Race Results for
Smashing Pumpkins
Farmington, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/25/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Stockford   Norwich, CT1:07:01 210921  454 
2Peter McMahon   1:07:06  459 
3Trevor Lyons   Deep River, CT1:09:01 219564  460 
4Will Cox   Burlington, VT1:09:05 192539  452 
5Mike Chin   Cheshire Ct1:10:00 210942  456 
6John Thomas   Berlin, CT1:14:24 224927  451 
7Ben Snyder   1:14:37  450 
8Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:16:40 228017  453 
9Peter McMahon   1:20:53  462 
10Vitold Glinski   1:24:16  457 
11Samuel Taylor   1:24:18  96 
12Grady Hunihan   1:29:05  455 
13Cody Rugar   1:37:22  458 
DNFJames Wheeler   Old Lyme, CT999 193535  461 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Festa   Devon, PA1:05:57 149744  628 
2Nick Pignatello   1:07:39  643 
3Eric Carlson   1:08:17  630 
4Emilio Rinaldi   1:08:20  640 
5Jim Brockway   Hopewell Junction, NY1:08:22 223607  639 
6Randy Myers   Chester, CT1:08:25 187425  634 
7John Bielik   1:09:47  631 
8Mike Hunihan   1:10:21  626 
9Ben Corbalis   1:10:57  635 
10David Fierro   1:10:58  629 
11Edward Estobrook   1:11:36  637 
12Joshua Egan   1:11:45  638 
13David Gilbert   Manchester, CT1:12:53 227938  641 
14Lukasz Glinski   1:13:56  636 
15Greg Camia   1:16:15  632 
16Daniel Fama   Westfield, MA1:17:10 226286  642 
17Bucky Beyer   1:18:26  633 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Don Gustavson   1:03:35  533 
2Wade Somers   1:04:48  543 
3Joe Policarpio   1:06:18  524 
4Robert Cruz   1:07:21  529 
5Sylvain Loize   1:07:47  527 
6Dan Barrett   0:07:52  521 
7Jeffrey Gelt   1:07:53  539 
8Kerry Robair   1:08:02  526 
9Clint Morgan   1:08:07  535 
10Carl Maslag   1:08:44  545 
11Nathan Chubet   1:08:57  522 
12Elliott Halpern   1:09:54  537 
13Michael Bussolari   1:12:12  538 
14Eric Policarpio   Bristol, CT1:12:34 159499  542 
15Dan The Man   1:14:14  531 
16Richard Friedrich   N Franklin, CT1:15:10 168943  534 
17Nathan Layman   1:15:16  530 
18Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:15:47 114646  544 
19Akwetee Watkins   1:15:49  541 
20Luke Soule   1:16:00  525 
21Andrew Fleming   Windsor, CT1:16:36 228019  536 
22John Ach   1:28:49  523 
23Jonathan Jepson   1:45:27  528 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Randall Semagin   1:08:30  701 
2Dave Condon   1:09:18  707 
3John Wilson   1:09:19  705 
4Tracy Montoya   Waterford, CT1:09:42 224397  703 
5John Stockford   Norwich, CT1:09:56 140117  712 
6Michael Schmidt   1:11:32  713 
7Bryan Wilson   1:13:36  704 
8Art Corrigan   1:14:15  714 
9John O'Keefe   Coatesville, PA1:16:04 221845  710 
10Craig Thomas   1:16:05  711 
11Peter Fabbri   1:17:53  700 
12Timothy Venora   1:24:08  715 
13John Lockwood   1:24:22  706 
14Daniel Kuchta   1:25:57  708 
DNFDavid Whitney   999  702 
DNFMatthew Juros   999  709 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karl Schachtner   Marlborough, CT1:10:50 190114  803 
2Matthew Davies   Poughkeepsie, NY1:11:16 74221  800 
3Anthony Muffatti   Bethel, CT1:12:13 174438  806 
4John Jansen   1:12:14  801 
5Randy Taylor   1:16:37  804 
6Douglas Gerard   1:21:03  805 
7Donald Snoop   Middleburgh, NY1:34:13 104325  802 

Men - Single-speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carl Kresser   Brooklyn, CT1:01:29 19830  101 
2Timothy Haitz   Kingston, RI1:02:35 77034  103 
3Bruce Saxton   West Suffield, CT1:09:28 31403  102 
DNFSteven Cassel   0:00:00  100 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Giannini   Monroe, CT1:20:33 105754  176 
2Anthony Eisley   Norwich, CT1:23:38 117285  175 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Scherp   East Hampton, CT1:20:05 182798  738 
2Gregory Carpenter   Durango, CO1:23:07 191158  735 
3Jerome Townsend   Princeton, MA1:26:15 196503  737 
4Ethan Gilmour   Ludlow, VT1:40:02 175603  736 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jason Prusaczyk   Farmington, CT1:24:32 219172  816 
2Timothy Ratta   Guilford, CT1:27:12 163893  819 
3Levi Bloom   Clearfield, PA1:30:39 198615  815 
4Miles Ericson   Granville, MA1:32:03 153128  818 
DNFTomas Tyrychtr   Larchmont, NY0:00:00 231303  817 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Yale Iverson   Stow, OH1:22:07 125448  920 
2Gray Eldridge   Falmouth, MA1:22:45 103758  931 
3Jeff Murray   Andover, CT1:23:24 81459  928 
4Robert Kelley   Patterson, NY1:23:28 148571  924 
5Guillaume Loize   Brooklyn, NY1:24:32 211783  921 
6Chris Crowell   Prospect, CT1:24:49 173890  927 
7Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:25:10 159697  930 
8Mike Montalbano   Hewitt, NJ1:26:44 214668  923 
9John Brehmer   Southbury, CT1:28:17 4725  929 
DNFJean Paul Desrosiers   Fairfield, CT0:00:00 146213  925 
DNFGregg Galletta   Dobbs Ferry, NY999 97363  926 
DNFJuston Manville   Richmond, VA999 125938  922 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:23:16 37650  354 
2Alec Petro   Duxbury, MA1:23:31 216739  358 
3Paul Nyberg   Avon, CT1:25:59 82305  357 
4Glenn Giglio   Manchester, CT1:26:42 13215  356 
5Christopher Flagg   Westfield, MA1:27:50 179600  359 
6Matthew Soucy   Bolton, CT1:28:04 125883  353 
7John Nobile   Guilford, CT1:28:55 26169  352 
8Christopher Logan   Keene, NH1:30:13 21464  355 
9Chris Burke   Ridgefield, CT1:31:17 220067  350 
10Matthew Carpenter   Canton, CT1:36:03 6213  351 

Men - BG - First Timers - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Guglielmo   24:22  875 
2John Kelly   27:20  874 
3James Lemire   30:20  877 
4Michael Geyer   30:40  873 
5Ryan Carufe   34:01  871 
6Max Barrezueta   38:37  870 
7Cody Barba   42:10  876 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Austin Eterno   Easton, CT48:00 213802  19 
2Nathaniel Gentile   Andover, MA48:10 233185  
3Eric Roth   Bethany, CT48:41 192185  
4Nicholas Chirico   50:16  
5Lukas Grob   Sherman, CT51:11 230384  18 
6Tom Davidson   52:51  10 
7Joe Gage   53:43  
8Travis Wolfel   53:55  
9Jonathan Sawn   53:56  11 
10Ry Wolfel   54:12  
11Conor McNamara   55:30  
12Stephen Carpenter   Canton, CT57:12 211711  
13William Kerr   Groton, CT57:14 228028  17 
14Zachary Schaldt   57:48  20 
15Max Rusch   59:01  14 
16Pavel Belyayev   59:17  13 
17Christopher Talaska   Bristol, CT1:01:06 225014  
18Richard Rude   Redding, CT1:01:41 209311  12 
19Matthew Swanson   1:02  15 
20Kyle Henry   1:04:05  16 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Luiz Filho   44:46  205 
2Sean Paddock   44:47  207 
3Eric Roth   47:53  209 
4Daniel Smith   49:56  210 
5Bill Wright   52:30  204 
6Samuel Wallace   Goshen, MA52:31 226668  208 
7Joseph Prince   53:05  202 
8Ivan Cabrera   53:16  206 
9Jeffrey Carpenter   53:51  211 
10Gordon Gertiser   55:06  200 
11Todd Sievel   58:09  203 
12Dwane Samuel   1:00:27  212 
13Mike Nowak   1:00:50  201 
14Carlo Pizzoferrato   1:00  213 

Men - BG - First Timers - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffrey Bousfield   24:42  767 
2Eric Nielsen   25:22  773 
3James Marshall   25:59  776 
4William Spence   26:16  781 
5Joseph Haynsworth   26:45  769 
6Victor Yaguchi   27:05  777 
7Ted Cetrulo   27:48  779 
8Anthony Migliarese   28:37  772 
9Andrew Jantzen   31:15  770 
10Michael Zaliznock   32:21  775 
11Thomas Badera   34:51  780 
12Stephen Sekelsky   36:06  778 
13Nestor Barrezueta   39:53  766 
14Jarret Parker   40:03  774 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Masotta   Bethel, CT45:47 224740  305 
2Denis Niez   Woodbury, CT45:48 213043  306 
3Robert Cerdera   48:12  304 
4Robert Morin   49:20  310 
5Marc Seta   East Hartford, CT49:21 225172  302 
6Christopher Greenlaw   49:27  318 
7Chris Chapron   50:34  300 
8Gary St. Jean   50:30  317 
9Timothy Paydos   50:36  313 
10Robert Wheeler   Simsbury, CT52:21 223384  303 
11George Kudelchuk   52:54  307 
12Jeffrey Cominotti   54:57  314 
13Anthony Grillo   Beacon Falls, CT54:59 227939  319 
14Joe Typrowicz   56:06  315 
15Keith Rodney   57:20  311 
16Andrew Ketchum   59:01  301 
17Michael Jarvis   1:00:04  316 
18Bill Eccles   1:01:46  309 
19Markus Muhlhauser   1:04:16  308 
20Peter Kurimay   1:17:50  312 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Antony Bright   Chappaqua, NY46:50 224643  403 
2Luiz Desouza   48:13  409 
3John Torrey   48:40  415 
4Ja Berka   49:29  411 
5Douglas McBournie   Colchester, CT49:36 211976  410 
6Philip Brault   50:11  402 
7Randall Gilmour   50:21  416 
8Art Randolph   50:22  412 
9Timothy Hopkins   52:44  414 
10Steve Soucy   52:46  413 
11Robert Reenan   Farmington, CT54:21 192253  406 
12Rick Comshaw   54:50  404 
13Samuel Hartwell   55:46  417 
14Tony Bezzini   57:12  401 
15John Stockman   59:01  407 
16Howard Oakes   59:40  405 
17Brendan Monahan   1:09:44  408 
18Ermeo Agustin   1:13:14  400 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Clark   Wellesley Hills, MA55:54 6977  504 
2Paul Roth   57:18  502 
3William Charleton   58:16  503 
4Kevin Keogh   Brockton, MA1:02:41 218473  501 
5Albert Jackson   E Hampton, CT1:06:18 194500  500 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emily Curry   Sturbridge, MA1:23:11 210916  97 

Women - SP - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Laura Somers   1:18:52  902 
2Carly Stroich   Norwich, CT1:34:22 218410  901 
DNFNorine Nadeau   999  900 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rachel Brown   Somerville, MA1:18:20 127342  915 
2Lisa Hoadley   1:36:09  916 

Women - EX - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chloe Jackson   East Hampton, CT1:51:39 181210  81 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erin Duggan   Avon, CT1:37:28 189709  79 
2Lydia Barter   N Brookfield, MA1:41:18 2763  76 
3Laura Zimmer   Westborough, MA1:42:40 231799  78 
4Kerri Moore   Bloomfield, CT1:48:24 159698  77 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emily Taylor   1:08:05  600 
2Sarah Torrey   1:12:48  601 

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Casandra Gryczewski   55:20  609 
2Jocelyn Linscott   1:03:18  606 
3Rachel Rodney   1:06:44  607 
4Suzanne Long   1:09:11  608 
5Kelli Chubet   1:15:44  605 

Women - BG - First Timers - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristine Keating   31:10  386 
2Sherie Gage   32:37  385 
3Elaine Tumicki   37:28  392 
4Jennifer Rodriguez   40:26  387 
5Amma Mulhauser   41:01  393 
6Carolyn Murphy   41:41  390 
7Claudia Oakes   41:46  394 
8Kate Werner   43:29  389 
9Erin Cridland   46:23  391 
10Meghan Schoenhardt   46:25  388 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Donna Lacasse   55:09  975 
2Karen Kaminski   56:56  621 
3Diane Diberardino   58:07  620 
4Amy St. Jean   1:04:35  976 
5Kari Lonchar   1:14:09  622 
6Karen Rude   1:18:03  624 
DNFCathy Seymour   999  623 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anda Curuta   Thornton, NH1:34:41 214663  275 
2Mary Lynn Wikar   Vernon, CT1:37:29 150092  276 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaSpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee