Race Results for
Gate City Grind Stage Race
Pocatello, ID
(Event Information)
View By:
Stage Race on 06/30/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Davis Hague   Hailey, ID20:45:52 221735   Sun Summit Jr cycling
2Colby Benz   Ketchum, ID20:45:52 248232   Sun Summit Cycling Club
3Jackson Long   Boulder, CO20:45:52 246024   Sun Summit Junior Cycling Team
4Erich Pew   Pocatello, ID20:45:52 248693   ICE/Rocky Mountain Sugery Center

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bruce Hoffman   Logan, UT20:45:52 130414   Ogden One
2Colton Osterhout   Ammon, ID20:45:52 246125   Sun Summitt
3Taylor Benz   Ketchum Id20:45:52 221736   Sun Summit Cycling Club
4Jimmy Hague   Hailey, ID20:45:52 211231   Sun Summit Jr cycling
5Tyler Wall   Evanston, WY20:45:52 229474   Team Evanston
6Dana Hoffman   Layton, UT20:45:52 197590   Ogden One
7Bradley Schaff   Boise, ID20:45:52 224507   BYRDS

Men - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Allen   Sandy, UT20:45:52 131004   Canyon Bicycles
2Scott Robinson   Ketchum, ID20:45:52 30214   SV Road & Dirt
3James Crouch   Eagle, ID20:45:52 8234   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRC
4Eric Carlson   Ketchum, ID20:45:52 117934   Sun Valley Road and Dirt
5Justin Kline   Chubbuck, ID20:45:52 131046   ICE/Rocky Mountain Surgery Center
6James Chilson   Ketchum, ID20:45:52 6785   NA
7Tony Chesrow   Pocatello, ID20:45:52 168761   Jan's
8Ted Burgess   Boise, ID20:45:52 201081   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRC
9Todd Jankiewicz   Boise, ID20:45:52 444   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRC
10Henry Harper   Boise, ID20:45:52 81720   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRC
11Kenneth Chord   Heber City, UT20:45:52 78620   Cole Sport

Men - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Esposito   Falmouth, ME20:45:52 103113   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRC
2Jeff Clawson   Sandy, UT20:45:52 103430   Canyon Bicycles
3Russell Thorstrom   Boise, ID20:45:52 187144   Digestive Health Clinic/AERO Cyclos
4Kurt Holzer   Boise, ID20:45:52 168683   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRC
5Kevin Shepherd   Draper, UT20:45:52 192085   Mi Duole
6Bob Marcinko   Blackfoot, ID20:45:52 248996   ICE/Rocky Mountain Sugery Center
7Stephen Pudlock   Ogden, UT20:45:52 188499   Ogden One Cycling Club
8Sam Wolfe   Sandy, UT20:45:52 38797   Canyon Bicycles
9Robert Walker   Pocatello, ID20:45:52 48931   Autoliv
10Rudy Estrada   Boise, ID20:45:52 72695   Hyde Park Cyclesports
11Fred Hoffman   Waddell, AZ20:45:52 188461   Ogden One
12James White   Pocatello, ID20:45:52 156373   ICE/Rocky Mountain Sugery Center
13Steven Ferguson   Salt Lake City, UT20:45:52 48264   Morgan Stanley Cycling Team
14Mike Long   20:45:52   Sun Summit Cycling Club

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kenneth (Ken) Louder   Salt Lake City, UT20:45:52 179491   FFKR Architects/SBO.com

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Burke SWINDLEHURST   20:45:52   Navigators Insurance Cycling Team
2Jeff Louder   Salt Lake City, UT20:45:52 21636   Healthnet presented by Maxxis
3James Allan   Boise, ID20:45:52 120198   BODE Cycling
4L Nathan Thomas   South Jordan , UT20:45:52 133255   Sienna Dev't - Goble Knee Clinic
5David Harward   Salt Lake City, UT20:45:52 15338   Porcupine/Specialized Racing
6Todd Hageman   Park City, UT20:45:52 50257   Park City Cycling Academy
7Chris Humbert   Salt Lake City, UT20:45:52 47156   Vanguard Media Group Cycling
8Ryan Parnes   Stockton, CA20:45:52 220414   Sawtooth Velo
9Uhl Albert   Eagle, ID20:45:52 1289   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRC
10Aaron Jordin   Sandy, UT20:45:52 111030   Porcupine/Specialized Racing
11Chris Stuart   Salt Lake City, UT20:45:52 163558   ICE/Rocky Mountain Sugery Center
12Cameron Hoffman   Clearfield, UT20:45:52 57141   Ogden One
13Patrick Ramirez   Salt Lake, UT20:45:52 156874   Park City Cycling Academy
14Kirk Eck   Smithfield, UT20:45:52 116598   Sienna Dev't - Goble Knee Clinic
15Justin Rose   Parker, CO20:45:52 227593   ICE/Rocky Mountain Sugery Center
16Sam Krieg   Pocatello, ID20:45:52 201431   ICE/Rocky Mountain Sugery Center
17Kevin Van Loon   North Salt Lake , UT20:45:52 184083   FFKR Architects \ Sportbaseonline.com
18Charles Collins   Salt Lake Cty, UT20:45:52 7417   ICE/Rocky Mountain Surgery Center
19Steven Parker   Boise, ID20:45:52 194712   IMT-TitleOne
20Erik Slack   Meridian, ID20:45:52 208936   BYRDS

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Phillip Wood   Salt Lake City, UT20:45:52 214304   FFKR Architects/Sportsbaseonline.com
2Dustin Eskelson   Roy, UT20:45:52 219289   BINGHAMS
3Jess Dear   Salt Lake City, UT20:45:52 212596   RMCC
4Jason Montgomery   Pocatello, ID20:45:52 114242   ICE/Rocky Mountain Sugery Center
5Benjamin D'Hulst   Roy, UT20:45:52 211886   Park City Cycling Academy
6Eric Rasmussen   Bountiful, UT20:45:52 29190   Porcupine/Specialized Racing
7Clark Mower   Salt Lake City, UT20:45:52 182575   Contender
8Nathan Arnim   Salt Lake City, UT20:45:52 230024   N/A
9Christopher Davidson   Salt Lake City, UT20:45:52 231   Ford Cycling
10Gregory Roper   N Logan, UT20:45:52 133099   Healthy Choice
11Clint Carter   Salt Lake City, UT20:45:52 220916   Vanguard Media Group Cycling Team
12David Blades   Salt Lake City, UT20:45:52 202967   Canyon Bicycles
13Evan Hyde   Park City, UT20:45:52 221976   Alaska Waste
14Demetrius Houpis   Roseville, CA20:45:52 186809   Park City Cycling Academy
15Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT20:45:52 10617   ROCKY MOUNTAIN CYCLING CLUB
16Lance Christiansen   Logan, UT20:45:52 145673   Healthy Choice / Gobal Knee Clinic
17Cameron Candelaria   West Jordan, UT20:45:52 198218   Canyon Bicycles
18Mark Miller   Draper, UT20:45:52 24435   Canyon Bicycles
19Bill Cutting   Salt Lake City, UT20:45:52 160015   New Moon Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Anderson   Pocatello, ID20:45:52 238540   ICE/Rocky Mountain Surgery Center
2Aaron Olsen   Woodscross, UT20:45:52 181440   ffkr
3Michael Franklin   Oklahoma City, OK20:45:52 210502   Contender/Sambucca
4Ian Tuttle   Mill Valley, CA20:45:52 216565   Fitzgerald's
5Dave Bergart   Jackson, WY20:45:52 212811   fitzgeralds bicycles
6Terry Huntley   Coldwater, MI20:45:52 214889   ICE/Rocky Mountain Sugery Center
7Anthony Fisher   Boise, ID20:45:52 240208   Team Dobbiaco
8Terry Totemeier   Simsbury, CT20:45:52 96443   ICE/Rocky Mountain Sugery Center
9Kevin Rowe   South Jordan, UT20:45:52 100449   ICE/Rocky Mountain Sugery Center
10Eric Kafka   Hailey, ID20:45:52 214984   Sun Valley Road and Dirt
11Matthew Thompson   River Heights, UT20:45:52 211834   logan race club
12Joseph Kafka   Boise, ID20:45:52 245053   SV Road & Dirt
13S Anderson   Richmond, UT20:45:52 1698   logan race club
14Carl Arriola   Boise, ID20:45:52 212776   Georges Cycles
15Cameron Lasky   Highland, UT20:45:52 244994   NA
16Jonathan Bell   Saint Louis, MO20:45:52 215852   Contender/Sambucca
17Tim Kelley   Boise20:45:52 212853   Fizgeralds Bicycles
18Brad Rogers   Nampa, ID20:45:52 215630   IMT-TitleOne
19J Justin Brady   Pocatello, ID20:45:52 189609   ICE/Rocky Mountain Sugery Center
20Andrew Jensen   Eagle, ID20:45:52 96709   NA
21Cary Krusoff   Pocatello, ID20:45:52 234802   ICE/Rocky Mountain Sugery Center

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jody White   Boise, ID20:45:52 227558   NA
2Lance Jensen   Springville, UT20:45:52 225888   Utah Valley Racing
3Alex Phipps   Boise, ID20:45:52 204050   k man
4Alex Whitney   Salt Lake City, UT20:45:52 223077   Unattached
5Kirk Minor   Riverton, UT20:45:52 242779   Utah Premier-Vanguard Media Group
6John Thomas   Park City, UT20:45:52 199388   G.A.S. - HH
7David Hachey   Pocatello, ID20:45:52 242433   ICE/Rocky Mountain Surgery Center
8Jeff Hale   Camas, WA20:45:52 213502   George's Cycling
9Josh Gunter   Salt Lake City, UT20:45:52 244077   Unattached
10Hal Miller   Nampa, ID20:45:52 238012   Unattached
11Peter Jensen   20:45:52   Unattached

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martel Memmer   20:45:52   Teton Gravity Girls
2Katie Harris   20:45:52   Teton Gravity Girls

Women - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joanne Garuccio   Sandy, UT20:45:52 12889   Canyon Bicycles
2Jodi Cuccia   Boise, ID20:45:52 176499   Lost River/Intermountain Orthodpaedics
3Vickie Memmer   20:45:52   Teton Gravity Girls

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Heather Albert   Eagle, ID20:45:52 69008   America's Dairyland
2Kris Walker   Pocatello, ID20:45:52 48743   Intermountain SportsMedicine/LRC
3Heather Holmes (1 - Cat2)   Atlanta, GA20:45:52 222022   Ivory Homes

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karen Appleby-Krieg   Pocatello, ID20:45:52 207487   LRC/Intermountain Medical Clinic
2Jennifer Ward   Sandy, UT20:45:52 228758   Wasatch Women
3Chellie Terry   Boise, ID20:45:52 202153   Fitzgerald's Bicycles

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Bennion   Providence, UT20:45:52 244323   Intermountain Sports Med/ LRC
2Elizabeth Williams   Boise, ID20:45:52 237872   Intermountain Orthopedics/LRC
3Juel Iverson   Salt Lake City, UT20:45:52 211994   Ivory Homes
4Christine Turnbull   Salt Lake City, UT20:45:52 246048   Sambucca/Contender
5Sandra Kern   Sewanee, TN20:45:52 226756   Alaska Waste
6chantel thackeray   Murray City, UT20:45:52 249124   FFKR/sports base online
7Brandi Gorden   St. Paul, MN20:45:52 236871   Sambucca/Contender

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoSpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee