM 259189   NMSU
2Jed Rogers      ASU
3Jeff Chambers   Tucson, AZ 257914   UofA
4Joshua Wittlieff   Tempe, AZ 261468   ASU Cycling & Triathlon Club
5William Fortin   Scottsdale, AZ 258241   ASU
6Fernando Villa   Maricopa, AZ 253807   ASU
7Nikolai Skievaski   Madison, WI 260879   ASU
DNFHeath Collard   Las Cruces, NM 240757   NMSU

Men - JR - 13-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jake Merry   Tucson, AZ 197044   Southwest Hand
2Ryan Cappellini   Scottsdale, AZ 254659   Notre Dame Cycling
3Jordan Freeman   Scottsdale, AZ 254526   Notre Dame Cycling
4Brett Blackburn   Phoenix, AZ 237301   Procon/1st National Bank of arizona
5Stephen Marcucci   Phoenix, AZ 223146   HLHAP
6Josh Smith   Phoenix, AZ 254615   Notre Dame Cycling
7Christian Spencer   Scottsdale, AZ 255981   Notre Dame Cycling
8Alexander Yanish   Phoenix, AZ 255929   Notre Dame Cycling

Men - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dennis Fernandes   Phoenix, AZ 154512   CZ Racing
2Bruno Jaremko   Fountain Hills, AZ 205595   Ace Asphalt
3Brian Flaherty      
4Jean-Jacques Cabou   Phoenix, AZ 66720   CZ Racing
5Andy Byrnes   Phoenix, AZ 173538   CZ Racing

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Louie Amelburu   Las Vegas, NV 65992   PauiTracy.com
2Kevin Riseborough   Chandler, AZ 177853   San Tan / Paragon
3Joseph Wenninger   Laguna Niguel, CA 151221   Ranchos
4Shawn Daly   Tucson, AZ 205616   Southwest Hand
5Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   RIDECLEAN
6Thomas Kachelmeyer   Royal Oak, MI 18395   Team Giant - Michigan
7Charles Royalty   Tempe, AZ 153317   San Tan / Paragon
8David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan/Paragon
9Kenneth Halal   Higley, AZ 140652   Team RPM
10Bruce Balch   Las Vegas, NV 2373   PaulTracy.com
11Alex Pendleton   Henderson, NV 166056   PaulTracy.com
12Phillip Lovaglio   Hollister, CA 90122   Patent It
13John Bergman   Los Alamitos, CA 171706   Paramount
14Steven Davis   Mesa, AZ 51515   Patent It
15George Catalano      
16Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American
DNFLewis Freed   Mesa, AZ 90606   Bicycle Haus

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Cifrino   Tucson, AZ 59535   Team RPM
2Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek
3Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Bicycle Haus
4Doug Forsha   Scottsdale, AZ 155879   Team RPM
5Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek
6Michael Jones   Oro Valley, AZ 133777   Team Rhino
7Ralph Duckett   Tucson, AZ 50589   Landis/Trek
8Jeff McGaughey   Silver City, NM 261221   Unattached
9Steven Fahrner   Chandler, AZ 138136   Team One
10Craig Swetel   Mesa, AZ 166887   Team RPM
11Tom Overdeck   Paradise Valley, AZ 207176   PROCON / 1st National Bank of Arizona
12David Lehnen   Tempe, AZ 204907   Landis/Trek
13Garth Orkney      unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jared Nelson   Flagstaff, AZ 40953   Summit velo
2Robert Johnson   Mesa, AZ 128046   CZ Racing
3Michael Carroll   Durango, CO 175586   Durango Wheel Club
4James Simpson   Scottsdale, AZ 180842   Patent it
5Ryan Schmidt   Flagstaff, AZ 179986   Summit Velo
6Travis Waldron   Mesa, AZ 148770   CZ Racing
7Peter Kenyon   Telluride, CO 228968   San Tan/Paragon
8Pablo Sanchez Soria   Tucson, AZ 230734   Eclipse racing
9Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   Swiss American
10Darik Russell   Chandler, AZ 142123   Procon/1st National Bank of Arizona
11Tyler Jorgenson   Tucson, AZ 128039   Team WM
12Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   Summit Velo
13Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Team WM
14Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon/1st National Bank of Arizona
15Jack Phillips   Tucson, AZ 188117   Eclipse Racing
16Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
17Nathan Shay      Biciclub
18Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon/1st National Bank of Arizona
19Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Eclipse racing
20Jeffrey Kluve   Phoenix, AZ 56497   Procon/1st National Bank of Arizona
21William Culpepper   Flagstaff, AZ 64757   Summit Velo

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Will White   Scottsdale, AZ 251444   Team WM
2Joe Susco   Mesa, AZ 222729   CR/A
3Jason Mustonen   Mesa, AZ 236130   HLHAP
4Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920   Summit Velo
5William Koenig   Scottsdale, AZ 236661   Landis/Trek
6Kurt Kroese   Tucson, AZ 190256   GST Racing
7Brian Meyer   Tucson, AZ 220650   unattached
8Thomas Jondall   Rancho Santa Margarita, CA 243091   Summit Velo
9Darien Newman   Tucson, AZ 108052   Summit Velo
10Greg Johnston   Fredericksburg, VA 220960   
11Johnathan Edwards   Las Vegas, NV 10514   PaulTracy.com
12Evan Bowman   Oakland, CA 257006   Team WM
13Bryce Cook   Mesa, AZ 212473   
14Andrew Scott   Tucson, AZ 206228   Summit Velo
15Morten Andersen   Pasadena, CA 238369   Southwest Hand
16Brian Ten Eyck   Tucson, AZ 211013   Aggress
17Jeremy Wilson   Cottonwood, AZ 237114   Red Rock Racing
18Eric Sheehan   Tucson, AZ 195924   HLHAP
19Kyle Sanders   Albuquerque 240501   NMSU
20Loren Siekman   Scottsdale, AZ 220405   Team WM
21Kaolin Cummens   Cave Creek, AZ 195418   
22David Jonsson   Tucson, AZ 204373   Summit velo
23Paul Griffiths   Las Cruces, NM 168815   ZiaVelo
24Nicholas Wilson   Chandler, AZ 239273   Team WM
25Travis McMaster   Anthem, AZ 127936   Swiss American
26Jake Taylor   Scottsdale, AZ 80446   Landis/Trek
27Donald Domkowski   Tucson, AZ 108665   Aggress
28Domenico Futia   Maple Valley, WA 176687   Reno
29Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   PROCON / 1st National Bank of Arizona
30Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   GST Racing
31Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   HLHAP
32Scott Wall   Broomfield, CO 237159   PROCON / 1st National Bank of Arizona
33Jason Lohman   Prescott Valley, AZ 21472   PROCON / 1st National Bank of Arizona
34Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
35Miguel Folch   Tucson, AZ 216006   Aggress
36Dave Melchior   Tom's Place, CA 217470   HDCC / Allegient Airlines
37Todd Lang   Collierville, TN 202064   Red Rock Racing
38Charles Luib   Las Vegas, NV 252688   HDCC / Allegient Airlines
DNFDonald Lamarca   Surprise, AZ 178549   Team Vitesse
DNFCraig Peters   Fountain Hills, AZ 218789   Landis/Trek

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Terriquez   Lake Havasu City, AZ 250783   Unattached
2Justin Orkney   Tucson, AZ 257895   Summit velo
3Rich Goedel   Tucson, AZ 249884   Saguaro Velo
4Ryan Jondall   Tucson, AZ 206868   Summit Velo
5Jed Hollingsworth   Kingman, AZ 257860   Northern Arizona U Cycling
6Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   
7Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   
8Richard Hutton   Tucson, AZ 256865   
9Keith Lombardo   Tucson, AZ 205767   Summit Velo
10Neal Thomas   Tempe, AZ 239415   PMBC
11Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   
12Stephen Riskus   Silver Spring, MD 252080   
13Shawn Miller   Prescott, AZ 249396   
14RIck Martin   Fountain Hills, AZ 186938   Ace Asphalt
15Jesse Rens   Prescott, AZ 230535   Red Rock Racing
16Richard Castro   Phoenix, AZ 196932   Southwest Hand
DNFRyan Warren   Goodyear, AZ 255685   PCCC

Women - collegiate - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Heather Sborz   Phoenix, AZ 221293   ASU

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marisa Asplund   Durango, CO 209181   Tiblo
2Aimee Vasse (1 - Cat2)   North Grafton, MA 168120   Dila Guerciotti cogeas
3Kristen Marshall (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 231443   HLHAP
4Heidi Clayton   Phoenix, AZ 155568   HLHAP
5Catherine Dickson      Tribe Racing
6Colleen Whealdon-Haught   Tucson, AZ 220964   Summit Velo
7Jennie Phillips   Danville, CA 203722   Left Coast
8Sherri Bajer (3 - Cat2)   Scottsdale, AZ 98702   Bicycle Haus
9Kristen Hetzel   Tucson, AZ 239691   Summit Velo
10Josephine Nelson   Lakewood, CO 225188   
11Sherry Phillips   Pittsboro, NC 159555   Fairwheel Racing Team
12Heather Woodhouse   Mesa, AZ 127285   
13Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   Bicycle Haus
14Jennifer Stern   Davis, CA 149708   Team Kenda
15Jacquelyn Hoagland Lockwood (1 - Cat1)   Chandler, AZ 56454   Team Kenda
16Amber Shay      Biciclub

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Luisa Bryce   Denver, CO 255727   Tribe Racing
2Tamara Bernstein   Tempe, AZ 256063   HLHAP
3Jona Bollinger   Telluride, CO 198740   San Tan/Paragon
4Holly Mulvaney   Gilbert, AZ 255740   Tribe Racing
5Carolyn Carbone   Tucson, AZ 255571   unattached
6Jennifer Amelburu   Las Vegas, NV 205033   PaulTracy.com
7Sue Adkins   Laveen, AZ 226643   Team Kenda
8Sisley Tiernan   Tempe, AZ 231221   Swiss American
9Kristine Wilcox   Phoenix, AZ 207818   Team Vitesse

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyUSACDFShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee