Race Results for
Florida State Championship #6
Belleview, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/13/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Curt Skinner   Hustler, WI 202580   
2Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
3Matthew Mitchell   Chambersburg, PA 214249   
4Andy Relue   Tampa, FL 214807   
5Ryan Walsh   Lakeland, FL 223193   
6Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   
7Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
8ERIC POST      
9LUIS CABRERS      
10Michael Miles   Omaha, NE 151897   
11Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
12STEVE AVERY      
13Bill Pryor   Asheville, NC 168788   
14Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611   
15Chris Janiszewski   Kula, HI 224537   
16Tobin McKnight   Gainesville, FL 217875   

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joey Kundtz   Bonita Springs, FL 197609   
2ROSS GLASS-VEGA      
3Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
4STEVE PAOLETTA      
5Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
6Billy Horne   Starke, FL 204798   
7Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380   
8STEVE KUPCHUN      
9Adam Goldfar   Plantation, FL 197810   
10Julio Miranda   Hialeah, FL 202609   
11RUSSELL HAGAN      
12Julio Umpierre   Citra, FL 215545   
13Ron Bennett   Holiday, FL 217345   
14JOEL GORMAN      
15ADAM BAKER      
16LESTER SANCHEZ      
17MATT LOVE      
18JOHN DAWSON      
19LLOYD WELLS      
20Gavin Alford   Hollywood, FL 192562   
21Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
22MACE MCMILLAN      
23Lee Sebastian   Marietta, GA 230790   

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TIM CORNELIUS      
2Destry LeBrun   Pensacola, FL 211692   
3RUSSELL PEELMAN      
4Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
5Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
6SCOTT WEBER      
7DON PENNINGTON      
8Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
9TOM MURRANY      
10TODD LYONS      
11Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
12Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665   
13Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
2Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
3Steve Bent   Lakeland, FL 45076   
4GARY HEADLEY      
DNFRALPH MILLER      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
2Robert McCarty   Cooper City, FL 109231   
3Shane Danford   Ocala, FL 175210   
4Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
DNFAllison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
DNFMark Gerard   Braintree, MA 159210   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Bounds   Newberry, FL 211734   
2Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180   
3Mose Howard   Tampa 164929   
4Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
5Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   
6Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
7Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
8Scott Cugno   Boca Raton  154900   
9Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
10Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
11Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
12Bradley Jefferson   Tampa, FL 199943   
DNFJay Ulloa   New Symrna Beach, FL 76868   
DNFMARK PRINCE      
DNFBrian Pace   Plantation, FL 203769   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN LOWE      
2Michael Blaney   Ocala, FL 211733   
3Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
4Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
5Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
6Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
7Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
8Michael Parent   Somers, CT 27219   
9Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   

Men - Clydesdale - Beginner - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jason Bellot   Bonifay, FL 122395   
3JEFF SHENEFIELD      
4Jeffrey Voiles   Safety Harbor, FL 216653   
5KARLOS R.BERNART      
6SCOTT CAMPBELL      
7Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
8SCOTT ODONNELL      
9DAVID FAIRCHILD      
10KIM PICKERING      
DNFROBERT MCLAUGHLIN      
DNFJOSE FERNANDEZ      

Men - Clydesdale - Sport - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1WILLIAM LEIBLICK      
2ANTHONY NASTI      
3ANTHONY HECHLER      
4DAVID MEEKER      
5DAVID BUNDY      
DNFRobert Dyer   Jacksonville, FL 204349   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cody Smith   Anthony, FL 224126   
2CHADD BLANKENBILLER      
3AUSTIN FEE      
4BRANDEN YOUMANS      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004   
2Austin Cox   Gainesville, FL 225991   
3AUSTIN BERGER      
4CHAD FEE      
5COLIN QUAINTON      
6ERIC DANFORD      
7Jacob Martin   Gainesville, FL 202582   
8Dillon Parrott   Tarpon Springs, FL 224808   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MITCHELL CAMPBELL      
3EVAN PENNINGTON      
4MICHAEL BROWN      
5STEPHEN GALEOTO      
6BRENT HALL      
7Chris Johns   Gainesville, FL 233271   
8KYLE MCELHANEY      
9Brian Bates   Alachua, FL 227261   
10SCOTT REINARD      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2ANTHONY HUTTON      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166   
2STEVE DEROCHE      
3Matthew Goforth   Lake Park, FL 216990   
4LEIF KRUSE      
5SEAN WALLACE      
6Brent Cutshall   Tampa, FL 208872   
7LUIS CALDERON      
8David Cordero   Lutz, FL 230196   
9Zach Duncan   Lakeland, FL 233898   
10JOSH HENNESSEY      
11BRIAN SHERMAN      
12MIKE HICKEY      
13TIM BUCHANAN      
14STEVEN MANNINEN      

Men - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JESSE HORTON      
2JAYSON VELEZ      
3BILL MARCY      
4MICHAEL CHRISTOPHER      
5TOBY GILBERT      
DNFBRIAN STALVEY      

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1FELIX PEREZ      
2James Davis   Amherst, NH 219682   
3Scott Zedeker   Fort Myers, FL 222229   
4HENRY SANTILLANA      
5Glenn Vaudreuil   Gainesville, FL 234076   
6Matthew Little   Yulee, FL 224869   
7Chad Bobbitt   Austin, TX 217687   
8RONALD CARKHUKF      
9BRAD GERARD      
10JOHN O'CONNER      
11Oscar Manrique   Miami, FL 233837   
12Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
13David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449   
14WILLIAM BRACKEN      
DNFCHRIS BURNETT      

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
2Anthony Bielobockie   Jacksonville, FL 218639   
3ERIC STONE      
4Matthew Roberts   Ocala, FL 219902   
5James Knight   Bartow, FL 217003   
6Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
7EUGENE SIMONS      
8MICHAEL PHELPS      
9TERRY SCHRAMM      
10DALE MORRISON      
11Casey Parrott   Dunedin, FL 224809   
12PAUL THODE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
2MICHAEL HAZELWOOD      
3JAMES CAPEN      
4ERIC LATIMER      
5BILLY ALLAN      
6Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
7Cliff Powers   Largo, FL 148412   
8JOHN POCZYNSKI      
9Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
10BRIAN HASTINGS      
11MARK RATCLIFF      
12MIKE FREUND      
13BEN ELLIOTT      
14Lance Gaab   Vero Beach, FL 220627   
15RALPH LOTT      
16FRED HEWETT      
17DAVID SNOW      
18JOHN MOORE      
19PHILIP IRWIN      
DNFSCOTT BOWSER      
DNFMIKE COLLINS      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHARLES COULTAS      
2Steve Agronick   Villages, FL 1209   
3James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
4RJ WHITE      
5ROBERT FALCIOLA      
6RENNIE VOGEL      
7J Carson Longo   Naples, FL 211732   
8David Beckemeier   Orlando, FL 201554   

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
2Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
3KIRSTEN FEE      
4DYAN ZEDEKER      
5RENAE BLEVINS      
6AMY KELTON      
DNFJolie Pavent   St Petersburg, FL 177697   

Women - EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHELLY ALLEN      
2Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
3Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   
4Jane Quigley   Tampa, FL 47587   
5Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
6Renee Blaney   Ocala, FL 195771   

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARNIE BYRD      
2ANDREA GIMON      
3DENISE BARKER      
4MARIA LONG      
5CHRIS BENKLY      
6LAURIE SCHOEPE      
7ROXANNE HAZELWOOD      
DNFANNA PRIEST      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee