Race Results for
Sugarloaf Mountain Road Race
Ferndale, FL
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/05/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gary Stern   Indialantic, FL 153379   ASV - Gold's Gym Orlando
2Carlos Tellor      Z Bikes
3Mark Swart   Ocala, FL 34762   Pompada Velo
4Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19
5Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296   Neptune Cyclery
6Tony Bettini      Unattached
7David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
8John Kavan   Tampa, FL 53779   Neptune Cyclery
9Ian Jackson      Neptune Cyclery
10Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   Cycle Haus
11Wally Martinez      Unattached
12Mark Proffer   Celebration, FL 215288   ASV - Gold's Gym Orlando
13Chris Creyts      Outspokin Largo
14Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
15Andrew Newman   Weston, FL 148674   Weston Flyers
16Robert Higdon   Jacksonville, FL 59682   Ford Cycling Team/Orlando Velo
17Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254   Team 19
18Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
19Philip Elliott   Palm Beach, FL 51741   Cycle Science
20Eddy Rodriguez      Unattached
21Lambert Vaes      Unattached
22Adam Schmitt      Naples Velo
23Michael Graham   Tampa, FL 13862   Neptune Cyclery
24Alan Badia   Tampa, FL 218267   Neptune Cyclery
25Pablo A Santa Cruz      ASV - Gold's Gym Orlando
26Jose Benitez   Cooper City, FL 181442   Miami Masters
27Curtis Juteram   Minneola, FL 63944   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
28Juan Valera      ASV - Gold's Gym Orlando
29Willy Gonzales      Top Pro
30Scott Atkins   Lutz, FL 135438   TeamGearLink
31Jim Blaisdell      TeamGearLink
32Jim Best      TeamGearLink
33Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL 169266   Sweetbay Supermarkets

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   Jacksonville Racing Club
2Gus Ferrer   Miramar, FL 52672   JC Investors Racing Team
3Carlos Robledo   Jacksonville, FL 240374   VeloBrew
4Brian Jones   Asheville, NC 45515  256 Jacksonville Racing Club
5Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  273 Jacksonville Racing Club
6Adam Giles   Orlando, FL 46452  211 Ford Cycling Team/Orlando Velo
7Steven Griffith   Boca Raton, FL 195918  203 Team Mapei
8John Laramie   Boca Raton, FL 195919  204 Team Mapei
9Thomas Walt     261 Unattached
10Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  251 Foothill Cyclists
11Douglas Duschek   Stuart, FL 139405  276 Cycle Science
12John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  275 Jacksonville Racing Club
13Jeffrey Comfort   New Smyrna Beach, FL 54833  271 ASV - Gold's Gym Orlando
14Luis Arelavo     279 Unattached
15John Kotzman     209 Monster Healthcare
16Dan Linnehan   Orlando, FL 192731  296 ASV - Gold's Gym Orlando
17Stephen Witham   Green Cove Springs, FL 186816  283 Jacksonville Racing Club
18Perilla Hernan   Fort Lauderdale, FL 169255  210 Miami Masters
19John D'Agostino     205 Team Mapei
20John Faulk   Gainesville, FL 115188  294 Colavita - Central Florida
21Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652  277 Cycle Science
22James Wright   Orange Park, FL 68129  262 Jacksonville Racing Club
23Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  266 ASV - Gold's Gym Orlando
24Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  215 Sweetbay Supermarkets
25Steven Kurth   Palm City, FL 101266  288 Treasure Coast Cycling Association
26Thomas Katheder   Scottsdale, AZ 165251  202 Orlando Road Club Inc
27Kurt Leverett     298 CBE
28Martin Bates     282 Oliver's Cycle Sports
29Lambert Vaes      Unattached
30Steve Cahall   Altamonte Springs, FL 236948  208 Team 19
31Fernando Angel   Miami, FL 54464  293 Miami Masters
32Jeff Roth     295 Unattached
33Ken Janata   Windermere, FL 179100  212 Orlando Road Club Inc
34Lance Brannigan   Maitland, FL 233229  253 Colavita - Central Florida
35Michael Chiarella     281 Florida Velo

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Viney      Orlando Road Club Inc
2Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
3Michael McCollum   Largo, FL 48126   Jacksonville Racing Club
4Robert Tyler      Orlando Road Club Inc
5Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   Jacksonville Racing Club
6Jerzy Pleszcyak      Unattached
7Robert Schofield      Unattached
8Alfred Braga      Unattached
9Keith Creeden   Longwood, FL 210970   Orlando Road Club Inc
10David Butcher   Lake Mary, FL 141566   Ford Cycling Team/Orlando Velo
11Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
12Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   Team American Classic

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joel Chavez   Tampa, FL 177305   Preferred Alliance
2Claudio Arone      VistaVelo.Com
3Leonel Ramirez      Preferred Alliance
4John Durango      JC Investors Racing Team
5Adam Baskin   Clermont, FL 88669   Team 19
6Gary Yates   Robbinsville, NC 142195   Naples Cyclery
7Rudy Robaina      Cycle Science
8Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066   Preferred Alliance
9Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   A & E Investors
10Nelson Garcia      Preferred Alliance
11Gustavo Rullo   Miami, FL 206281   Preferred Alliance
12Robert Sweeting   Asheville, NC 205722   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
13Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009   Team Florida
14Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674   Cycle Science
15Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557   Ford Cycling Team/Orlando Velo
16Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   Herba-Life
17Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065   Preferred Alliance
18Wesley Wolfenbarger   Little Rock, AR 200342   American Bicycle Racing Team
19Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343   Naples Cyclery
20Prebon Jepposen      Santos
21Gabriel Larrea (1 - Cat2)   Miami, FL 195499   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
22Victor Francisco      American Bicycle Racing Team
23Garrett Moore   Pembroke Pines, FL 152118   Herba-Life
24Kyle Mendenhall      Unattached
25Ramiro Gil      Preferred Alliance
26Don Autore      Ford Cycling Team/Orlando Velo
27Alejandro Bello      JC Investors Racing Team
28Yip Tsang   Davie, FL 204595   Z Bikes
29Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   Preferred Alliance
30Victor Herrera      Z Bikes

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jorge Cortez      Bike America / Potter's Landscaping
2Maikel Matos      Preferred Alliance
3Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL 247860   B&J Bikes
4Matthew Wukasch   Davie, FL 233084   Z Bikes
5Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
6Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   Naples Cyclery
7Garrett White      FCC Lee's Cyclery
8Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006   Cycle Science
9Jonet Hernandez      B&J Bikes
10John Kasbar   Jacksonville, FL 80559   VeloBrew
11Marcos Rodriguez      Laser-es
12Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900   Preferred Alliance
13Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207   B&J Bikes
14Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike/Toyota of Stuart
15Andrew Holland   Naples, FL 228841   Naples Cyclery
16Pedro Medina      ASV - Gold's Gym Orlando
17Hilter Jarama   West Palm Beach, FL 71369   Village Bike/Toyota of Stuart
18Jesus David Rodriguez      Preferred Alliance
19Andres Cano   Miami, FL 234452   Laser-es
20Anthony Vasilas      SPBC
21Fred Locasio      Stick Boys Racing CLub
22Tim Walker      Village Bike/Toyota of Stuart
23Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club Inc
24Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876   Village Bike/Toyota of Stuart
25Diego Ramirez   Gastonia, NC 214941   Laser-es
26Michael Visacki   Boca Raton, FL 233412   B&J Bikes
27Miguel Luis   Hialeah, FL 138708   Preferred Alliance
28Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
29Grant Hansen   Pompano Beach, FL 194759   B&J Bikes
30Julio Cruz   Hialeah, FL 76784   Preferred Alliance
31Bryan Liles   Stuart, FL 145734   Village Bike/Toyota of Stuart
32N/A    ,  372   Olympus Bikes

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Niemi      Unattached
2Dennis Claire   Shrewsbury, MA 225882   Bike America / Potter's Landscaping
3Victor Alber      Bill Bone - Bicyclery
4Joeseph Veglucci      Higher Ground
5David Burnette   Valrico, FL 144117   AJ's Bike and Boards
6Rob Robins   Gainesville, FL 239969   Bike Route Racing
7Todd Ireland      Atomic Race Team
9Dominic Ollivierre   Tampa, FL 246411   Oliver's Cycle Sports
10Roman Joa      Preferred Alliance
11Lambert Vaes      Unattached
12Karl Fele   Coconut Creek, FL 203776   Unattached
13Stephen Spielman   Orlando, FL 256956   Unattached
14Blain Reeves   Pembroke Pines, FL 71611   Bike America / Potter's Landscaping
15David Alexandrou   Lutz, FL 122403   Compliance Depot
16Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   Bike Works
17Kevin Jordan      Team 19
18Lambert Vaes     471 Unattached
19Pavel Stuchlik      Team American Classic
20Juan Uruena   Gainesville, FL 243915   Unattached
21Rolando Moreno      Unattached
22Carlos Salaza      Unattached
23Brant Speed   Austin, TX 240584   Unattached
24Masoud Renzei      Unattached
25Michael Christopher   Gainesville, FL 220474   Team Florida
26David Perry      Team 19
27Angelo Marcello   Seattle, WA 227258   Ford Cycling Team/Orlando Velo
28Kasey Walker   Jensen Beach, FL 232835   Village Bike/Toyota of Stuart
29Chris Spath      Village Bike/Toyota of Stuart
30Walter Rentz      Orlando Road Club Inc
31James Taylor   St. Petersburg, FL 231382   Unattached
32Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink

Men - Cat 5 - 0-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Crichton      VeloBrew
2Joe Sroka      Higher Ground
3Brian Burns      Unattached
4Robert Jones   Tallahassee, FL 256772   Atomic Race Team
5Daniel Londono      Unattached
6Amir Wexler      Unattached
7Alexander Spook      Atomic Race Team
8Pedro Guereda      A & E Investors
9Bryan Walsh   Cottontown, TN 58003   Unattached
10Alexander Montoya      Orlando Road Club Inc
11Chad Bobbitt      Bike Works
12John Hill   Greensboro, NC 16195   Unattached
13Donald Cuadra      Unattached
14Anthony Hutton      Cycle Logic
15Michael Taylor      Unattached
16Todd Hatfield      Unattached
17BARRY Gibny      Unattached
18Carlos Luna      Orlando Road Club Inc
19Frank Masier      Unattached

Men - Cat 5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Larry Upson      Orlando Road Club Inc
2Bradley Jefferson      Polk Bicycle Sport Inc
3Joel Baker      Unattached
4Mike Easterling      Unattached
5Greg Cousins      Morgan Stanley Cycling Team
6Felipe Carpio      Unattached
7William Bracken      Unattached
8Michael Stover      Unattached
9William Hurt      Unattached
10Tim Cornelius      Polk Bicycle Sport Inc
11David Przybla      Cycle Haus
12James Strickland      Unattached
13Randy Raczek      Unknown
14Jack Gottlieb   Parkland, FL 214680   Boca Raton BC
15Brent Bell      Unattached
16Craig Silverman   Plantation, FL 260622   Stick Boys Racing CLub
17Alden Estep      Unattached
18Brandon Cunningham      Bike Works
19Glenn Harsin      Unattached
20Mervin Stringer      Unattached
21Graham Parttain      Unattached
22Maurice Tobon      Unattached
23Carlos Mangud      Unattached
24Robert Stewart   Jacksonville, FL 120593   VeloBrew
25John Gibson      Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kathleen Baldwin   Solomons, MD 215759   Unattached
2Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Athletes by Design Racing Team
3Jessica Tomasello (1 - Cat3)   Tallahassee, FL 256011   Atomic Race Team
4Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653   Cycle Science
5Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955   Aarons Furnishings
6Angela Connaughton      Team Helens
7Amanda Hall   Seattle, WA 181244   Atomic Race Team
8Alane Ballweg (2 - Cat3)   Charlottesville, VA 123316   Cycle Science
9Kristen Bowers      Atomic Race Team
10Karina Kroll      Z Bikes

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Castellano      Sweetbay Supermarkets
2Rita Bonelli      Unattached
3Heather Davis   Fletcher, NC 239644   Team Florida
4Sheila Lopez   Pompano Beach, FL 256789   Outspokin Largo
5Lisa Whidden      Team American Classic
6Delne Beeland      Team Florida
7Erin Springer      Big Wheel
8Morgan Patton   Athens, GA 257696   Unattached
9Diana Correa   Tampa, FL 65387   Team American Classic
10Brandi Walker      Village Bike/Toyota of Stuart
11Anne Bruen      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee