Race Results for
Tyson's Corner Circuit Race
Tyson, VA
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/03/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA 202086   Artemis
2Justin Koelbl   Fairfax Station, VA 202085   Artemis
3Morgan Gerlak   Baltimore, MD 194574   LSV/Kelly
4James Gaudaen   Arlington, VA 221133   NCVC/Edge Technologies
5Steven Gaudaen   Arlington, VA 204695   NCVC/Edge Technologies
6Marshall Fenty   Washington, DC 221497   Squadra Coppi/IM Saab
7Ellen Kessel   Greenbelt, MD 190581   Artemis
9Avery Wilson   Boulder, CO 207986   NCVC/Edge Technologies
10Zoe Haufler   Richmond, VA 219760   Richmond Ciclismo

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nick Bax   Boulder, CO 193457   Artemis
2Curtis Winsor   Charlottesville, VA 187500   ABRT/Team Snow Valley
3Mark Saunders   Blacksburg, VA 211419   Richmond Ciclismo
4Michael Berry   Sherwood Forest, MD 199259   ABRT/Team Snow Valley
6Scott Riley   Midlothian, VA 216621   Team Cobblestone
7Timothy Graves   Vienna, VA 209486   Evolution/Team DLS
9William Krohn   Williamsburg, VA 212438   ABRT/Team Snow Valley
11Kevin Young      Bicycle Place VC
12Jesse Moore   Taylors, SC 179170   ABRT/Team Snow Valley
13Tony Goncalves   Rockville, MD 168623   All American
14Zach Allison      NCVC/Edge Technologies
15Nicholas Ducharme-Barth   Fredericksburg, VA 220228   Bikeworks/Swansea
16Joshua Sachs   College Park, MD 199988   Artemis
17Steven Jones   Johnson City, TN 206490   Evolution/Team DLS
18Shannon Morgan   Chevy Chase, MD 219595   Bicycle Place VC
19Nelson DeSousa   Silver Spring, MD 223121   All American
20Jonathan Nathanson   Reston, VA 184860   Evolution/Team DLS

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Roger Friend   Charlottesville, VA 12432   Monticello VC
2Joseph Baremore   Silver Spring, MD 60012   DC Velo/Martens Volvo
3Grant Soma   Manassas, VA 50348   ABRT/Team Snow Valley
4Bill Gros   Ashburn, VA 51036   Squadra Coppi/IM Saab
5James Bellora   Falls Church, VA 132954   Squadra Coppi/IM Saab
6Arthur Brown   Washington, DC 63036   DC Velo/Martens Volvo
7Peter Dickason   Vienna, VA 216344   Evolution/Team DLS
8Carlos Goncalves   Rockville, MD 87855   All American
9Michael Price   Woodbridge, VA 92452   ABRT/Team Snow Valley
10Keith Mitchell   Somewhere,  62379   ABRT/Team Snow Valley
11Spencer Beckett   Elkton, MD 199532   ABRT/Team Snow Valley
12Christopher Rassekh   Lafayette Hill, PA 60519   All Ireland/WV Healthcare
13Rick Tucker   Reisterstown, MD 169112   All American
14Gregory Smith   Laurel, MD 33144   DC Velo/Martens Volvo
15Jay Downs   Jeannette, PA 47806   All Ireland/WV Healthcare
16Christopher Regan   Washington, DC 208314   Squadra Coppi
17Brian Johnston   Bethany Beach, DE 18076   NCVC/Edge Technologies
18Lawrence Byvik   Warrenton, VA 5765   Mountain's Edge Cycling Team
19Clifton Gray   Washington, DC 192720   Dream Racing
20James Long   Frederick, MD 143815   AVC/State Farm

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Jackson   Forestville, MD 65612   Dream Racing
2Russ Nichols   Annapolis, MD 187072   ABRT/Team Snow Valley
3Paul Langlois   Santa Rosa, CA 20330   ABRT/Team Snow Valley
4Brian Hackett   Woodbridge, VA 48406   ABRT/Team Snow Valley
5Anthony (Tony) Bilotta   Aiken, SC 126767   Charlottesville Racing/Extreme
6Gary Hoffman   Troy, VA 16434   DC Velo/Martens Volvo
7Kerry Scanlon   Chevy Chase, MD 116673   DC Velo/Martens Volvo
8Bob Walters   Severna Park, MD 151055   ABRT/Team Snow Valley
9Max Rogozinski   Woodbridge, VA 142114   PoWER/MAMA
10Richard Schiesz   Crofton, MD 57062   ABRT/Team Snow Valley
11Matthew Olson   Washington, DC 221725   NCVC/Edge Technologies
12Lee Sigelman   Washington, DC 222254   HPC/List/Cardinal

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacob Stephens (1 - Cat1)   Damascus, MD 189749   Team Cobblestone
2Ralph Muoio   Washington, DC 51562   LSV/Kelly
3Mark Johnson   Washington, DC 197707   Rockville Harley/Bicycle Pro
4David Osborne   Olney, MD 47971   Artemis
5R Cameron Holland   Newport News, VA 16527   ABRT/Team Snow Valley
6Craig Dodson   Richmond, VA 122482   Team Cobblestone
7Keck Baker   New Kent, VA 211712   SP Imports/Palani Drive
8Matthew Mega   Richmond, VA 74078   ABRT/Team Snow Valley
9Jeffrey Dickey   Arlington, VA 9439   Monticello VC
10Andrew Olson   Blacksburg, VA 84236   Richmond Ciclismo
11Peter Penzell   Annapolis, MD 153487   Armed Forces
12Ian Birlem   Washington, DC 3752   Rockville Harley/Bicycle Pro
13Charles Goble   Mechanicsville, VA 193573   Team Cobblestone
14Russell Talbot (1 - Cat2)   Glastonbury, CT 222181   CVC/Pig Iron
15Jay Moglia   Washington, DC 71511   NCVC/Edge Technologies
16Peter Stewart   Atlanta, GA 34147   Rockville Harley/Bicycle Pro
17Andrew Shaw   Alexandria, VA 116102   NCVC/Edge Technologies
18Neal Bambha   Alexandria, VA 47635   BBC/Gold's Gym
19Stephen Jadatz   Shacklefords, VA 196782   Richmond Ciclismo
20Justin O'Malley   Falls Church, VA 26456   NCVC/Edge Technologies

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Fouche   Hagerstown, MD 198127   AVC/State Farm
2Sean Barrie   Washington, DC 198408   Rockville Harley/Bicycle Pro
3Bill Gros   Ashburn, VA 51036   Squadra Coppi/IM Saab
4Scott Gibbons   Reston, VA 87584   VCB/RacePace/Legg Mason
5David Goodrum   Leesburg, VA 152400   Evolution/Team DLS
6Patrick Cusack   Chevy Chase, MD 139582   Rockville Harley/Bicycle Pro
7James Harris   Washington, DC 176969   Artemis
8David Anderson   Madison 220897   Richmond Ciclismo
9Michael Hosang   Virginia Beach, VA 205055   Tri Power
10Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   NCVC/Edge Technologies
11Justin Samuel   Mclean, VA 207765   Tri Power
12Charles Goble   Mechanicsville, VA 193573   Team Cobblestone
13John Glick   Bird In Hand, PA 200717   Unattached
14William Davis   Arlington, VA 212269   Unattached
15Victor Siegfried   Reston, VA 185280   Evolution/Team DLS
16Richard Weston   Huntington, WV 210227   Colavita Racing
17Alec Rottier   Greenbet, MD 193133   Artemis
18Keith Sandbloom   Washington, DC 31199   Universal Cycle
19Christopher Harshman   Middletown, MD 157410   ABRT/Team Snow Valley
20Christopher Wiedmaier   Vienna, VA 195839   Evolution/Team DLS

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Pettengill   Takoma Park, MD 210149   Team BBC
2Chip Hoover   Germantown, MD 215690   NCVC/Edge Technologies
3Patrick Cusack   Chevy Chase, MD 139582   Rockville Harley/Bicycle Pro
4James Hibbs   Bethesda, MD 198921   Bikeworks/Swansea
5Jon Woodward   Arlington, VA 184504   NCVC/Edge Technologies
6Dana Matassa   Washington, DC 196816   Squadra Coppi/IM Saab
7Darryl Greene (1 - Cat4)   Silver Spring, MD 195581   Artemis
8Enno Mueller   Riverside, CA 199831   Route 1 Velo
9Eric Krause   Middletown, MD 214347   All American
10Andreas Gutzeit   Washington, DC 215952   NCVC/Edge Technologies
11Matthew Stutts   Takoma Park, MD 196427   NCVC/Edge Technologies
12Ted Michaels   Leesburg, VA 206649   Evolution/Team DLS
13David Crouse   Fairfax Station, VA 198282   Bike Lane
14James Prickett   Bowie, MD 207414   Artemis
15Benjamin Green   Washington, DC 219949   NCVC/Edge Technologies
16John Parks   Warrenton, VA 205871   Mountain's Edge Cycling Team
17Justin Olson   Falls Church, VA 224591   HPC/List/Cardinal
18Scott Sheble   Richmond, VA 209071   Richmond Ciclismo
19Marco Fanari (2 - Cat4)   Gaithersburg, MD 219091   NCVC/Edge Technologies
20Bernard McDonald   Baltimore, MD 200315   LSV/Kelly
21M Ted Dorsey   Jessup, MD 181160   Artemis

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Justin Olson   Falls Church, VA 224591   HPC/List/Cardinal
2Jonathan D'Alba   Philadelphia, PA 298138   NCVC/Edge Technologies
3Mark Protacio   Woodbridge, VA 219911   NCVC/Edge Technologies
4Paul Wilson   Hanover, PA 219559   VCB/RacePace/Legg Mason
6John Kern   Laurel, MD 212285   Unattached
7Rodrick Erickson   Leesburg, VA 223653   Evolution/Team DLS
8Jordan Cross   Arlington, VA 8219   Squadra Coppi/IM Saab
9David Duke   Bentonville, VA 221384   Unattached
10William Shelton   Alexandria, VA 199081   NCVC/Edge Technologies
11Bruce Deming   Arlington, VA 196569   NCVC/Edge Technologies
12Marty Spain   Indian Head, MD 207688   S Maryland Cycling
13Joseph Pokrzywa   Chicago, IL 213008   NCVC/Edge Technologies
14Joshua Sachs   College Park, MD 199988   Artemis
15Daren Dickerson   Haymarket, VA 196041   Mountain's Edge Cycling Team
16Joshua White   Baltimore, MD 216113   Unattached
17John Jancy   Washington, DC 209569   NCVC/Edge Technologies
18Edward Dobranetski   Alexandria, VA 218914   Unattached
19Karl Anderson   Arlington, VA 222647   NCVC/Edge Technologies
20Ray Manyoky   Bethesda, MD 217022   Bicycle Place VC

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kathleen Baldwin   Solomons, MD 215759   AVC/State Farm
2Jenette Williams   Proctorville, OH 143297   HPC/List/Cardinal
3Jessica Peil   Reston, VA 154873   Velo Bella
4Janelle Hubbard   Centreville, VA 148558   NCVC/Edge Technologies
5Heidi Goldberg   Washington, DC 201897   HPC/List/Cardinal
6Janet Olney   Baltimore, MD 178681   Team BBC
7Audrey Peterman (1 - Cat3)   Annapolis, MD 193250   Navy
8Tammy Sadle   Lafayette , CO 212808   HPC/List/Cardinal
9Christine Kelley   Middletown, MD 166665   NCVC/Edge Technologies
10Cody Andrews   Falmouth, ME 178029   NCVC/Edge Technologies
11Kristy Scheffenacker   Baltimore, MD 162414   ABRT/Team Snow Valley
12Betsy Sellers (1 - Cat2)   Washington, DC 61341   Rock Creek Racers/Revolution
13Sami Fournier   Bend, OR 152592   Velo Bella
14Ilana Knopf   Medford, MA 83056   Artemis
15Beth Mason (2 - Cat2)   Harker Heights, TX 101329   NCVC/Edge Technologies

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amity Elliot   Boulder, CO 222471   Team BBC
2Michelle Hart   Falls Church, VA 221627   U of Maryland
3Staci Aulick      Unattached
4Sara Zeigler   Blacksburg, VA 220748   U of Maryland
5Sarah Bussell   Sterling, VA 198825   Minuteman Road Club
6Liz Doby   College Park, MD 221232   U of Maryland
7Heidi von Teitenberg   Baltimore, MD 207086   Alan/MidAtlantic
8Taylor Bishop   Harpers Ferry, WV 206871   LSV/Kelly
9Angela Purcell   Havre De Grace, MD 207122   Team BBC
10Margaret Kilby   Washington, DC 166194   Artemis
11Kathy Landers      Unattached
12Laura Gabanski   Kensington, MD 219704   NCVC/Edge Technologies
13Anne Shilton   Mililani, HI 216138   HPC/List/Cardinal
14Susan Miltenberger   Baltimore, MD 192918   Team BBC
15Christine Wehlburg   Herndon, VA 220922   NCVC/Edge Technologies
16Jill Notini   Washington, DC 143670   Unattached
17Dilcia Davis   Arlington, VA 221424   NCVC/Edge Technologies
18Becky Spada   Laurel, MD 178440   Team BBC
19Rachelle Sampson   Washington, DC 223933   Unattached
20Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   Artemis

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee