Race Results for
Sanford Lakefront Criterium
Sanford, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 02/11/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10 to 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Danny Meyers      Unattached

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Luke Brannigan   Maitland, FL 233513   Orlando Road Club Inc
2Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink
4Austin Ellingson   Jensen Beach, FL 238130   Unattached
5David Ballagh   Clermont, FL 220117   Orlando Road Club Inc
8George Drage      Unattached

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Robinson   Asheville, NC 214947   Naples Velo
2Will Willis      Orlando Road Club Inc
3Morgan Bellows   Orlando, FL 234413   Orlando Road Club Inc
4Seth Conner      Unattached
5Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Orlando Road Club Inc

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
2Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651   Best of the Bay Cyclist
3David Espinoza   Wellington, FL 194575   JC Investors Racing Team
4Efren Ortega      Atlantic Shores Velo
5Zachary Hockett      Unattached
6Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235   Cycle Science
7Dana Johnson   Cary, NC 71747   Atomic Race Team
8Graham Steele      Unattached
9Andrew Axmacher      BSI
10Robert Thurston   Saint Augustine, FL 214124   Gruppo Strada

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Curtis Tolson      Texas Roadhouse
2Mark Hewitt   Coconut Creek, FL 59026   Cycle Science
3Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   Vision Tech Four Corners
4Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   TeamGearLink
5Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540   Hotmark Racing
6Erik Hjortaas   Naples, FL 232824   Naples Velo
7Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19
8Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697   Lake Mary/ORC
9Ken Johntson      Unattached
10Carmine Pici   Treasure Island, FL 77448   Hotmark Racing
11Rider Unknown      Unattached
12Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588   BSI
13Robert Higdon   Jacksonville, FL 59682   Ford Cycling Team/Orlando Velo
14Paul Carbone   Naples, FL 56636   Naples Velo
15Robert Jones   Dunedin, FL 193249   TeamGearLink

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jim Zimmer   St. Petersburg, FL 57623   Hotmark Racing
2Ken Hinkle   Saint Augustine, FL 16278   Gruppo Strada
3Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Outspokin Largo
4Keith Johnson      Unattached
5Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   TeamGearLink
6Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   Best of the Bay Cyclist
7James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
8Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   TeamGearLink
9Adam Giles   Orlando, FL 46452   Ford Cycling Team/Orlando Velo
10Steven Kurth   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Cycling Association
11William Clifton   Palm City, FL 164838   Treasure Coast Cycling Association
12Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science
13Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   TeamGearLink
14Will Larson   Dunedin, FL 196529   TeamGearLink
15Enrique Colet   Tequesta, FL 189296   Village Bike

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pedro Barzaga   Miami, FL 61124   VistaVelo.Com
2Norman Goldin   Princeton, FL 136476   Unattached
3Michael McCollum   Largo, FL 48126   Jacksonville Racing Club
4Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
5James Huff   New Snyrna Beach, FL 45483   Unattached
6Rick Schiesz      Snow Valley
7Bob Walters      Snow Valley
8Derek Reese      Naples Velo
9Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   Outspokenbikes
10Patrick Perkins   Seffner, FL 137619   Team American Classic
11James Konopasek   Atlantic Beach, FL 202234   Jacksonville Racing Club
12Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298   Cycle Science
13Steve Agronick   Villages, FL 1209   Atlantic Shores Velo
14Tommie Brock      Unattached
15Dixie DeVry   Ottawa, IL 237181   Lake Worth Bicycles

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mario Icxk      Quick Step
2Curtis Tolson      Texas Roadhouse
3Claudio Arone      VistaVelo.Com
4Gabriel Larrea      Aerospace Engineering Group- Toshiba
5Robert Sweeting (1 - Cat1)   Asheville, NC 205722   Bikesesava
6James Sweeney   Jacksonville, FL 82284   Coastal Chiropractic
7Joel Chavez   Tampa, FL 177305   Hotmark Racing
8Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557   Ford Cycling Team/Orlando Velo
9Michael Hubbard   Palm Coast, FL 185750   Top Pro
10Michael Starr   Cocoa Beach, FL 62201   True Blue Cycling
11Chris Scott   Brandon, FL 167801   Hotmark Racing
12Mark Hewitt   Coconut Creek, FL 59026   Cycle Science
13Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   B&J Bikes
14Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009   Olympus Bikes
15Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   Hotmark Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ben Collins      Amgen
2Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL 159220   Coastal Chiropractic
3Zachary Hockett      Unattached
4Scott DaCunha      Village Bike
5Mike Hanson   Orlando, FL 188198   Atlantic Shores Velo
6Michael Hosang      Tri Power
7Ryan Stoner   Orlando, FL 87949   Coastal Chiropractic
8Steve Shreve   Palm Beach Gardens, FL 179280   Village Bike
9Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867   VeloBrew
10Christopher Pliske   Fort Lauderdale, FL 107259   Bike America
11Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006   Cycle Science
12Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521   B&J Bikes
13Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science
14Melvyn Lugo   Winter Garden, FL 172630   Olympus Bikes
15Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   TeamGearLink

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Ramos   Palm Beach, FL 202545   Lake Worth Bicycles
2Jonathon Levie   Plant City, FL 224269   VistaVelo.Com
3Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   Team 19
4Ross Lukoff   Lauderdale By The Sea, FL 216522   Unattached
5John Kasbar   Jacksonville, FL 80559   Atomic Race Team
6Kevin Horvath      Tri Power
7Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   B&J Bikes
8Aaron Czyzewski   Seattle, WA 191693   Best of the Bay Cyclist
9Efren Ortega      Atlantic Shores Velo
10Rodney Riley   Park City, UT 216802   Team 19
11Angelo Marcello   Seattle, WA 227258   Atlantic Shores Velo
12Sandy Rosell   Altamonte Springs, FL 218212   Atlantic Shores Velo
13William Brintnall   Wellington, FL 80968   Unattached
14Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   TeamGearLink
15Nathaniel Snyder   Louisville , KY 234563   Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Holland   Naples, FL 228841   Unattached
2Peter Nagle   Tampa, FL 130258   Unattached
3Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
4Karl Pelletier   Longmont, CO 240127   VeloBrew
5Timothy Walker    237795   Village Bike
6Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588   BSI
7David Comisky      Unattached
8Erik Hjortaas   Naples, FL 232824   Naples Velo
9LUKE ZAGURSKI   Oakland, FL 238422   Unattached
10Phil Qualter      Unattached
11Walter Rentz   Orlando, FL 208965   Orlando Road Club Inc
12Scott Pfaff   Alachua, FL 237462   GCC
13Rex Hylton      TeamGearLink
14David Parker      Unattached

Women - JR - 10 to 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ali Brannigan   Maitland, FL 237340   Orlando Road Club Inc
2Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Orlando Road Club Inc
4Danae Ballagh   Clermont, FL 220118   Orlando Road Club Inc
5Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581   Orlando Road Club Inc

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Orlando Road Club Inc
6Francisca Quijada   Oviedo, FL 223808   Orlando Road Club Inc
7Janna Edwards      Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955   Cheerwine
2Tracy Huber      Texas Roadhouse
3Elizabeth Hatch   Delray Beach, FL 229099   B&J Bikes
4Lisa Snyder   Winter Park, FL 225314   Team 19
5Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441   Team 19
6Karen Blamick   Longwood, FL 163596   Team 19
7Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Athletes by Design Racing Team
8Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   B&J Bikes
9Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Olympus Bikes
10Jacklyn Paul      Colavita

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trish Cohen   Tampa, FL 218675   Best of the Bay Cyclist
2Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Orlando Road Club Inc
3Teresa Garcia   Providence, RI 238473   Unattached
4Jennifer Rocks   Jacksonville, FL 240129   VeloBrew
5Lori Ronelli      Team 19
6Mellisa Guzman      Unattached
7Mauren Brock      Unattached
8Venessa France   Saint Petersburg, FL 238536   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee