Race Results for
Florida State Championship #6
Miami, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 11/21/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
2Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
3Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
4Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
5Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
6Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
DNFEarl Bradley   Indialantic, FL 133173   
DNFANDREW FAULK      
DNFRodney Reber   Gainesville, FL 129659   
DNFEric Keim   Delray Beach, FL 139798   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
2Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
3Robert Bounds   Newberry, FL 211734   
4Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
5Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
6Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
7Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
8John Hackworth   Bradenton, FL 14542   
9Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
10John Sanborn   Dallas, TX 173950   
11Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
12Jay Ulloa   New Symrna Beach, FL 76868   
13David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
14Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
15Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
DNFJames Gilmore   Pompano Beach, FL 118159   
DNFJim Cooper   Cape Coral, FL 153430   
DNFConnie Miller   Sarasota, FL 105557   
DNFMarcio Cemin   Miami, FL 195126   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
4Michael Blaney   Ocala, FL 211733   
5Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
6Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
7Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
8Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
9Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
10ALLAN HAIMES      
11Randall Smith   Ocala, FL 138977   
12Alex Hernandez    210249   
13Jeff Esposito   Anywhere,  206156   
14MARSHALL REEVES      
15Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MICHAEL MIDLARSKY      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JIMBO MCGUIRE      
2Curt Skinner   Hustler, WI 202580   
3JOSE LOPEZ      
4Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
5LUIS SAAVERRA      
6LUIS CABRERA      
7Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445   
8Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
9DAVID BOZAK      
10SHANE DANFORD      
11Joey Kundtz   Bonita Springs, FL 197609   
DNFMICHAEL MILES      
DNFDustin Schemel   Alexis, NC 185869   
DNFDavid Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   

Men - SP - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LARRY BUETE      
2JOSH HENNESSEY      
3DAVID BUNDY      
4ANTHONY HECHLER      
5Robert Grier   Sarasota, FL 138807   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Bridgham   Boca Raton, FL 198363   
2Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
3Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   
4Brian Pace   Plantation, FL 203769   
5ANDY WEHMEYER      
6JOHN BRAGANSA      
7Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
8Michael Ghiorso   Pensacola, FL 206992   
9OSCAR CAMACHO      
10Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
11Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
12CARLOS RUIZ      
13Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
14Adam Goldfarb   Plantation, FL 197810   
15Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
16RICHARD DIAZ      
17Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
18LESTER SANCHEZ      
19KEITH MACEACHERN      
20JOHN DAWSON      
DNFMACE MCMILLAN      
DNFANTON VAN EYSSEN      
DNFLouis DeLuca   Delray Beach, FL 198392   
DNFCharles LaRue   Cooper City, FL 156161   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joe DiEmmanuele   Fort Lauderdale, FL 210251   
2Jon Lowe   Bradenton, FL 218634   
3Chris Keefe   Miami, FL 188332   
4Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
5AL SANTEIRO      
6Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
7John Bott   Ocala, FL 204410   
8Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
9Robert Dyer   Jacksonville, FL 204349   
10ALEX ARGUELLO      
11ROB BAGANS      
12Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
13Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
14DON PENNINGTON      
15TOM PIKE      
16Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665   
17Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
18Frank Rowe   North Lauderdale, FL 205550   
19Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
20KEITH SEAGO      
21THOMAS OSTERLOH      
22EDUARDO MALIZIA      
23Albert Muniz   Coconut Creek, FL 194820   
DNFROBERT JOA      
DNFRAFAEL SANCHEZ      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
2STEVE BENT      
3Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
4Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
5Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431   
6Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
7ART REISFELD      
8David Beckemeier   Orlando, FL 201554   
DNFTOM HARMAN      
DNFHARVEY CLANELDER      
DNFPAUL EATON      
DNFJ Carson Longo   Naples, FL 211732   
DNFCARLOS BATISTA      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN COX      
2Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004   
3CHAD FEE      
4AUSTIN FEE      
5NICOLAS AVENDANO      
6CONNER WILLIAMS      
7DILLON PARROTT      
8CHADD BLANKENBILLER      
9Ace Savarese   Royal Palm Beach, FL 190536   
DNFESTEBAN VELEZ      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1EVAN PENNINGTON      
2DANIEL JIMENEZ      
3DAVID FORSBERG      
4AUSTIN BERGER      
DNFJacob Martin   Gainesville, FL 202582   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
2Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
3DAVID JULIEN      
4MITCHELL CAMPBELL      
5WILLIAM AVENDANO      
6Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
7FEDERICO RIOS      
8JEAN-SEBASTIEN DEILLON      
9KYLE MCELHANEY      
10Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579   
11JOSE LOPEZ      
DNFANDRE AUBERT      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1COREY FORAN      
2ANDY RELUE      
3CAMERON RIPPLE      
4ROGERIO FLIHO      
5RYAN WALSH      
6Brent Cutshall   Tampa, FL 208872   
7DAVID VILLALODOS      
8DAVID ANGEL      
9RAJEEB DAS      
10MAYKEL CABRERA      
11Joshua Van Cleef   Orlando, FL 207774   
12ANGEL FRANCO      
13BRIAN SCULTHORPE      
14MATT JORDAN      
15David Bentolila   Cooper City, FL 193220   
16SAID RAHIMZADEN      
17OSIAS LOZANO      
DNFGREG DEROSA      
DNFFELIPE MARAVALHA      

Men - BG - Group1 - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ADAM BAKER      
2LLOYD WELLS      
3DAVID MEEKER      
4Jeffrey Voiles   Safety Harbor, FL 216653   
5Jason Bellot   Bonifay, FL 122395   
6STEVE SLOAN      
7KEITH LANG      
8KARLOS BERNART      
9JOSE FERNANDEZ      
10BRETT KENDON      
11William Lieblick   Tallahassee, FL 202601   
12CASEY PARROTT      
DNFRYAN SCHUTZ      

Men - BG - Group2 - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOSE MARTINEZ      
2GHEORGHE CIOROBEA      
3THOMAS MATA      
5STACY FRANK      
6JESUS MORALES      
7RAUL RODRIGUEZ      
8HENRY HERASME      
9FEDERICO CALVO      
10RODRIGO LONDONO      
11CHRISTIAN URZUA      
12CELSO RODRIGUEZ      
13JOEY MANDRACCHIA      
14ERIC HENGOE      
15RICHARD COSTA      
DNFBERRY DILLARD      
DNFMARK GOLD      
DNFTHOMAS CONKLIN      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEVE KUPCHUN      
2Julio Miranda   Hialeah, FL 202609   
3JONATHAN CATO      
4OSWALD VELAZQUEZ      
5HENRY SANTILLANA      
6Matthew Love   Minneola, FL 193548   
7STEVEN VALLADARES      
8JORGE QUINTERO      
9BRIAN MITCHELL      
10SEAN CREWS      
11BRAD GERARD      
12JOSE FERNANDEZ TABARES-OSSA      
13DAVID LOVE      
14SCOTT ZEDEKER      
15JAY ROBERTSON      
16Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
17BRANDON MIGLINO      
18MARK VEGA      
19DANIEL EGUIGUREN      
20PETER IFKA      
21BRYAN COWELL      
22David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449   
23PATRICK CRINCOLI      
DNFPATRICK ROBINSON      
DNFEric Posner   Key West, FL 217014   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEVE PAOLETTA      
2Julio Umpierre   Citra, FL 215545   
3TONY MARTINEZ      
4TERRY BENT      
5WILLIAM WHITE      
6ADAM BARKELO      
7NORBERTO MEDINA      
8MATTHEW ROBERTS      
9Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
10Ron Bennett   Holiday, FL 217345   
11Anthony Bielobockie   Jacksonville, FL 218639   
12RICKY KNIGHT      
13SEAN BRASEL      
14PAUL SCHELLER      
15GARY GOFF      
16LEO ROKAH      
17STEVE TAYON      
18DIDIER VANSTEENBERGHE      
19DAVE FAIRCHILD      
DNFALFREDO LASSISE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN SHEILDS      
2RICHARD MOSS      
3JON KAWACHIKA      
4Scott Weber   Ocala, FL 164921   
5Craig Berger   Davie, FL 56059   
6Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
7SHAWN WINSOR      
8MICHAEL LENNON      
9JAVIER RICO      
10JIM FEEHAN      
11RALPH LOTT      
12GREG PAGE      
13YESID ARIAS      
14HENRY DEL CAMPO      
15PHILIP IRWIN      

Women - EX - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
2Karina Kroll   Weston, FL 157601   
3Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   

Women - SP - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Annik Lavalle   Margate, FL 209687   
2Samantha Hartung   Greenville, SC 179778   
3Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
4ALEX CONTRERAS      
5INEKE JONES      
6KIRSTEN FEE      

Women - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Julianne North   Stow , MA 165859   
2Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
3Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
4CONSTANCE KURASH      
5RENAE BLEVINS      
6ELIZABETH LAWRENCE      
7GINA HOPEN      
8Renee Blaney   Ocala, FL 195771   

Women - BG - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DYAN ZEDEKER      
2LYNNE BARKELOO      
3KRISTIN BUTCHER      
4MICHELE RIVERA      
5TARA PIZZA      
6Candis Murrain   Wilton Manors, FL 207218   
7Jennifer Hoyles   Ocala, FL 214924   
8MARNIE BYRD      
9MARIA LONG      
10ERIKA NOWLING      
DNFKimmi Patterson   Orlando, FL 193166   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerSpyShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee