Race Results for
Doubling Gap Time Trial
Newville, PA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 08/21/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Keith Groshans   State College, PA 225852   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
2Grant Wills   Lebanon, TN 219637   Khs Bicycles
3Joe Magro   Lititz, PA 243366   Unattached
4Tyler Brown      First State Velo Sport
5Britain Weyant   Fayetteville, PA 187085   Southern Mid-Penn Cycling

Men - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Timothy Yost   Mechanicsburg, PA 56754   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
2Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Team Alliance Environmental
3Todd Long      Yellow Breeches Racing
4David Shaffer   Zelienople, PA 54073   Fox Velo AG3R
5Timothy Cusick   Dover, PA 205828   Unattached
6Brian McKenzie   Carlisle, PA 105142   Unattached
7Raymond Peske   Harrisburg, PA 181027   Yellow Breeches Racing
8Arthur Nissen   Bloomsburg, PA 71918   Susquehanna Bicycle Racing Team/Dutch Wh

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jay Gaunt   Lock Haven, PA 40113   Main Line Cycling Club
2Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA 67395   Tri-State Velo
3Charles Grose   Berwyn, PA 14270   Elite Bicycles
4Andrew Reynolds   Mars, PA 214844   North Hills Velo
5James McDermott   Wayne, PA 48804   Tri-State Velo
6Douglass Gray   Elizabethtown, PA 70634   First State Velo Sport
7Timothy Spillane   Glenmoore, PA 119379   Tristate Velo
8John Fuoco      Unattached
9Henry Dimmick   Butler, PA 94569   Ag3r/Cannondale/Allegheny Cycling Assoc.
10David Rattigan   Schuylkill Haven, PA 225259   Unattached
11Rob Brand   Mountaintop, PA 189038   Unattached
12Mike Lanman      Southern Mid-Penn Cycling

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Saylor   Mt. Penn, PA 110411   Dynaflo/Technocycle Brc
2Robert Kehl   Philadelphia, PA 45528   Guy's Racing
3Dow (Skip) Rogers   Cranberry Twp, PA 80874   Ag3r/Cannondale
4Roman Paczka   Sarasota, FL 181880   Mlc
5David Nesler   Newark, DE 188442   First State Velo Sport
6David Frankford   Merion Station, PA 183807   Main Line Cycling/Mlc-Bikyle
7R Kevin Tuttle   Jeffersonville, PA 115508   Main Line/Bikyle
8Jeffrey Timm   Bethlehem, PA 46001   Lehigh Wheelmen/Bike Line
9Thomas Licorish   Quakertown, PA 209930   Cadence Cycling
10James Hartnett   Gettysburg, PA 46664   South Mountain Velo
11Jerome Weiner   Elkins Park, PA 97960   Guys Racing
12Robert Sands   Perkasie, PA 43028   Evolution Racing
13Peter Dreesens      Unattached
14John Hendrickson   Wilmington, DE 210969   First State Velo Sport
15David Kjellquist   Aiken, SC 206823   Main Line Cycling
16Michael Henkel      Unattached
17Aaron Chen   Newark, DE 163015   First State Velo Sport
18William Bosnyak   Harrisburg, PA 206299   IN Gear Cycling
19Bill Barbour      Unattached
20Kenneth Zabielski   Falls Church, VA 53842   Squadra Coppi
21Cornelius Cummings      Unattached
22Jim Landis      Unattached

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Richard Shaffer   Spring Grove, PA 168529   South Mountain Velo Club
2Barry Free   Lebanon, PA 12333   ERA
3Frank Russo   Erie, PA 235101   John Adams Cycling
4Leonard Murphy   Havertown, PA 127031   Main Line Cycling Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffrey Miller   Lewistown, PA 168732   Nittany Velo Club
2Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Team Alliance Environmental
3Mark Gorman   Philadelphia, PA 54963   Tri State Velo
4Colin Sandberg   Philadelphia, PA 119361   Meredith Group-GPOA
5Chris Kuhl   Dillsburg, PA 175354   CRCA
6Brian Trdina   Frederick, MD 56798   Green Mountain Cyclery
7Rodney Myers   Etters, PA 25626   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
8Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   Meredith Group-GPOA
9Russell Blake   Dover, PA 60238   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
10Stephen May   Lebanon, PA 134837   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
11John Lenart   Wallingford, PA 105509   Team Alliance

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Douglas Williamson   San Antonio, TX 187938   Meredith Group-Gpoa Cycling Team
2Alvaro Arnal   King Of Prussia, PA 200561   Human Zoom !
3Matthew Heitmann   Park City, UT 149133   Team Cadence
4David Dontigny   State College, PA 9825   Evolution Cycling Club
5Michael Carney   Mechanicsburg, PA 159716   Faulkner Honda Racing
6Glenn Snyder   Davenport, FL 149075   Meredith Group/Gpoa
7George Woodall   Silver Spring, MD 38883   Rockville Harley-Davidson/Bicycle PRO Sh
8Brian Smith   York, PA 223324   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
9Jack Basile   Macungie, PA 195711   Team Cadence
10Charles Totaro   Boulder, CO 202107   Besc/Breakaway Bikes
11John Cameron   Mechanicsburg, PA 42864   Faulkner Honda Racing
12Ryan Sohmer   Harrisburg, PA 186270   Faulkner Honda Racing
13Cameron Reider   Easton, PA 41251   White Rose Racing
14Dave Berson   Elkins Park, PA 49967   East Coast Velo
15Elliot McAllister   Christiansburg, VA 42732   Team Human Zoom
16Eric Fredericks   Wayne, PA 41704   Mlc - Bikyle
17Scott Sanderson   Millerstown, PA 141039   Faulkner Honda Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Hartpence   Defiance, OH 122082   Yellow Breeches Racing
2Stefan Miltchev   Kirkland, WA 110680   Quaker City Wheelmen
3Jeffrey Kralik   Philadelphia, PA 64163   Quaker City Wheelmen
4John Dalzell   King Of Prussia, PA 188836   Quaker City Wheelmen
5Matthew Spohn   West Chester, PA 219378   White Rose Racing
6Joshua Brand   Sacramento , CA 209043   Faulkner-Honda Racing
7Gianmarco Cilli   Philadelphia, PA 213614   Cadence Cycling Club
8John Beers   Danville, PA 73936   Susquehanna Bicycle Racing Team
9Francis Schlipf   Bristol, PA 97242   Guys Racing
10Jonathan Montag   Pittsburgh, PA 172168   Trizilla
11Ed Boardman   Shippensburg, PA 229706   Yellow Breeches Racing
12Christian Wareikis   Ardmore, PA 150790   Breakaway Eundurance Sports Club
13Douglas Schiel   York, PA 225984   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
14Matthew Smith   Airville, PA 230568   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
15John Furia   Lewisburg, PA 186269   Bucknell Cycling Club
16Daniel Knepper   Chambersburg, PA 188149   Yellow Breeches Racing
17Raymond Brettle   Lawrenceville, NJ 63830   Guys Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Miller   Catonsville, MD 220781   Unattached
2Darius Mark   Frederick, MD 215823   Yellow Breeches Racing
3Patrick Hankins      Unattached
4David Hilton   Philadelphia, PA 226542   Cadence Cycling Club
5Matthew Russell    220256   TRI State Velo
6Les Russell   Carlisle, PA 179063   Yellow Breeches Racing
7Thomas Waltz   West Norriton, PA 213498   Breakaway Endurance Sports Club
8Anthony DiNallo   State College, PA 232869   Central Penn Racing
9James Brannan   Gaithersburg, MD 137648   Artemis
10Jason Shanaman   Shippack, PA 157905   Montgomery County Velo Club
11Douglas Mehan   Meadville, PA 222673   Unattached
12Mike Mills      Unattached
13Brad Pudner   Ellicott City, MD 232021   Unattached
14Craig Hise      Yellow Breeches Racing
15James McDougal   Pawling, NY 126320   Hudson Valley Velo Club
16Kenneth Brandt      Unattached
17David Potena   Cleona, PA 198586   Ppt Racing/Squadra Avanti
18Barry Mills      Sutliff Hummer
19Joe Bedard      Unattached
21John Blymier   Harrisburg, PA 205366   PSU Cycling
22Rich Tolbert      Unattached
23Leon Weyant      Southern Mid-Penn Cycling
24Henry Rinck      Unattached

Women - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Leah Tompkins      Unattached
2Kelsey Henkel      Unattached

Women - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Barbara Grabowski   Pittsburgh, PA 135462   UPMC Cycling Performance
2Kathy Watts   Dover, PA 37409   Wildware Backcountry
3Lorraine Lipfert      Unattached
4Doreen Chaitt   Kensington, MD 62254   Hpc/List/Cardinal
5Karen Greene      Unattached
6Mary Fetrow      Yellow Breeches Racing

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Maria Collazo   Philadelphia, PA 7390   Tri State Velo

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Darlene Rini    227851   Lateral Stress Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Margaret Smigiel   Flourtown, PA 195721   Unattached
2Samantha Marks   Mechanicsburg, PA 208041   Yellow Breeches Racing
3Carmen Diges      Independent
4Cynthia Johnson   Washington, DC 207508   Artemis
5Dee Heefner   Carlisle, PA 221954   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
6Yo Kumm   Baltimore, MD 222520   Artemis

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaUSACDFSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee