Race Results for
Erik's Spring Cup
Inver Grove Heights, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/20/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Harrison Brown   1:53:31.9  2002 
2Michael McBurney   1:54:40.5  2056 
DNFJordan Peterson   Duluth, MN 237509  2024 

Men - SP - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Jim Ward   1:14:40.6  1156 Peace Coffee
4Kenny Smith   1:14:57.1  1096 
5Aaron Deutchman   1:17:09.4  1023 
6Ben Williams   1:29:57.5  1175 
7Dan Cole   1:35:30.5  1021 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Venable   1:47:38.5  2049 
2Karl Nelson   1:49:44.7  2038 
3Nate Hakensak   1:50:15.0  2035 
4Officer B J Flug   1:50:48.4  2036 
5Nikolai Anikin   1:51:34.5  2001 
6Thomas Scherber   1:51:59.1  2040 
7Aaron Sturgis   1:55:13.6  2037 
8John McDermott   Saint Paul, MN1:55:39.8 223017  2017 
9Andy Ruhland   1:56:35.1  2027 
10Raymond Nickles   1:04:43.2  1062 
11Andrew Sieben   1:04:54.4  1081 
12Gregory Stanis   Columbia, MO1:05:31.3 224038  1085 
13Mark Massicotte   1:06:15.2  1138 
14Peter Kohner   1:06:43.0  1045 
15Aron Stumvoll   1:06:57.9  1171 
16Erik Grove   1:07:02.9  1031 
17Brandan Ostroot   1:08:10.7  1133 
18Ken Chock   1:08:15.7  1142 
19Ben Lemler   1:08:51.9  1050 
20Jamison Beisswenger   1:08:57.0  1003 
21David Abrams   1:09:56.2  1108 
22Lee Bengel   1:09:59.5  1004 
23James Martens   1:10:23.6  1145 
24Ryan Peterson   1:11:49.7  1068 
25Nathan Kremer   1:13:16.0  1046 
26Steven Bergman   1:13:38.3  1008 
27Russell Shurts   1:14:01.3  1080 
28Mike Nendza   1:15:12.6  1118 
29Aaron Sonnek   1:15:54.3  1084 
30Mike Hanzlik   1:21:26.1  1152 
31Brandon Charboneau   Fargo, ND1:22:02.3 195188  1017 
32Cary Effertz   1:22:52.8  1024 
33Philip Charboneau   1:23:45.8  1018 
34Theodore Sands   Minneapolis, MN1:29:03.2 238138  1075 
35Zack Huber   1:30:56.4  1036 

Men - SP - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Minneti   1:43:09.8  2019 
2Tim Brandvoid   1:44:50.0  2042 
3Josh Peterson   1:45:07.1  2059 
4Bart Rodberg   1:45:17.2  2060 
5Joel Ingvalson   1:45:25.4  2010 
6Shane Kullman   St Paul, MN1:45:33.6 19986  2012 
7Douglas Nixon   1:45:51.3  2062 
8Greg Gentle   1:46:51.6  2053 
9Mark Lewis   1:47:06.3  2061 
10Andrew Chaffe   Saint Paul, MN1:48:44.8 159664  2064 
11Richard Fiske   1:48:45.3  2041 
12Todd Lemon   1:49:18.7  2045 
13Mark Patridge   1:50:26.3  2023 
14Cory Gross   1:50:34.3  2007 
15Corey Moutray   River Falls, WI1:50:42.7 208742  2051 
16Chris Burg   1:51:43.8  2003 
17Dave Larson   1:51:57.3  2013 
18Jack Donovan   1:52:06.3  2055 
19Matt McDonough   Minneapolis, MN1:52:08.8 202076  2065 
20Jon Kern   1:52:16.2  2011 
21John Ohotto   1:53:50.8  2022 
22Adam Emanoff   1:54:58.5  2034 
23Brandt Elson   Breezy Point, MN1:57:55.0 208462  2005 
24Brian Longley   1:58:18.4  2015 
25Kevin Flanders   Minneapolis, MN1:58:41.8 207226  2006 
26Marc Wiken   2:00:12.9  2031 
27Ross Deopere   2:10:55.2  2033 
28Peter Morey   1:03:53.3  1059 
29Matthew Johnson   1:05:35.4  1037 
30Richard Bennett   Ansonia, CT1:05:38.8 219539  1006 
31Brian Treptow   1:06:31.7  1092 
32Matt Nelson   1:06:35.7  1136 
33Mark Consugar   1:07:05.7  1135 
34Sean Nelson   1:07:22.2  1117 
35Dan Oachs   1:07:51.2  1128 
36Rick Ochs   1:07:58.3  1064 
37Ton Tran   1:07:58.3  1090 
38Lonie Sauber   1:08:10.7  1076 
39Chris Van Ert   1:08:55.4  1140 
40Troy Melhus   1:09:05.8  1056 
41Ty McElvain   1:09:09.7  1052 
42Bob Lind   1:09:29.1  1115 
43James Kauth   1:10:03.4  1040 
44Curt Schlough   1:10:03.5  1078 
45Bruce Klehr   1:10:06.5  1043 
46Rich Omdahl   1:10:21.7  1065 
47Thomas Little   1:10:38.4  1158 Wookie Juice
48Brad Kettunen   1:10:53.0  1042 
49W. Rau   1:11:32.5  1069 
50Roger Danson   1:11:43.9  1134 
51Tony Lema   1:12:54.1  1049 
52Thomas McDonald   1:13:02.3  1051 
53Clayton McLagan   1:13:18.5  1053 
54Scott Meulebroeck   1:13:25.3  1131 
55Matt Wolk   1:13:39.3  1162 
56Matthew Horner   1:13:59.8  1033 
57Joseph Pedersen   1:14:21.4  1067 
58Brian Lawrence   1:14:24.6  1144 
59Rodney Bohrsmith   1:14:58.4  1165 
60Chris Larson   1:15:23.7  1123 
61Gavin Reynolds   1:15:25.3  1071 
62Michael Wolfgram   1:15:30.1  1095 
63Cory R Jones   1:15:51.4  1038 
64Tim Wiley   1:16:05.4  1170 
65Calvin Horn   1:16:12.7  1032 
66Doug Anderson   1:16:33.7  1001 
67Victor Cruz Acosta   1:16:38.9  1161 
68Theron Pierre   1:16:57.4  1119 
69Justin Dittmer   1:17:27.3  1113 
70Chris Boet   1:17:47.8  1098 
71Steve Sturman   1:20:39.9  1087 
72Mark Engebretson   1:20:48.4  1025 
73Todd Hanks   1:20:51.7  1153 
74Richard McNamara   1:24:39.6  1054 
75Patrick Sample   1:26:22.9  1168 
76Keith Burton   1:30:47.3  1109 
77Marc Nevinski   1:31:26.8  1151 
DNFJoel Cahalan     2004 
DNFJeff Colbert     2063 
DNFSteve Reynolds   Pella, IA 244044  1072 
DNFKonrad Weibel     1094 
DNFPaul Weiss     1110 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lonny Mahoney   1:42:55.4  2016 
2Peter Schow   1:43:47.9  2043 
3Thomas Thornquest   Golden Valley, MN1:43:48.2 147521  2054 
4Paul Santa Cruz   1:45:40.9  2028 
5Corey Stuhr   Minnetonka, MN1:47:42.7 209639  2029 
6David Pramann   Burnsville, MN1:48:06.6 28606  2025 
7Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:48:29.6 228026  2030 
8Brad Dettman   1:48:53.4  2047 
9Thomas (Tom) Rinehart   Mankato, MN1:48:59.6 163255  2039 
10Dave Hoglund   1:49:06.0  2044 
11Jon Friedell   1:49:42.5  2058 
12Thomas Rheineck   1:49:57.8  2026 
13Joel Nichols   1:52:04.7  2048 
14Paul Schoening   1:52:07.3  2052 
15John Romberg   1:53:44.4  2046 
16Tom McBurney   1:55:18.7  2057 
17Tim Kuntz   2:00:08.7  2050 
18Rob Whiteford   2:00:57.0  2032 
19Garrett Nolan   Chanhassen, MN2:20:34.1 194861  2020 
20Andy Schweitzer   1:05:27.0  1097 
21Todd Nesvold   1:07:54.1  1061 
22Ronald Raymond   Roberts, WI1:08:04.9 102723  1166 
23Rob Belz   1:08:19.7  1129 
24Leon Sternberg   1:08:23.6  1143 
25Dave Bucholz   1:08:53.5  1013 
26Tory Nygren   1:09:04.0  1124 
27Stafford Nelson   1:09:24.7  1060 
28Gary Friedell   1:09:57.9  1125 
29Dave Stoen   1:10:42.2  1150 
30Bob Dahl   1:11:07.6  1164 
31Andre Chromey   Wanamingo, MN1:11:25.9 118064  1019 
32Todd Trembley   Faribault, MN1:11:27.0 217961  1091 
33Terry Penman   1:11:38.8  1120 
34Greg Mealhouse   1:11:41.4  1055 
35Peter Stock   1:12:21.3  1173 
36Jamie Kujawa   1:12:24.6  1047 
37Scott Buscher   1:12:46.1  1015 
38Mark Nystrom   1:12:49.8  1063 
39Joe Smith   1:12:57.8  1167 
40Jerry Ruhland   1:14:10.1  1074 
41Scott McClure   1:14:16.0  1104 
42David Brandsness   1:14:16.6  1011 
43Kevin Foster   1:15:45.4  1028 
44John Deuhs   1:16:38.3  1160 
45John Reily   1:16:39.1  1146 
46David C Hagen   1:16:54.5  1101 
47Virgil Blatz   1:16:59.1  1009 
48Tom Huber   1:17:46.2  1035 
49Kent Lehnen   1:18:15.6  1048 
50Jeff Bunkelman   1:20:47.3  1014 
51Thomas Gujer   1:20:51.2  1103 
52Kirk Moorhead   1:20:58.2  1148 
53Paul Kerr   1:21:06.0  1041 
54Patrick Sullivan   1:22:31.9  1114 
55Paul Arndt   1:23:50.9  1147 
56Eddie Karow   1:31:56.3  1039 
57Brad Cole   1:34:56.0  1020 
DNFDonald Hunley   Crystal, MN 50986  2008 
DNFSteve Laurel     2014 
DNFJohn Reily     1070 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Meyer   Lake Elmo, MN1:50:42.3 117486  2018 
2Robert Ogren   1:58:47.3  2021 
3John Schmidt   1:13:25.0  1139 
4Gary Hakala   1:15:14.0  1099 
5Maynard Johnson   1:17:38.0  1126 
6Brian Bohne   1:18:26.0  1010 
7Frank Williams   1:19:43.0  1174 
8Jeff Reichel   1:22:49.0  1121 
9John Boehm   1:31:26.0  3004 
DNFRodney Garayt     1155 Bent Crank Racing

Men - EX - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeremy Venable   Ankeny, IA2:03:52.6 194862  37 
DNFEric Thompson   Shoreview, MN 150540  14 

Men - EX - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Douglas Swanson   Minnetonka, MN1:54:31.8 102633  28 
2Brendan Moore   Prior Lake, MN1:55:05.0 210366  44 
3Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN1:56:27.0 182827  29 
4Ben Moore   Boulder, CO1:57:43.0 228791  48 
5Justin Rinehart   Mankato, MN1:58:07.5 149501  32 
6Erik Dahl   1:59:45.3  Bear Naked/Cannondale Team
7Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ1:59:55.4 135975  
8Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:59:56.1 211093  
9Brady Larson   Mankato, MN2:01:06.4 230900  31 
10Luke Nelson   Anoka, MN2:01:14.1 135538  40 
11Joshua Schwantes   Saint Paul, MN2:01:50.4 134220  49 
12David Meyer   2:02:19.1  19 
13Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:03:07.5 210080  
14MATTHEW KURKE   Rochester, MN2:03:55.0 243687  43 
15Christopher Ziegler   Detroit Lakes Mn2:04:25.8 199197  16 
16Dave Bienapfl   Cottonwood Heights, UT2:04:35.9 147972  
17Aaron Weivoda   Chatfield, MN2:05:55.9 137300  36 
18Barry Tungseth   2:06:07.6  18 
19Bruce Martens   2:06:48.0  17 
20Scott Stanke   Saint Paul, MN2:06:48.7 117497  20 
21Douglas Larsen   Hopkins, MN2:07:31.8 227467  47 
22Scott Ralston   Farmington, MN2:11:02.0 69393  12 
23Derrick Frank   Kimball, MN2:12:38.6 209288  42 
24Harry Anderson   Duluth, MN2:13:02.4 111210  
25Erik Paulson   Minneapolis, MN2:14:39.8 91958  27 
26William Schwalbe   Duluth, MN2:19:15.1 143045  15 
DNFTim Norrie   Minneapolis, MN 101445  24 
DNFPaul Hanson   St Peter, MN 118046  30 

Men - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jay Henderson   Minneapolis, MN1:58:45.5 15779  23 Hollywood Racing
2Todd McFadden   Duluth, MN1:59:55.4 134734  26 
3Peter Maxwell   Minneapolis, MN2:02:03.5 23007  35 
4James (Jay) Richards   Callaway, MN2:03:04.9 29711  39 
5Lawrence Sauber   Lakeville, MN2:05:07.0 135611  22 
6Matt Muyres   Bloomington, MN2:05:09.3 160576  
7Eric Guse   St Louis Park, MN2:05:51.7 211199  11 
8Jeff Weyrens   Rosemount, MN2:07:48.2 76843  46 
9Ed Alpasa   Maple Grove, MN2:07:48.5 160673  
10David Simpson   Minneapolis, MN2:09:24.5 98748  41 
11Charlie Farrow   Duluth, MN2:11:49.3 134448  10 
DNFPat Dowling   St. Louis Park, MN 44129  

Men - BG - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shea Franken   0:56:21.0  3011 
2Duncan Weisbrod   1:09:43.0  3035 

Men - BG - Junior - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jake Richards   0:51:12.3  3061 
2Cole Fohrenkamm   0:53:52.4  3009 
3Ryan Gallagher   0:55:29.6  3012 
4Cody Scott   1:00:37.5  3028 
5Trent Warner   1:00:42.8  3047 
6Kellen Garrett   1:10:07.1  3015 
DNFCooper Olson     3046 

Men - BG - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Peter Hagerty   0:51:36.9  3062 
2Sam Hagen   0:59:15.9  3068 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Smith   0:46:44.3  3044 
2Joe Paczkowski   0:47:31.8  3059 
3Isaac Giesen   0:49:19.3  3057 
4Adam Hjelle   0:49:39.8  3040 
5John Oman   0:49:50.3  3027 
6Tim Williams   0:50:03.7  3038 
7Kelly Ness   0:51:57.0  3054 
8Ian Conn   0:59:48.2  3077 
9David Duffey   1:03:12.9  3007 
10Hainy Tu   1:10:11.5  3076 
11Zak Jude   1:20:12.7  3055 
DNFPaul Graversen     3017 

Men - BG - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marc Harvieux   0:47:41.9  3018 
2Ryan Pederson   0:51:24.1  3049 
3Bryan Bakke   0:52:14.8  3002 
4Jesse Finch Gnehm   0:54:08.3  3050 
5Larry Warrington   0:54:31.5  3042 
6Jason Kerber   0:55:52.2  3056 
7Nick Pettis   0:56:39.8  3069 
8Damien Aguilar   0:57:39.1  3001 
9Brian Stanley   0:58:48.3  3031 
10Dale Bowles   1:00:57.5  3045 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ted Siefkes   0:45:25.9  3030 
2Micheal Thompson   0:50:07.5  3034 
3Bruce Mosher   0:52:25.3  3025 
4Bill Franken   0:52:35.4  3010 
5Craig Wiklund   0:54:00.2  3037 
6Norm Busse   0:55:03.8  3052 
7Kevin Knutson   1:00:01.0  3063 
8Steve Hoglund   1:03:11.0  3021 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Leighton   0:52:06.5  3041 
2Bill Combs   0:53:09.7  3048 
3Mick Mohrlant   0:55:24.1  3064 
4Brad Beisel   0:55:49.7  3003 
5Jerry Engen   0:55:53.5  3008 
6Craig Swanson   0:57:07.9  3033 
7Larry Marx   0:57:23.2  3024 
8Gary Schildgen   0:58:12.3  3067 
9Timothy Gallagher   0:58:25.2  3013 
10Bruce Cerepak   0:58:41.0  3005 
11Ciara Blatz   1:26:22.7  3072 
12Jeff Schalz/johnson   1:30:05.7  3058 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emily Seidl   1:44:10.0  1106 

Women - SP - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephanie Moats Leibke   1:09:57.8  1058 
2Rebecca Grissom   1:12:16.2  1030 
3Alison Tungseth   1:16:43.8  1149 
4Jennifer Grant   1:17:55.4  1029 
5Corey Coogan   1:19:10.6  1022 
6Andrea Bergman   1:19:50.8  1007 
7Billie Chock   1:30:43.9  1141 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Beckie Alexander   1:14:49.0  1172 
2Anita Cerveza   1:15:26.7  1130 
3Martha Flynn   1:17:14.0  1027 
4Kris Brazil   Faribault, MN1:17:37.2 238279  1012 
5Kimberly Wack   1:20:22.5  1093 
6Julie Gujer   1:20:53.9  1102 
7Crystal Farrow   1:21:08.1  1026 
8Lisa Pearson   1:21:38.7  1154 Bent Crank Racing
9Julie Wilbert   1:23:23.4  1116 
10Angella Collins   1:23:23.5  1157 
11Laura Budweg   1:24:06.7  1127 
12Kimberle Ganzer-Wiley   1:24:39.3  1169 

Women - EX - Senior - 14-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jenna Zander   Mankato, MN1:43:13.5 160568  33 
2Maria Stewart   Honolulu, HI1:52:51.8 202383  13 
3Jennifer Meyer   Inver Grove Heights, MN1:54:52.2 212052  34 
DNFBecca Jo Heath     21 

Women - EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN1:45:56.0 130424  45 
2Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:46:52.0 57292  38 
3Diana McFadden   Duluth, MN1:51:48.7 212753  25 
4Janna Krawczyk   1:59:03.6  50 

Women - BG - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rebekah Nolan   0:59:22.3  3026 
2Maxee Whiteford   0:59:55.2  3083 
3Lauren Sullivan   1:08:45.7  3032 
DNFMicole Hendricks     3020 

Women - BG - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Danielle Coffield   0:56:57.3  3053 
2Claire Geister   0:57:47.0  3016 
3Jessica Truhlar   1:04:49.0  3066 
4Carissa Stern   1:06:50.0  3081 
5Danielle Deopere   1:09:17.0  3051 
6Nicole Waxmonsky   1:09:20.4  3075 
DNFMaura Whelan     3036 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Barnes   0:59:59.2  3078 
2Amy Burg   1:02:27.5  3074 
3Kimberly Sweet   1:03:21.0  3065 
4Deborah Maves   1:04:13.3  3073 
5Amy Ochs   1:08:21.4  3080 
6Jess Deopere   1:20:01.7  3071 
DNFAndrea Horner     3022 

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Belz   0:54:33.4  3060 
2Kim Wapola   0:57:18.1  3079 
3Elizabeth Shedd   0:57:24.1  3029 
4Rebecca McClure   0:58:34.4  3070 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee