Race Results for
Channel 3 Short Track
Andover, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/05/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Stockford   1:26:08  450 
2Trevor Lyons   1:26:33  453 
3Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:29:01 228017  454 
4Michael Chin   1:31:01  452 
5James Wheeler   1:33:58  455 
6Dehan Shankar   1:46:00  456 
7William DeFlumere   1:52:16  451 
8John Thomas   1:56:59  457 
DNFPaul Bickford     458 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Honda   1:24:31  628 
2Patrick Snoop   1:25:44  629 
3Eric Carlson   1:28:53  625 
4Adam Bickford   1:32:24  636 
5Brennan Downes   1:34:07  634 
6Dante Petri   1:34:16  635 
7Randy Myers   Chester, CT1:41:07 187425  626 
8David Fierro   1:44:29  632 
DNFDavid Gilbert   Manchester, CT 227938  637 
DNFMike Betti     631 
DNFMike Zanconato     630 
DNFWilliam Cromwell     627 
DNFThomas Tyrychtr     633 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffrey Robert   1:26:19  522 
2Karl Schult   1:27:25  523 
3David Flagg   1:27:46  520 
4Joe Policarpio   Bristol, CT1:27:56 135669  538 
5Dave Barr   1:28:16  530 
6Mike Montalbaro   1:28:32  525 
7Michael Woods   Uncasville, CT1:28:47 211887  529 
8Richard Friedrich   N Franklin, CT1:32:48 168943  541 
9Mark Wucher   Mountain View, CA1:33:01 151859  536 
10Mike Andrews   Danbury, CT1:33:56 200396  532 
11Joshua Brown   1:34:05  531 
12Ray Santora   1:34:41  526 
13Jeff Haitz   1:35:45  528 
14Sylvain Loize   1:37:07  521 
15Clint Morgan   1:37:16  533 
16John Gibbons   Norwell, MA1:40:08 224572  535 
17Eric Policarpio   Bristol, CT1:41:32 159499  539 
18Michael Hadley   Bristol, CT1:58:27 98394  542 
DNFJoe Parker   Fairfield, CT 190450  527 
DNFMichael Pajarillo   Hope Valley, RI 114646  537 
DNFDeryl Gage     534 
DNFJack Enxuto   Simsbury, CT 75160  540 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Sarnblad   1:23:17  701 
2Bryan Wilson   1:31:22  702 
3Tracy Montoya   Waterford, CT1:39:02 224397  706 
4John Stockford   Norwich, CT1:41:06 140117  704 
5Robert Speed   Winchendon, MA1:41:57 214100  707 
6Scott Kirschner   1:47:57  700 
7John O'Keefe   Coatesville, PA1:50:50 221845  705 
DNFWilliam Bonin     703 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Muffatti   Bethel, CT1:36:23 174438  803 
2Karl Schachtner   Marlborough, CT1:37:37 190114  802 
3Robert Spreng   Groton, CT1:42:59 79869  804 
4Matthew Davies   Poughkeepsie, NY1:45:03 74221  801 
DNFDonald Snoop     800 

Men - Single-speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg Montello   Malden, MA1:15:13 24794  104 
2Timothy Haitz   Kingston, RI1:16:02 77034  102 
3Edward Ludwig   Ellington, CT1:20:27 21773  105 
4Sam Stevens   1:21:22  100 
5Bruce Saxton   West Suffield, CT1:28:29 31403  106 
6Jason Shiers   Gorham1:31:31 209825  103 
DNFWade Swift     101 

Men - PR/SM - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dominic Gillen (1 - PR)   New Preston, CT1:42:29 91834  179 
2Edward Ceccolini   Pompton Lakes, NJ1:45:18 54209  178 
3Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT1:46:14 23079  176 
4John Foley   Fiskdale, MA1:48:54 121026  180 
5Roland Meunier (1 - SM)   Templeton, MA1:53:17 138682  175 
DNFNathan (Nate) Ringquist   Westminster, MA 140698  181 
DNFAnthony Eisley   Norwich, CT 117285  177 
DNFBenjamin Moody   Rumney, NH 24837  182 

Men - First Timers - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Guerette   26:33  873 
2Dylah Lamo   27:17  871 
3Mark Iacino   28:17  872 
4Adam Trumbley   42:15  870 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Scherp   East Hampton, CT1:32:02 182798  738 
2Jerome Townsend   Princeton, MA1:33:35 196503  740 
3Greg Carpenter   1:33:48  735 
4Timothy Halliday   Fort Collins, CO1:39:15 203376  737 
5John Benoit   Bristol, CT1:39:28 200167  739 
6Brendan Rogers   East Hampton, CT1:43:06 196775  741 
DNFWorth Wolcott   West Suffield, CT 191273  736 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Montgomery   San Francisco, CA1:37:43 164746  815 
2Brian Firliet   Rutland, VT1:37:45 183891  821 
3Jason White   Esopus, NY1:44:53 194309  818 
4Jason Prusaczyk   Farmington, CT1:45:18 219172  817 
5Brian Penney   1:45:53  816 
6Kevin Petrone   Fairlee, VT1:47:01 164287  823 
7Miles Ericson   Granville, MA1:49:27 153128  824 
8Matt Jalbert   1:51:28  820 
9Erin Rand   Plantsville, CT1:58:04 209955  819 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew DeMeis   Pawtucket, RI1:35:13 88417  928 
2Yale Iverson   1:35:51  921 
3Guillaume Loize   Brooklyn, NY1:36:56 211783  922 
4Robert Carmen   Simsbury, CT1:38:31 111810  920 
5Brian Rutter   1:40:56  923 
6Christopher Evans   Holyoke, MA1:43:01 197135  933 
7Chris Crowell   Prospect, CT1:43:23 173890  926 
8Derek Pierce   Manchester, CT1:43:38 28121  924 
9Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:46:55 159697  934 
10Sean Ford   Norwell, MA1:49:17 139466  927 
11Emile Smith   1:49:56  930 
12Mark Mahoney   Bethel, CT1:50:40 22175  925 
13John Meyerle   Monroe, CT1:52:57 174385  931 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stuart Jensen   Windsor, CT1:33:35 94818  356 
2Christopher Flagg   Westfield, MA1:35:53 179600  363 
3Matthew Soucy   Bolton, CT1:36:18 125883  359 
4Robert Bisson   Fall River, MA1:40:12 3786  350 
5Thierry Blanchet   Castleton, NY1:41:15 190039  361 
6Glenn Giglio   Manchester, CT1:45:27 13215  360 
7Ross Bonacci   Newtown, CT1:46:15 93099  362 
8Andrew Chambers   Bolton, CT1:46:52 210960  353 
9Chris Burke   Ridgefield, CT1:46:56 220067  351 
10John Nobile   Guilford, CT1:51:08 26169  354 
11Bruce Saxton   West Suffield, CT1:54:33 31403  364 
12Denis Biglin   Glastonbury, CT2:00:03 160943  357 
13Matt Carpenter   2:00:06  352 
DNFChristopher Logan   Keene, NH 21464  355 
DNFKevin Bouley   Tolland, CT 182802  358 
DNFSamuel Wilcox   Glastonbury, CT 38212  365 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Randy Tefft   Keene, NH1:40:44 100727  195 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Connor Sallee   42:54  
2Austin Eterno   Easton, CT43:23 213802  14 
3Nathaniel Gentile   Andover, MA43:29 233185  
4Will Cox   46:43  
5Eric Roth   49:07  
6Cameron Lyons   49:32  11 
7Tyler Ray   50:34  15 
8Spencer Pero   Pittsfield, MA53:30 203848  13 
9Stephen Carpenter   Canton, CT53:38 211711  
10Aaron Gorman   54:03  
11Zachary Williams   55:02  
12William Kerr   Groton, CT1:02:17 228028  12 
13Christopher Talaska   Bristol, CT1:03:04 225014  
14Stephen McEtridge   1:04:01  10 
15Brian Spring   1:07:53  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ron Masotta   40:07  205 
2Mark Dickey   40:15  206 
3Paul Johansen   41:15  202 
4Samuel Wallace   43:49  201 
5Lyal Tressler   44:16  204 
6Daniel Smith   45:30  209 
7Eric Roth   47:38  208 
8Joseph Roy   47:55  210 
9Brian Noble   55:58  203 
10Duane Samuel   1:08:15  207 
DNFMatthew Salad     200 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Marcinko   Litchfield, CT38:36 225628  308 
2John Masotta   Bethel, CT39:16 224740  307 
3Brian Spring   40:34  304 
4Denis Nez   Woodbury, CT41:17 213043  305 
5Todd Parcinski   44:04  309 
6Carl Maslag   Point Pleasant, NJ45:14 220160  310 
7Chris Chapron   46:45  300 
8Chris Petrillo   47:31  301 
9Robert Wheeler   Simsbury, CT49:43 223384  303 
10Mark Seta   54:00  302 
11Ernest Britton   59:33  306 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Philip Brault   44:04  400 
2Antony Bright   Chappaqua, NY44:37 224643  401 
3Gerald Gilsinger   45:09  404 
4Art Randolph   46:52  405 
5J n Berka   48:13  406 
6Douglas McBournie   Colchester, CT51:13 211976  402 
7Bill Trumbley   53:37  403 
8Steve Soucy   56:43  407 
9Doug Bachlor   1:05:00  408 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Charleton   55:43  502 
2Peter Friedman   Port Chester, NY56:33 90171  503 
3Paul Roth   1:01:37  501 
4Albert Jackson   E Hampton, CT1:03:52 194500  504 
5Kevin Keogh   Brockton, MA1:09:57 218473  500 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emily Curry   Sturbridge, MA1:36:34 210916  96 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erin Reilly   Highland Falls, NY1:47:07 154596  902 
2Norine Nadeau   2:01:25  901 
3Carly Stroich   Norwich, CT2:05:57 218410  900 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Laura Zimmer   1:36:37  917 
2Rachel Brown   Somerville, MA1:54:50 127342  916 
3Cathy Wilson   Middle Island, NY3:00:00 163898  915 

Women - First Timers - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Melanie Unknown   29:29  385 

Women - EX - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephanie White   Bedford, NH1:35:50 181386  81 
2Courtney Lower   Brush Prairie, WA1:42:21 154881  84 
3Chloe Jackson   East Hampton, CT1:47:57 181210  83 
4Lesli Stevens   1:52:02  82 
5Samantha Ecke   Stamford, CT1:55:49 185842  85 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Laura Jensen   Windsor, CT1:36:22 190960  77 
2Lydia Barter   N Brookfield, MA1:37:48 2763  74 
3Jill Nugent   Ashford, CT1:40:12 191888  79 
4Michelle Desmarais   Bristol, CT1:40:50 227936  80 
5Kerri Moore   Bloomfield, CT1:52:37 159698  984 
6Kerry Combs   Beverly, MA2:06:56 98120  983 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elizabeth White   Bedford, NH52:23 209806  600 

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyra Kenwood   Miller Place, NY1:08:06 222906  605 
2Kelly Hoffman   1:16:35  606 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Debbie Dickey   46:45  899 
2Kelly VonRuden   53:29  622 
3Karen Kaminski   55:22  623 
4Sandra Stavens   1:02:36  621 
5Cheryl Slock   1:04:58  624 
6Linda Hood   Auburn, NH1:10:59 220299  620 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anda Curuta   Thornton, NH1:31:42 214663  276 
2Mary Lynn Wikar   Vernon, CT1:38:05 150092  275 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSierra NevadaCUOREShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee