Race Results for
Camp Murphy Circuit
Hobe Sound, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/08/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jay Major      J..A.R.
2Justin Pfaff      Cycle Logic
5Christian Teather      Treasure Coast Cycling Association
6Anselm Teather      Treasure Coast Cycling Association
7James Mertens      Unattached

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277   Orlando Road Club Inc
2Alejandro Villabona   Weston, FL 246928   Laser-es
3Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL 238203   Laser-es
4Austin Ellingson   Jensen Beach, FL 238130   Treasure Coast Cycling Association
5Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser-es
6Stefan Rivero   Aventura, FL 234730   Laser-es
7Ryan Burns      Orlando Road Club Inc
8Lucas Wardein   Naples, FL 233364   Orlando Road Club Inc
9Forrest Robertson      Unattached

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254   Team 19
2Gary Stern   Indialantic, FL 153379   ASV - Gold's Gym Orlando
3Ken Helms      Bike America / Potter's Landscaping
4David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
5Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
6Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
7Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19
8Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557   Ford Cycling Team/Orlando Velo
9Curtis Juteram   Minneola, FL 63944   Bike America / Potter's Landscaping
10Vance James   Lakeland, FL 47935   Team 19
11Pablo A Santa Cruz      ASV - Gold's Gym Orlando
12Robert Higdon   Jacksonville, FL 59682   Ford Cycling Team/Orlando Velo
13Marco Beltran   Hollywood, FL 225734   Unattached
14Carmine Pici   Treasure Island, FL 77448   Neptune Cyclery
15Martin Kastan   Sarasota, FL 65093   Best of the Bay Cyclist
16Juan Valera      ASV - Gold's Gym Orlando
17Kenneth Taylor   Ferndale, FL 196643   Olympus Bikes
18Romero Gill      Jacksonville Racing Club
19Walter Rentz      Orlando Road Club Inc
20Jack Richardo      Unattached
21Joe Cole   Pompano Beach, FL 118399   Bike America / Potter's Landscaping
22Ray Reinders   Trinity, FL 248260   TeamGearLink
23Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296   Neptune Cyclery
24Craig Duxbury   Orlando, FL 10305   Team 19
25Neal Nease   Port Charlotte, FL 208308   Cycle Haus
26Brian Stalvey      Colavita - Central Florida
27Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
28Edixon Rodriguez      Big Wheel

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Roger Phanord   Fort Lauderdale, FL 158010   Bike America / Potter's Landscaping
2Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL 11814   B&J Bikes
3Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328   Treasure Coast Cycling Association
4Peter Aldridge      Bike America / Potter's Landscaping
5Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009   Olympus Bikes
6Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   Herba-Life
7Michael Barrett   Stuart, FL 159218   Treasure Coast Cycling Association
8Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science
9John Faulk   Gainesville, FL 115188   Colavita - Central Florida
10Steven Kurth   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Cycling Association
11John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
12Douglas Duschek   Stuart, FL 139405   Cycle Science
13William Clifton   Palm City, FL 164838   Treasure Coast Cycling Association
14Will Larson   Dunedin, FL 196529   TeamGearLink
15Robert Kilcullen   North Port, FL 139406   Team American Classic
16Michael Chiarella      Florida Velo
17Philip Hopkins   Indialantic, FL 177538   Treasure Coast Cycling Association
18John Butler   Jupiter, FL 51372   Treasure Coast Cycling Association
19Jeffrey Comfort   New Smyrna Beach, FL 54833   ASV - Gold's Gym Orlando
20Bryan Crement   Wilmington, DE 45218   Jacksonville Racing Club
21Number Unknown   LT-09041   Unattached
22Martin Bates      Oliver's Cycle Sports
23Fernando Angel   Miami, FL 54464   Miami Masters
24Juan Antonio Acosta   Cooper City, FL 60621   Stick Boys Racing CLub
25John Murphy      TeamGearLink

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Tyler      Orlando Road Club Inc
2David Benzel      Orlando Road Club Inc
3Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   Jacksonville Racing Club
4Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707   Big Wheel Sunrise
5Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
6Alberto Falcon   Miami, FL 153621   Top Pro
7Keith Creeden   Longwood, FL 210970   Orlando Road Club Inc
8Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
9James Conti   Plantation, FL 199421   Unattached
10Steve Varie      Cycle Science
11John Robson   Melbourne Beach, FL 49260   Florida Sports Racing Team
12Michael McCollum   Largo, FL 48126   Jacksonville Racing Club
13Luigi Fabbri   Hallandale, FL 80261   GS Laborde
14Michael Hill      Unattached
15Wayne Larochelle   Ocean Park, ME 122210   Colavita
16Manuel Sanchez   Pembroke Pines, FL 102023   Unattached

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Grant Potter   Parkland, FL 73508   Herba-Life
2Victor Herrera      Z Bikes
3Ivan Franco   Miami, FL 51178   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
4Curtis Long   Atlantic Beach, FL 108976   American Bicycle Racing Team
5Ryan Miller      Toyota - United Pro Cycling Team
6John Durango      Z Bikes
7Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066   Preferred Alliance
8Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   Herba-Life
9Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   A & E Investors
10Christopher Frederick      AEG- TOSHIBA-JetNetwork
11Leonel Ramirez      Preferred Alliance
12Andrew Smith (1 - Cat1)   Roswell, GA 102042   Herba-Life
13Frank Lopez   Largo, FL 21574   Preferred Alliance
14Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   TeamGearLink
15Neal Arnett   Clayton, GA 177094   Sweetbay Supermarkets
16Shane Braley   Stuart, FL 139426   Wheel N Sprocket
17Antonio Quintero   Hialeah, FL 209706   A & E Investors
18Rudy Robaina      Cycle Science
19David Patino      Z Bikes
20Alexander Suarez   Hialeah, FL 108117   Preferred Alliance
21Ramiro Gil      Preferred Alliance
22Jean P Morales      Laser-es
23Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369   American Bicycle Racing Team
24Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360   Fat Cat Bicycles
25Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   Preferred Alliance
26Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
27Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   Ford Cycling Team/Orlando Velo
28Adam Baskin   Clermont, FL 88669   Team 19
29Chris Keane (1 - Cat2)   Sw Ranches, FL 210581   Preferred Alliance
30Anthony Astrab   Tarpon Springs, FL 227276   TeamGearLink
31Gunter Hermanni   Miami, FL 163923   Elite Cycling & Fitness
32Steven Mlujeak   Pembroke Pines, FL 24653   Herba-Life
33Gustavo Rullo   Miami, FL 206281   Preferred Alliance
34Garrett Moore   Pembroke Pines, FL 152118   Herba-Life
35Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557   Ford Cycling Team/Orlando Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL 247860   B&J Bikes
2Tim Walker      Village Bike/Toyota of Stuart
3Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207   B&J Bikes
4Vinnie Tumburello      B&J Bikes
5Jonet Hernandez      B&J Bikes
6Elieson Mantell      Sun Cycling Team
7Hilter Jarama   West Palm Beach, FL 71369   Village Bike/Toyota of Stuart
8Juan Carrazana      Bell Bicycles
9Jonathon Levie   Plant City, FL 224269   Village Bike/Toyota of Stuart
10Pedro Medina      ASV - Gold's Gym Orlando
11Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009   Olympus Bikes
12Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike/Toyota of Stuart
13Travis Gibbon   Neptune Beach, FL 253574   Colavita
14Luis Angel Pou      ASV - Gold's Gym Orlando
15Miguel Luis   Hialeah, FL 138708   Preferred Alliance
16Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
17Mike Lifshotz      Toshiba/Big Wheel
18Chris Burrowes   Port St. Lucie, FL 179310   Village Bike/Toyota of Stuart
19Andrew Holland   Naples, FL 228841   Naples Cyclery
20Darren Black      Olympus Bikes
21Anthony Vasilas      SPBC
22Ahmed Hassouth      Unattached
23Richard Perpinan   Debary, FL 219854   ASV - Gold's Gym Orlando
24Dana Johnson   Cary, NC 71747   Atomic Race Team
25Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900   Preferred Alliance
26Brandon Upson      Orlando Road Club Inc
27Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876   Village Bike/Toyota of Stuart
28Giancarlo Bianchi   Miami, FL 179136   Adante

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joshua Titsworth      Unattached
2Michael Bush   Mt Pleasant, SC 206939   Bicycle Generation
3Christopher Wright   Miami, FL 226496   Unattached
4Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480   Village Bike/Toyota of Stuart
5Felix Perez   Miami Lakes, FL 209425   Preferred Alliance
6Victor Alber      Bill Bone - Bicyclery
7Chris Spath      Village Bike/Toyota of Stuart
8David Alexandrou   Lutz, FL 122403   Compliance Depot
9Roberto Brunely      A & E Investors
10Wes Paradise      Unattached
11Roman Joa      Preferred Alliance
12Michael Robinson   Gainesville, FL 221917   Team Florida
13Israel Vera      Preferred Alliance
14Mike Pallardy   Port Saint Lucie, FL 228819   Village Bike/Toyota of Stuart
15Robert Jones   Tallahassee, FL 256772   Atomic Race Team
16Romero Gill      Jacksonville Racing Club
17Humberto Pages      Preferred Alliance
18Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Preferred Alliance
19Jake Brewer      Unattached
20Timothy Bascombe      B&J Bikes
21Kevin Hoffman      Cycle Haus
22Paul Harris   Apopka, FL 215188   Team 19
23Alan Glanz      AJ's Bike and Boards
24James Stahlschmidt      Team American Classic
25Jon Meyer   Deltona, FL 248178   Orlando Road Club Inc
26Raife Snover   Fort Lauderdale, FL 246899   B&J Bikes
27Robert Kilcullen   North Port, FL 139406   Team American Classic
28Blain Reeves   Pembroke Pines, FL 71611   Bike America / Potter's Landscaping
29Neal Nease   Port Charlotte, FL 208308   Cycle Haus
30Shaun Redman      B&J Bikes
31Greg Cousins      Morgan Stanley Cycling Team
32Grady Gosselin   Lithia, FL 218024   Team American Classic
33Bill Meyers      Treasure Coast Cycling Association
34Kellen Denny      Atomic Race Team
35Jon Krathen      Unattached
36Tim Beasley      Bicycle Generation

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hector Hernandez      Unattached
2Asvaldo Delgado      Unattached
3Jason Willems      Village Bike/Toyota of Stuart
4Luiz Ferreira      Z Bikes
5Marcos Landvovpl      Unattached
6Leonanrdo Hernandez      Unattached
7Casey Gaus      Unattached
8Brian Kadien      G2 Health Club
9Pat Sansbury      Unattached
10Joel Llopiz      Unattached
11Willy Van Gent      G2 Health Club
12Peter Cheng   Jacksonville, FL 223088   Unattached
13Alan Bradley      AJ's Bike and Boards
14Steve Cabellero      Unattached
15Maurice Tobon      Unattached
16Maliki Benedict      Unattached
17David Ballagh   Clermont, FL 220117   Orlando Road Club Inc
18Neal Piper      Colavita - Central Florida
19David Przybla      Cycle Haus
20Yusmany Jimenez      Unattached
21James McConnell      Orlando Road Club Inc
22Justin Hanna      Unattached
23Ed Collins      Best of the Bay Cyclist
24Ted Alber      Bicyclery

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita - Central Florida
4Ciara Hopkins      Orlando Road Club Inc

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Julie Jerue-Bishop      HT Naturals
2Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441   Cycle Science
3Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   Ford Cycling Team/Orlando Velo
4Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Kenda Tire
5Karina Kroll      Z Bikes
6Cherie Disque      Laser-es
7Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Kenda Tire
8Eileen Merken      Bill Bone - Bicyclery
9Marilyn Cullinane      Naples Cyclery
10Sheena Johnson      Kenda Tire
11Cynthia Hardwick      Unattached
12Heather Davis   Fletcher, NC 239644   Team Florida
13Kim Vaughan      Sweetbay Supermarkets
14Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Castellano      Sweetbay Supermarkets
2Sheila Lopez   Pompano Beach, FL 256789   Outspokin Largo
3Christine Benkley      Unattached
4Lisa Schneider   Boca Raton, FL 221768   B&J Bikes
5Emily Hirschman      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee