Race Results for
Flying Horseshoe MTB Festival
CLE ELOM, WA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/05/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Atwoods   1:52:01.68   1
2Andy Schultz   1:53:09.38   16
3Jason Jablonski   Wenatchee, WA1:54:13.53 98835   20

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Cooley   1:54:24.39   17
2Kristopher Holden   1:55:48.38   18
3Christian Young   1:59:25.02   23

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gian Dalle   1:33:03.51   672
2Stephen Ettinger   1:40:41.04   96
3D'Andre Jackson   Tacoma, WA2:12:31.93 198958   660
4Stephan Jones   2:18:47.83   675

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Bradford-Parish   1:32:35.93   645
2Jeremy Pinto   1:35:19.08   482
3Shawn Howard   1:39:46.47   165
4TRAVIS BROWN   1:40:23.47   678
5Matt Hayes   Port Orchard, WA1:40:48.00 79050   657
6Brandon Lonac   1:42:56.79   464

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Phil Oppenheimer   1:38:29.02   652
2Mike Jancola   1:39:41.97   445
3Doug Krumpelman   1:39:44.93   453
4Doug Graver   Monroe Wa1:39:59.92 101059   662
5Alex Shapleigh   Seattle, WA1:40:13.99 179695   653
6Michael McAuley   1:42:19.57   473
7Konrad Binber   1:42:44.34   103
8Dave Lahn   Quincy, WA1:42:48.00 159945   650
9David Stonich   1:43:51.17   612
10Randall Reily   1:44:29.76   488
11Klaus Fleischmann   1:46:21.57   247
12Brian D Thompson   1:46:48.87   619
13Jason Dougherty   1:48:18.19   230
14Michael Prochaska   1:51:21.70   484
15Thomas Sowards   1:55:48.93   608
16Kevin Hornback   1:56:35.98   441
17CHRIS TWARDZIK   1:58:36.03   685
18Peter Vincent   Kirkland, WA2:07:44.27 183014   666

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jim Albright   Olympia, WA1:43:00.58 190621   214
2Steven Wade   1:45:20.78   659
3Russ Staples   1:47:22.37   611
4James Lyon   1:48:38.40   467
5Rocky Crocker   1:48:56.64   121
6Patrick Bentson   Auburn, WA1:51:08.09 3386   664
7Pete Theisen   1:51:43.78   617
8Virgil Long   1:56:24.62   465
9Donald Hecker   1:56:55.81   433

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Norton   1:37:51.73   480
2Mark Painter   1:42:26.03   54
3Will Marshall   1:52:50.33   469
4Ken Embrey   2:02:26.44   237

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Logan Wetzel   1:17:56.89   632
2Tom Kutina   1:20:42.21   457
3Doug Shaw   1:21:51.76   499
4Brian Warren   North Bend, WA1:22:46.86 164645   694
5Jake Pearce   1:23:43.23   687
6Jeremey Bartee   1:27:53.81   94
7Sonny Miller   1:29:09.72   655
8Evan Schmitt   1:35:43.26   496
9WILLIAM Root   1:49:34.59   493
10Steven Tauscheck   1:52:39.40   669

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jake Maeclke   1:15:46.37   649
2Andrew Leese   1:18:46.67   460
3Tim Ryan   1:19:31.06   681
4Matt Rossman   1:21:46.88   494
5Uli Salas   1:21:54.56   338
6Brian Gump   1:23:36.57   316
7Andrew Farina   1:25:48.53   700

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jay Middleton   1:18:18.23   475
2Garrett Williams   1:18:36.99   635
3Thomas Hayes   1:19:50.94   431
4Jeff Beltramini   1:21:07.36   95
5Rick Mattis   1:21:14.84   471
6David Vautier   1:21:15.89   627
7Paul Werner   Tacoma, WA1:21:26.11 208014   329
8Mike Weber   1:21:30.65   631
9LeRoi Smith   1:22:28.54   607
10Henry Shaw   1:25:38.53   602
11BRIAN JONES   1:26:06.98   679
12Ivan Anderholm   Portland, OR1:27:51.70 149569   696
13John Graf   1:27:57.33   300
14Barry McMonagle   1:29:11.76   474
15Cory Gordon   1:30:04.30   298
16Terry Turpening   1:35:18.13   622
17CARL VOGT   1:37:42.16   323
18Greg Murphy   Seattle, WA1:37:47.31 212220   698
19Bill Marson   1:42:28.93   641
20Jeremy McKinley   1:43:52.16   601
21Mike Braaten   1:44:32.74   115

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ron Collins   Snohomish, WA1:20:33.27 205671   186
2Richard Hughes-Davies   1:21:53.49   442
3Chris Bentley   Fall City, WA1:22:11.11 199389   640
4Chris Bier   1:23:18.62   302
5Charles Mortensen   Sandpoint, ID1:23:35.17 206987   642
6Jon Reinstra   1:24:32.43   328
7Bruce Trejos   1:25:46.59   621
8Steve Kutina   1:26:59.69   456
9David Dunnell   1:28:07.48   233
10Scott Stroming   Wenatchee, WA1:32:36.60 78201   648
11Eric Troili   1:34:05.53   688
12Stuart Broderick   1:34:33.53   448
13Dave Stanton   1:36:15.72   610
14Troy Taylor   1:38:51.38   616
15Jeff Haymes   1:40:54.14   432

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Allan Beattie Jr.   1:27:49.60   53
2Tom Ettinger   1:29:02.11   244
3Sandy Thomas   Sandpoint, ID1:30:36.47 189495   87
4Brian Volkert   1:47:07.35   628

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christian Holt   50:20.06   334
2Sawyer Hunt   1:50:29.24   343

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hudson Thyr   31:54.67   620
2Tavish Taylor   34:44.62   615
3Trevor Taylor   35:54.39   697
4Skylar Larson   37:04.64   684
5Tony Gaudio   39:51.86   280
6Gavin Jones   42:07.78   693

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ben Kutina   1:01:21.25   455
2Eric Emsky   1:02:46.75   325
3Ethan Maier   1:07:19.94   468
4Aric Duncan   1:11:08.51   231
5Bryen Graver   Monroe1:21:45.81 181937   661

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Mattingly   57:06.67   470
2Andy Shaw   57:22.59   498
3Travis Hixson   1:02:05.35   439
4James Reed   1:06:57.03   487
5Kevin Angel   1:09:51.21   89
6Justin Webb   1:15:59.27   629

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Caylor   1:02:11.27   646
2Brendan Bersey   1:09:24.89   100
3Chris Heiland   1:13:08.97   331
4Jeff Vanderpham   1:18:30.55   624
5Jeremy Cottle   1:34:19.03   207

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Glenn Graham   1:00:17.15   654
2Luke Syverson   1:02:26.36   614
3John Clark   1:04:30.11   341
4Bret Dickey   1:05:12.88   695
5Michael Smith   1:09:21.60   606
6Philip Ralph   1:09:45.42   340
7Lee LaPrath   1:11:14.07   459
8Daniel Luna   1:15:04.00   466

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Miller   Lake Stevens, WA58:22.50 203491   337
2Jim Hafner   1:01:52.80   429
3John Koschnick   Nordland, WA1:04:39.31 198269   644
4David Barnhart   1:06:14.21   90
5Michael Gaudio   1:09:13.10   264
6Loren Fischer   East Wenatchee, WA1:09:44.05 208662   333
7Randy Bostrom   1:11:34.25   112
8Rob Smith   1:11:53.44   690
9Rodney Brown   1:13:14.29   125
10Peter Shaw   1:14:26.63   603

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alan Millar   1:07:19.39   476
2David Dalle   Roslyn, WA1:08:30.31 199392   671
3Jim Hoch   1:25:16.44   58
4Robert Root   1:59:04.49   665

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shannon Holden   2:04:09.46   440
2Mary Carlson   Spokane, WA2:06:56.43 181834   639

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Melanie Lewis   1:58:49.89   463
2Jodi Hess   2:04:08.67   438
3Erika Krumpelman   2:06:32.57   454
4Robyn Angliss   Seattle, WA2:24:11.15 197267   676

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Traci Carroll   1:32:14.05   151
2Diane Nations   1:35:37.09   479
3Robyn Embrey   1:37:35.29   241
4Stephanie Decker   1:57:07.12   220

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dawn Lambert   Mount Vernon, WA1:34:03.87 214419   458
2Jennifer Glyzinski   1:36:17.18   285
3Mercedes Quinn-Blair   1:40:29.76   485
4Penny Hulbert   1:42:30.46   472

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Val Hecker   1:38:44.07   434
2Kirstin Sandaas   1:43:54.48   495
3Minnie Deese   2:05:23.51   229

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jo Beth Thomas   1:56:51.76   308

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lydia Young   42:04.28   677

Women - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Wendy Hecker   1:23:19.12   435
2Ingrid Beattie   1:37:45.38   691

Women - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emma Millar   1:03:40.89   477
2Freya Fennwood   1:06:53.34   683
3April Hafner   1:22:38.32   317

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Meghan Leiper   1:12:48.37   461
2Lori Williams   1:14:48.15   636
3Jen Forsyth   1:16:23.68   658
4Tina Rieken   1:16:34.02   491

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rhonda Pinto   1:05:03.26   483
2Alex McMilla   1:09:10.77   680
3Kristen Crupi   1:15:25.22   216
4Kimberly Browne   1:15:28.20   131
5Heidi Raymond   1:16:03.59   486
6Rachel Knebel   1:17:09.74   339
7Christina Janowski   1:31:43.71   342

Women - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kate Oliver   1:11:53.22   481
2Vicki Shafer   1:21:45.80   497
3Cathy Bustad   1:39:33.37   689

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee