Race Results for
2006 Wisconsin State Criterium Championships
Elkhorn, WI
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/27/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Corey Behrens   Milwaukee, WI 240426   Brazen Dropouts
2Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   LAPT
3Casey Masterson   Milwaukee, WI 212244   Velo Trocadero
4Tristin Bentzler   Chippewa Falls, WI 161188   Spring Street Sports
5Timothy Clark   Denver Co 225833   GDVC
6Jack Hirt   Wauwatosa, WI 216643   Velo Trocadero
7Scott Ouimette   Hampshire, IL 172191   Mesa Cycles
8Christopher Mantel   Cedarburg, WI 227962   Velo Trocadero
9Peter Lawrence   Brookfield, WI 198416   Endeavour
10Brian Janssen      Endeavour
11Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448   GDVC
12Robert Springer   Kenosha Wi 57145   RPM/Hayes Brake Cycling Team
13Erik Loberg   Cedarburg, WI 213434   Beans and Barley
14Kevin Kirsch   Madison, WI 53028   GDVC
15James Stemper   Wauwatosa, WI 230799   Velo Trocadero
16Tim Srenaski   Boulder, CO 208544   Bianchi/Grand Performance
17Jason Carr   Wauwatosa, WI 186505   Nova Cycle Sport Inc.
18Steven Knurr   Madison, WI 208097   Endeavour
19Matthew Huseboe   Hudson, WI 210731   Nova/IS Corp
20Rich Manteufel   Fitchburg, WI 190785   Brazen Dropouts
21Joseph Kraynick   Milwaukee, WI 118413   Beans and Barley

Men - Pro/Cat 1/2 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert White   Brown Deer, WI 197162   PCW
2Jason Landretti   Fitchburg, WI 86309   GDVC
3Matthew Racine   Sun Prairie, WI 94402   GDVC
4Eric DeGolier   Fond Du Lac, WI 53445   Nova/IS Corp
5Daniel Lionberg   Fort Collins, CO 195162   Beans and Barley
6Clark Priebe   Eagle Grove, IA 50365   Team Mack
7Ryan Hebert   Eau Claire, WI 180690   unattached
8Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190   Nova/IS Corp
9Ryan Baumann   Green Bay, WI 207813   Brazen Dropouts
10David Kay   Appleton, WI 130383   GDVC
11Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160   GDVC
12Jesse Bartholomew   Madison, WI 78640   Swani Cycling
13Seth Eckert   Oregon, WI 148803   GDVC
14Mike Johnson   Chippewa Falls, WI 160617   Unattached
15Brandon Wood   Fitchburg, WI 230061   Endeavour
16Matthew Holecko   Scottsdale, AZ 148285   GDVC
17N/A   Milwaukee, WI 81296   HCC
18Peter Femal      Monex
19David Haase   Fond Du Lac, WI 14516   PCW Cycling Inc.
20Mark Nagy   Cardiff, CA 174295   Dogfish Racing
21Ryan White   Grafton, WI 201290   PCW
22Frederik Jacobsen   Madison, WI 213945   Brazen Dropouts
23John Kunert   Madison, WI 87929   GDVC
24Joshua Nagode   Sheboygan, WI 174734   PCW
25Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985   Beans and Barley
26Brandon Gavic   River Falls Wi 117495   UW-Milwaukee
27Cole House   Oneida Wi 183112   Endeavour

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Springer   Kenosha Wi 57145   RPM/Hayes Brake Cycling Team
2John Voigt   Oconomowoc, WI 53599   LAPT
3Mark Nagy   Cardiff, CA 174295   Dogfish Racing
4Tige Prickett   Glendale, WI 150532   CZ Velo
5Ben Lund   Delafield, WI 104579   Endeavour

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kent Savitt   Golden, CO 47891   Endeavour
2Stathy Touloumis (1 - Cat2)   Highland Park, IL 86745   Vision Quest
3Mike Johnson   Chippewa Falls, WI 160617   Unattached
4Michael Spiro   Plymouth, WI 59255   PCW
5William Baudhuin   Fitchburg, WI 159914   Brazen Dropouts
6David Haase   Fond Du Lac, WI 14516   PCW Cycling Inc.
7Rich Manteufel   Fitchburg, WI 190785   Brazen Dropouts
8John Kane   Madison, WI 53997   Endeavour
9Darren Pipp   Verona, WI 28209   Endeavour
10Mark Hughes   Waukesha, WI 56093   CZ Velo
11Robert Ventura   Wildwood, IL 46909   Vision Quest
12Michael Macedon   Chicago, IL 162384   Vision Quest
13Chris Bolling   Littleton, CO 181218   Vision Quest
14David Berger   Mendham, NJ 226038   Vision Quest
15Matthew Yeakey   Shawano 110582   Velo Squadra

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Kron   Mount Prospect, IL 196375   Team Mack Racing Assoc. LTD
2Chris Halverson   Madison, WI 188913   Spring Street Sports
3Robert Rozman   Menomonee Falls, WI 30779   Nova/IS Corp
4Jack Nielsen   Racine, WI 150412   Beans and Barley
5David Schimp   Pasadena, TX 205085   LAPT
6Steve Manthey   Elkhart Lake, WI 185369   PCW
7James Moore   Greenville, WI 208911   Wheel and Sprocket
8John Handlogten   Racine, WI 46674   Beans and Barley
9Dave Eckel   Trevor, WI 122771   Team Wisconsin
10John Letellier   New Berlin, WI 55851   unattached
11Jeff Tumbleson   Bristol, WI 59009   LAPT
12Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804   Nova/IS Corp

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198   Nova/IS Corp
2Mark McGeen   Waukesha, WI 23462   Team Mack
3Jeffrey Thompson   Hartland, WI 91110   Beans and Barley
4Tim LeRoy   Waukesha, WI 81044   Team Mack
5Gregory Pautsch   Chippewa Falls, WI 180532   Spring Street Sports
6John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025   LAPT
7Rutger VanDijk   Milwaukee, WI 97876   Nova/IS Corp
8Richard Olson   Milwaukee, WI 52494   Spin Doctor Cycling Club
9Douglas McLarren      Vision Quest
10John Larson   Greendale, WI 57032   Endeavour
11Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090   Beans and Barley

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Evan Hartig   Dubuque, IA 219225   Borah
2Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212   U.P. Ophthalmology
3Gunnar Madden   Escanaba, MI 251290   U.P. Ophthalmology
4Thomas Schimp      LAPT
5Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565   Nova/IS Corp
6David Rossiter (1 - Cat5)   Baraboo, WI 199795   Baraboo Sharks
7Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   Endeavor
8Benjamin Stone   North Freedom, WI 245188   Baraboo Sharks
9Samuel Huang   Kenosha, WI 250094   Kenosha Velosport
10Jake Schilling      Team Mack
11Nikolas Lemke (2 - Cat5)   Baraboo, WI 212747   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
2Brandon Feehery   Homewood, IL 193035   South Chicago Cycling
3Alex Schimp      LAPT
4Christian Stone   North Freedom, WI 229845   Baraboo Sharks
5Carlos Martinez (1 - Cat5)   Waukesha, WI 250109   Safe and Sound

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erik Meier   Baraboo, WI 185547   Baraboo Sharks
2Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382   Endeavour
3Zachary Geyer   Green Bay 230075   Endeavour
4John Donovan   Hartland, WI 231155   Nova Cycle Sport Inc.
5Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   Baraboo Sharks
6Bjorn Mikkelson   Wausau, WI 218710   Nova/IS Corp
7Nick Carter   Baraboo, WI 222151   Baraboo Sharks
8Adam Kosela   Downers Grove, IL 199924   Nova/IS Corp
9James Feely   Cross Plains, WI 245262   Brazen Dropouts
10Nathan McNamara   Menomonee Falls, WI 232319   Velocity
11Jacob Brow   Dousman, WI 233257   Nova/IS Corp
12Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   Safe and Sound Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Dehli (1 - Cat3)   Coloma, WI 213433   Baraboo Sharks
2Matthew Brandt   St Charles, MO 197984   Baraboo Sharks
3Cole House   Oneida Wi 183112   Endeavour
4Matthew Huseboe   Hudson, WI 210731   Nova/IS Corp
5Jordan Fatke   Fond Du Lac, WI 228267   Baraboo Sharks
6Jonathan Heile   Milwaukee 248092   Beans and Barley
7Jim Doherty   Glendale, WI 246368   Nova/IS Corp
8Dave Hackworthy   Hudson, WI 211784   Nova/IS Corp
9Rusten Sheskey   Waukesha, WI 233910   Safe and Sound Cycling
10Jeff Rudy   West Bend, WI 248401   Baraboo Sharks
11Jonathan Mayberry   Waukesha, WI 232989   Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Downs   Madison, WI 9947   unattached
2Jeff McKillip   Belmont, NH 219454   unattached
3Gregory Pautsch   Chippewa Falls, WI 180532   Chippewa Valley
4Richard Adamczyk   Park Ridge, IL 62585   Lot Polish Airlines
5Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996   PCW
6Jeff Littmann   No City, WI 50677   Team WI
7Don Carr   Wauwatosa, WI 185458   Nova Cycle Sport Inc.
8Ben App   Elburn, IL 186661   ABD Cycle Club
9Rick Schleis      unattached
10Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605   Endeavor
11Richard Olson   Milwaukee, WI 52494   Spin Doctor Cycling Club
12Craig Busche   Wauwatosa, WI 250106   Endeavor
13Paul Mehlenbeck   Milwaukee, WI 47107   Team WI
14Michael Mandli   Germantown, WI 225464   Spin Doctor Cycling Club
15Steven Presti   Mukwonago, WI 131733   Team Mack
16Rit Booth   Milwaukee, WI 51735   Hampshire Cycle Club
17David Simmermon   Madison, WI 58080   unattached
18Robert Hayssen   Racine, WI 186713   Vision Quest
19James Meyer   La Crosse, WI 143899   Mercy Specialized

Men - Cat 4/5 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Patrick Flannery   Madison, WI 580   Endeavor
2Mitchel Kappila      RPM/Hayes
3Scott Peterson   Littleton, CO 115185   Team WI
4Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141   unattached
5Matthew Bohm   Dunlap, IL 249934   unattached
6Jason Boynton   Madison, WI 187093   Janesville Velo Club
7Max Anderson      unattached
8Lyle Hanson   Madison, WI 219950   GDVC
9Barry Humiston   Germantown, WI 55686   LAPT
10Anthony Phillips   Hartland, WI 231191   Team WI
11Collin Stevens      unattached
12Stephen Feehery   Homewood, IL 11378   South Chicago Wheelmen
13Timothy Riley   La Crosse, WI 230962   Team Wheel & Sprocket
14Greg Ross      
15Monty Stauffer (1 - Cat5)   Sheboygan, WI 222135   PCW
16Bryan Scheel   Genoa City, WI 231658   unattached
17Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977   Team WI
18Tom Kelly   Oregon, WI 220844   Endeavour
19John Deely (1 - Cat4)   Wauwatosa, WI 238908   Endeavour
20Brian Myrick      
21Zack Rielley   Madison, WI 218401   unattached
22Christian Schneider      South Chicago Wheelmen
23Brandon Feehery   Homewood, IL 193035   South Chicago Wheelmen
24Geoff Streator   Madison, WI 228536   Novara/REI
25Cody Gunst   Hartford, WI 246370   unattached

Men - Cat 4/5 - Masters - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Fandre   Waukesha, WI 188403   Team Chiropractic Partners
2Brian Carlson   New Berlin, WI 63425   Team Wisconsin
3Anthony Phillips   Hartland, WI 231191   Team WI
4Ryan Gist   Seattle, WA 214975   Brazen Dropouts
5Todd Heal   Waterloo, WI 54947   Brazen Dropouts
6Patrick Flannery   Madison, WI 580   Endeavour
7Michael Duschak   Madison 225961   Endeavour
8Rick Flayter   Waukesha, WI 200716   unattached
9Matthew Block   Schofield, WI 216921   Unattached

Men - Cat 4/5 - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Peterson   Littleton, CO 115185   Team WI
2Todd Kalkoske   Milwaukee, WI 199792   Velo Trocadero
3Rudy Byron   Racine, WI 62022   Team Wisconsin
4Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941   Team Chiropractic Partners
5Josh Barrett   Whitewater, WI 189760   unattached
6Patrick Callahan   Milwaukee, WI 214543   Velo Trocadero
7Pete Ikusz      Team Chiropractic Partners
8Timothy Riley   La Crosse, WI 230962   Team Wheel & Sprocket
9Christian Schneider      South Chicago Wheelmen

Men - Cat 4/5 - Masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141   unattached
2Sean Shields   Milwaukee, WI 76735   HCC
3Eric Knuth   Madison, WI 203995   Brazen Dropouts
4Dale Humphrey   Verona, WI 103842   Brazen Dropouts
5Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394   Endeavour
6Russ Buege   Denver, CO 225976   LAPT
7Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346   Beans and Barley
8Darin Chic   Sussex, WI 229777   Spin Doctor Cycling Club
9Damon Rinard    29918   Brazen Dropouts
10Darin Minter   Grayslake, IL 215046   North Branch
11doug stahl   Shorewood, WI 250289   

Men - Cat 4/5 - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Kadowaki   Kingsport, TN 251084   Vision Quest LLC
2Dale Kittleson   Janesville, WI 239378   Michael's Cycles/Janesville Velo
3Gary Hosters   Burlington, WI 233458   Vision Quest
4Robert Henry   Oconomowoc, WI 143508   Team Wisconsin
5Clemens Kyllmann   Gurnee, IL 228399   Vision Quest
6Don Carr   Wauwatosa, WI 185458   Nova Cycle Sport Inc.
7Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977   Team WI
8John Grisa   Brookfield, WI 244444   Velocity

Women - Cat 4 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tashony Noplos   Seattle , WA 247595   unattached
2Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Nova/IS Corp
3Alecia Jasper   Oak Creek, WI 244027   Beans and Barley
4Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675   Beans and Barley
5Sabrina Blosky   Muskego, WI 230978   Beans and Barley
6Laura Morgan   Watertown, WI 156315   Capitol Velo Club

Women - Cat 1/2/3 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rebecca Anderson   Columbus, WI 126258   America's Dairyland
2Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958   Nova/IS Corp
3Andrea Smessaert   Eagle, WI 55329   LAPT
4Casey Cessna   Minneapolis, MN 221873   Endeavour Cycling
5Madeleine Puissant   Milwaukee, WI 218400   Nova/IS Corp
6June Upshaw   Mount Prospect, IL 143649   Team Kenda Tire
7Kristin Wentworth   Madison, WI 207606   Nova/IS Corp

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   Kenosha Velosport

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Nova/IS Corp
2Marcella Weiss   Twin Lakes, WI 199793   Team Mack
3Victoria Meier   Baraboo, WI 191780   Baraboo Sharks

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ashley James   Dousman, WI 219841   Nova/IS Corp

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Whitney Dehli   Coloma, WI 215646   Baraboo Sharks

Women - Cat 1/2/3/4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sandra Vrubley-Rassel   Waubeka, WI 159231   HCC
2Rita Glumm   Waukesha, WI 222984   LAPT

Women - Cat 1/2/3/4 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665   Spring Street Sports

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee