Race Results for
Plattekill Downhill #6
Roxbury, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 10/15/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nicholas Girard   Glens Falls, NY00:04:32.680 228558  477 Elevate Cycles
2Andrew Schumer   Middlebury, VT00:04:39.903 246020  480 The Bike Center
3Gideon Spitzer-Williams   Irvington, NY00:05:05.836 233180  481 661/Maxxis/Atomblab/SeirraCycles
4Matthew Henderson   00:05:16.343  476 Azonic/Hayes/Blur/Bombshell/Fiberwise
5Jamie Cook   00:05:29.100  478 
6Hunter Budd   00:05:39.240  479 Maxxis/Utopia/THE

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chad Kilmartin   Portland, ME00:04:44.113 247815  434 Utopia/Vigor/Fox Racing/Magura
2Ian Brown   00:04:45.420  427 Cycle Craft DH Team
3Stephen Ido   Wernersville, PA00:04:45.772 175933  430 Utopia/Sun/Ringle/Magura/Intense/Azonic
4Kevin Coderham   Burlington, NJ00:04:52.701 247800  433 Yards Brew/Freeride
5Brad Paquin   00:05:03.617  431 Stage 1/Cannondale
6Ross Johnson   00:05:16.035  426 
7Jon Kavanagh   00:05:18.104  432 Boozy The Clown
8Jason Boyko   00:05:34.695  428 
9Jacob Billings   00:05:52.943  429 661

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Cortes   Bergenfield, NJ00:05:11.630 247821  448 
2Keith Jewell   Scotia, NY00:05:12.359 193916  451 661/Freemans Bridge Sports
3Mark Cognata   Melrose, MA00:05:12.804 238441  449 Deity/661/Azonic/Hayes
4Neal Demaio   Ulster Park, NY00:05:16.595 211044  447 Wetherwax Racing
5Timothy Bace   Toms River, NJ00:05:19.022 193978  450 
6Robert Mulkern   00:06:42.469  446 Wachusett Brewery

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Glick   Huntington Station, NY00:05:14.362 241180  468 EcycleWerks/Bike Junkie
2Bryan Russell   00:05:19.854  470 Aztech/FPP
3Al Gildner   Bethlehem, PA00:05:22.490 188250  466 SVB RAcing/Azonic
4James MacNaughton   Albany, NY00:05:26.563 237322  469 Gloomrecords.com
5Dave Herde   Oxford, CT00:05:28.713 247380  471 
6Walter Schramm   Huntington Station, NY00:05:50.905 213799  467 Kaos Racing/Ecyclewerks/Bike Junkie
7Michael Rothenbeck   Easton, PA00:06:27.237 218912  472 Action Wheels

Men - Juniorx - Junior X - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Geoffrey Ulmer   Troy, NY00:03:59.905 197485  412 Rotec/Azonic/Magura/Gamut
2Will Collins   West Hartford, CT00:04:09.331 231811  413 VonCooper Productions
3Paul Beardsley   Ripton, VT00:04:14.044 229383  414 Sinister Bikes
4Brian Yannuzzi   Coatesville, PA00:04:29.429 212921  416 Mt Perk Cycles
5Justin Rybicky   Harpersfield, NY00:04:35.659 234921  417 Green Fish Adventure Sports
6Neko Mulally   Pisgah Forest, NC00:04:39.359 247831  411 Rocky Mtn Bikes
7Jonathan Bowdish   Weybridge, VT00:04:44.079 224091  415 661/Marzocchi/Intense/Hayes

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Willem Cooper   Newport, RI00:04:23.727 201902  341 Team Seaside Cycles/VonCooper
2Justin Beers   Syracuse, NY00:04:24.173 247799  343 Doyles Bike Sales
3David Haas   Somerville, MA00:04:24.249 201533  347 EMS
4Doug Chazotte   Worcester, MA00:04:24.586 160436  345 4:20
5Ivan O'Conner   Bronx, NY00:04:40.776 213791  346 Down's Cycles/Iron Horse/Racer's Edge
6Mike Hellinger   Elma, NY00:04:53.854 193977  342 Boozy the Clown

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Luca Cugini   Brighton, MA00:04:15.706 249129  373 Norco
2Chad Hanicak   Huntingdon Valley, PA00:04:34.311 165474  370 RPR Racing
3David Townsend   Queensbury, NY00:04:35.444 138047  367 Azonic
4Kyle Kutzler   Saylorsburg, PA00:04:36.581 162445  372 RPR RAcing
5Leonardo Gonzalez   Discovery Bay, CA00:04:38.761 158310  368 Blastenhoff Bikes
6Matthew Kane   Beacon, NY00:04:39.293 213785  375 Down Cycles
7Jimmy Rosario   New York, NY00:04:45.278 181464  374 Tread Bike Shop
8Dan Whitehead   Stroudsburg, PA00:04:49.551 249128  371 RPR Racing/Maxxis
9Philip Crowley   Claremont, NH00:04:54.735 192155  366 Blazin Bros Racing
10Sean Tarricone   Belmar, NJ00:05:08.431 173561  369 SVB Racing

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Thornton   Suncook, NH00:03:57.911 85403  390 
2Robert Brien   Allentown, PA00:04:24.116 149323  391 RPR Racing
3Chris Boudreaux   00:04:34.516  392 
4Kevin Joyce   East Stroudsburg, PA00:04:35.410 163823  394 RPR RAcing
5Tom Orsini   Watertown, CT00:04:42.792 192183  397 Turner/Maxxis/Hayes/Monster
6Jacob Dallegro   Happon Township, NJ00:04:44.767 154787  396 Yards Brew/Freeryde
7Steve Warnkin   Blairstown, NJ00:04:45.298 158477  389 RPR
8Nick Fortune   Lansdale, PA00:04:47.827 182497  393 Guy's Racing
9Doug Quinn   Canton, MA00:04:49.359 175232  386 FPP/Aztek
10Steven Battaglini   Ballston Spa, NY00:05:03.180 181070  388 Elevate/661/Sinister
11Carl Hopkins   Brooklyn, NY00:05:26.849 188855  395 The Racer's Edge

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Watkins   Sparta, NJ00:04:29.473 139587  405 CNY Bikes
2Donald Brensinger   Whitehall, PA00:04:54.913 186810  401 SVB Racing/Azonic
3Donny Traina   Scotch Plains, NJ00:04:54.989 192124  406 Racers Edge
4John Pallotto   Cheshire, CT00:05:01.023 27111  403 EWR/Kenda/661
5Thomas Anderson   Tully, NY00:05:02.824 229386  404 Bike Loft
6George Ulmer   Troy, NY00:05:06.130 197486  402 Azonic/OMR/SPY

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zack Kilmartin   00:04:37.935  508 
2Chris Overton   Westhampton, NY00:04:52.297 247788  502 Osiris/SDG
3Alex Bowdish   Weybridge, VT00:05:00.671 231814  503 Magura/Scott USA/Alpine shops
4Derek Mudsen   00:05:01.944  507 
5DAvid Polivy   00:05:06.751  509 
6Manuel Valente   00:05:15.481  505 Michelle Industries/661/Euro Club/Utopia
7Logan Mulally   Reading, PA00:05:17.441 247832  504 Rocky Mtn/Reading Racing
8Charles McCloskey   Howard Beach, NY00:05:21.626 251693  510 
9John Kinnicutt   00:05:23.018  506 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joey Solomon   00:04:37.131  517 Section 8
2Eric Allocco   00:04:48.346  518 
3Eric Schaeffer   Bethlehem, PA00:04:53.859 249131  519 Action Wheels
4Sam Dodge   00:05:16.574  516 Section 8

Men - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bill Allison   00:04:22.831  527 Plattekill/Overlook Mtn Bikes
2Michael Pellegrino   00:05:13.297  526 ECycleWerks

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Benjamin Moody   Rumney, NH00:03:42.033 24837  39 Rhino
2Derrick Nobman   Oyster Bay, NY00:03:49.557 162451  Iron Horse/Ninety Degrees
3Joshua Clark   Scio, OH00:03:53.214 101874  9.8 Sinister
4Jason Memmelaar   Chester, NY00:03:55.476 161139  50 Bliss Racing
5Lars Tribus   Milford, NJ00:03:55.883 35924  35 Ironhorse
6James Stoddard   Middlegrove, NY00:03:56.065 149326  10 ElevateCycles/LincolnLogs/E-13
7Coakley Jopling   Lyme, CT00:04:04.106 180959  38 Kenda/Fox Shox/Magura
8Jason Beckley   Clifton Heights, PA00:04:09.570 3122  33 9.8/Sinister/Titec/Kenda/Fox
9Chris McIntosh   Willoughby, OH00:04:10.784 23567  31 Ohio DH Racing
10Benedict Treglia   York, PA00:04:16.889 111141  34 9.8/Sinister/Hopey/Titec/Kenda/Fox/Germa
11Erik Hudson   Warwick, NY00:04:18.914 176535  30 ClifCat
12Fred Bassett   Yarmouth Port, MA00:04:18.991 88016  Fast Freddy Racing
13Paul Adams   Hillsboro, NH00:04:22.650 197251  Team Drop
14Andrew Bressem   Southwick, MA00:04:22.707 165912  GravityWarehouse/Probar/Azonic/661/Turne
15Cody Greatbatch   Swanzey, NH00:04:23.585 187910  37 Team Drop/Marzocchi/Chumba
16Ronald Saccardo   Mill Neck, NY00:04:32.834 212408  49 Kaos Racing
17Eric Fleming   New York, NY00:04:33.377 135799  Finish Line
18Scott Cooper   Washington, NJ00:04:40.528 174047  44 Rotec cycles/CoopersConcepts.com
19John (Jack) Williams   Waterbury Center, VT00:04:51.664 164519  36 Drummer RAcing/Sinister/Andy's Cycle
20Scott Hofmann   Franklin Square, NY00:04:52.158 181491  48 Finish LIne/ Kaos
21Joshua Misevcis   Catskill, NY00:05:49.272 140892  32 Bear Naked/Cannondale

Women - SP/BG

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nadine Dalesandro   00:05:52.521  494 
2Erin Duffy   00:06:11.084  491 Elevate Cycles
3Bonnie Chapman   00:06:23.541  492 
4Kathy Herde   Oxford, CT00:06:35.794 246397  495 
5Amy Lockshire   00:07:19.617  500 SVB

Women - PR/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dawn Bourque   Campton, NH00:04:29.178 4403  338 Rhino
2Karen Eagan   Lowell, MA00:05:02.290 200140  336 EMS/Iron Horse
3Vicki Koch   West Falls, NY00:05:11.526 200770  339 Team CMI/SIC/Magura/SPY/Sun

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristine Koch   East Aurora, NY00:05:56.396 203473  496 Team CMI/SIC/Magura/Spy

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpySierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee