Race Results for
SE Regional Championship Series #5
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/30/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Turner   Canton, GA 103410   
2Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
4Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
5Anthony Slowinski (1 - PR)   Louisville, KY 121030   
6Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
2Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358   
3Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
4Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   
5Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
6Michael Weber   Knoxville, TN 184414   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
2Kevin Mullins   Maiden, NC 184011   
3GENE MCDANIEL      
4Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
5Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
6German Bermudez   Colombia 194439   
7John Hustoles    214922   
8Kelly Orr   Arlington, TX 177980   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
2Robert Rounds   Newberry, FL 159219   
3Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
4Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
5Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
6Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
7Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
8Ransom Weaver   Havertown, PA 142290   
9WILLY THE LOSEN      
10Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
11CLINT GIBBS      
12Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
13David Reed   Bath, MI 170308   
14Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
15SCOTT CUGNO      
16HERB PARKER      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
3Michael Blaney   Ocala, FL 211733   
4Chris Costa   Sanford, FL 153393   
5Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
6Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   
7Barry Carswell   Columbus, GA 58089   
8Dean Dickson   Altamonte, FL 193081   
9Randall Smith   Ocala, FL 138977   
10Chuck Shell   Blountville, TN 148958   
11Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
12Jeff Esposito   Anywhere,  206156   
13Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
14Gary Collins   Kirksey, KY 115886   
15Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
16Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
2NICK GIBSON      
3BRET PACHECO      
4Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
5Curt Skinner   Hustler, WI 202580   
6Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445   
7Geoffrey Bergmark   Hendersonville, NC 196889   
8Zach Kovaly   Alpharetta, GA 207359   
9MICHAEL MILES      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
2Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
3DARYL JONES      
4Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
5ANDY WEHMEYER      
6BRADLEY JEFFERSON      
7TIM CORNELLUS      
8Billy Horne   Starke, FL 204798   
9JOA CARLOS VALERA      
10Brian Pace   Plantation, FL 203769   
11Jason Luque   Neptune Beach, FL 78009   
12Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
13MICHAEL GHIORSO      
14TREVOR BUSBY      
15MIKE HALL      
16Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
17THOMAS MURRAY      
18Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
19Glenn Kalnins   Fortson, GA 145873   
20James Schoomaker   Lookout Mtn, GA 133221   
21June Mizoguchi   Elizabethtown, KY 176738   
22DAVID BRADESON      
23DAVID LOYD      
24Mike Smith   Atlanta, GA 204239   
25RODRIGO FORERO      
26Timothy Hilton   Alpharetta, GA 16247   
27KEVIN SMITH      
28NACE MCMILLAN      
29JOHN DAWSON      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JON LOWE      
2Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
3Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
4Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
5MARSHALL JR REEVES      
6Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
7Robert Hawk   Nicholson, GA 186434   
8Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
9Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
10ARMANDO RODRIGUEZ      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
2Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
3Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
4MIKE COOPER      
5Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
6GUILLERMO JARAMILLO      
7PAUL EATON      
8Steve McAuley   Lancing, TN 190451   
9Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
10David Beckemeier   Orlando, FL 201554   
11ROBERT FALCIOLA      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN COX      
2Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
3Brandon Dennison   Lake Worth, FL 212749   
4KAIN RODRIGUEZ      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2AUSTIN BERGER      
3Jacob Martin   Gainesville, FL 202582   
4DILLON PARROTT      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Reeves    209696   
2Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
3Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
4Max Trent   Powell, TN 184415   
5STEPHEN GALEOTO      
6Ian Murphy   Winter Spring, FL 194435   
7Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
8Alex Ohman   Knoxville, TN 210887   
9FRED LINTZ      
10MIKE HICKEY      
11ANTHONY HUTTON      
12CHRISTIAN PARRETT      
13Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ANDY RELUE      
2DUSTIN SHAW      
3ALVARO MOSUVERA      
4DAVID ANGEL      
5BRENT CUTSHALL      
6BEN FORSHEE      
7DENNIS STAFFORD      
8Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380   
9DANIEL PINGSTON      
10Joshua Van Cleef   Orlando, FL 207774   
11BRAD BARRINGER      
12ANTHONY MUSALO      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOSHUA HENNESSEY      
2ANTHONY HECHLER      
3MIKE SUDDETH      
4STEVE HRYNKIW      
5Jason Bellot   Bonifay, FL 122395   
6Kevin Trent   Powell, TN 195825   
7FRANCISCO ALBA      
8CASEY PARROTT      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JULIO UMPIERRE      
2ERNESTO TOLEDO      
3RAFAEL SIWENEZ      
4Matthew Love   Minneola, FL 193548   
5Eric Stone   Indialantic, FL 193847   
6HENRY SANTILLANA      
7Todd Treece   Orlando, FL 177970   
8STEWART HAGAN      
9JUAN RODRIGUEZ      
10DAVID CHIPCHASE      
11Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
12Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
13CHRIS SANSING      
14DANIEL PARRISH      
15Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   
16Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
17BOBBY MASULA      
18ASHLEY LOPEZ      
19TERRY SCHARMM      
20MICHAEL BLUE      
21BRYAN BROWN      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN BOTT      
2robert dyer   Jacksonville, FL 204349   
3Scott Weber   Ocala, FL 164921   
4DAVE AMENO      
5JACK KEISER      
6Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
7Mark French   Louisville, KY 128970   
8RICK OSWALD      
9GARY HEADLEY      
10RICHARD GIUFFREDA      
11TIM LYNCH      
12ZACHARY LEAVITT      
13JAMES CAPEN      
14Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHELLY ALLEN      
2Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
3Amylynn Peterson   Knoxville, TN 212603   
4Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
5Kristi Lewis   Durango, CO 21089   
6Karina Kroll   Weston, FL 157601   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
2Renee Blaney   Ocala, FL 195771   
3KEELY CINKOTA      
4Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
5JANET MCCALLEY      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LAURA VEDRAL      
2Maureen Kunz   Oakland, CA 206973   
3MARNIE BYRD      
4NICOLE MCNALLY      
5MARIA LONG      
6JENNIFER HOYLES      
7SUSIE ISAAC      
8MICHELLE BROWN      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee