Race Results for
Alterra Coffee Bean Classic (2006 WORS #6)
Franklin, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/16/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitch Gantz   Green Bay, WI01:34:17.8 225382  1045 Bellin Health
2Ryan Kann   01:39:32.8  1080 Adventures Racing
3Bobby Mantz   01:44:43.5  1339 
4Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2177 Skinny's Racing
5Joshua Rupnow     2096 Team Extreme
6Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
7Zach Geyer     2058 Stadium Bike
8Jason Roelse     2057 PCW Cycling
9John Kummer     2249 Fat Tires and Beer
10Dylan Weigel     2225 Hayes
11Alex Bird     2009 
12Jay Millin     2198 Pedal Moraine
13Travis Brunner     2220 Hayes On Track
14Mike Sherven     2157 
15Ryan Voss     2167 JoeBikeler's Race Team
16Thomas Shaide     2201 Spectrum Racing / Utopia
17Kyle Warras     2029 Muddy Cup Cafe
18Ryan Wenzlick     2033 GMAC Mortgage/Team 2
19Joseph Maloney     2049 JoeBikeler's Race Team
20Lee Suring     2245 Stadium Bike
21Evan Harris     2126 Team East
22Evan Hartig   Dubuque, IA 219225  2626 Bicycle Word
23Jim Doherty     2236 The Bikesmiths
24Brook Davis     2146 
25Scott Hollowell     2082 Mountain Outfitters
26Alan Johnson     2083 FATTIRES-N_BEER.COM
27Marcus Wilber     2094 
28Caleb Lenss     2085 Bellin Health
DNFTony Lemke     1004 Fond du Lac Cyclery
DNFAristotle Peters   Hartford, WI 242486  1011 La Perla/Expo Racing
DNFCody Shaide   Rice Lake, WI 229145  1076 Spectrum
DNFRyan Witkowski     2200 
DNFEmil Klusowiak     2632 Smart Cycling

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aaron Brandt   01:33:19.2  1910 Team Wisconsin
2John Beck   01:36:11.7  1115 PCW Cycling
3Eric Lau   01:36:39.2  1337 
4Charley Schmidt   01:36:49.2  1956 Alterra
5Peter Hurst   Norwalk, CT01:37:15.2 148404  1072 Skinnys Racing
6Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL01:38:10.5 209173  1021 Hayes Disc Brakes
7Constantine Peters   Milwaukee, WI01:40:12.4 217729  1048 La Perla
8Jason Shong   01:40:25.4  1058 Bike Doctor
9Joe Hicks   01:40:27.8  1083 Fat Tires Beer
10Justin Davis   01:40:30.1  1139 UW Madison
11John Fang   01:40:33.4  1333 Bare Knuckle Brigade
12Mark Halvorson   01:40:44.9  1340 
13Matt Kamphuis   01:41:14.8  1915 Fond du Lac Cyclery
14Jereme Noffke   01:43:16.0  1957 
15Zack Rielley   01:43:29.2  1342 Turin
16Jon Schmidt   01:47:42.8  1013 
17Jon Camp   01:49:21.1  1105 UW-Madison
18James Huber   01:54:01.2  1903 Muddy Cup
19Max Anderson     2648 Cyclesmith
20Chad Kilawee     2668 
21Warren Lyman     2059 Team Wisconsin
22Kyle Guerra     2172 Brookstone Homes
23Collin Stevens     2070 Team Cyclesmith
24Dan Kutz     2062 Mountain Outfitters
25Carl Morse     2193 Wheel & Sprocket
26Andrew Wiesner     2148 Stadium Bike
27Taylor Bogdanske     2127 Fond Du Lac Cyclery
28Gustavo Poblete     2664 
29Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
30Brian Braun     2253 Team East
31Andrew Rieder     2254 FdL/Oshkosh Cyclery
DNFShawn Hoppe     1036 Fond du Lac Cyclery
DNFTony Wagner   West Bend, WI 204671  1078 PCW Cycling
DNFAndrew Truemper     1338 
DNFJames Lalonde     1955 
DNFAndreas Nickhorn     2080 Team Extreme
DNFDan Hendricks     2661 UW Whitewater

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nikolai Anikin   01:37:18.5  1346 Atomic
2Luke Batchelor-Clark   01:37:23.1  1199 Magnus
3Ryan Rysewyk   Madison, WI01:37:26.9 243026  1164 Chainsmokers
4Ron Knutowski   01:37:40.3  1035 BIG RING RACING
5Richard Mezo   Crown Point, IN01:37:43.0 246376  1140 
6Erich Ponath   01:37:45.3  1901 Fattires-n-beer
7Tony Pirolo   01:39:40.4  1042 Wheel & Sprocket
8Andy Hoenisch   01:39:55.5  1037 Big Ring Racing
9Ryan Mihm   01:40:02.7  1330 
10Travis Olson   01:40:04.8  1005 PCW
11Adam Clark   01:40:15.7  1335 XXX
12Luis Maldonado   01:40:51.2  1061 La Perla RacingTeam
13Brian Abraham   01:40:59.8  1003 
14Colin Powell   01:41:07.4  1088 
15Kelson Danielson   Brooklyn, NY01:41:18.1 199053  1074 Chainsmokers
16Andrew Edens   01:44:34.4  1188 Stadium Bike
17Ted Burger   Chicago, IL01:47:40.1 245752  1334 
18Christopher Schulz     2189 Alterra
19Nate Jasperson     2110 
20James Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 FDL / Oshkosh Cyclery
21Ben Leach     2233 
22Brett Ebben     2093 FDL/Oshkosh Cyclery
23Derek Leonard     2243 Team Aurora
24Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2019 Wheel & Sprocket / SixSixO
25Adam Freihoefer     9005 Point Pursuit
26Spencer Strigel     2087 Polska Masterlock FDL Cyclery
27Tyler Jahn     2099 
28Tony Messing     2655 
29Isaac Reinbold     8025 
30Eric Roche     2078 UW-Whitewater
31Ryan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso
32Jason Gosse     2147 
33Ty Englehardt     9061 
34Ryan Will     2039 Fond du Lac Cyclery
35Matthew Byrge     2308 Team Cyclopath
36Greg Bielowicz     2652 North Branch Cycling
37Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
38Thomas Ales     2228 
39Ernie Ciccolini     2651 
40Jason Mathis     2061 
41Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2179 Pacific Cycle
42Sheldon Williams     2156 
43Jason Plansky     2246 Chainsmokers
44James Burch     2666 
45Kris Pietruszka     2636 
46Alex Deans     2640 
DNFMatt Holl     1348 
DNFJustin Fox     2621 
DNFDan Kaminske     2645 
DNFAndrew Handeland     8072 
DNFMike Dattner     9027 FDL Cyclery

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adam Swank   01:30:21.1  1347 Ski Du Fond
2Chad Wilsing   Milwaukee, WI01:30:51.2 186886  1043 Polska Masterlock FDl Cyclery
3Brian Merklein   01:33:26.9  1075 Big Ring Racing
4Sanjay Ganju   01:33:28.4  1113 Alterra MTB
5Nathan Schroepfer   01:36:09.9  1905 Muddy Cup Racing
6Mike Budd   01:36:30.0  1055 Wheel & Sprocket
7William Livingston   Janesville, WI01:37:20.6 241814  1913 Michael's Cycles
8Norman Paternoster Jr   01:37:22.5  1087 Team Nordic
9David Volm   01:38:03.3  1020 Alterra
10Sean Fagan   01:38:15.6  1029 Michael's Cycles
11Chris Solan   Antioch, IL01:39:43.6 204340  1191 
12Kevin Herman   Schaumburg, IL01:42:52.2 240028  1017 Team AMB
13Jamie Roberts   01:44:19.3  1112 
14Craig Baumann   01:45:05.7  1109 
15Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI01:46:15.8 228524  1019 Stadium Bike
16Michael Waisbrot   01:46:48.4  1808 Chainsmokers
17Krystian Pac   Chicago, IL01:47:11.1 149853  1200 OLENKA/MIODU/MAMA/Polska
18Nate Woolever   01:48:26.5  1834 MooseJaw Pizza& Brewery
19Aaron Fleming   Rockford, IL01:49:47.0 210500  1805 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
20Bradley Byrge   01:50:03.6  1127 Psyclopath
21Joe Greatens   01:51:14.3  1022 
22Chad Lane   02:01:03.6  1082 Bad Ass CoffeeCo / kegels
23Chad Wilson     2131 Boneshaker
24Marc Miller   Machesney Park, IL 246749  2222 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
25David Knuff     2161 Team Extreme
26Bradley Gruszynski     2669 Gear'N Up
27Jesse Jaehnig     2123 Fattires N Beer
28Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
29Adam Matson     9060 Darcy Cycling Team
30Tim Scanley     2130 
31Chris Hansen     2644 Hancock Regional Racing
32Jesse Turk     2242 
33Peter Cherchian     2002 Armenia
34Tim Misavage   Saint Charles, IL 87595  2658 NIU Cycling Club
35Eric Pompeo     9025 Team Extreme
36Dean Kahl     2181 Chainsmokers
37Jason Mork     2180 Point Pursuit
38Michael Kohnle     2240 Extreme
39Chad Hendrickson     2207 Michael's Cycle
40Chris Gabrielson     8012 Moosejaw Pizza& Brewery
41Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
42Anthony Ramirez     2646 
43Michael Olm     2016 Gen X Cycling
44Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X Cycling
45Brian Smith   Janesville, WI 212540  8011 Michael's Cycles
46Mike Heenan     2663 Billy Goat
47Vince Purpero     8005 Team Cyclopath
48Ryan Fosnaugh     8009 
49Alan Jahn     2010 
DNFJonathan Nehring     1028 Peddle Moraine
DNFAnthony Kizior     1336 
DNFDavid Schoenherr     1902 Muddy Cup
DNFLee Messersmith   Benton, IL 217121  2216 Wheel Fast Racing
DNFMatt Purdy     2654 
DNFJoel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher J. Schutte   01:34:35.9  1054 Polska Masterlock FDL Cyclery
2Harlan Larson   01:34:39.9  1958 Hayes disc Brake
3Steve Pribek   01:36:33.1  1057 Chainsmokers
4Ken Krebs   Saint Charles, IL01:38:25.3 193353  1086 Chicage Performance
5Dan Tavela   01:38:50.2  1062 Skinny's
6Jason LaBella   Chicago, IL01:39:41.7 219648  1111 Funky Weasel
7Kevin Plato   Grafton, WI01:39:57.4 211911  1096 Team Wisconsin
8Benjamin Griggs   Green Bay, WI01:40:07.4 229175  1908 Muddy Cup Racing
9Greg Jones   01:40:57.5  1099 Lake Geneva Cyclery
10Stafford Kramer   Milwaukee, WI01:41:12.5 213425  1116 Cory the Bike Fixer
11Daniel Guse   01:43:08.3  1138 FDL Oshkosh Cyclery
12Lance Andre   01:43:44.4  1331 Freeflight Bikes DBQ.
13Steve Jeske   01:44:46.7  1041 Pedal Moraine
14Jeff Hammond   01:45:21.8  1084 Team AMB
15Lowell Johnson   01:47:20.6  1141 
16Nathin Davisson   01:47:49.8  1914 Bad Ass Coffee/ Kegel's
17Thomas Dvoratchek   01:48:08.7  1802 Lake Geneva Cyclery
18Myron Taylor   01:50:05.9  1125 Team AMB
19Jess Kruchoski     2023 
20Kenny Dretzka     2345 Team Cyclopath
21Dave Volpentesta     2165 Wheel & Sprocket
22Tim Sutherland     2628 
23Trevor Townsend     2230 
24Jason Martini     2027 Stadium Bike
25Shawn Meinke     2081 
26Troy Olm     2007 Chainsmokers/Willys Bike
27Mike Kerrigan     2650 
28Bryan Merrill     2662 ABD
29James McMahon     2332 Bad Ass CoffeeCo / Kegel's
30Sean Miller     2247 Michael's Cycle
31Wade Flisram     2169 Team Extreme
32David Mennenoh     2232 Lake Geneva Cyclery
33Brian Rummelhart     2121 KenoshaDriversClub.com
34Kevin Czaicki     2004 Team Cyclopath
35Leif Hagman     2185 DC Bikes
36Brian Hicks     2095 Point Pursuit
37Jeff Weyenberg     2114 
38Timothy Smith     2643 Darcy Racing
39George Boznos     2638 
40Robert Roop     2631 North Branch
41Mike Carney     2620 
42Jeff Provisor     2653 Northbranch Cycling
43Mark Szudrowitz     8017 Team Extreme
44Randy Snyder     2021 
45Patrick Doornek     2140 
46Randy Jennings     9010 Team Extreme Singlespeed
47Ken Nielsen     2642 
48Brian Lucas     8019 
49Brian Powell     2657 
50Steven Wild     2250 
51Ric Jump     2025 Fond du Lac Cyclery
52Christian Hilbert     8014 Big Ring Racing
53Christopher Hoyme     2103 Mountain Outfitters
54Todd Engen     2629 
DNFKeith Russell     1098 PCW Cycling
DNFEric Froemming     1103 Muddy Cup
DNFBrian Knutson     1332 
DNFMatt Gissibl     1345 
DNFScott Sumner     1835 Fat tires N Beer
DNFMitchell Baker     2068 Michael's Cycles
DNFJeff Kotnick     2139 FDL Cyclery
DNFGreg Boettcher     2151 Team Extreme
DNFMark Wollam     2214 
DNFCurt Demott     2238 
DNFCraig Shaub     2637 Digitall Signs
DNFEric Goni     2656 
DNFKen Stuckart     3539 
DNFAnthony Petoske     8021 
DNFBrian Gill     8073 Hayes Disk Brakes

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Lirette   01:30:55.0  1008 Hayes
2Ross Lemke   Cedarburg, WI01:37:36.9 210815  1050 Team Pedal Moraine
3Paul Rainey   Mount Prospect, IL01:38:03.4 244381  1046 Team AMB (Always Mtn.Biking)
4Glen Stroik   01:38:20.2  1070 Skinny's Fat Tire Race Team
5Jeffrey Gantz   Green Bay Wi01:38:56.1 187394  1044 Bellin Health
6Ron Kay   Rice Lake, WI01:39:28.5 210985  1030 Hayes Disc Brakes
7Jeff Seifert   Wauwatosa, WI01:39:35.3 226487  1001 Cyclesmith
8Dennis Schueler   Hickory Hills, IL01:39:57.8 224373  1064 AMB
9Michael Beatty   01:40:05.2  1091 Chainsmokers
10Allen Brunner   01:40:24.5  1909 Team Cyclopath
11Steve Miller   01:42:41.1  1002 Skinny's
12John Miller   01:45:22.0  1014 Mountain Outfitters
13David Bell   01:45:46.1  1089 Chainsmokers
14Sean Shields   01:49:11.3  1344 
15Chris Tamborino     2011 La Perla Racing
16Mike Owens     2171 Alterra
17John Shull     2112 Wheel & Sprocket
18Todd Bugnacki     2066 Skinny's
19Scott Palmersheim     2244 Cyclopath
20Michael Slade     2251 
21John Miller   Madison, WI 233978  2152 
22David Hartig     2627 Bicycle World
23Brad Babcock     2028 
24Peter McCabe     2630 
25Jeff Aksland     2119 
26Charles Kane     2153 Cronies
27Stuart Shelton     9009 Team Extreme
28Edward Schuster     2100 Wheel & Sprocket
29Will Hollrith     2065 Team Extreme
30Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Disc Brakes
31Troy Sable     2030 
32Steven Kuphal     2350 Fond du Lac Cyclery
33Tim Bates     9015 WISPR Elitist Pricks
34Greg Morrow     2074 
35Edward Dutczak     2635 South Chicago Wheelman
36Tom Wendland     2052 
37Jon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
38Peter Rossi     2625 
39Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  2647 Unattached
40Doug Erdmann     2091 Stadium Bike
41Mike Grimm     2623 
42Don Fischer     2044 Big Ring Racing
43John Mahr     2227 Wheelfast Racing
44Keith Wolf     8008 Team Extreme
45john Spehlmann     2639 
46Jeffrey Johson     2660 
47Rick Majkowski     2175 Mountain Outfitters
48Dirk Ingram     9059 
49Christopher Jones     8023 Hayes Disc Brake
50Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
51dan Berg     2667 North Branch CC
52Gustavo Vaz Da Costa     2649 NorthBranch
53Eric Neville     2624 
DNFRoland Rieflin     1107 Pacific Cycle
DNFTy Gonzalez     1117 Alterra CoffeeMTB Team
DNFRussell Jobs     1818 Hayes Disc Brakes
DNFDave Geyer     2075 
DNFDaniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Poulton   01:37:59.7  1135 Active Endeavors Vision Quest
2Jeff Chesmore   01:40:37.1  1106 Michaels Cycles
3Jeff Parker   01:44:28.8  1015 Pedal Moraine
4Jon Hirsch   01:47:01.1  1034 Big Ring Racing
5Bob Unzicker   01:57:43.2  1343 Norway Cycles
6Tony Pacini   Winfield, IL 27022  2241 
7Peter Chiappetta     2129 Cyclopath
8Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
9Rory Noonan     2141 Recyclist
10Don Freitag     2032 Big Ring Racing
11Timothy Blob     2017 
12Marty Weigel     8024 Hayes Disc Brake
13Curt Allison     2026 Hayes Disc Brakes
14Dennis Malmanger     2034 Michaels Cycles
15John Wrycza   Naperville, IL 76133  2333 Wheelfast Racing
16Jerome Hamilton     2051 
17Don Gellerup     2150 
18Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
19John Senkerik     2079 Team Extreme
20Rob Gallagher   Chicago, IL 12676  2622 
21Michael White     2641 
22John Dabbeekeh     2210 Pedros Cheepteam
23Jeff Beck     8018 
DNFMarcum Martz     1049 
DNFDavid Torgler     1132 Skinnys Racing
DNFArthur Spurlock     2045 Stadium Bike
DNFRichard Doherty     2166 The Bikesmiths

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jon Derksen   Appleton, WI01:45:27.3 245217  1039 Wheel and Sprocket
2Sam Tobias   01:45:38.6  1101 Fond Du Lac Cyclery
3Larry Reimer   01:49:59.2  1007 Michael's Cycles
4Peter Kot   02:06:07.3  1023 
5Wayne Fish     2035 Fish Nordic
6Keith Westendorf     2184 Alterra MTB
7Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 Velo Club Roubaix
8Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
9Gary Bender     2665 Team Wisconsin
10David Hornung     2188 Fond du Lac Cyclery
11Kris Klapperich     2076 Pedal Moraine
12Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
13Paul Manley     2137 Chainsmokers
14Mark Ullenberg     2168 Brookstone Homes
15Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
16Neal Rollins     2092 Fondy Cylcery
17Randy Feuillerat     2138 Michael's Cycles
18Dale Lenss     2158 Bellin Health
19Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket/Trek
20Ron Kubala     2064 
21Jim Shong     2323 Bike Doctor
22Daniel Braun     2115 Team East
23Sterling Schmidt     2084 Wheel and Sprocket
24Michael McCluskey     2634 
25Thomas Silbernagel     2043 Extreme Ski & Bike
26Don Howell     2224 
27Alan Sue     2659 
DNFErrico Auricchio     1059 
DNFMike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 
DNFBrad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
DNFLarry Fish     2633 

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesrin Gaier   Hayward, WI01:55:43.2 232669  26 RIVERBROOK
2Sam Wellskopf   Campbellsport, WI02:04:39.7 242169  25 Team Pedal Moraine

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Mark LaLonde   Madison, WI01:56:52.7 226412  66 Bareknuckle Brigade
3Tristan Schouten   01:59:57.5  172 Trek/VW
4Seth Lenss   Luxemburg, WI02:00:09.4 182019  Unattached
5Carlos Haeckel   Waukesha, WI02:01:31.2 227622  12 Alterra CoffeeTeam
6Thomas Bender   Salt Lake City, UT02:01:41.4 230273  49 Team Wisconsin
7Chad Sova   River Falls, WI02:01:59.4 189115  67 pcwcycling.org
8Dallas Fowler   Green Bay, WI02:06:02.1 207074  71 Stadium Bike
DNFTim Pacholski   Newberlin, WI 246502  46 Speedzone
DNFBill Street     64 PCW Cycling
DNFPhil Ott   Marquette, MI 227380  68 Michaels Cycles Racing
154236 Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Phillips   Chicago, IL01:54:19.1 84647  
2Brian Matter   Sheboygan, WI01:55:41.4 85929  PCW Cycling / Hyundai
3Jesse LaLonde   Ely Mn01:56:53.8 203490  Gary Fisher/ BKB
4Ronald Stawicki   Waukesha, WI01:57:19.0 212641  33 
5Maciej Nowak   Waukesha, WI01:59:11.5 182256  20 Polska Mastelock FDL Cyclery
6Ted Hanes   Fond Du Lac, WI02:01:40.4 247082  61 Fond du Lac Cyclery
7Neil Swanson   Colorado Springs, CO02:02:34.9 209153  28 Michael's Cycles
8Michael Boehmer   02:04:35.1  175 
9Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI02:05:30.5 214936  38 Brookstone Homes
10Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI02:07:19.2 164577  54 Fat Tires N Beer
11Cory Gwin   Madison, WI02:13:28.5 223072  31 Michaels Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tim Drankus   Sheboygan, WI01:57:39.6 151397  11 PCWcycling.org
2Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI02:01:50.1 117449  Team Wisconsin
3Ryan Krayer   North Freedom, WI02:02:26.1 227406  51 Moosejaw
4Mike Kelsall   Shorewood, IL02:07:02.3 175959  35 Darcy Cycling/SRAM
5Douglas Pietz   Milwaukee, WI02:07:28.3 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
6Zach Stanford   Sedona, AZ02:10:31.3 192062  59 Darcy Sram
7Mark Walter   Rochester, MN02:11:40.6 203633  58 Muddy Cup Racing
8Matt Silvia   Chicago, IL02:12:48.5 208232  37 Alberto's
9Brad Jenks   Antioch, IL02:16:38.6 163973  29 Hayes Disc Brakes
10Brad Dash   02:21:14.1  173 Athletes by Design
DNFJeffery Hall   Farmington, MN 14705  Salsa Cycles
DNFJerry Long   Moscow, ID 202427  13 Chainsmokers
DNFMatthew Gutowski   Grover Beach, CA 204288  22 Alterra Coffee
DNFCraig Manthe   Eau Claire, WI 78139  60 Polska Masterlock FDL Cyclery

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Klug   Evanston, IL02:03:30.7 220282  24 Killjoy
2John Gatto   Oak Forest, IL02:04:24.3 121461  34 D'Arcy/SRAM Cycling Team
3Josh Barrett   Whitewater, WI02:05:04.8 189760  27 Skinny's Fat Tire Race Team
4Jeff Melcher   West Bend, WI02:06:22.6 166066  15 Pedal Moraine
5Mike Roberts   02:08:11.4  62 Pacific Cycle
6Bill Nigh   West Bend, WI02:09:39.8 197745  30 Team Pedal Moraine
7Jose Barraza   Chicago, IL02:10:12.0 188356  50 
8Jerrod Collier   Lindenhurst, IL02:10:47.4 194466  69 
9Butch Welke   Lake Geneva, WI02:15:51.0 169422  40 Skinnys Racing
DNFKevin Heppner   Modesto 188763  16 Killjoy/Funky Weasel Cycles
DNFPetar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 
DNFScott McLaughlin     171 SRAM Factory Team
DNFMichael Spiro     174 PCW

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jack Nielsen   Racine, WI02:00:42.3 150412  77 Hayes
2Scott Cole   Stevens Point, WI02:02:30.3 7340  17 
3Eric Peterson   Wausau, WI02:05:57.4 208618  89 Wheel & Sprocket
4Christopher Lombardo   02:06:49.6  170 Active Endeavors
5Steven Gayner   Shorewood, WI02:15:16.9 54076  14 Team Wisconsin
6Jerome Daanen   Racine, WI02:19:15.7 164575  99 Hayes Sun Ringle

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jim Peterson   Edgerton, WI02:09:56.8 154720  39 Michaels Cycles
2John Timm   Germantown, WI02:13:05.5 209235  36 Trek/Extreme Ski and Bike

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Randy Pallex   01:46:25.3  53 Stadium Bike/BelGioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Garth Post     6034 Point Pursuit
2Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  6021 LaPerla
3Brandon Flisram     6030 Team Extreme
4Colin Butkiewicz     5097 
5Matthew Dutczak     6112 South Chicago Wheelman
6Jeffrey Martz     6025 
7Aaron Hoyme     6013 
8Tanner Czaicki     6004 Team Cyclopath
9Calvin Henderson     6001 Hendu Rocket
10Joshua Collier     6010 
11Parker Blob     6002 
12Alex Kay     6117 Hayes On Track
13Dominic Pacini     6111 
14Dakota Smith     6031 Michael's Cycles

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Garret Post   01:01:46.7  4086 Point Pursuit
2Andrew Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
3Conner Shelton     6008 Hayes On Track
4Brett Poulton     6037 Active Endeavors
5Mitchell Bogardus     6039 Team Wisconsin
6Adam Kay     6011 Hayes On Track
7Max Rainey     6022 Team AMB (Always Mtn.Biking)
8Pete Davis     6028 Bikesmith
9Ryan Kay     6020 Hayes On Track
10Samuel Jansen     6016 Hayes Youth
11Zach Scholzen     6114 
12Matthew Spehlmann     6115 
13Grant Beck     6113 Team Rhino Racing
14Antonio Laborde     6122 
15William Chiappetta     6017 Hayes Youth
DNFRiley Shelton     6009 Hayes On Track
DNFSamuel Martz     6026 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joel D. Dewitt   00:58:11.3  4584 
2Sam Geyer   00:59:47.3  4602 
3Michael Dutczak   01:01:09.4  4566 South Chicago Wheelman
4David Rossiter   01:04:13.8  4592 Moose Jaw
5Travis Johnson   01:04:19.9  4032 
6marc spehlmann   01:10:58.4  4579 
DNFBrandon Heiser     4079 Joe Bikers

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cody Miller   00:53:49.4  4222 Bad Ass CoffeeCompany/Kegels
2Eric Dobberfuhl   00:54:05.6  4001 PCW Cycling
3Chris Hinshaw   00:55:04.0  4114 
4Taylor Otto   00:55:04.8  4073 Recyclist
5Ryan Fetting   00:56:34.7  4016 Michaels Cycles
6Nicholas Reese   00:57:34.0  4115 
7michael spehlmann   00:58:22.0  4580 
8Ted Sobotta   00:58:27.0  4096 Mountain Outfitters
9Jon Bidlake   00:59:12.7  4099 
10William Arnold   01:04:31.0  4551 
11Johnny Chang   01:06:25.1  4057 Bellin Health
12Sam Herr   01:17:54.2  4090 
DNFAlex Grohmann   Chicago, IL 233876  4089 XXX Racing Athletico

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Marquardt   00:52:31.7  4598 
2Danny Holtermann   00:53:38.0  4091 Joe Bikelers
3Ashton Brackett   00:58:16.0  4552 
4Craig Pulak   00:58:35.5  4064 Bellin
5Mike Kubala   00:59:08.6  4019 
DNFMike Stout     7020 Joe Bikelers

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Bursten   00:50:47.0  4108 Team Extreme
2Matt Millin   00:55:34.7  4097 Pedal Moraine
3Tim Edwards   00:56:13.6  4593 
4Chad Ament   00:56:27.8  4549 
5Michael Arnold   00:58:03.5  4550 
6Ben Marchewka   00:58:49.3  4067 
7Chad Hoppe   00:59:23.8  4030 FDL/OSH Cyclery
8Paul Westberg   01:00:03.9  4061 Stadium Bike
9Aaron Gretzinger   01:01:34.0  4589 Chainsmokers
10Charlie Lukas   01:05:11.1  4562 
11Ray Roberts   01:19:55.0  7015 Bike Doctor

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bradley Schmalzer   00:51:31.6  4104 
2Jason Roggenbauer   00:53:24.9  4105 
3Jesse Shoemaker   00:53:26.1  4035 Bellin Health
4Kirk Zahn   00:53:36.2  4113 Wheel & Sprocket
5Brady Koss   00:54:48.1  4573 
6Martin Zizka   00:55:09.0  4088 
7Peter Radlinski   00:55:41.0  4594 
8Steve Ruppel   00:56:10.5  4063 
9Christopher Chapek   00:58:52.7  4071 
10Michael Ziegler   00:59:11.3  4591 
11Mike Audia   00:59:52.9  4595 
12george Gencev   00:59:53.4  4603 
13Scott Balthazor   01:03:39.3  4585 
14Justin Lisota   01:13:55.5  4130 
15Troy Dornack   01:16:15.3  4557 
DNFRobert Weber     4563 
DNFMichael Gobert     7016 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karl Schult   00:50:26.4  4606 
2Eric Luebke   00:52:13.2  4025 
3John Paddock   00:52:18.5  4106 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
4David Effertz   00:55:44.3  4581 
5Anthony Dombrowski   00:55:45.7  4109 Wheel & Sprocket
6Jerremiah Kilbourn   00:55:53.9  4569 
7Nicholas Mianecki   00:57:49.8  4013 Success Video
8Hans Yeates   00:59:59.4  4072 
9Kevin Schuster   01:00:35.2  4116 
10Nathan Wilke   01:01:13.1  7013 Team Powerbar
11Aaron McGinnis   01:01:52.0  4043 
12Frank Carr   01:02:15.8  4006 
13Jason Yeates   01:02:29.0  4560 
14Scott Yurjevich   01:03:28.3  4052 Gen X Cycling
15George Adam   01:06:35.5  4548 
16Chris Feutz   01:14:19.9  4098 Feutz and Associates
17Jeff Spaid   01:14:58.3  4568 
DNFJoe Villalobos     4044 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Radek Vopalka   00:47:33.3  4119 
2Mark Cheyne   00:51:19.2  4093 
3Jeff Bublitz   00:54:27.1  4024 
4Anthony Miksa   00:54:36.1  4059 
5Ken Petrikat   00:55:13.9  4572 
6Marty Gerhards   00:57:42.4  7066 
7Tshengzoo Lor   00:57:51.8  4608 
8Scott Beck   00:58:47.0  4571 Team Rhino Racing
9Pete Gull   00:59:06.4  4587 
10Donald Lueck   00:59:51.1  7009 
11John Buran   01:00:25.4  4576 Hayes Brakes
12Graham Moran   01:01:33.0  7005 
13Troy Meives   01:01:55.4  7068 
14Loren Darling   01:02:00.9  4556 
15Michael Bell   01:02:42.7  4604 
16Mark Beck   01:03:40.9  4570 Team Rhino Racing
17Samuel Van Jaarsveld   01:07:10.2  4590 
18Steven Nejedlo   01:09:03.4  7021 Bing Ring Racing
19Randy Johnson   01:09:29.3  4031 
20Brian Suiter   01:11:12.9  7067 
21Mark Gehl   01:11:57.7  4565 
22Robert LItkowizc   01:12:40.3  4575 
23Joe Spaid   01:18:51.2  4567 
DNFJarrod Kerkhoff     4051 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's
DNFDave Gee     7063 
DNFJohn Wessel     7070 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gary Ricard   00:50:17.8  4607 
2David De Witt   00:52:38.3  4014 Fdl / Osh Cyclery
3David Anderson   00:52:58.0  4596 One Racing
4Dan Getzen   00:53:34.4  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
5Michael Gough   00:55:53.3  7064 
6Kevin Niesen   Burlington, WI00:56:28.3 221437  4009 
7Tom Friberg   00:56:42.2  4564 
8Mike McClure   00:57:03.5  4588 
9Matt Luger   00:57:10.8  4085 
10Michael Kaspar   00:57:42.8  4583 TEam Fool
11Mark Burkholz   00:57:54.1  4553 
12Brian Gill   00:58:52.0  4112 Tekbolt
13Dave Dahlman   00:59:42.5  4555 
14James Deboer   01:00:03.1  4055 Big Ring Racing
15Dave Montez   01:01:05.3  4561 
16Mark Domke   01:02:28.1  4610 
17Gary Esko   01:02:50.9  7003 
18Todd Thorn   01:03:18.6  7006 
19Scott Logue   01:03:20.5  4600 
20Jon Nedland   01:06:40.3  4087 
21Mark Voss   01:10:11.4  4586 
22Rick Griesbach   01:14:38.4  7011 Point Pursuit
23Jason Rownd   01:23:09.7  4017 
24Sam Badger   01:25:22.8  4599 
DNFTodd Strobl   Wenatchee, WA 244401  4242 
DNFAdam Kim     4547 
DNFMike Andric     4605 
DNFRandy Beckwith     7062 
DNFBrian Curry     7065 
DNFRob Falci     7069 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg Spencer   00:56:29.6  4577 
2Steve Baumann   00:56:42.1  4026 Stadium Bike
3Craig Scholzen   00:57:32.1  4578 Hayes
4Brian Butkiewicz   00:57:43.4  4157 
5Brad Davis   00:58:10.3  4574 
6Jeff Greatens   00:58:16.2  4609 
7Mark Ignasiak   00:58:29.7  4078 
8Matthew Powers   01:03:26.1  4601 
9Bruce Leblanc   01:03:39.5  4558 
10Wally Sniadajewski   01:05:30.0  4121 Point Pursuit
11Christopher Voss   01:08:13.3  7018 Wheel & Sprocket
12Will McNulty   01:15:48.8  4582 
13Daniel Cantele   01:16:55.7  4554 STC and Son
14Bruce Wilber Jr   01:17:19.8  7025 
15Dennis Westberg   01:27:04.7  7004 Stadium Bike
DNFMike Borchardt     4037 team extream

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Peters   00:56:00.4  4008 STADIUM BIKE
2Frank Lobello   01:05:17.9  4111 
3Tom Borchardt   01:07:25.7  4039 
4Scott Pokora   01:10:24.9  4559 
5Ted Batzer   01:13:58.9  4023 
6Jay Hoppe   01:20:46.1  7008 Fond du Lac Cyclery
7Richard Wenborne   01:21:25.3  4007 Stadium Bike

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Megan Wolf     3016 Team Extreme
2Murphykate Montee     9505 Hayes on Track
3Alyssa Borell     3021 Hayes on Track

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Buske     3042 Team Extreme
2Amelia Barber     3036 MadFORCS
3Emily Hendricks     3133 
4Hannah Guerra     3043 Guerra Means War
5Heidi Goode     3033 Spectrum Racing

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3031 
2Jennifer Jones     3019 MadFORCS
3Katie Schneider     9517 Moose Jaw
4Sonia Dubielzig     3024 Alterra
5Terra Nicklas     3020 
6Linda Dilger     3013 Alterra
7Jessica Smulka     3009 
8Tiffani Walter     3034 Muddy Cup

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Renee Bach   Madison, WI 242850  3010 Mad FORCS
2Corine Konkel Merklein     3030 Big Ring Racing
3Mandy Hagman     3029 DC Bikes
4Carrie Barrett     3134 
5Katie Missiaen     3015 
6Meghan Campbell     3037 Killjoy
7Monica Maeta     9518 XXX Atheltico

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Alterra
2Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
3Natalie Modugno     3131 
4Lisa Leigh-Peterson     3025 Team Wisconsin
DNFCathy Diamond     3003 Alterra CoffeeMTB Team
DNFLaura Baker     3011 Michael's Cycles
DNFBrittany Nigh     3080 Team Pedal Moraine

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christine Griesbach     3018 Point Pursuit
2Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
3Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  3006 Hayes Disc Brakes

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Wendy Burns     3061 Cliffbar / Active Endeavors
2Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3038 Wheel & Sprocket
3Cheryl Post     3004 Point Pursuit
DNFGretchen Montee     3028 Hayes

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rita Kacala     3132 Hayes

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFAntonia Musto     545 Slingshot

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Abby Strigel   Madison, WI01:38:43.3 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery
2Holly Liske   01:43:39.7  506 Hayes Disc Brakes
3Anna Fink   New Berlin, WI01:53:02.2 202435  513 Polska Masterlock FDL Cyclery

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jennifer Whitedog   La Crosse, WI01:45:44.6 210713  508 Skinnys Fat Tire Racing Team
2Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI01:48:13.1 202402  509 Polska Masterlock FDl Cyclery
3Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI01:49:14.4 227849  516 Brookstone Homes
4Catherine Swanson (2 - EX)   Janesville, WI01:54:05.1 247015  519 Michaels Cycles
5Gabriela Baranova   Zion, IL02:02:38.9 223988  514 

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christina Betz   Phoenix, AZ01:40:38.2 210738  505 Michael's Cycles
2Sara Stanford   Prescott, AZ01:45:56.1 210728  502 Darcy/Sram
3April Dombrowski   Oshkosh, WI01:59:32.9 223874  523 Wheel & Sprocket

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Sable   Thiensville01:42:24.1 226461  504 Team Wisconsin

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alyson Davis     6015 Hayes On Track
2Elizabeth Brunner     6116 
3Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine
4Anna Poulton     6123 
5Monica Gabrielson     6033 Moosesaw Pizza& Brewery
6Juliana Laborde     6121 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Moriah Griesbach   01:05:19.8  5020 Point Pursuit
2Elizabeth Shull     6007 Wheel & Sprocket
3Samantha Facci     6120 
4Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
5Abigail Henderson     6024 Hendu Rocket
6Elizabeth Sobotta     6036 Mountain Outfitters
7Lily Nedland     6035 Team Nedland
8emily Shull     6119 
9Sarah Goldman     6118 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Arin Lemke   01:06:44.6  5050 Team Pedal Moraine
2Sarah Henderson   01:10:04.0  5014 Hendu Rocket
3Molly Chiappetta   01:22:06.4  5017 Hayes Youth
4Justine Atkinson   01:33:00.0  5028 Gary Fisher

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marie Zidek   Dekalb, IL00:58:56.4 241025  5030 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elizabeth Legaspi   01:08:03.2  5022 Fattires-n-beer
2Sheri Byrge   01:09:16.8  5033 Cyclopath

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Guse   01:08:49.1  5029 FDL/OSH Cyclery
2Michelle Teubert   01:15:40.0  5006 
3Erikka Byrge   01:18:48.9  5132 Team Cyclopaths
4Shelly Dretzka   01:26:11.5  5001 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Holly Klug   Chicago, IL00:57:17.5 213523  5019 Killjoy
2Ally Jasper   01:03:42.5  5130 
3Kathy Janda   01:07:01.7  5026 MadFORCS
4Rachel Gahl   01:23:09.2  5131 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Connie Holcomb   01:07:22.0  5025 Fattires-N-Beer
2Amy Brancel   01:08:43.2  5135 
3Colleen Erdmann   01:10:22.8  5027 Stadium Bike
4Diana Klapperich   01:10:55.7  5044 Team Cyclopath
5Renee Geyer   01:12:17.4  5133 
6Bridget Cassidy   01:13:04.2  5137 Alterraixer
7Karen Cook   01:14:26.0  5129 
8Berlinda Lopez   01:14:56.4  5134 Mad Forcs

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Dykema   Evanston, IL01:07:36.1 10328  5055 Active Endeavors
DNFSue Borchardt     5012 team extream

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Deb Joseph   00:58:31.3  5018 Mad Forcs
2Cheryl Rollins   01:05:17.7  5024 Fondy Cyclery
3Rose Lenss   01:16:31.2  5031 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyUSACDFShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee