Race Results for
Sunburst Showdown- 2006 WORS #10
Kewaskum, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/10/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitch Gantz   Green Bay, WI01:23:03.5 225382  1045 Bellin Health
2Tony Lemke   Fitchburg, WI01:29:48.1 229660  1004 Fond du Lac Cyclery
3Aristotle Peters   Hartford, WI01:51:01.0 242486  1011 La Perla/Expo Racing
4Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2177 Skinny's Racing
5Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
6Jordan Fatke   Fond Du Lac, WI 228267  2770 Baraboo Sharks
7Joshua Rupnow     2096 Team Extreme
8Zack Geyer     2058 Stadium Bike
9Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  2072 
10John Kummer     2249 Fat Tires and Beer
11Alex Bird     2009 
12Joseph Maloney     2049 JoeBikeler's Race Team
13Dylan Weigel     2225 Hayes
14Kagen Mantz     2776 Extreme
15Brad Peterson     2235 Wheel and Sprocket
16Kyle Warras     2029 Muddy Cup Cafe
17Jason Roelse     2057 PCW Cycling
18Andy Livingston     2089 Crank Daddy's
19Ryan Wenzlick     2033 GMAC Mortgage/Team 2
20Chad Krenzke     2226 Team Extreme
21Alan Johnson     2083 FATTIRES-N-BEER.COM
22Mike Sherven     2157 
23Caleb Lenss     2085 Bellin Health
24Ryan Voss     2167 JoeBikeler's Race Team
25Greg Parker     9003 Team Extreme
DNFR Truman Purdy   River Falls, WI 242901  1006 The Route
DNFLuca Lenzi     1066 Vision Quest
DNFSean Parker     2050 Team Extreme
DNFJay Millin     2198 Pedal Moraine
DNFRyan Witkowski     2200 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Teaters   01:25:41.2  1119 PCW
2John Fang   01:28:06.9  1414 Bare Knuckle Brigade
3Joshua Heinecke   Sheboygan, WI01:29:28.5 241021  1110 UW-Whitewater
4Justin Davis   01:30:08.3  1139 UW Madison
5James Huber   01:34:11.4  1903 Muddy Cup
6Tyler Bursten   01:34:36.3  1415 Team Extreme
7Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL01:36:13.0 209173  1021 Hayes Disc Brakes
8Tim Jahn   01:37:57.7  1124 Mountain Outfitters
9Shawn Hoppe   01:46:25.6  1036 Fond du Lac Cyclery
10Peter Beck   01:55:46.0  1839 
11Gregg Brandt     2780 Nature Valley
12Warren Lyman     2059 Team Wisconsin
13Pete Ignasiak     2170 Alterra
14Kyle Guerra     2172 Brookstone Homes
15Taylor Bogdanske     2127 Fond Du Lac / Oshkosh Cyclery
16Trevor Stellrecht     2173 Wheel & Sprocket
17Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
18Andrew Rieder     2254 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
19Andrew Wiesner     2148 Stadium Bike
20Mark Schindel     8002 Stadium Bike
21Michael Arnold     2765 
22Brandon Maurisak     2086 
DNFTony Wagner   West Bend, WI 204671  1078 PCW Cycling
DNFAaron Brandt     1910 Team Wisconsin
DNFAndreas Nickhorn     2080 Team Extreme
DNFPeter Locher     2255 Team Extreme
DNFMichael Valente     2775 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Rysewyk   Madison, WI01:24:26.4 243026  1164 Chainsmokers
2Travis Olson   01:24:58.2  1005 PCW
3Tony Pirolo   01:26:16.7  1042 Wheel & Sprocket
4Erich Ponath   01:29:06.1  1901 Fattires-n-beer
5Justin Lund   Tomahawk, WI01:33:00.0 216962  1150 Wheel & Sprocket / SixSixO
6Colin Powell   01:33:54.0  1088 WHEEL AND SPROCKET / TREK
7Andrew Edens   01:38:13.4  1188 Stadium Bike
8Luis Maldonado   01:38:50.0  1061 La Perla RacingTeam
9Luke Batchelor-Clark   01:43:45.8  1199 Magnus
10Jason Gosse     2147 
11James Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 
12Ryan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso
13Eric Roche     2078 UW-Whitewater
14Ben Leach     2233 Skinny'e Racing
15Jason Mathis     2061 
16Joel Weber     2256 
17Thomas Ales     2228 BLOY / HERRING
18Tyler Jahn     2099 
19Christopher Schulz     2189 Alterra
20Nathan Langhurst     2774 
21Spencer Strigel     2087 Polska Masterlock FDL Cyclery
22Ernie Ciccolini     2778 
23Josh Giffey     9007 
24Sheldon Williams     2156 
25Ryan Will     2039 fond du lac cyclery
26Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
27Alex Deans     2781 
DNFMike Dattner     2257 FDL Cyclery

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trevor Olson   01:22:49.7  1067 Muddy Cup
2Chris Strout   Hendersonville, NC01:23:30.5 177553  1411 The Pony Shop
3Mike Budd   01:25:23.0  1055 Wheel & Sprocket
4Sanjay Ganju   01:26:06.6  1113 Alterra MTB
5Chad Wilsing   Milwaukee, WI01:26:17.0 186886  1043 Polska Masterlock FDl Cyclery
6Greg Cullen   01:27:06.5  1093 Bloy Concrete
7Karl Schult   01:28:28.8  1417 
8Kevin Herman   Schaumburg, IL01:29:35.0 240028  1017 Team AMB
9William Livingston   Janesville, WI01:30:43.3 241814  1913 Michael's Cycles
10David Volm   01:31:32.0  1020 Alterra
11Norman Paternoster Jr   01:31:39.8  1087 Team Nordic
12Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI01:34:31.7 228524  1019 Stadium Bike
13Craig Baumann   01:36:07.3  1109 
14John Tomljenovic   01:38:52.4  1142 Active Endeavors
15Matthew Lanser   01:41:00.9  1807 Stadium Bike
16Tim Scanley     2130 
17Dean Kahl     2181 Chainsmokers
18Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
19Joel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso
20Chad Wilson     2131 boneshakers
21David Knuff     2161 Team Extreme
22Aaron Ament     2764 Alterra mountain bike Team
23Jesse Jaehnig     2123 FATTIRES-N-BEER.COM
24Erik J Hendrickson     2785 
25Erik Arntzen     2768 Albertos Sport
26Michael Kohnle     2240 Extreme
27Peter Cherchian     2002 Armenia
28Chad Hendrickson     2207 Michael's Cycles
29Benjamin Cornwell     2782 
30Michael Olm     2016 Gen X Cycling
31Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
32Brian Smith   Janesville, WI 212540  8011 Michael's Cycles
33Karl Tillman     2767 
34Ryan Wondergem     8026 fattires-n-beer
DNFKrystian Pac   Chicago, IL 149853  1200 OLENKA/MIODU/MAMA/Polska
DNFAaron Fleming   Rockford, IL 210500  1805 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
DNFDavid Schoenherr     1902 Muddy Cup
DNFNathan Schroepfer     1905 Muddy Cup Racing
DNFJustin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X Cycling
DNFJason Mork     2180 Point Pursuit

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ric Damm   01:25:08.8  1024 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
2Richard Rudolph   01:25:43.8  1073 Alterra Coffee
3Ken Krebs   01:27:48.6  1086 Chicage Performance
4Benjamin Griggs   Green Bay, WI01:29:25.1 229175  1908 Muddy Cup Racing
5Christopher J. Schutte   01:29:31.1  1054 Polska Masterlock FDL Cyclery
6Steve Pribek   01:29:42.6  1057 Chainsmokers
7Greg Jones   01:30:06.8  1099 Lake Geneva Cyclery
8Daniel Guse   01:30:10.5  1138 FDL Oshkosh Cyclery
9Jeff Hammond   01:32:23.8  1084 Team AMB
10Randy Wegener   01:32:46.6  1079 Fond du Lac Cyclery
11Scott McClement   Hinsdale, IL01:33:21.8 192184  1104 Active Endeavors
12Dan Tavela   01:34:16.0  1062 Skinny's
13Myron Taylor   01:34:39.7  1125 Team AMB
14Jason LaBella   Chicago, IL01:34:55.7 219648  1111 Funky Weasel
15Steve Jeske   01:37:43.5  1041 Pedal Moraine
16Greg Duckett   01:38:00.5  1801 Alterra Coffeemtb. team
17Scott Sumner   01:40:45.5  1840 Fat tires N Beer
18Roger Eckes   01:41:21.0  1114 Alterra Coffee
19Kenneth Czerwinski   01:42:32.9  1965 On Time Courier
20Earle Jacob Jr   01:45:40.1  1964 Big Ring Racing
21Nathin Davisson   01:50:16.6  1914 Bad Ass Coffee/ Kegel's
22Tim Sutherland     2777 
23Shawn Meinke     2081 
24Jess Kruchoski     2023 Team Extreme
25Sean Miller     2247 Michael's Cycle
26Kenny Dretzka     2345 Team Cyclopath
27Dave Volpentesta     2165 Wheel & Sprocket
28David Mennenoh     2232 Lake Geneva Cyclery
29Troy Olm     2007 Chainsmokers/Willys Bike
30Jeff Weyenberg     2114 
31Derek Struyz     2771 
32Jon Matheus     4804 
33Phil Taylor     2143 
34Brian Rummelhart     2121 KenoshaDriversClub.com
35Wade Flisram     2169 Team Extreme
36Jason Stauber     2769 
37Shawn Hauser     8003 Stadium Bike
38Patrick Doornek     2140 
39Jeff Kotnick     2139 FDL Cyclery
40Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
41Andrew Spahr     2108 Alterra Coffee
42Mark Szudrowitz     8017 Team Extreme
43Christian Hilbert     8014 Big Ring Racing
44Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN 204459  9004 Team New-Mart
45Michael Ward     2783 
DNFKeith Russell     1098 PCW Cycling
DNFThomas Dvoratchek     1802 Lake Geneva Cyclery
DNFChristopher Hoyme     2103 Mountain Outfitters

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Lirette   01:20:48.5  1008 Hayes
2Mike Stanislaus   01:26:38.0  1038 Crank Daddy's
3Mike Curtes   01:27:07.5  1144 Big Ring Racing
4Ron Kay   Rice Lake, WI01:27:32.7 210985  1030 Hayes Disc Brakes
5Ross Lemke   Cedarburg, WI01:27:54.6 210815  1050 Team Pedal Moraine
6Glen Stroik   01:28:28.1  1070 Skinny's Fat Tire Race Team
7Robert Schlegel   01:29:10.9  1063 Michael's Cycles
8Erich Gross   01:30:24.4  1912 Alterra Coffee
9Dennis Schueler   Hickory Hills, IL01:30:25.1 224373  1064 AMB
10Jeff Seifert   Wauwatosa, WI01:31:46.0 226487  1001 Cyclesmith
11Jeffrey Gantz   Green Bay Wi01:32:43.3 187394  1044 Bellin Health
12Steve Miller   01:34:29.6  1002 Skinny's
13Paul Rainey   Mount Prospect, IL01:36:01.6 244381  1046 Team AMB (Always Mtn.Biking)
14John Miller   01:37:26.7  1014 Mountain Outfitters
15Russell Jobs   01:38:02.3  1818 Hayes Disc Brakes
16John Daming   01:41:37.9  1803 Stadium Bike
17J. W. Miller     2152 
18Dave Kastelic     2786 
19Chris Tamborino     2011 La Perla Racing
20Michael Slade     2251 
21Jeff Aksland     2119 
22Mike Owens     2171 Alterra
23Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9011 hayes brake
24John Shull     2112 Wheel & Sprocket
25Edward Schuster     2100 Wheel & Sprocket
26Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Disc Brakes
27Rick Biel     2234 Alterra
28Brad Babcock     2028 
29Todd Bugnacki     2066 skinnysracing
30Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  2772 Unattached
31Scott Palmersheim     2244 Cyclopath
32Tom Wendland     2052 
33Stuart Shelton     9009 Team Extreme Singlespeed
34Charles Kane     2153 Cronies
35Doug Erdmann     2091 Stadium Bike
36Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
37Keith Wolf     8008 Team Extreme
38Greg Morrow     2074 
39Jon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
40Troy Sable     2030 
41Daniel MacIejewski     2164 Trail Head
42Bruce Borcherding     2195 Hayes Brake
43Erick Braaksma     2133 Trailhead Bike/Stoiber Health
DNFRoland Rieflin     1107 Pacific Cycle
DNFTy Gonzalez     1117 Alterra CoffeeMTB Team
DNFDaniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team
DNFMike Slade     2766 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Poulton   01:28:01.7  1135 Active Endeavors Vision Quest
2Jeff Chesmore   01:28:47.6  1106 Michaels Cycles
3Jeff Parker   01:29:49.9  1015 Pedal Moraine
4Tim Montee   01:32:21.6  1053 Hayes
5Brad Clinch   01:36:33.9  1412 Bodyworks Therapy
6Marcum Martz   01:38:15.8  1049 Mountain Outfitters
7Jon Hirsch   01:38:33.9  1034 Big Ring Racing
8Tony Pacini   Winfield, IL 27022  2241 
9Dennis Malmanger     2034 Michaels Cycles
10Marty Weigel     8024 Hayes Disc Brake
11Rory Noonan     2141 Recyclist
12Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
13Christopher Peske     2779 
14Don Freitag     2032 Big Ring Racing
15Peter Chiappetta     2129 Cyclopath
16Dale Freund     2773 Cheep Team
17Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
18John Dabbeekeh     2210 Pedros Cheepteam
19Jerome Hamilton     2051 
20John Senkerik     2079 Team Extreme
DNFDavid Torgler     1132 Skinny's Racing
DNFArthur Spurlock     2045 Stadium Bike

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Wellskopf   01:31:30.4  1416 Pedal Moraine
2Adam Clack   01:32:45.6  1413 XXX
3Larry Reimer   01:40:25.5  1007 Michael's Cycles
4Peter Kot   01:48:47.6  1023 
5Keith Westendorf     2184 Alterra MTB
6David Hornung     2188 Fond du Lac Cyclery
7Ron Kubala     2064 
8Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
9Jeff Trepanier     2784 
10Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket/Trek
11Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
12Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
13Dale Lenss     2158 Bellin Health
14David Joyce   Brevard, NC 148440  2015 Fond du Lac Cyclery
15Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 TEAM EAST
16Thomas Silbernagel     2043 Extreme Ski & Bike
17James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
18Robert Langlois     2063 Joe Bikeler's Racing
DNFErrico Auricchio     1059 
DNFBrad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesrin Gaier   Hayward, WI01:32:37.2 232669  26 RIVERBROOK
2Cole House   01:35:04.8  210 Slingshot Bikes
3Sam Wellskopf   Campbellsport, WI01:35:18.2 242169  25 Team Pedal Moraine

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tristan Schouten   Plymouth, WI01:28:00.5 145071  215 Trek/VW
3Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ01:28:57.1 135975  214 Litespeed/PCW
4Seth Lenss   Luxemburg, WI01:32:36.4 182019  Unattached
5Mark LaLonde   Madison, WI01:32:52.8 226412  66 Bareknuckle Brigade
6Tim Pacholski   Newberlin, WI01:35:55.3 246502  46 Speedzone
7Thomas Bender   Salt Lake City, UT01:39:02.9 230273  49 Team Wisconsin
8Phil Ott   Marquette, MI01:40:42.5 227380  68 Michaels Cycles Racing
9Andrew Hanson   01:43:03.9  70 Michaels Cycles
10Bill Street   01:57:01.0  64 FATTIRES-N-BEER.COM
DNFCarlos Haeckel   Waukesha, WI 227622  12 Alterra CoffeeTeam
128526 Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Matter   Sheboygan, WI01:28:46.1 85929  PCW Cycling / Hyundai
2Mike Phillips   Chicago, IL01:29:10.6 84647  Alterra CoffeeMTB Team
3Jesse LaLonde   Ely Mn01:32:53.6 203490  Gary Fisher/ BKB
4Ted Hanes   Fond Du Lac, WI01:34:20.8 247082  61 Fond du Lac Cyclery
5Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI01:35:20.8 214936  38 Brookstone Homes
6Justin Salzmann (1 - EX)   Kaukauna, WI01:35:22.6 211820  213 The Bike Hub
7Neil Swanson   Colorado Springs, CO01:35:37.4 209153  28 Michael's Cycles
8Cory Gwin   Madison, WI01:47:06.6 223072  31 Michaels Cycles
DNFMaciej Nowak   Waukesha, WI 182256  20 Polska Mastelock FDL Cyclery
DNFRonald Stawicki   Waukesha, WI 212641  33 

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Peariso   Amherst, WI01:33:12.4 139566  Titus / Bike Hub
2Jerry Long   Moscow, ID01:35:35.3 202427  13 Chainsmokers
3Ryan Krayer   North Freedom, WI01:35:56.5 227406  51 Moosejaw
4Tim Drankus   Sheboygan, WI01:36:48.1 151397  11 PCW Cycling/Hyundai
5Mark Walter   Rochester, MN01:41:09.3 203633  58 Muddy Cup Racing
6Matthew Gutowski   Grover Beach, CA01:42:25.3 204288  22 Alterra Coffee
7Matt Silvia   Chicago, IL01:43:39.5 208232  37 Alberto's
8Douglas Pietz   Milwaukee, WI01:45:10.5 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
9Forrest Smith   Waukesha, WI01:50:24.1 33131  216 Kona Grassroots
DNFJeffery Hall   Farmington, MN 14705  Salsa Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Josh Barrett   Whitewater, WI01:35:59.5 189760  27 Skinny's Fat Tire Race Team
2Kevin Klug   Evanston, IL01:37:02.5 220282  24 Killjoy
3Jeff Melcher   West Bend, WI01:37:44.0 166066  15 Pedal Moraine
4Scott McLaughlin   01:38:22.7  212 SRAM Factory Team
5Michael Spiro (1 - EX)   Plymouth, WI01:40:38.6 59255  217 PCW
6Bill Nigh   West Bend, WI01:41:17.9 197745  30 Team Pedal Moraine
7Ray Nelson   Woodstock, IL01:41:20.2 193027  100 Skinnys Racing
8Jose Barraza   Chicago, IL01:45:56.8 188356  50 
9Kevin Heppner   Modesto01:59:00.2 188763  16 Killjoy/Funky Weasel Cycles
DNFJerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  69 Muddy Cup
DNFPetar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jack Nielsen   Racine, WI01:38:24.2 150412  77 Hayes
2Eric Peterson   Wausau, WI01:38:49.6 208618  89 Wheel & Sprocket
DNFSteven Gayner   Shorewood, WI 54076  14 Team Wisconsin
DNFScott Cole   Stevens Point, WI 7340  17 

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jan Rybar   Apple Valley, MN01:37:42.8 98534  45 
2Jim Peterson   Edgerton, WI01:43:41.9 154720  39 Michaels Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bill Delaney   Madison, WI01:36:08.1 210055  211 Chainsmokers
2Randy Pallex   01:39:59.9  53 Stadium Bike/BelGioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jake Therrien     6023 
2Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  6021 LaPerla
3Garth Post     6034 Point Pursuit
4Jeffrey Martz     6025 Mountain Outfitters
5Aaron Hoyme     6013 Mountain Outfitters
6Alex Kay     6155 Hayes Brakes
7Samuel Huang     6156 Kenosha Velosport
8Dakota Smith     6031 Michael's Cycles
9Shane Holcomb     6152 Fattires-n-beer.com
10Roman Kosarzycki     6153 
DNFJoshua Collier     6010 Muddy Cup

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Myles Beach   Larsen, WI00:42:33.9 208348  4004 Gear N Up
2Nathan Labecki   Milwaukee, WI00:44:34.2 209414  4074 hayes on track
3Garret Post   00:49:59.3  4086 Point Pursuit
4Jack Feuerstein   00:50:19.0  4005 Wheel & Sprocket
5Nick Montee   00:53:43.2  4117 Hayes On Track
6Andrew Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
7Brett Poulton     6037 Active Endeavors
8Conner Shelton     6008 Hayes Youth
9Mitchell Bogardus     6039 Team Wisconsin
10Pete Davis     6028 Bikesmith
11Max Rainey     6022 Team AMB / Norway Cycles
12Ryan Kay     6020 Hayes On Track
13Riley Shelton     6009 Hayes Youth
14Samuel Jansen     6016 Hayes Youth
15Adam Kay     6011 Hayes On Track
16Samuel Martz     6026 Mountain Outfitters
17William Chiappetta     6017 Hayes Youth

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nick Crocker   00:41:41.8  4789 
2Joel D. Dewitt   00:42:29.8  4786 
3Phillip Anschutz   00:43:16.7  4768 
4Leif Byrge-Liebig   00:44:20.4  4799 Cyclopath
5Ethan Ramm   00:45:34.4  4759 
6Erik Aksland   00:49:31.5  4802 
7Travis Johnson   00:57:05.8  4032 
8Colton King   00:58:08.3  4770 
9Brandon Heiser   01:06:23.7  4079 Joe Bikers
DNFWilliam Griesbach     4049 Point Pursuit

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Dobberfuhl   00:40:22.6  4001 PCW Cycling
2Ryan Fetting   00:42:26.9  4016 Michaels Cycles
3Taylor Otto   00:43:12.6  4073 Recyclist
4Austin Hook   00:43:19.1  4103 
5Nicholas Reese   00:43:49.6  4115 
6Gavin Hoeft   00:44:54.2  4060 Bike Hub
7Chris Hinshaw   00:45:09.6  4114 
8Johnny Chang   00:48:42.9  4057 Bellin Health
9Benjamin Thompson   00:50:07.5  4777 
10Shawn Nelson   00:51:33.6  4787 
11Brant Thompson   00:54:43.2  4776 
12Byron Guerra   01:02:12.7  4092 Brookstone Homes
DNFTed Sobotta     4096 Mountain Outfitters

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Danny Holtermann   00:42:15.6  4091 Joe Bikelers
2William Marquardt   00:42:17.3  4800 
3Mike Kubala   00:43:20.6  4019 
4Michael Rosinsky   00:45:47.1  4772 
5Charles Ingrisch   00:47:47.1  4773 
6Robert Shebesta   00:48:09.9  4771 
7Adam Johnson   00:57:55.8  4791 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ben Neubauer   00:38:51.0  4778 
2Mike Bentley   00:39:55.8  4795 One Racing
3Steve Angster   00:41:19.7  4784 
4Alan Schroeder   00:41:37.2  4801 
5Michael Holbrook   00:41:51.5  4010 Joe Bikeler's
6Matt Millin   00:42:18.1  4097 Pedal Moraine
7Ben Marchewka   00:43:53.3  4067 
8Robert Wiltzius   00:45:06.1  4763 
9Daniel Schaefer   00:45:10.5  4761 
10Eric Lightbody   00:45:39.3  4785 
11Timothy Zeirke   00:48:10.6  7101 
12Chad Hoppe   00:49:44.6  4030 FDL/OSH Cyclery
13James Schwindt   00:52:13.8  4790 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jason Roggenbauer   00:41:41.4  4105 
2Martin Zizka   00:42:21.7  4088 
3Steve Ruppel   00:42:26.0  4063 
4Kirk Zahn   00:44:41.7  4113 Wheel & Sprocket
5John Wondergem   00:49:18.2  4764 
6Andrew Stewart   00:52:34.2  4779 
DNFgeorge Gencev     4783 
DNFMichael Gobert     7016 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Luebke   00:39:17.8  4025 Joe BikeLer's
2John Paddock   00:39:41.9  4106 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
3Joe Villalobos   00:41:53.7  4044 
4Jeremy Lentz   00:42:50.1  4765 
5Michael Rosser   00:43:34.8  4788 
6Gary Otkin   00:43:55.6  4042 
7Anthony Dombrowski   00:44:13.7  4109 Wheel & Sprocket
8Nathan Wilke   00:50:00.7  7013 Team Powerbar
9Kevin Schuster   00:51:03.4  4116 
10Gary Held   00:57:50.5  7103 
11Chris Feutz   01:00:08.2  4098 Feutz and Associates
DNFJoe Donavan     4792 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jarrod Kerkhoff   00:40:30.5  4051 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's
2Anthony Miksa   00:44:05.8  4059 
3Barry Campbell   00:44:13.0  4775 
4Joseph Fischer   00:45:10.8  4782 
5Jeff Bublitz   00:46:07.4  4024 
6Kevin Bradley   00:46:52.8  4050 Wheel & Sprocket
7Samuel Van Jaarsveld   00:47:06.8  4762 
8Mark Haessly   00:47:10.3  4084 Fond du Lac Cyclery
9John Buran   00:47:25.8  7099 Hayes Brakes
10Mike Herbrand   00:47:39.6  4798 
11Pete Gull   00:47:46.3  4757 
12Tshengzoo Lor   00:49:01.3  4803 
13John Wessel   00:49:36.4  7098 
14Donald Lueck   00:50:46.6  7009 FATTIRES-N-BEER.COM
15Brian Zinda   00:51:09.0  4774 
16Jeff Wren   00:54:05.9  4780 
17Steve Nejedlo   00:55:53.1  7021 Big Ring Racing
18Randy Johnson   00:56:28.1  4031 
19Brian Suiter   00:56:41.6  7097 
20Scott Matheus   01:03:55.0  4766 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Burkholz   00:40:43.0  4755 
2Scott Logue   00:43:03.3  4806 
3David Anderson   00:43:27.6  4796 One Racing
4Michael Gough   00:43:47.9  4756 Team XXX
5Phil Therrien   00:43:59.9  4054 
6Matt Luger   00:44:10.5  4085 
7Mike King   00:44:36.7  4769 
8David De Witt   00:44:51.9  4014 Fdl / Osh Cyclery
9Dan Getzen   00:45:25.3  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
10Dave Reich   00:46:08.9  4794 
11Dave Dahlman   00:50:08.1  4781 
12Kevin Niesen   Burlington, WI00:50:21.9 221437  4009 
13Darin Goodwiler   00:52:08.9  7102 
14Bob Anderson   00:52:13.4  4754 COUNTRY
15Gary Esko   00:54:34.0  7003 
16Todd Strobl   Wenatchee, WA00:55:25.8 244401  4242 
17Mark Voss   00:58:27.5  4805 Swarm
18Jon Nedland   01:00:34.7  4087 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brad Davis   00:43:57.3  4797 
2Michael Giesen   00:44:31.0  4069 Stadium Bike
3Greg Spencer   00:44:55.8  4793 
4Brian Butkiewicz   00:46:00.9  4157 
5Kenneth Ramm   00:47:44.6  4760 
6Bruce Leblanc   00:48:16.6  4758 
7Michael Miller   00:50:19.6  4767 
8Wally Sniadajewski   00:50:48.5  4121 Point Pursuit
9Mark Ignasiak   00:50:54.0  4078 
10Michael Borchardt   00:56:10.5  7100 Team Extreme
DNFChristopher Voss     7018 Joe Bikeler's Race Team

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Cummisford   00:42:16.5  4066 
2William Peters   00:44:23.0  4008 STADIUM BIKE
3Mick Mohrlant   00:47:11.9  4141 Team Metric
4Steve Manthe   00:49:05.7  4047 Chainsmokers
5Frank Lobello   00:49:41.7  4111 
6Bernie Parker   00:51:56.3  4018 Team Extreme
7Richard Wenborne   00:57:39.5  4007 Stadium Bike
8Jay Hoppe   01:09:07.4  7008 Fond du Lac Cyclery
9Ted Batzer   01:10:22.8  4023 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kaitlin Antonneau     3154 Nova IsCorp
2Megan Wolf     3016 Team Extreme
3Murphykate Montee     9505 Hayes on Track

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Buske     3042 Team Extreme
2Hannah Guerra     3043 Guerra Means War

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3031 
2Tiffani Walter     3034 Muddy Cup
3Sonia Dubielzig     3024 Alterra

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mandy Hagman     3029 DC Bikes
2Karen Zielinski     9501 TEAM CYCLOPATH
3Renee Bach   Madison, WI 242850  3010 Mad FORCS
4Meghan Campbell     3037 Killjoy
5Sarah Guse     3045 FDL/OSH Cyclery

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Holly Klug   Chicago, IL 213523  3044 Killjoy
2Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3080 Team Pedal Moraine
3Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Alterra
4Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
DNFLaura Baker     3011 Michael's Cycles
DNFNatalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  3155 

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
2Christine Griesbach     3018 Point Pursuit
DNFSheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  3006 hayes disc brakes

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3038 Wheel & Sprocket
2Gretchen Montee     3028 Hayes
3Cheryl Post     3004 Point Pursuit
DNFWendy Burns     3061 Cliffbar / Active Endeavors

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samantha Schneider   Milwaukee, WI01:43:13.6 170980  518 Hayes Brake
2Sarah Lukas   Eagle River, WI01:57:05.2 218422  512 SpeedZone

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Abby Strigel   Madison, WI01:36:46.1 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery
2Holly Liske   Stanford, CA01:39:35.3 190109  506 Hayes Disc Brakes
DNFAnna Fink   New Berlin, WI 202435  513 Polska Masterlock FDL Cyclery

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI01:40:46.7 227849  516 Brookstone Homes
2Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI01:48:16.5 202402  509 Polska Masterlock FDl Cyclery
3Catherine Swanson (2 - EX)   Janesville, WI01:48:31.8 247015  519 Michaels Cycles
4Gabriela Baranova   Zion, IL01:49:02.8 223988  514 Skinny'e Racing
DNFJennifer Whitedog   La Crosse, WI 210713  508 Skinnys Fat Tire Racing Team

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1April Dombrowski   Oshkosh, WI01:54:59.5 223874  523 Wheel & Sprocket
2Michelle Peariso   Amherst, WI01:57:20.4 227741  515 The Bike Hub
DNFChristina Betz   Phoenix, AZ 210738  505 Michael's Cycles

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Sable   Thiensville01:40:13.7 226461  504 Team Wisconsin

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alyson Davis     6015 Hayes On Track
2Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Huang   00:50:26.4  5165 Kenosha Velosport
2Moriah Griesbach   00:55:45.4  5020 Point Pursuit
3Elizabeth Shull     6007 wheel & sprocket
4Madeline Labecki   Milwaukee, WI 250231  6027 hayes on track
5Elizabeth Sobotta     6036 Mountain Outfitters
6Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
7Lily Nedland     6035 Team Nedland
8Samantha Kosarzycki     6154 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica Stanislaus   00:50:39.3  5016 Crank Daddy's
2Arin Lemke   00:57:39.6  5050 Team Pedal Moraine

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mollie Baldwin   00:50:01.2  5169 Muddy Cup
2Katy Steudel   00:52:51.1  5164 
3Courtney Wagner   00:54:54.0  5163 
4Stephanie LaGue   00:57:01.2  5166 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Regina Livingston   Chicago00:56:56.6 258314  5162 
2Elizabeth Legaspi   00:58:16.0  5022 Fattires-n-beer

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tina Rentmeester   00:56:58.9  5168 
2Jo Durnin   01:01:35.2  5034 Alterra

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lynne Senkerik   00:54:55.9  5021 Team Extreme
2Cecile Labecki   Milwaukee, WI00:55:51.1 250230  5023 RPM hayes Brake
3Connie Holcomb   00:56:53.2  5025 Fattires-N-Beer
4Colleen Erdmann   00:59:17.3  5027 Stadium Bike
5Diana Klapperich   01:02:41.7  5044 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Dykema   Evanston, IL00:54:31.5 10328  5055 Active Endeavors
2Regine Freund   00:57:14.4  5167 
3Sue Borchardt   01:07:21.2  5012 Team Extream

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Deb Joseph   00:50:54.4  5018 Mad FORCs
2Cheryl Rollins   00:53:31.8  5024 Fondy Cyclery
DNFRose Lenss     5031 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee