Race Results for
Circuit de Francis J Clarke
Bethel, CT
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/09/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alejandro Acton     235 Fastar/Target Training
2Robert Giannini   Monroe, CT 105754  236 CRCA/Sakonnet Technology
3Michael McGinley   Glastonbury, CT 59721  225 Anthem - CCCC
4Edward Angeli   Southington, CT 91227  242 Horst-Benidorm-Property Research
5Barry Miller   Kutztown, PA 197897  229 ACT
6Nikola Smutny (1 - Cat1)   Hartford, CT 238029  215 Anthem Blue Cross Blue Shield Cycling Te
7Scott Bodin   Nanuet, NY 45094  206 Target Training
8Christopher Pile   Tarrytown, NY 144027  249 Fastar/Target Training
9Emma Nelson   Nashville, TN 206603  220 Skylands Cycling
10Thomas Hinnershitz   Stamford, CT 114766  247 Cycle Center
11Brian Koski   Cheshire, CT 73544  226 Stage 1
12Matthew Baldwin   Westport, CT 83283  237 Fastar/Target Training
13Mark Czarnecki   Guilford, CT 8472  212 Laurel Bicycle Club
14Bryan Borgia   Weston, CT 222014  211 Tokeneke Road Club
15Kyle Wolfe   Cambridge, NY 38789  217 Unattached
16Christopher Jones   Bend, OR 187300  234 Champion System Racing
17Wayne Prescott   Bantam, CT 144115  243 Horst-Benidorm-Property Research
18Trent Sullivan   Glastonbury, CT 77290  239 Stage 1
19Joshua Friedman   Pittsburgh, PA 119871  214 Champion System Racing
20Matt Inconiglios   Stamford, CT 17360  248 Stage 1

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Interlandi   Newington, CT 57611  23 FIORDIFRUTTA MASTER TEAM
2M Andrew Ruiz   Delmar, NY 47271  62 CCB/Volkswagen
3Stephen Gray   Middletown, CT 45397  59 Bethel Cycle Sport Club
4Curtis Eastin   Clovis, CA 40657  53 Fastar/Targetraining
5Scott Bodin   Nanuet, NY 45094  10 Target Training
6Richard Foley   Wallingford, CT 11947  19 Bethel Cycle Sport
7William Thompson   West Hartford, CT 35402  11 Bethel Cycle Sport Club
8Mark Sumner   Clifton Park, NY 114907  27 CBRC-Capital Bicycle Racing Club
9Thomas Officer   Litchfield, CT 45751  RGM Watches- RICHARD SACHS - HUDSON VALL
10Todd Hamel   Cheshire, CT 101473  21 Fiordifrutta Masters Team
11Brian Wolf   Ridgefield, CT 47710  12 Bethel Cycle Sport Club
12William Stevens   Bolton, MA 34102  55 Gear Works/Spin Art
13Rogelio Frutos   Sandy Hook, CT 189189  52 Zephyr Cycling Team
14Thomas Toal   Norwalk, CT 62870  Bethel Cycle
15William Keith   Chicago, IL 18746  51 Bethel Cycle Sport Club
16John Kolios   East Hartford, CT 127168  35 CVC
17Alvaro Betancur   White Plains, NY 74124  13 Cafeteros Cycling Club
18Brian McGuiness   Spring Hill, FL 159333  36 CVC
19Richard Linsky   Bethany, CT 205106  49 Unattached

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Peter Morgan   Avon, CT 25063  194 Anthem - CCCC
2John Mattio   Danbury, CT 199104  137 Target Training
3John Morales   Norwalk, CT 158221  116 Cafeteros
4Kevin Yarde   Springfield, MA 171134  161 Therafeet Cycling
5Thomas Arcari   Durham, CT 206340  189 Anthem - CCCC
6#N/A #N/A     #N/A
7Christopher Kohnle   Manchester, CT 186430  135 Park City Cycling Academy
8Chris Crowell   Prospect, CT 173890  178 Unattached
9John-Paul Kaminski   Mahopac, NY 210742  112 miyashoji.com
10Douglas Crane   Norwalk, CT 108078  164 Fastar/Targetraining
11Robert Marcinko   Litchfield, CT 225628  146 Connecticut Coast Cycling
12Luis Perez   Wurtsboro, NY 200492  198 CRCA/Sakonnet Technology
13Mark Sumner   Clifton Park, NY 114907  141 CBRC-Capital Bicycle Racing Club
14Victor Jerez   Greenwich, CT 221777  152 Connecticut Coast Cycling
15Maximino Veiga   Danbury, CT 86327  114 FASTAR/TARGETRAINING
16Stephen Gray   Middletown, CT 45397  173 Bethel Cycle Sport Club
17Kyle Foley   Wallingford, CT 174494  129 Cuevas/ACT
18Christopher Bagg   Portland, OR 241689  123 Putney Bicycle Club
19Sean Condron     169 Berkshire Cycling Assoc
20Douglas Schwartz   Stamford, CT 211984  139 Targetraining

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Marcinko   Litchfield, CT 225628  909 Connecticut Coast Cycling
2Ryan Haug   Seymour, CT 219731  916 Bethel Cycle and Sport
3John-Paul Kaminski   Mahopac, NY 210742  918 miyashoji.com
4Jordan Copeland   Scarsdale, NY 129351  902 Miya Shoji
5V Thomas Siano   Rye, NY 63777  933 Miya Shoji
6Brian Kelley   Pawling, NY 133393  949 HVVC
7#N/A #N/A     #N/A
8Andrew Hackel   Redding, CT 218687  905 Bethel Cycle Sport Club
9Lee Davis     964 Pawling Cycle and Sport
10#N/A #N/A     #N/A
11Victor Jerez   Greenwich, CT 221777  907 Connecticut Coast Cycling
12Charles Litty     951 Bethel Cycle Sport Club
13Thomas Chiudina   Yonkers, NY 72290  945 Miya Shoji
14Brett Carr   Fairfield, CT 222505  920 Tokeneke Road Club
15Timothy Thayer     914 CONNECTICUT COAST CYCLING
16Christopher Bagg   Portland, OR 241689  923 Putney Bicycle Club
17G Douglas Allen   Middletown, NY 157577  948 Jersey Rock & Road
18#N/A #N/A     #N/A
19Jay Dailey   Huntersville, NC 206791  927 Connecticut Coast Cycling
20David McCormick   North Haven, CT 129114  947 Yale University Bulldog Cycling

Men - Cat 5 - Race 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Specyalski   Tolland, CT 200182  539 Cyclonauts
2George Mastrogiannis   Woodside, NY 225487  507 Cycle Center Racing
3John Aizarani   Stamford, CT 241721  501 Connecticut Coast Cycling
4Jason Gay   Brooklyn, NY 240494  532 CRCA/Brooklyn Velo
5Jonathan Chodroff   Kennett Square, PA 230448  525 Cadence Cycling Club
6peter frenzilli   Cheshire, CT 240556  528 Unattached
7Morris Sachs   Greenwich, CT 218461  511 CTS
8Michael Schmidt   Ridgefield, CT 188006  520 Unattached
9David Roady   Roseburg, OR 237288  510 Connecticut Coast Cycling
10Eugene Cundelan   Bronx, NY 236548  538 USI
11Andreas Runggatscher   Monroe, NY 189842  516 Skylands Cycling
12Joseph Baird     518 Unattached
13James Brockway     529 Pawling Cycle & Sport
14Brendan Vosburgh   Colorado Springs, CO 242859  523 Unattached
15Andreas Bernhard   Seymour, CT 226062  503 Unattached
16Stephen Bayliss   Norwalk, CT 187163  502 Connecticut Coast Cycling
17David Barzetti   Bethel, CT 220016  540 Cycle Center Racing
18Brennan Gerster   Norwalk, CT 189585  537 Tokeneke Road Club
19Gregg Ziebell   Norwalk, CT 126975  524 Unattached
20John Bonadies   Hamden, CT 138043  527 Unattached

Men - Cat 5 - Race 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHAD DALLES   Aurora, CO 241549  560 UNATTACHED
2Jonathon Warchol   Bronx, NY 241872  551 Miya shoji
3Gabrielle Gentile   White Plains, NY 227407  555 Cafeteros
4Simon Bennett   Greenwich, CT 242082  572 Unattached
5Todd Gay   Sandy Hook, CT 239752  553 Bethel Cycle club
6Jeremy Linder   Cheshire, CT 241756  556 Epic Velo/Cheshire Cycle
7Jay Vincent   Bethel, CT 223649  552 Cycle Center Racing
8Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY 199172  558 Hudson Valley Velo
9Gregg Ferraris   Meriden, CT 200168  573 Epic Velo/Cheshire Cycle
10Bruce McGalliard   North Haven, CT 136481  561 Unattached
11Jim Reid   Bethel, CT 210379  562 Bethel Cycle
12Kurt Weber   Sandy Hook, CT 225320  566 Bethel Cycle Sport Club
13Joe Parker   Fairfield, CT 190450  557 Bethel Cycle Sport Club
14Matt Pascale   Brooklyn, NY 237756  554 Unione Sportivo Italiana
15Clifton Valarose     567 Epic Velo/Cheshire Cycle
16Brian Hoehne     568 Epic Velo/Cheshire Cycle
17John Romano   Bethel, CT 238484  563 Bethel Cycle Sport Club
18Jorge Ferrer   Bronx, NY 224831  570 USI
19James Conley     576 Tokeneke Road Club
20Steve Wirz     571 Pawling Cycle & Sport

Men - Junior - JR - 10 to 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Filip Capala   Columbia, KY 208888  495 Unattached
2Robert Schmidt   Athens, NY 204487  496 NERT-CBRC
3Kyle Foley   Wallingford, CT 174494  499 Cuevas/ACT
4Connor Sallee   Southbury, CT 210129  497 Pawling Cycle & Sport
5Graham Lang   Sherman, CT 211421  498 Pawling Cycle & Sport
6Will Cox   Burlington, VT 192539  500 Pawling Cycle & Sport

Women - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mara Miller   Ramsey, NJ 206273  452 Team Advil-Chapstick
2Heather Labance (1 - Cat1)   Vernon, NJ 211821  451 Team Advil-Chapstick
3Emma Nelson   Nashville, TN 206603  453 Team Advil-Chapstick
4Mimi Boyle     462 Fastar/Target Training
5Beth Miller   Delmar, NY 239476  466 North Atlantic Velo
6Elisa Gagnon     476 Unattached
7Reem Jishi   Skaneateles, NY 177177  450 Team Advil-Chapstick
8Julie Reid   New York, NY 70349  455 Team Advil-Chapstick
9Caitlin McVarish   Stamford, CT 181311  445 connecticut coastal cycling
10Tania Ayoub   Riverside, CT 223281  444 Connecticut Coast Cycling
11Maria Oliveira   West Nyack, NY 174111  454 Westwood velo
12Gloria Deucher   Scarsdale, NY 200472  447 USI
13Ellen Moses   New York, NY 200962  459 CRCA/Comedy Central
14Robyn Passander   Oxford, CT 210378  469 Anthem - CCCC
15Michelle Faurot   Annapolis, MD 222449  448 Connecticut Coast Cycling
16Bridget Nester   Branford, CT 240493  467 Anthem - CCCC
17Nina Santiago   Breinigsville, PA 194414  473 ACT
18Elizabeth Renaud   New York, NY 118483  474 CRCA/Comedy Central
19Kristi Roberts   New York, NY 88290  461 CRCA/Comedy Central
20Heather Peck   Newtown, CT 98712  477 Independent Fabrication

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoUSACDFBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee