Race Results for
Florida State Championship #7
Brandon, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 12/05/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
3Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
4Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
5Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Bounds   Newberry, FL 211734   
2Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
3Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
4Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
5SCOTT CUGNO      
6Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
7Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
8Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
9David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
10Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
11Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
12John Sanborn   Dallas, TX 173950   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
4John Kavan   Tampa, FL 53779   
5Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
6Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
7Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
8Jeff Esposito   Anywhere,  206156   
9Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
10Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
11Randall Smith   Ocala, FL 138977   
12Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
13Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605   
2Alex Ohman   Knoxville, TN 210887   
3ALEX HINTON      
4Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JIMBO MCGUIRE      
2Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3SHANE DANFORD      
4Joey Kundtz   Bonita Springs, FL 197609   
5Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
6GREG DOUGHERTY      

Men - SP - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MIKE HALL      
2Robert Grier   Sarasota, FL 138807   
3ANTHONY HECHLER      
4JOSH HENNESSEY      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
2Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   
3Robert Bridgham   Boca Raton, FL 198363   
4BRADLEY JEFFERSON      
5Adam Goldfarb   Plantation, FL 197810   
6Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
7Brian Pace   Plantation, FL 203769   
8RYAN BEDENBAUGH      
9ANDY WEHMEYER      
10Chris Bishop   Lakeland, FL 144608   
11TIM JONES      
12Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
13Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
14Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
15THOMAS MURRAY      
16Billy Horne   Starke, FL 204798   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jon Lowe   Bradenton, FL 218634   
2John Bott   Ocala, FL 204410   
3Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
4Chris Keefe   Miami, FL 188332   
5Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
6Robert Dyer   Jacksonville, FL 204349   
7Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
8DON PENNINGTON      
9Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665   
10Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
11Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
12Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
13Eric Latimer   North Port, FL 75208   
14Andy Ramirez   Superior, CO 176007   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEVE BENT      
2Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
3Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
4PAUL EATON      
5Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
6TED POTYKA      
7ART REISFELD      
8David Beckemeier   Orlando, FL 201554   
9ROBERT SEIFTS      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN COX      
2Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004   
3CHAD FEE      
4AUSTIN FEE      
5DILLON PARROTT      
6CORBIN WILLIAMS      
7MIKE VITTORI      
8DAVID VITTORI      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1EVAN PENNINGTON      
2MICHAEL BROWN      
3AUSTIN BERGER      
4DAVID FORSBERG      
5JOHN GALEOTO      
6Jacob Martin   Gainesville, FL 202582   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
3MITCHELL CAMPBELL      
4Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
5JAMES ROZAR      
6KYLE MCELHANEY      
7Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579   

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEPHEN GALEOTO      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1COREY FORAN      
2GREG DEROSA      
3CAMERON RIPPLE      
4ANDY RELUE      
5Ryan Walsh      
6MIKE FOXWELL      
7JEFF SHENEFIELD      
8DUSTIN SHAW      
9TIM EWIN      
10Dennis Stafford   Tampa, FL 213274   
11Brent Cutshall   Tampa, FL 208872   
12JESSE COHEN      
13RAJEEB DAS      
14OSIAS LOZANO      

Men - BG - Group1 - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LLOYD WELLS      
2William Lieblick   Tallahassee, FL 202601   
3ADAM BAKER      
4DAVID MEEKER      
5Jeffrey Voiles   Safety Harbor, FL 216653   
6PAUL LORENZEN      
7Jason Bellot   Bonifay, FL 122395   
8KARLOS BERNART      
9STEVE HEYNKIW      
10KIM PICKERING      
11CASEY PARROTT      

Men - BG - Group2 - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JUSTIN SCOTT      
2DAVID CORDERO      
3ZACH DUNCAN      
4ROBERT WOMMACK      
5PETE LUSA      
6DANIEL PINGSTON      
8DARRYL SIMMONS      
9BILL BENNER      
10AVERY SPRINGER      
11PAUL HODGES      
12JAMES MCINTURFF      
13JONATHAN MACNUTT      
14MAXIMO ESTEVEZ      
15MIGUEL DIAZ      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1PATRICK CRINCOLI      
2JONATHAN CATO      
3Julio Miranda   Hialeah, FL 202609   
4JOHN LEONARD      
5HENRY SANTILLANA      
6RONALD CARKHUFF      
7SCOTT ZEDEKER      
8ERIK KIRKLAND      
9Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
10Chad Bobbitt   Austin, TX 217687   
11PETER IFKA      
12David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Julio Umpierre   Citra, FL 215545   
2NORBERTO MEDINA      
3Ron Bennett   Holiday, FL 217345   
4MATTHEW ROBERTS      
5Anthony Bielobockie   Jacksonville, FL 218639   
6Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
7RICKY KNIGHT      
8TERRY SCHRAMM      
9DAVE FAIRCHILD      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN SHEILDS      
2Scott Weber   Ocala, FL 164921   
3JIM ROBISON      
4MARK ALLEN      
6JAMES CAPEN      
7JIM FEEHAN      
8Zachary Leavitt   Longwood, FL 214921   
9RALPH LOTT      
10JEFF CLARK JR      
11JIM BONHAM      

Men - BG - Junior - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KAIN RODRIGUEZ      

Women - EX - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
2Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   

Women - SP - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Annik Lavalle   Margate, FL 209687   
2Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
3KIRSTEN FEE      
4TRACEY WALLACE      

Women - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Julianne North   Stow , MA 165859   
2Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
3RENAE BLEVINS      
4Julie Barker   Lake Park, FL 185887   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DYAN ZEDEKER      
2Candis Murrain   Wilton Manors, FL 207218   
3MARNIE BYRD      
4MARIA LONG      
5Kimmi Patterson   Orlando, FL 193166   
6LAUREN LANGBERT      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee