Race Results for
Chickasaw Trace Classic
Columbia, TN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/20/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Seth Ellis   Mi Wuk Village, CA 220745   
2JOSH KAHNEY     CHAIN REAC 
3Charly Hermanson   Columbia, MD 191618  CLEMSON UN 
4Trey Commander   Chattanooga, TN 221491   
5Russ Smith   Ellijay, GA 184276  CARTECAY B 
6RYAN REEVES      
7Ethan Quehl   Loganville, GA 175816  CYCLE YOUT 
8Peter Rodman   Nashville, TN 224923  BIKE PEDAL 
9ERIC DONAN      
10Shannon Williams   Nashville, TN 224931  REI 
11JOHN TRIMBLE      
12James Halford   Huntsville, AL 180643   
13Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
14John Hix   Lafayette, TN 224963  BIKERS CHO 
15Bret Pacheco   Asheville 213288  CHAIN REAC 
16BORIS SIMMONDS      
17Russell Hall   Kingston Springs, TN 222054   
18Derek Harris   Owensboro, KY 218402  MURRAY STA 
19BOBBY MOORE     MOAB LOVEL 
20Adam Jones   Wilmington, NC 122160  GA VELO / 
21MATT RHODES      
22DAVID CHANDLER      
23JOSEPH LOVE      
24Jonathan Brightwell   Mount Olive, AL 223595   
25JEROME DAVENPORT      
DNFZACH DARRETT     APALDRAIN 
DNFMax Trent   Powell, TN 184415  KNOX VELO 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHRISTOPHER CUNDIFF     MOAB / SYM 
2Ben Ross   Franklin, TN 80386  GRAND FOND 
3KEN MYRICK     GRAND FOND 
4James Simms   White Bluff, TN 219412  TEAM MOAB 
5Darin Engle   Atlanta, GA 208802   
6G Todd Park   Madison, SD 205620   
7DANIEL DONELSON     HARPETH / 
8Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
9Mark Dodson   West Paducah, KY 149877  WOOD N WAV 
10Noah Harper   Chattanooga, TN 191028  OUTDOOR CH 
11LESTER SANCHEZ     BIKE TECH 
12William Ford   Cleveland, TN 209539  OUTDOOR CH 
13Mike Smith   Atlanta, GA 204239  AARONS / L 
14KEVIN BOHANON     WOOD N WAV 
15William Morehead   Jackson, TN 105869  JACKSON SP 
16STEWART BRADLEY     BIKE ROUTE 
17Thad Hoffman   Rockvale, TN 218482  REMAX / YA 
18BRUCE GENNARI      
19Kevin Ray   Gallatin, TN 221429  BIKERS CHO 
20DAVID SELF      
21CHRISTOPHER SMITH     CUMBERLAND 
22Daniel Dreiske   Marietta, GA 203775  NARC / FRE 
23Brian Baxter   Nashville, TN 210883  GRAND FOND 
24Brian Kenady   Elizabethtown, KY 222998   
25LaDon McPherson   Fort Payne, AL 210885  LITTLE RIV 
26Steven Wells   Germantown, TN 217564   
27KEVIN DICKERSON      
28FRED COTHREN      
29JON HARRISON      
30Joseph Loveland   Bartlett, TN 188610  BIKES PLUS 
31DARREN HENSON     REMAX / YA 
32Warne Riker   Nashville, TN 224929  CUMBERLAND 
33AARON EVANS      
34JOHNNY MASSEY     WU-TANG 
DNFTom Spence   Columbia, TN 113908  COLUMBIA C 
DNFDaniel Parrish   Pavo, GA 218637   
DNFSCOTT MOSCHKAU     LITESPEED 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kip Jarrell   Hermitage, TN 224407  GRAND FOND 
2Greg Casteel   Lenoir City, TN 95775  KNOX VELO 
3JEFF REESE      
4Robert Dyer   Jacksonville, FL 204349   
5Paul VanKooten   Red Bank, TN 178931  OUTDOOR SC 
6Jeff Duvall   Columbia, TN 205845  COLUMBIA C 
7JESSE GREER     WOOD N WAV 
8James Strader   Greenville, KY 179900   
9TODD CLIFTON     COLUMBIA C 
10Steven Scott   Pegram, TN 209073  MOAB LOVEL 
11Mark Patterson   Powell, TN 131286  KNOX VELO 
12Butch Carter   Dickson, TN 169443  COLUMBIA C 
13Mike Mead   Nashville, TN 168326   
14JOE LOUISVILLE      
15David Thomas   Brookwood, AL 88122   
16Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250  KNOX VELO 
17MARK FASCZEWSKI     SCV 
18LEWIS MOORE     SPRING CIT 
19Jeffery Harkleroad   Knoxville, TN 203377  SCO / BIKE 
20STEVE HANSEN     TEAM BIKER 
21Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
22Bart Hanchey   Gallatin, TN 175416  TEAM BIKER 
23JOSEPH SWEENEY      
24Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103  MDC RACING 
25AJ JUDAY      
26SCOTT GRISSOM      
27PHILLIP YOPP     WOOD N WAV 
28ROWLAND PEDDLE      
29Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
30Dwight Bond   Smyrna, TN 111119  MOAB LOVEL 
31Elliott Sloan   Franklin, TN 208390  CUMBERLAND 
32CHRIS TOPHER      
33ROBIE PACE     WOOD N WAV 
34TIM PARTON      
35Bryan Walsh   Cottontown, TN 58003  BIKERS CHO 
36Robert Dills   Knoxville, TN 209494  CEDAR BLUF 
37Larry Dunn   Memphis, TN 224112   
38William Feier   Canton, GA 203619  PACE SETTE 
39Kevin Trent   Powell, TN 195825  TRENTO COR 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832  SEALEVEL 
2Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305  COLUMBIA C 
3Charles Martin   Ellijay, GA 22639   
4Tim Yeager   Mt Pleasant, TN 91033  COLUMBIA C 
5Vick Dyer   Knoxville, TN 10321  SCO/BIKE Z 
6Stanley Wills   Brush Creek, TN 179899   
7Duane Dobesh   Roswell, GA 9641  CYCLEWORKS 
8Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
9Robert Alt   Tullahoma, TN 1479   
10Marc Hawley   Mt Vernon, IN 189283   
11Daniel Mitchell   Muscle Shoals, AL 87522   
12Stephen Kuhar   Memphis, TN 166169  BIKES PLUS 

Men - Single-speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cayce Tiesler   Pegram, TN 139665  TEAM BIKE 
2BART WELLISLEY     CANNONDALE 
3Chad Moore   Nashville, TN 166731   
4Justin Mitchell   Asheville, NC 205130  REMAX / YA 
5Adam DeGardeyn   Nashville, TN 174631  TEAM ALLAN 
6Bill Crank   Lexington, KY 8075  PEDAL THE 
7JAMIF PILLSBURY     REMAX / YA 
8Gary Chambers   Knoxville, TN 96184  SCO 
9Tony Schultz   Ringgold, GA 188976   
10David Dye   Nashville, TN 169483  TEAM MOAB 
11John Eighmey   Salt Lake City, UT 100846  CUMBERLAND 
12WADE PATTON     MOAB 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806  SEALEVEL 
2TRISTAN CROWIE     NORTH STAR 
3Chris Janiszewski   Kula, HI 224537   
4Michael Weber   Knoxville, TN 184414  KNOXVELO 
DNFJaymes Halgat   Monroe, GA 195114  APALACHEE 
DNFShawn Mullican   Murfreesboro, TN 206605  TRI STAR 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ben Richardson   Perryville, KY 176926  LINDSEY WI 
2Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  SMITH SPOR 
3Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
4Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
5Sam Silvey   Chattanooga, TN 180012  OUTDOOR CH 
6Mike Purvis   Louisville, KY 186611  JEFFERSONV 
7Jacob Prater   Maryville, TN 28614  KNOXVELO 
8Ryan Hughs   Fort Collins, CO 112103  ICCC 
9Nathan Haslick   Canton 163685   
10John Carr   Nashville, TN 165544  CUMBERLAND 
11JOSH GERBACH     LINDSEY WI 
12Eric Tittsworth   Chattanooga, TN 172636  OUTDOOR CH 
13Joshua Reed   Knoxville, TN 169486  KNOXVELO 
14CRAIG DE GIER      
15Brad Atkins   Brandon, MS 204797  PRO BIKE 
DNFTravis Mullen   Lexington, KY 170108  UNION COLL 
DNFRJ HARRIS     CYCLERS CA 
DNFEDDIE CAPPS     UNION COLL 
DNFKyle Sumner   Fort Thomas, KY 184955  WOOD -N- W 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alan Mittelsdorf   Nashville, TN 184792  TEAM BIKE 
2Chad Hungerford   Prattville, AL 17131  CHAIN REAC 
3Shey Lindner   Covington, GA 195152  BIKEMAN.CO 
4Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722  SCENIC CIT 
5Robert Bounds   Newberry, FL 211734  PMF1.NET 
6Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
7Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425  BIKE TECH 
8D Tyler Grahovec   Atlanta, GA 179499  PACE SETTE 
9Michael Gann   Fort Collins, CO 54068  PACE SETTE 
10Troy Kirby   Lafayette, TN 175215  TEAM BIKER 
11Paul Wallace   Murfreesboro, TN 104406  TEAM MOAB 
12Christopher Leopold   Germantown, TN 20940  LOS LOCOS 
13C Jason Richardson   Franklin 149518  TEAM BIKE 
14David Reed   Bath, MI 170308   
15John Hoover   Mc Donald, TN 127337  EAST RIDGE 
16GENE MCDANIEL     SCHELLERS 
17Scott Cugno   Boca Raton  154900  PMF1.NET 
18Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701   
19Joseph Bowers   Ooltewah, TN 4438  CUMBERLAND 
20RUSTY SOHM     CYCLERS CA 
21Christian Leask   Taylor, MS 102326  MEMPHIS MO 
22Keith Lucas   Custer, KY 209624   
23Jay Clinton   Asheville, NC 83913   
24MICHAEL URBAN     KNOX VELO/ 
25David Homansky   Marietta, GA 151965  PACE SETTE 
DNFTODD BRANHAM     BLUE RIDGE 
DNFJon McLaughlin   Cleveland, TN 140396  EAST RIDGE 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604  COLUMBIA C 
2John Myers   East Point, GA 164658  MYERS MECH 
3Rick Harmon   Columbia, TN 15115  CUMBERLAND 
4Stephen Wilson   Benton, KY 140437  WOOD - N - 
5Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
6Charles Miller   Cincinnati, OH 59393  BIOWHEELS 
7Robbie Burger   Pensacola, FL 201808  BIKES PLUS 
8Gary Collins   Kirksey, KY 115886  WOOD - N - 
9Mark Fisk   Fulton, KY 172787  WOOD - N- 
10Mark Poore   Cookeville, TN 94493  COLUMBIA C 
DNFKurt Wagner   Madison, TN 97313  REMAX / YA 

Men - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CRAIG COOPER     BIKE PEDAL 
2John-Paul Davis   Chattanooga, TN 108059  NWGA/SORBA 
3Francis Fessler   Brentwood, TN 218743  COLUMBIA C 
4Jeff Christensen   Knoxville, TN 221925  BIKE ZOO/S 
5JOSH HENNESSEY      
6Robert Davies   Knoxville, TN 220848  SCO 
7TROY HEALIN     PEDAL THE 
8David Howe   Franklin, TN 223761  CUMBERLAND 
9Scott Agee   Carthage, TN 203226  TEAM BIKER 
10James Broscheid   Mentor, OH 107182   
11Mark Duffus   Perry, GA 224463  MAX CYCLIN 
12ADAM BARKELOO     COLUMBIA C 
13Mark Grobe   Fort Payne, AL 220878   
15TED RAPP     CUMBERLAND 
16JEFF INGLE     NWGA/SORBA 
17Bill Stovall   Wanaque, NJ 209712  NARC / FRE 
18DANIEL NEVELS      
DNFCASEY PARROTT      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cody Smith   Anthony, FL 224126   
2JULIAN GAINES     WOOD N WAV 
3DILLON PARROTT      
4Jory Cunningham   Powell, TN 220149  KNOX VELO 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LUKE WHITAKER      
2Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
3Axel Smith   Gainesville, GA 217969   
4AUSTIN BERGER     GONE RIDIN 
5PHILIP ASHWORTH      
6CHRIS AUSTIN      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOSHUA YOPP     WOOD N WAV 
2LANDON WILSON     WOOD N WAV 
3TJ GAINES     WOOD N WAV 
4COREY BLAIN     COLUMBIA C 
5WESLEY JORDAN      
6JUSTIN CHAMPION     WOOD N WAV 
7BILL MOORE     COLUMBIA C 
8WILL GAILMARD      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Godfrey   Rutherfordton Nc 200675   
2Landon Loepker   Murray, KY 224362   
3THOMAS WILLIAMS      
4JONATHAN OWENS      
5MIKE NEWMEYER      
6SEB POOLER      
7James Gibbs   Sanford, FL 168430   
8CODY SWIM     UNION COLL 
9RYAN DYE      
10Robert Turpin   Campbellsville, KY 241686  JEFFERSONV 
11ROY WELLS     CUMBERLAND 
12ROBERT BYARS     WOOD N WAV 
13KODY ANDERSON     TEAM BROOK 
14GREG SEGARS      
15DANNY COURTNEY      
16ALEXANDER MENDOZA     TEAM BROOK 
17JUAN LOPEZ      
18JAGREN CASTILLO     TEAM BROOK 
19JEREMY BELCHER      
20JACOB PROBUS      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STANLEY LEWIS      
2JEREMY HALL      
3PATRICK WIGLEY     COLUMBIA C 
4STEVE CHOCKLEY      
5Tim Heichel   Nashville, TN 219885  MOAB LOVEL 
6Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   
7Patrick Bolton   Henderson, TN 210886  JACKSON SP 
8GREG ELROD      
9JOSH WEBB      
10Michael Vivelo   Brentwood, TN 155918   
11CHAD JORDAN      
12FRANK VAUGHAN      
13JASON MAXWELL      
14DANIEL SPANN      
15Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
16JOHN BOWMAN      
17KELVIN CAMPBELL      
18MATTHEW WILSON      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DUANE LEACH     COLUMBIA C 
2BRUCE FORD     WOOD N WAV 
3Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
4DANE MERCER     OUTDOOR ST 
5Todd Eubanks   Southside, AL 223206   
6Neil Ashton   Chattanooga, TN 103183  SCENIC CIT 
7BILL KNOX      
8THOMAS SMILEY      
9ANTHONY VIZZINIA      
10KEVIN HUDSON      
11CHRIS SALIN      
12STEVEN PFLVG      
13Hamlet Harris   Dallas, GA 15170  BONE SHAKE 
14MAURICE AUSTIN      
15William Price   Greenville, IN 219727   

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ALAN BROWN      
2FRANK CHUPKA     COLUMBIA C 

Men - BG - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CARSON BECKETT     WOOD N WAV 
2MATTHEW WHITAKER      

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  CYCLING YO 
2Brian Schworm   Morehead, KY 104934  PEDAL POWE 
3Thomas Turner   Canton, GA 103410  CANNONDALE 
4Steven Carwile   Owings Mills, MD 149268  ANVIL/JAMI 
5JAMIE LAMB     CYCLESMITH 
6Gary Yates   Robbinsville, NC 142195   
7Shawn Altizer   Cedar Bluff, VA 189356  CANNONDALE 
8Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  WOOD - N- 
9Kyle Lasley   Louisville, KY 196795  SCHELLERS 
10Darrell Prillaman    Chapel Hill, NC 28718  SUNSHINE/P 
11William Fyfe   Huntsville, AL 172779  BIKE LINK 
12Andrew Reardon   Franklin, TN 177637  TEAM MOAB 
14Justin Becker   Loveland, OH 107839  BIOWHEELS/ 
15Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  CHEROKEE V 
16Foye Troute   Hixson, TN 35970  SHIMANO 
17Travis Werts   Brentwood, TN 159867  SCOTT USA 
18Robert Kendall   Georgetown, IN 117036  SCHELLERS 
DNFBen Hughes   White House, TN 111934  TEAM BIKER 
DNFLorne Johnson   Gainesville, FL 164908   

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LYNNE BARKELOO     COLUMBIA C 
2Julianne North   Stow , MA 165859   
3Molly Graves   Nashville, TN 218729  REI/NOVARA 
4Leesa Stefano   Florence, KY 217273  BIOWHEELS 
5Melissa Carolan   Pegram, TN 189111  TEAM MOAB 
6Kayla Whitaker   Knoxville, TN 200685  KNOXVELO 
7Patti Mead   Nashville, TN 168325   

Women - EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051  PMF1.NET 
2Amylynn Peterson   Knoxville, TN 212603  HAMMER GEL 
3Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
4Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074  FORUM CYCL 
5Rebecca Leeb   Atlanta, GA 177072  TITUS CYCL 
6Erin Disterheft   Eau Claire, MI 192951   
7Carolyn Heichel   Nashville, TN 186725   
8Andrea Hilderbrand   Charlotte, NC 181423   
9Julie Whitaker   Madisonville, TN 174116  KNOXVELO 
10Debbie Baker   Louisville, KY 180437  BIOWHEELS 
DNFCarey Lowery   Athens, TN 163722  TEAM OUTDO 
DNFLinell Schultz   Ringgold, GA 153532  NWGA SORBA 

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARNIE BYRD      
2CAROL COOPER     COLUMBIA C 
3Jennifer Morehead   Jackson, TN 209407  JACKSON SP 
4HILARY SMITH      
5SHEILA VIZZINIA      
6Amy Fessler   Franklin, TN 218742  COLUMBIA C 
7LeAnn Alexander   Chattanooga, TN 222234  OUTDOOR CH 
8RACHEL WHITAKER      
9RUBY HAMMOND      
10ALICIA BEQUETTE      
11LYNN JENNINGS      
12Melody Lowder   Fishers, IN 220213   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee