Race Results for
Calumet Sun Run (2006 WORS #8)
Hilbert, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/06/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitch Gantz   Green Bay, WI01:24:15.1 225382  1045 Bellin Health
2R Truman Purdy   River Falls, WI01:26:28.6 242901  1006 The Route
3Cody Shaide   Rice Lake, WI01:30:41.7 229145  1076 Spectrum
4Nathen Johnson   01:31:59.2  1092 
5Tony Lemke   01:33:18.0  1004 Fond du Lac Cyclery
6Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2177 Skinny's Racing
7Zach Geyer     2058 Stadium Bike
8Joshua Rupnow     2096 Team Extreme
9Alex Bird     2009 
10Brad Peterson     2235 Wheel and Sprocket
11Jason Roelse     2057 PCW Cycling
12Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
13Kyle Warras     2029 Muddy Cup Cafe
14Joseph Horvath     2703 PCW Cycling
15John Kummer     2249 Fat Tires and Beer
16Sam Stone     2710 
17Jay Millin     2198 Pedal Moraine
18Joseph Maloney     2049 JoeBikeler's Race Team
19Jim Doherty     2236 The Bikesmiths
20Rudy Konz     2705 
21Ryan Wenzlick     2033 GMAC Mortgage/Team 2
22Evan Harris     2126 Team East
23Thomas Shaide     2201 Spectrum Racing / Utopia
24Mike Sherven     2157 
25Nick Carter     2709 Moosejaw
26Greg Parker     9003 Team Extreme
27Alan Johnson     2083 FATTIRES-N-BEER.COM
28Caleb Lenss     2085 Bellin Health
29Randy Ambacher     2117 Fattiresandbeer.com
30Sam Geyer     2711 
31Brook Davis     2146 
32Dylan Weigel     2225 Hayes
DNFSean Parker     2050 Team Extreme
DNFRyan Voss     2167 JoeBikeler's Race Team
DNFRyan Witkowski     2200 
DNFTravis Brunner     2220 Hayes On Track
DNFCheston VanHuss     2708 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chase Sova   01:22:18.5  1377 PCW
2Peter Hurst   Norwalk, CT01:23:06.1 148404  1072 Skinnys Racing
3Kyle Jacobson   01:26:16.7  1959 Beans and Barley
4Dan Teaters   01:26:33.5  1119 PCW
5John Beck   01:26:48.7  1115 PCW Cycling
6Aaron Brandt   01:27:21.6  1910 Team Wisconsin
7John Fang   01:30:25.6  1374 Bare Knuckle Brigade
8Joshua Heinecke   Sheboygan, WI01:33:29.5 241021  1110 UW-Whitewater
9James Huber   01:35:32.6  1903 Muddy Cup
10Jon Schmidt   01:39:03.1  1013 
11Collin Stevens   01:47:41.5  1370 Team Cyclesmith
12Max Anderson   01:49:12.3  1371 Cyclesmith
13Taylor Bogdanske     2127 Fond Du Lac Cyclery
14Warren Lyman     2059 Team Wisconsin
15Pete Ignasiak     2170 Alterra
16Brian Myrick     2113 Hammer Nutritin
17Kyle Guerra     2172 Brookstone Homes
18Nick Bojda     9068 Rock Cut TrailCrew
19Andrew Wiesner     2148 Stadium Bike
20Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
21Eric Butler     2204 
22Andrew Rieder     2254 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
23Carl Morse     2193 Wheel & Sprocket
24Adam Goeden     2197 Pedal Moraine
25Mark Schindel     8002 Stadium Bike
DNFIan Mevis     1052 
DNFTony Wagner   West Bend, WI 204671  1078 PCW Cycling
DNFAndreas Nickhorn     2080 Team Extreme
DNFPeter Locher     2255 Team Extreme

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Rysewyk   Madison, WI01:28:20.4 243026  1164 Chainsmokers
2Tony Pirolo   01:29:51.9  1042 Wheel & Sprocket
3Brian Hertzberg   01:30:13.1  1129 Pacific Cycle
4Travis Olson   01:30:24.2  1005 PCW
5Ryan Mihm   01:30:47.1  1365 
6Derek Hughes   01:31:03.7  1120 
7Luis Maldonado   01:33:07.1  1061 La Perla RacingTeam
8Ron Knutowski   01:33:09.0  1035 BIG RING RACING
9Colin Powell   01:33:27.0  1088 
10Erich Ponath   01:39:19.3  1901 Fattires-n-beer
11Luke Batchelor-Clark   01:47:20.9  1199 Magnus
12Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2019 Wheel & Sprocket / SixSixO
13Adam Freihoefer     9005 Point Pursuit
14Nate Jasperson     2110 
15Jason Gosse     2147 
16Brett Ebben     2093 FDL/Oshkosh Cyclery
17Tyler Jahn     2099 
18Ryan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso
19Eric Roche     2078 UW-Whitewater
20James Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 FDL / Oshkosh Cyclery
21Spencer Strigel     2087 Polska Masterlock FDL Cyclery
22Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
23Ryan Will     2039 Fond du Lac Cyclery
24Phil Machac     2248 Big Ring Racing
25Sheldon Williams     2156 
26Thomas Ales     2228 BLOY / HERRING
27Matthew Byrge     2308 Team Cyclopath
DNFAlex Deans     1364 
DNFJohn Strobel     1367 
DNFBrian Hill     1373 
DNFMike Dattner     9027 FDL Cyclery

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aaron Swanson   01:26:18.3  1136 Swanson Financial
2Mike Budd   01:28:03.5  1055 Wheel & Sprocket
3Brian Merklein   01:28:19.7  1075 Big Ring Racing
4Trevor Olson   01:28:57.9  1067 Muddy Cup
5Nathan Schroepfer   01:31:11.7  1905 Muddy Cup Racing
6Dave Schulze   01:31:32.0  1380 Bellin Health
7Kevin Herman   Schaumburg, IL01:32:44.2 240028  1017 Team AMB
8Greg Cullen   01:32:53.0  1093 Bloy Concrete
9David Schoenherr   01:34:08.0  1902 Muddy Cup
10Sanjay Ganju   01:34:42.6  1113 Alterra MTB
11Norman Paternoster Jr   01:36:05.0  1087 Team Nordic
12Chad Wilsing   Milwaukee, WI01:36:16.5 186886  1043 Polska Masterlock FDl Cyclery
13Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI01:41:55.5 228524  1019 Stadium Bike
14Jamie Roberts   01:42:53.0  1112 
15Michael Waisbrot   01:44:06.8  1808 Chainsmokers
16Aaron Fleming   Rockford, IL01:52:40.1 210500  1805 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
17Rick Walls   Wauwatosa, WI01:52:57.4 205152  1904 Team Extreme SS
18Tim Scanley     2130 
19Joel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso
20Karl Schult     2698 
21Bradley Gruszynski     2707 Gear'N Up
22John Aguirre     2704 
23Jesse Turk     2242 
24Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
25Shawn Brehm     2018 
26Anthony DiPiazza     2206 
27Eric Pompeo     9025 Team Extreme
28Marc Miller   Machesney Park, IL 246749  2222 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
29Aaron Ament     2702 Alterra MTB
30Peter Cherchian     2002 Armenia
31Jason Mork     2180 Point Pursuit
32Jesse Jaehnig     2123 FATTIRES-N-BEER.COM
33Brian Davis     2706 Recyclist
34Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
35Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X Cycling
36Michael Olm     2016 Gen X Cycling
37Chris Gabrielson     8012 Moosejaw Pizza& Brewery
38Brian Smith   Janesville, WI 212540  8011 Michael's Cycles
39Alan Jahn     8027 
40Ryan Wondergem     8026 Fattires-N-Beer.com
DNFKrystian Pac   Chicago, IL 149853  1200 OLENKA/MIODU/MAMA/Polska

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ric Damm   01:26:01.7  1024 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
2Stafford Kramer   Milwaukee, WI01:28:00.1 213425  1116 Cory the Bike Fixer
3Scott McClement   Hinsdale, IL01:29:33.2 192184  1104 Active Endeavors
4Ken Krebs   01:29:34.6  1086 Chicage Performance
5Chuck Cerull   01:31:24.9  1382 
6Benjamin Griggs   Green Bay, WI01:31:45.3 229175  1908 Muddy Cup Racing
7Christopher J. Schutte   01:32:08.9  1054 Polska Masterlock FDL Cyclery
8Kevin Plato   Grafton, WI01:34:04.8 211911  1096 Team Wisconsin
9Randy Wegener   01:34:05.0  1079 Fond du Lac Cyclery
10Jason LaBella   Chicago, IL01:34:09.5 219648  1111 Funky Weasel
11Pete Stinski   01:34:34.0  1071 Gear N Up
12Steve Pribek   01:35:34.7  1057 Chainsmokers
13Daniel Guse   01:36:31.5  1138 FDL Oshkosh Cyclery
14Greg Jones   01:37:10.6  1099 Lake Geneva Cyclery
15Don Slickman   01:38:30.9  1366 Wheel & Sprocket
16Myron Taylor   01:40:00.9  1125 Team AMB
17Scott Janssen   01:41:09.2  1122 
18Steve Jeske   01:42:34.9  1041 Pedal Moraine
19Scott Sumner   01:42:41.4  1837 Fat tires N Beer
20Dan Tavela   01:45:38.1  1062 Skinny's
21Greg Duckett   01:48:09.0  1801 Alterra Coffeemtb. team
22Nathin Davisson   01:58:24.2  1914 Bad Ass Coffee/ Kegel's
23Chan Barden     2713 
24Jess Kruchoski     2023 TEAM EXTREME /EXTREME SKI & B
25Rob Buksyk     2700 
26Greg Boettcher     2151 Team Extreme
27Shawn Meinke     2081 
28Dave Volpentesta     2165 Wheel & Sprocket
29Jeff Weyenberg     2114 
30David Harris     2229 Alterra Coffee
31Ken Stuckart     2712 
32Kevin Czaicki     2004 Team Cyclopath
33Kenny Dretzka     2345 Team Cyclopath
34Jason Martini     2027 Stadium Bike
35James McMahon     2332 Bad Ass CoffeeCo / Kegel's
36Troy Olm     2007 Chainsmokers/Willys Bike
37Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
38George Boznos     2715 
39Shawn Hauser     8003 Stadium Bike
40Earle Jacob Jr     9066 Big Ring Racing
41Christopher Hoyme     2103 Mountain Outfitters
42Phil Taylor     2143 
43Ric Jump     2025 Fond du Lac Cyclery
44Randy Snyder     2021 
45Ken Nielson     2699 Fond du Lac Cyclery
46Christian Hilbert     8014 Big Ring Racing
DNFKeith Russell     1098 PCW Cycling
DNFEric Froemming     1103 Muddy Cup
DNFFred Hubley     1378 Wheel & Sprocket
DNFThomas Dvoratchek     1802 Lake Geneva Cyclery
DNFWade Flisram     2169 Team Extreme
DNFLeif Hagman     2185 DC Bikes

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Lirette   01:25:37.1  1008 Hayes
2Mike Stanislaus   01:32:36.0  1038 Crank Daddy's
3Ross Lemke   Cedarburg, WI01:32:39.4 210815  1050 Team Pedal Moraine
4Dennis Schueler   Hickory Hills, IL01:34:54.3 224373  1064 AMB
5Glen Stroik   01:35:14.4  1070 Skinny's Fat Tire Race Team
6David Bell   01:35:15.7  1089 Chainsmokers
7Mike Curtes   01:35:34.1  1144 Big Ring Racing
8Paul Rainey   Mount Prospect, IL01:38:11.6 244381  1046 Team AMB (Always Mtn.Biking)
9Steve Miller   01:38:54.9  1002 Skinny's
10Robert Knutson   01:39:40.3  1368 Turin
11Allen Brunner   01:40:42.8  1909 Team Cyclopath
12Russell Jobs   01:41:28.8  1818 Hayes Disc Brakes
13Tom Macone   01:44:20.7  1069 Alterra Coffee
14Ty Gonzalez   01:46:37.6  1117 Alterra CoffeeMTB Team
15Mark Meier   01:55:44.4  1806 Moosejaw Brew Pub
16Michael Slade     2251 
17John Shull     2112 Wheel & Sprocket
18Todd Bugnacki     2066 Skinny's
19Scott Palmersheim     2244 Cyclopath
20Jeff Aksland     2119 
21Stuart Shelton     9009 Team Extreme
22Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9011 Hayes Brake
23Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Disc Brakes
24Mike Owens     2171 Alterra
25Steven Kuphal     2350 Fond du Lac Cyclery
26Jeff Riedel     8020 Hayes Brakes
27Troy Sable     2030 
28Dale Konkol     2038 
29Edward Schuster     2100 Wheel & Sprocket
30Don Fischer     2044 Big Ring Racing
31Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
32Tim Bates     9015 WISPR Elitist Pricks
33Tom Wendland     2052 
34Edward Dutczak   Crete, IL 80789  2701 South Chicago Wheelman
35Keith Wolf     8008 Team Extreme
36Daniel MacIejewski     2164 Trail Head
37Fred Young     2001 TeamFYR
38Erick Braaksma     2133 Trailhead Bike/Stoiber Health
39Rick Majkowski     2175 Mountain Outfitters
40Jon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
41Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team
DNFRoland Rieflin     1107 Pacific Cycle
DNFMike Slade     2697 
DNFDavid Geibel     9012 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Poulton   01:31:55.3  1135 Active Endeavors Vision Quest
2Brad Clinch   01:43:17.0  1375 
3David Torgler   01:43:56.7  1132 Skinny's Racing
4Bob Unzicker   01:45:20.4  1381 Norway Cycles
5Tony Pacini   Winfield, IL 27022  2241 
6Michael Orr     2714 
7Don Freitag     2032 Big Ring Racing
8Timothy Blob     2017 GearNUp
9Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
10Dennis Malmanger     2034 Michaels Cycles
11Peter Chiappetta     2129 Cyclopath
12John Wrycza   Naperville, IL 76133  2333 Wheelfast Racing
13John Senkerik     2079 Team Extreme
14Randy Borst     2107 Stadium Bike
15Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
16Marty Weigel     8024 Hayes Disc Brake
17Ron Kapaun     2134 
DNFJohn Kollock     1133 Point Pursuit
DNFArthur Spurlock     2045 Stadium Bike

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Wellskopf   01:38:02.8  1376 
2Larry Reimer   01:40:38.5  1007 Michael's Cycles
3Sam Tobias   01:42:48.3  1101 Fond Du Lac Cyclery
4Rod Swendsen   01:50:38.9  1372 
5Steve Ferguson   01:52:54.6  1027 Sport Rack
6Peter Kot   01:57:44.1  1023 
7Wayne Fish     2035 Fish Nordic
8Keith Westendorf     2184 Alterra MTB
9Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
10Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2132 
11Mark Ullenberg     2168 Brookstone Homes
12Ron Kubala     2064 
13Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket/Trek
14Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
15Randy Feuillerat     2138 Michael's Cycles
16Daniel Braun     2115 Team East
17Dale Lenss     2158 Bellin Health
18Thomas Silbernagel     2043 Extreme Ski & Bike
19David Joyce   Brevard, NC 148440  2015 Fond du Lac Cyclery
20James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
DNFErrico Auricchio     1059 
DNFGerry Butler     1369 Gear N Up
DNFKeith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
DNFMike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 TEAM EAST
DNFGary Smits     2149 Bellin Health
DNFBrad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesrin Gaier   Hayward, WI01:40:30.3 232669  26 RIVERBROOK
2Sam Wellskopf   Campbellsport, WI01:41:41.0 242169  25 Team Pedal Moraine

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tristan Schouten   01:34:25.1  190 Trek/VW
3Chad Sova   River Falls, WI01:38:24.6 189115  67 pcwcycling.org
4Seth Lenss   Luxemburg, WI01:38:52.6 182019  Unattached
5Thomas Bender   Salt Lake City, UT01:42:06.4 230273  49 Team Wisconsin
6Ben Moore   01:42:20.1  189 
7Carlos Haeckel   Waukesha, WI01:43:45.5 227622  12 Alterra CoffeeTeam
8Ryan Baumann   Green Bay, WI01:45:55.5 207813  23 Stadium Bike
9Dallas Fowler   Green Bay, WI01:51:49.6 207074  71 Stadium Bike
10Bill Street   01:59:02.6  64 FATTIRES-N-BEER.COM
DNFTim Pacholski   Newberlin, WI 246502  46 Speedzone
DNFMark LaLonde   Madison, WI 226412  66 Bareknuckle Brigade
137297 Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Matter   Sheboygan, WI01:34:23.7 85929  PCW Cycling / Hyundai
2Mike Phillips   Chicago, IL01:38:10.5 84647  Alterra CoffeeMTB Team
3Jesse LaLonde   Ely Mn01:39:14.5 203490  Gary Fisher/ BKB
4Neil Swanson   Colorado Springs, CO01:39:26.4 209153  28 Michael's Cycles
5Ted Hanes   Fond Du Lac, WI01:43:46.6 247082  61 Fond du Lac Cyclery
6Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI01:44:06.9 214936  38 Brookstone Homes
7Ronald Stawicki   Waukesha, WI01:45:00.2 212641  33 
8Cory Gwin   Madison, WI01:48:38.9 223072  31 Michaels Cycles
9Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI01:49:06.5 164577  54 Fat Tires N Beer
10Maciej Nowak   Waukesha, WI01:50:48.3 182256  20 Polska Mastelock FDL Cyclery

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tim Drankus   Sheboygan, WI01:37:33.1 151397  11 PCWcycling.orgndai
2Chris Peariso   Amherst, WI01:37:51.4 139566  Titus / Bike Hub
3Ryan Krayer   North Freedom, WI01:40:09.4 227406  51 Moosejaw
4Jerry Long   Moscow, ID01:40:29.5 202427  13 Chainsmokers
5Douglas Pietz   Milwaukee, WI01:45:09.4 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
6Matt Silvia   Chicago, IL01:46:40.2 208232  37 Alberto's
7James Buddenbaum   Bloomington, MN01:51:32.8 185684  42 KILLJOY / FUNKY WEASEL
8Matthew Gutowski   Grover Beach, CA01:54:24.5 204288  22 Alterra Coffee
9Craig Manthe   Eau Claire, WI01:56:08.0 78139  60 Polska Masterlock FDL Cyclery
10Mark Walter   Rochester, MN02:04:14.6 203633  58 Muddy Cup Racing
DNFJeffery Hall   Farmington, MN 14705  Salsa Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Klug   Evanston, IL01:40:57.5 220282  24 Killjoy
2Josh Barrett   Whitewater, WI01:45:54.6 189760  27 Skinny's Fat Tire Race Team
3Bill Nigh   West Bend, WI01:47:37.9 197745  30 Team Pedal Moraine
4Jerrod Collier   Lindenhurst, IL01:51:55.0 194466  69 Muddy Cup Racing
5Kevin Heppner   Modesto01:54:51.6 188763  16 Killjoy/Funky Weasel Cycles
6Mike Roberts   01:55:36.2  62 Pacific Cycle
7Ray Nelson   Woodstock, IL01:57:36.0 193027  100 Skinnys Racing
DNFJeff Melcher   West Bend, WI 166066  15 Pedal Moraine
DNFPetar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jack Nielsen   Racine, WI01:41:54.9 150412  77 Hayes
2Eric Peterson   Wausau, WI01:49:51.5 208618  89 Wheel & Sprocket
3Jerome Daanen   Racine, WI01:57:21.8 164575  99 Hayes Sun Ringle
DNFSteven Gayner   Shorewood, WI 54076  14 Team Wisconsin
DNFScott Cole   Stevens Point, WI 7340  17 
DNFTodd McFadden   Duluth, MN 134734  43 TREK VW SKI-HUT

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jan Rybar   Apple Valley, MN01:44:32.1 98534  45 
2John Timm   Germantown, WI01:56:15.2 209235  36 Trek/Extreme Ski and Bike

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bill Delaney   01:39:19.5  188 
2Randy Pallex   01:41:16.7  53 Stadium Bike/BelGioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zach Peterson   01:04:46.4  4034 Wheel & Sprocket
2Jake Therrien     6023 
3Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  6021 LaPerla
4Aaron Hoyme     6013 Mountain Outfitters
5Parker Blob     6002 
6Garth Post     6034 Point Pursuit
7Jeffrey Martz     6025 Mountain Outfitters
8Tanner Czaicki     6004 Team Cyclopath
9Matthew Dutczak   Crete, IL 245848  6137 South Chicago Wheelman
10Joshua Collier     6010 Muddy Cup Racing
11Dominic Pacini     7084 
12Ryan Labby     6138 
13Dakota Smith     6031 Michael's Cycles

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nathan Labecki   Milwaukee, WI01:00:49.3 209414  4074 Hayes Brake Youth
2Myles Beach   Larsen, WI01:07:02.6 208348  4004 Gear N Up
3Garret Post   01:13:17.7  4086 Point Pursuit
4Brandon Watkins   Marshfield, WI01:23:48.5 243954  4046 LaPerla
5Mitchell Bogardus     6039 Team Wisconsin
6Brett Poulton     6037 Active Endeavors
7Conner Shelton     6008 Hayes On Track
8Andrew Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
9Max Rainey     6022 Team AMB (Always Mtn.Biking)
10Riley Shelton     6009 Hayes On Track
11Pete Davis     6028 Bikesmith
12Carter Schroepfer     6038 Muddy Cup Racing
13William Chiappetta     6017 Hayes Youth
14Cody Borst     6014 Stadium Bike
DNFSamuel Jansen     6016 Hayes Youth
DNFSamuel Martz     6026 Mountain Outfitters

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Griesbach   01:01:50.2  4049 Point Pursuit
2Nick Crocker   01:02:04.1  4659 
3Joel De Witt   01:06:14.2  4679 
4Thomson Remo   Fond Du Lac, WI01:10:06.4 212914  6136 Fond du Lac Cyclery & Fitness
5Michael Dutczak   Crete, IL01:16:54.3 200766  4670 South Chicago Wheelman
6Brandon Heiser   01:33:10.3  4079 Joe Bikers

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Dobberfuhl   01:00:08.5  4001 PCW Cycling
2Ryan Fetting   01:00:13.7  4016 Michaels Cycles
3Austin Hook   01:00:26.3  4103 
5Chris Hinshaw   01:01:56.6  4114 
6Nicholas Reese   01:03:48.9  4115 
7Taylor Otto   01:03:53.7  4073 Recyclist
8Gavin Hoeft   01:06:58.8  4060 Bike Hub
9Ted Sobotta   01:07:35.7  4096 Mountain Outfitters
10Alex Grohmann   Chicago, IL01:10:46.4 233876  4089 XXX Racing Athletico
11Benjamin Thompson   01:13:05.5  4664 
12Johnny Chang   01:15:11.6  4057 Bellin Health
13Brant Thompson   01:16:22.8  4665 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samuel Holbrook   00:58:22.4  4029 Joe Bikeler's
2Danny Holtermann   01:00:00.3  4091 Joe Bikelers
3Andy Ecker   01:00:25.0  4667 
4Mike Kubala   01:03:19.0  4019 
5Alex Smith   01:06:42.3  4684 
6Craig Pulak   01:07:44.6  4064 Bellin
7Michael Rosinsky   01:07:50.9  4675 
8Adrian Dersy   01:09:28.2  4686 
9Robert Shebesta   01:11:05.7  4678 
10Mike Stout   01:16:06.3  7020 Joe Bikelers
11Chris LIghtbody   01:17:53.2  4676 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Bursten   00:56:09.9  4108 Team Extreme
2Joe Paczkowski   01:00:05.1  4012 
3Andy Kraft   01:00:35.6  4661 
4Matt Millin   01:02:31.1  4097 Pedal Moraine
5Adam Larkee   01:05:10.0  4672 
6Chad Hoppe   01:05:33.8  4030 FDL/OSH Cyclery
7Eric LIgthbody   01:05:42.2  4677 
8Colin Keane   01:07:25.8  4690 
9Andrew Pope   01:09:18.4  4689 
10Scott Mitchell   01:10:41.1  4656 
11Paul Westberg   01:11:10.9  4061 Stadium Bike
12Ray Roberts   01:33:10.4  7015 Bike Doctor
13Zachary Holbrook   01:33:37.1  4651 
DNFMathias Locher     4083 Team Extreme

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesse Shoemaker   00:59:15.6  4035 Bellin Health
2Steve Ruppel   01:04:12.2  4063 
3Jamie Thiel   01:10:47.9  7086 
4Michael Gobert   01:12:43.7  7016 
5Eric Borchardt   01:21:50.9  7010 Trailhead Bikeand Skate
6Justin Lisota   01:33:34.4  4130 
7Elias Velasco   01:35:15.5  4674 
8Robert Hamblin   01:37:40.9  4654 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Luebke   00:56:22.5  4025 Joe Bikeler's Race Team
2Joe Villalobos   00:57:36.0  4044 
3Anthony Dombrowski   01:01:31.9  4109 Wheel & Sprocket
4Gary Otkin   01:03:17.7  4042 
5Lee Haven   01:03:41.7  4673 
6Nicholas Mianecki   01:04:58.2  4013 Success Video
7Adam Young   01:07:52.5  4658 
8Matt Kolling   01:08:00.8  4681 Aurora
9Dave Eliason   01:08:35.3  4680 
10Kevin Schuster   01:11:34.5  4116 
11Tim Gilbertson   01:18:24.8  4688 
12Steven Strobel   01:19:13.0  4649 
13Aaron McGinnis   01:20:15.3  4043 
14Scott Yurjevich   01:24:17.3  4052 Gen X Cycling
15Chris Feutz   01:46:30.4  4098 Feutz and Associates
DNFHans Yeates     4072 
DNFBrian Johanski     4655 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jarrod Kerkhoff   01:01:49.4  4051 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's
2Anthony Miksa   01:03:53.5  4059 
3Kevin Bradley   01:04:23.2  4050 Wheel & Sprocket
4Barry Campbell   01:04:44.3  4650 
5David Augustiniak   01:05:24.3  4687 
6Donald Lueck   01:09:24.2  7009 FATTIRES-N-BEER.COM
7John Wessel   01:10:32.3  7080 
8John Buran   01:14:13.6  7082 Hayes Brakes
9Steven Nejedlo   01:21:37.8  7021 Bing Ring Racing
10Mark Eagleson   01:25:50.5  7085 
DNFJeff Bublitz     4024 
DNFMark Haessly     4084 Fond du Lac Cyclery

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Phil Therrien   00:59:46.4  4054 
2Patrick Johnson   01:02:03.9  4036 Gear n Up
3Matt Luger   01:03:00.0  4085 
4David De Witt   01:03:03.3  4014 Fdl / Osh Cyclery
5Steve Beach   01:04:41.8  4668 
6Dan Getzen   01:06:12.0  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
7Brian Gill   01:06:36.7  4112 Tekbolt
8Dave Montez   01:07:15.3  4671 
9Dave Reich   01:08:27.5  4685 
10Thomas Huffer   01:09:48.9  4027 Stadium Bike
11Dave Dahlman   01:14:00.7  4653 
12Todd Strobl   Wenatchee, WA01:17:33.6 244401  4242 
13Gary Esko   01:19:00.9  7003 
14Rick Griesbach   01:21:40.6  7011 Point Pursuit
15Mike Hoeft   01:23:02.6  4660 
DNFJon Nedland     4087 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brad Davis   01:02:10.2  4683 
2Michael Giesen   01:02:38.9  4069 Stadium Bike
3Jeff Greatens   01:03:31.2  4691 
4Kenneth Ramm   01:05:52.4  4666 
5Mark Ignasiak   01:08:36.4  4078 
6Bruce Leblanc   01:11:01.8  4652 
7Greg Spencer   01:14:16.3  4662 
8Michael Borchardt   01:16:03.6  7081 Team Extreme
9Wally Sniadajewski   01:17:50.4  4121 Point Pursuit
10Dennis Westberg   01:33:27.1  7004 Stadium Bike
DNFSteven Hoppman     4663 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Cummisford   01:00:24.7  4066 
2Mick Mohrlant   01:05:58.5  4141 Team Metric
3Frank Lobello   01:16:02.0  4111 
4Tom Borchardt   01:16:34.9  4039 
5Ted Batzer   01:26:36.0  4023 
6Richard Wenborne   01:26:38.3  4007 Stadium Bike
7Richard G Finch   01:27:32.0  4068 Rock Cut TrailCrew
8Jay Hoppe   01:33:51.5  7008 Fond du Lac Cyclery

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Megan Wolf     3016 Team Extreme
2Alyssa Borell     3021 Hayes on Track

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Buske     3042 Team Extreme
2Amelia Barber     3036 MadFORCS
3Ashley Lippincott     3148 

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sonia Dubielzig     3024 Alterra
2Tiffani Walter     3034 Muddy Cup
DNFLinda Dilger     3013 Alterra

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Melissa Dupke     3146 
2Renee Bach   Madison, WI 242850  3010 Mad FORCS
3Rebekah Stuckart     3022 Team Extreme
4Corine Konkel Merklein     3030 Big Ring Racing
5Karlene Olson     3144 
6Meghan Campbell     3037 Killjoy
7Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  3005 Velo Bella
8Sarah Guse     3045 FDL/OSH Cyclery
DNFKatie Missiaen     3015 Alterra CoffeeMTB Team

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Holly Klug   Chicago, IL 213523  3044 Killjoy
2Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Alterra
3Sarah Slickman     3145 Wheel & Sprocket
4Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
5Natalie Modugno     3147 
DNFLaura Baker     3011 Michael's Cycles
DNFBrittany Nigh     3080 Team Pedal Moraine

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tracey Ellenberg     3143 
2Alyson Chapman     9067 
3Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
4Christine Griesbach     3018 Point Pursuit

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cheryl Post     3004 Point Pursuit
2Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3038 Wheel & Sprocket
DNFWendy Burns     3061 Cliffbar / Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrea Butler     3026 Gear N Up

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samantha Schneider   Milwaukee, WI01:45:38.2 170980  518 Hayes Brake
2Sarah Lukas   Eagle River, WI02:07:07.0 218422  512 SpeedZone

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Abby Strigel   Madison, WI01:37:59.6 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery
2Holly Liske   Stanford, CA01:43:33.4 190109  506 Hayes Disc Brakes
3Anna Fink   New Berlin, WI01:54:16.1 202435  513 Polska Masterlock FDL Cyclery

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI01:47:24.0 202402  509 Polska Masterlock FDl Cyclery
2Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI01:50:31.0 227849  516 Brookstone Homes
3Catherine Swanson (2 - EX)   Janesville, WI01:54:17.3 247015  519 Michaels Cycles

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1April Dombrowski   Oshkosh, WI02:03:10.3 223874  523 Wheel & Sprocket
DNFChristina Betz   Phoenix, AZ 210738  505 Michael's Cycles

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Sable   Thiensville01:41:29.2 226461  504 Team Wisconsin
DNFMonique Karlen     547 Team Kenda Tire

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alyson Davis     6015 Hayes On Track
2Anna Poulton     7083 
3Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Moriah Griesbach   01:18:28.8  5020 Point Pursuit
2Elizabeth Shull     6007 Wheel & Sprocket
3Madeline Labecki   Milwaukee, WI 250231  6027 Hayes Brake Youth
4Elizabeth Sobotta     6036 Mountain Outfitters

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Arin Lemke   01:23:30.2  5050 Team Pedal Moraine
2Molly Chiappetta   01:30:04.2  5017 Hayes Youth
DNFJessica Stanislaus     5016 Crank Daddy's

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emelye Sturges   01:28:08.0  5153 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mollie Baldwin   01:26:41.9  5155 Muddy Cup
2Meghan Lemke   01:30:11.7  5151 
DNFMarie Zidek   Dekalb, IL 241025  5030 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alicia Schwan   01:11:56.6  5154 
2Sheri Byrge   01:21:00.1  5033 Cyclopath
3Elizabeth Legaspi   01:24:17.5  5022 Fattires-n-beer

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shelly Grusynski   01:10:31.5  5156 
2Jo Durnin   01:28:51.0  5034 Alterra
3Shelly Dretzka   01:32:48.4  5001 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stacy Ryan   01:11:18.3  5152 
2Barbara Daanen   01:34:34.1  5008 RPM/Hayes

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cecile Labecki   Milwaukee, WI01:20:48.8 250230  5023 Hayes Brake
2Lynne Senkerik   01:21:11.6  5021 Team Extreme
3Tami LeBlanc   01:21:36.0  5150 

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Dykema   Evanston, IL01:22:48.1 10328  5055 Active Endeavors
2Sue Borchardt   01:36:43.7  5012 Team Extream

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rose Lenss   01:27:28.7  5031 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee