Race Results for
Fat Tire Classic/NE Regional XC Championship Serie
Farmington, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/10/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Stockford   Norwich, CT1:03:45 210921  462 
2James Wheeler   Old Lyme, CT1:04:15 193535  458 
3Paul Bickford   Chester, CT1:05:36 200820  464 
4Shane Lewis   1:07:28  461 
5Aaron Shelanskas   1:07:29  460 
6Trevor Lyons   Deep River, CT1:10:52 219564  452 
7Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:12:41 228017  455 
8Dehan Shankar   1:13:11  463 
9Arron Kopp   1:14:08  451 
10Matthew Green   Hatfield, MA1:15:23 226152  459 
11Andrew Mladek   1:16:31  465 
12John Thomas   Berlin, CT1:17:37 224927  453 
13Patrick Duffy   1:46:02  457 
14Geoff Gordon   Scituate, MA1:47:05 225515  454 
DNFMike Chin     450 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Festa   Devon, PA59:52:00 149744  630 
2William Cromwell   59:57:00  633 
3Shaun Berard   1:00:01  643 
4Chris Cosma   Suffield1:00:15 153906  628 
5Tomasz Florczyk   1:00:42  642 
6David Gilbert   1:05:01  635 
7Eric Carlson   1:05:42  636 
8Aaron Christenson   1:05:57  634 
9Patrick Snoop   1:06:20  637 
10Jeffrey Hartnett   1:06:36  625 
11Josey Baker   1:07:21  644 
12Luiz Souzafilho   1:08:30  627 
13Gerritt Platel   1:09:29  641 
14Mark Ellingwood   1:10:12  632 
15Michael Fragleasso   1:10:37  626 
16Mark Romanovsky   1:13:03  639 
17Ben Corbalis   1:14:50  640 
18David Fierro   1:18:53  631 
19Mark Prelli   1:30:36  638 
20Shaun Friedman   1:50:25  629 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Oscar Purwin   Carlisle, MA1:01:00 28877  523 
2Ben Davidson   1:03:06  520 
3PJ Lovely   1:03:12  538 
4Joe Policarpio   Bristol, CT1:03:15 135669  291 
5Dave Bush   1:03:30  533 
6Jack Hayden   1:03:57  286 
7Dave Barr   1:04:34  543 
8Sylvain Loize   1:04:40  524 
9Richard Friedrich   N Franklin, CT1:04:50 168943  537 
10Scott Struve   1:04:52  548 
11Andrew Nelson   1:05:46  529 
12John Scala   1:05:47  547 
13Anthony Petrillo   Hopewell Junction, NY1:05:52 226287  541 
14Mike Woods   1:06:03  534 
15Robert Cruz   1:06:40  530 
16Clint Morgan   1:07:02  528 
17Jack Enxuto   Simsbury, CT1:08:04 75160  527 
18John Jakway   1:08:06  531 
19Humberto Raposo   1:08:56  532 
20Douglas Southwick   Rensselaer, NY1:09:17 177701  545 
21Nathan Chubery   1:09:28  540 
22Eric Policarpio   Bristol, CT1:10:31 159499  525 
23Brian Drenen   Southwick, MA1:11:18 199347  542 
24Elliott Halpern   1:11:52  288 
25Mark Wucher   Mountain View, CA1:13:10 151859  544 
26Jeffrey Haitz   1:15:05  294 
27John Brant   1:17:07  535 
28Michael Pajarillo   1:17:49  293 
29Daniel Chabott   Keene, NH1:19:58 212027  521 
30Alex Salazar   Ringwood, NJ1:20:04 224520  536 
31Michael Hadley   Bristol, CT1:23:37 98394  289 
33Deryl gage   1:26:23  292 
34Steven Shober   1:32:18  290 
36Mike Romanovsky   1:24:32  546 
DNFSean McQuilliams     526 
DNFGlenn Halleck     539 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Burke   Ridgefield, CT1:02:35 220067  708 
2Andrew Chambers   Bolton, CT1:02:44 210960  706 
3Matthew Scherp   1:04:54  725 
4Peter Dunn   1:05:45  703 
5Steve Wirz   1:06:02  722 
6Jeffrey Fowler   1:06:10  716 
7John Stockford   Norwich, CT1:06:49 140117  723 
8David Borghesani   1:06:50  717 
9Joe Candias   1:06:58  711 
10Tracy Montoya   Waterford, CT1:07:09 224397  713 
11Ron Beliveau   1:07:21  701 
12Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY1:07:38 199172  721 
13Bill Hoadley   1:08:12  707 
14John Wilson   1:09:36  975 
15Timothy Lapise   1:09:37  976 
16Mike Stone   Danbury, CT1:10:03 84831  719 
18Matt Juros   North Andover, MA1:10:27 183600  710 
19Steve Arket   1:10:47  726 
20Harold Green   Hatfield, MA1:11:00 226151  715 
21Ronald Gilbert   Pawling, NY1:11:51 222785  728 
22Daniel Kuchta   Patterson, NY1:12:06 207375  980 
23Charles Dorn   1:12:11  720 
24Gerald Heckman   1:14:09  704 
25John O'Keefe   Coatesville, PA1:14:44 221845  978 
26William Bonin   1:15:43  709 
27Ronald Pelletier   Amesbury, MA1:15:52 132280  718 
28Robert Hoffman   1:17:02  702 
29Robert Speed   Winchendon, MA1:17:09 214100  979 
30Jeffrey Zelek   1:19:37  712 
31Frederic Moretto   Warwick, NY1:22:13 206965  982 
32John Lockwood   1:23:18  714 
33James Aquilina   1:24:23  727 
34Daniel Martin   1:25:53  977 
35Michael Maharne   1:26:58  981 
DNFJohn Nicolini     724 
DNFEdward Hook   Bethel, CT 56515  700 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Brais   Chepachet, RI1:05:47 146123  805 
2Barry Spaulding   Cheshire, CT1:09:24 205588  809 
3Tony Muffatti   1:10:30  802 
4Matthew Davies   Poughkeepsie, NY1:11:06 74221  804 
5Robert Spreng   Groton, CT1:15:26 79869  803 
6Bill Hartnett   1:18:18  806 
7Douglas Gerand   1:18:34  810 
8Charles Bierce   Winsted, CT1:13:24 111884  801 
9Peter Friedman   1:27:39  807 
10Donald Snoop   Middleburgh, NY1:37:59 104325  808 
DNFKarl Schachtner   Marlborough, CT 190114  800 

Men - Single-speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samual Stevens   Middletown, CT58:14:00 178524  101 
2Timothy Haitz   Kingston, RI58:15:00 77034  100 
3Edward Ludwig   Ellington, CT59:10:00 21773  112 
4Ryan Rumsey   Portland, ME1:00:00 162473  105 
5Anders Larson   1:00:02  106 
6Brendan Dee   1:02:57  107 
7Todd Bowden   Glastonbury, CT1:03:20 144319  109 
8Scott McConnell   1:04:12  111 
9David Mazalaski   1:20:57  102 
10Andrew Fleming   1:24:52  108 
11Charles Gaudette   1:22:36  103 
12Michael Grobicki   1:53:08  104 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bruno LaFontaine   1:26:38  192 
2Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT1:26:55 23079  178 
3Mike Joos (1 - PR)   Reston, VA1:28:13 136615  188 
4Roland Meunier   Templeton, MA1:29:05 138682  177 
5John Foley   Fiskdale, MA1:29:43 121026  191 
6Lawrence (Skip) Brown   Somerville, MA1:31:11 5155  194 
7Brett Racine (2 - PR)   Stowe, VT1:32:59 174981  179 
8Josh Whitmore   Sylva, NC1:33:50 38071  180 
9Brian Wolff   Sound Beach, NY1:33:55 92298  182 
10William Barrows   W Hartford, CT1:34:48 159703  30 
11Chris Gagnon   Watertown, MA1:37:57 179645  186 
12Anthony Eisley   Norwich, CT1:39:02 117285  184 
13Donald Snoop   Beverly, MA1:39:14 82776  181 
14Michael Zocchi   Arlington, MA1:48:20 39534  187 
DNFChristian Favata   Rosendale , NY 135665  185 
DNFAndrew Freye   New Gloucester, ME 164856  189 
DNFNathan (Nate) Ringquist   Westminster, MA 140698  190 
DNFJonathan Bruno (PR)   Boston, MA 159158  193 
DNFMyron Baker   Hamilton, NJ 175086  183 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erik Davitt   College Place, WA1:13:45 212665  738 
2Gregory Carpenter   Durango, CO1:16:53 191158  742 
3Timothy Halliday   Fort Collins, CO1:17:49 203376  740 
4Jerome Townsend   Princeton, MA1:17:49 196503  735 
5David Scherp   East Hampton, CT1:17:51 182798  741 
6Worth Wolcott   West Suffield, CT1:20:53 191273  736 
6Harry Precourt   Sudbury, MA1:20:21 202963  737 
7Nicholas Leigh   Springfield, MA1:20:30 189574  744 
8John Benoit   Bristol, CT1:23:49 200167  743 
9Colt McElwaine   Canton, MA1:36:32 205236  739 
DNFMaximilian (Max) Hoener   Rhinebeck, NY 154637  745 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nathan Smith   Charleston, SC1:12:30 195442  820 
2Daryl Wilson   Portsmouth, NH1:12:51 199301  823 
3Wentworth Knipe   Sheffield, MA1:16:53 204568  817 
4Kevin Montgomery   San Francisco, CA1:17:01 164746  831 
5Joshua Schoenfeld   Bedford, NH1:18:30 210332  827 
6Jason Prusaczyk   Farmington, CT1:18:33 219172  822 
7Christopher Maglieri   Weatogue, CT1:19:03 159692  832 
8Matthew Sheldon   Chester, CT1:19:22 196704  834 
9Brian Firliet   Rutland, VT1:19:26 183891  819 
10Miles Ericson   Granville, MA1:22:40 153128  835 
11Levi Bloom   Clearfield, PA1:23:24 198615  816 
12Kevin Petrone   Fairlee, VT1:24:13 164287  815 
13Troy Romanowski   Stamford, CT1:24:48 181067  825 
14Travis Voyer   Essex Junction, VT1:25:43 194418  833 
15Doug Jenne   West Hartford, CT1:25:45 192813  821 
16Erin Rand   Plantsville, CT1:26:28 209955  828 
17Jason Shiers   Gorham1:29:24 209825  829 
18Eric Desautels   Greenville, NH1:30:12 160536  830 
19Andrew Thompson   Winchendon, MA1:31:27 189770  836 
DNFBrian Penney   Middletown, CT 209465  818 
DNFNiall Gengler   Easthampton, MA 180385  826 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gregg Galletta   Dobbs Ferry, NY1:14:37 97363  931 
2Thom Parsons   Wrentham, MA1:14:48 208960  946 
3Chris Strempel   Chester, CT1:15:32 159483  930 
4Dominique Desmonts   Norwalk, CT1:16:14 9311  922 
5Guillaume Loize   Brooklyn, NY1:16:46 211783  927 
6Jeff Murray   Andover, CT1:16:57 81459  928 
7William Turner   Northboro, MA1:17:02 101153  933 
8Eric Bowker   Essex Junction, VT1:18:08 4443  934 
9Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:18:16 159697  940 
10Sean Ford   Norwell, MA1:18:30 139466  938 
11Brian Currier   Newport, NH1:18:32 222011  924 
12Esteban Rodriguez   Woodside, NY1:20:09 153034  944 
13Loren Voyer   Hinesburg, VT1:20:22 218218  937 
14John Meyerle   Monroe, CT1:21:29 174385  939 
15Robert Carmen   Simsbury, CT1:22:11 111810  945 
16Brian Kelley   Pawling, NY1:22:26 133393  936 
17Jon Longley   Worcester, MA1:22:48 224909  925 
18Robert Wolff   Middle Island, NY1:24:40 92296  920 
19Cliff Kenyon   Coventry Ct1:24:56 18959  941 
20Christian Baks   Poughkeepsie, NY1:25:38 223736  943 Pawling Cycles
21Denis Lafaille   Bridgeport, CT1:26:04 146990  929 
22Chris Crowell   Prospect, CT1:26:30 173890  926 
23Andrew Wilson   Boxborough, MA1:27:20 171496  942 
24Christopher Evans   Holyoke, MA1:27:40 197135  935 
25R Todd Crisafulli   San Rafael, CA1:28:00 8150  923 
26Brian Holinko   Trumbull, CT1:29:34 125381  932 
27Ethan Spinelli   Marlborough, CT1:48:31 146367  947 
DNFThom Parsons   Wrentham, MA 208960  921 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stuart Jensen   Windsor, CT1:15:42 94818  353 
2Christopher Flagg   Westfield, MA1:16:32 179600  352 
3Matthew Soucy   Bolton, CT1:16:35 125883  354 
4Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:17:28 37650  358 
5Glenn Giglio   Manchester, CT1:19:31 13215  359 
6Paul Nyberg   Avon, CT1:22:26 82305  361 
7John Nobile   Guilford, CT1:23:41 26169  351 
8Warren Morse   1:25:27  363 
9David Cormier   Tolland, CT1:25:42 121841  362 
10Christopher Logan   Keene, NH1:27:34 21464  357 
11Matthew Carpenter   Canton, CT1:27:38 6213  356 
12John Sattar   Coventry, CT1:30:28 219707  360 
13Kevin Bouley   Tolland, CT1:36:26 182802  355 
DNFRichard Brown   Danville, NH 169536  350 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Sullivan   Poughquag, NY1:31:37 96768  197 
2Randy Tefft   Keene, NH1:33:31 100727  195 
3Robert Linden   East Lyme, CT1:34:50 146524  196 

Men - BG - Group2 - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Henry   27:03:00  874 
2Zachary Martin   27:59:00  871 
3Jerome Lambert   29:11:00  876 
4George Hebner   Easton, CT30:06:00 226389  879 
5Zachary Schuldt   30:07:00  877 
6Zachary Dilworth   30:08:00  878 
7Brian Spring   32:02:00  882 
8Edison Baker   33:30:00  870 
9Adam Trumbley   35:22:00  873 
10Pim Lambert   37:51:00  875 
11Jacob Waskowitz   37:52:00  880 
12Jeremy Wilson   38:04:00  872 
13Jackson Waskowitz   57:17:00  881 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Peterson   45:31:00  16 
2Nathaniel Gentile   Andover, MA48:20:00 233185  
3David Sholanskas   48:21:00  21 
4Austin Eterno   Easton, CT48:49:00 213802  28 
5Connor Sallee   Southbury, CT48:59:00 210129  13 
6Nick Lanza   50:19:00  18 
7Michael Gaudreau   51:09:00  17 
8Aharon Ron   52:25:00  19 
9Eric Roth   Bethany, CT53:02:00 192185  15 
10Stephen Carpenter   Canton, CT54:00:00 211711  
11Travis Wolfel   54:05:00  
12Elijah Allison   54:54:00  
13Patrick Emerson   55:12:00  24 
14Seth Spector   56:16:00  14 
15Ry Wolfel   56:26:00  
16Joe Conderino   56:47:00  25 
17Aaron Gorman   57:16:00  
18Chris Squier   57:30:00  27 
19Timmy Lord   58:26:00  26 
20Elias Walkley   58:28:00  11 
21William Kerr   58:34:00  29 
22Christopher Poit   58:43:00  20 
23Mark Romano   58:48:00  10 
24Devin Farkas   59:57:00  
25Zachary Williams   1:05:07  
26Christopher Talaska   Bristol, CT1:13:52 225014  
27Austin Vincent   Simsbury, CT1:19:22 226301  22 
DNFIan Hunter     12 
DNFOtto Wendland     23 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Honda   East Hartford, CT41:58:00 160946  210 
2Richard Tsui   Cornelius, NC42:23:00 205667  219 
3Greg Camia   45:22:00  200 
4Paul Johansen   45:29:00  203 
5Zachary Applebee   46:00:00  218 
6Eric Roth   46:02:00  217 
7Krys Chmielewski   49:46:00  220 
8David Grillis   50:38:00  209 
9Matt Lolli   50:59:00  204 
10Joseph Roy   51:11:00  214 
11Shawn Emerson   51:43:00  213 
12Jon Schlidt   East Hartford, CT52:30:00 225525  207 
13Patrick Kelly   52:31:00  206 
14Luke Moore   54.:58  221 
15Brian Noble   58:50:00  211 
16Carlo Pizzoferrato   58:54:00  202 
17Anthony Ortiz   1:10:41  208 
18Eric Farber   1:15:21  215 
DNFNathan Samuel     212 
DNFDavid Connor     201 
DNFRichard Tsui   Cornelius, NC 205667  205 
DNFJoseph Hickey     216 

Men - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ralph Pulver   Farmington, CT23:19 189379  773 
2Scott Healer   West Hartford, CT23:51 204624  775 
3Steve Orlowski   26:09:00  780 
4Joe Sullivan   26:33:00  777 
5Russ Polsgrove   26:58:00  778 
6Jim Hoyt   27:13:00  770 
7Jeremy Long   28:32:00  774 
8Christian Michalowski   29:04:00  768 
9Chad Nelson   29:43:00  767 
10Ryon Morett   30:21:00  769 
11Armand Gibson   30:53:00  766 
12David Schuldt   35:03:00  776 
13William Cooper   35:37:00  779 
14David Castro   39:06:00  765 
15Daniel Johnson   57:05:00  772 
DNFVictor Castro     771 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Todd Parcinski   44:21:00  324 
2Denis Niez   44:39:00  325 
3John Masotta   Bethel, CT45:31:00 224740  329 
4Brian Spring   48:19:00  318 
5Rich O'Connor   48:29:00  307 
6Steve May   49:02:00  315 
7Joseph Stein   49:06:00  319 
8Blair Rich   49:17:00  316 
9Leo Kieffer   50:06:00  326 
10Marc Seta   East Hartford, CT50:18:00 225172  304 
11Alan Baker   50:34:00  302 
12Todd Samul   51:10:00  314 
13Carl Maslag   Point Pleasant, NJ51:21:00 220160  309 
14Robert Wheeler   Simsbury, CT51:36:00 223384  305 
15Chris Greenlaw   53:05:00  328 
16Anthony Grillo   53:13:00  323 
17Chris Chapron   53:33:00  310 
18Jeffrey Cominotti   54:25:00  301 
19Robert Stepnoski   54:40:00  300 
20Jeffrey Collins   56:29:00  320 
21Ernest Britton   57:46:00  317 
22William Hunter   58:33:00  308 
23Timothy Paydos   59:35:00  321 
24Gary St.Jean   59:51:00  327 
25Larry Madison   1:00:36  313 
26Jonathan Yeich   1:01:09  306 
27Rich Driscoll   1:01:31  322 
28Markus Muhlhauser   1:17:15  303 
DNFTimothy Maloney   Southwick, MA 220856  312 
DNFDennis Niez     311 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Anthony Bright   47:04:00  410 
3Philip Brault   48:32:00  405 
4Chris Barba   49:14:00  407 
5John Torrey   49:26:00  418 
6Luiz DeSouza   49:56:00  403 
7Patrick Moore   50:49:00  402 
8Douglas McBournie   Colchester, CT51:07:00 211976  409 
9Art Randolph   53:14:00  415 
10Bill Trumbley   53:50:00  411 
11Mike Hines   54:30:00  413 
12Dave King   54:34:00  400 
13Tim Hopkins   54:52:00  414 
14David O'Connor   54:56:00  417 
15Richard Carbone   55:30:00  412 
16Steve Soucy   58:03:00  419 
17David Mattiace   58:39:00  416 
18Paul Altorelli   1:04:04  404 
19Timothy Reynolds   1:06:36  408 
DNFMichael VanPatten     401 
461900 Jr. Ford     Robert 406

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Hughes   52:34:00  504 
2Bill Dougherty   57:31:00  502 
3Kevin Keogh   Brockton, MA1:01:45 218473  500 
4Paul Roth   1:02:31  503 
5Albert Jackson   E Hampton, CT1:07:52 194500  501 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ashley Drake   Sunderland, MA1:33:15 186383  96 

Women - SP - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erin Reilly   Highland Falls, NY1:17:15 154596  902 
2Audrey Bishop   1:21:43  903 
3Laura Summers   Southington, CT1:22:11 41711  900 
4Carly Stroich   Norwich, CT1:22:45 218410  901 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emma Nelson   1:07:15  918 
2Michelle Desmarais   1:15:07  1000 
3Susie Watts   Torrington, CT1:21:28 223880  915 
4Cathy Wilson   Middle Island, NY1:30:47 163898  916 
5Jessica Hoeverman   Toms River, NJ1:30:21 211404  917 
6Patrick Rosier   1:34:52  919 

Women - EX - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephanie White   Bedford, NH1:30:20 181386  83 
2Amanda Lawrence   Mansfield Center, CT1:31:48 167207  87 
3Christine Ford   Coralville, IA1:33:40 41642  86 
4Lesli Stevens   Middletown, CT1:36:55 159513  82 
5Chloe Jackson   East Hampton, CT1:45:12 181210  84 
6Samantha Ecke   Stamford, CT1:50:15 185842  81 
DNFBryna Nestor   Troy, NY 209883  85 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erin Duggan   Avon, CT1:28:17 189709  79 
2Susan Lynch   1:30:32  393 
3Laura Jensen   Windsor, CT1:33:45 190960  78 
4Jill Nugent   Ashford, CT1:36:47 191888  390 
5Darlene Phillips   Ansonia, CT1:39:09 225420  80 
6Lydia Barter   N Brookfield, MA1:40:42 2763  391 
7Pamela Bonin   Boulder, CO1:40:43 159498  77 
8Kerri Moore   Bloomfield, CT1:43:50 159698  394 
9Susan MacLean   Plaistow, NH1:46:02 115814  76 
10Kerry Combs   Beverly, MA2:01:21 98120  392 
DNFCosby Gibson   Richfield Springs, NY 151352  395 

Women - BG - Group2 - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Torrey   32:09:00  285 

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elizabeth White   Bedford, NH55:57:00 209806  601 
2Kelsey Oberkoetter   59:41:00  602 
3Alicia Medaglia   2:12:00  600 

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katrina Johnson   56:44:00  607 
2Kyra Kenwood   Miller Place, NY1:03:30 222906  605 
DNFKelli Chubert     606 

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Diane Diberardino   29:24:00  386 
2Claire Tuite   33:14:00  388 
3Charlene Baker   33:35:00  385 
4Danielle Vacirca   44:27:00  387 
5Meghan Waskowitz   55:18:00  389 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karen Kaminski   58:27:00  623 
2Cheryl Slock   1:07:26  622 
3Linda Hood   Auburn, NH1:07:34 220299  620 
4Lee Barba   1:16:03  621 
DNFLynn Johnson     624 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tiffany Mann   Somerville, MA1:25:56 102493  275 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee