Race Results for
Florida State Championship #3
Tallahassee, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/10/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2JUSTIN MAGIERA      
3Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
4Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
5Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
6Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
7JOEY DESILVA      
8Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
9John Hustoles    214922   
10SHANE DANFORD      
11Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
12Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Bounds   Newberry, FL 211734   
2JIMMY HENDRY      
3Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
4Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
5Tom Foselli   Palm City, FL 216430   
6SCOTT CUGNO      
7Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
8Jay Ulloa   New Symrna Beach, FL 76868   
9John Hackworth   Bradenton, FL 14542   
10DAVE DESROSIERS      
11Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
12Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
13John Sanborn   Dallas, TX 173950   
14DOUGLAS PITTS      
15Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
16CHRIS BISHOP      
17Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
18David Alexandrou   Lutz, FL 122403   
19Jim Cooper   Cape Coral, FL 153430   
20James Smart   Tallahassee, FL 32974   
21Dave Tingley   Panama City, FL 158940   
22Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MIKE BLANEY      
2Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
3Calvin Partlow   Fort Walton Beach, FL 27352   
4Jeff Esposito   Anywhere,  206156   
5Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
6PERRY SILVER      
7Randall Smith   Ocala, FL 138977   
8BIRON KEEFER      
9Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
10George Feliciano   Coral Gables, FL 185885   
11Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
12Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
13Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
14MARSHALL REEVES      

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
2Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605   
3ALEX HINTON      
4David Bentolila   Cooper City, FL 193220   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445   
2Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3JIMBO MCGUIRE      
4Joey Kundtz   Bonita Springs, FL 197609   
5Daniel Holt   Alpharetta , GA 63559   
6Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
7DON DAVIS      
8ERIC POST      
9WILL STAPLES      
10CARL CHESHIRE      
11Chet Smith   Tallahassee, FL 163158   
12David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   
13LUIS SAAVERRA      
14MICHAEL MILES      
15TOBIN MCKNIGHT      
16GREG DOUGHERTY      
17Curt Skinner   Hustler, WI 202580   
18Christopher Womack   Tallahassee, FL 186142   

Men - SP - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOSH HENNESSEY      
2MIKE HALL      
3Robert Grier   Sarasota, FL 138807   
4MICHAEL MOODY      
5John Stone   Apex, NC 109458   
6CHRIS SLATON      
7ANTHONY HECHLER      
8David Williams   North Fort Myers, FL 202598   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
2ROBERT BRIDGHAM      
3BRADLEY JEFFERSON      
4KEITH ROBERSON      
5Brian Pace   Plantation, FL 203769   
6ERIC SMITH      
7Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
8OSCAR CAMACHO      
9MICHAEL GHIORSO      
10Adam Goldfarb   Plantation, FL 197810   
11JAMES STRICKLAND      
12Billy Horne   Starke, FL 204798   
13ANTHONY JANIK      
14Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
15KEVIN HOFMAN      
16ANDY WEHMEYER      
17Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
18LESTER SANCHEZ      
19Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
20STEWART BRADLEY      
21Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
22Jeff Terris Jr   St Petersburg, FL 148283   
23BRADFORD NEMCIK      
24OXO SLAYER      
25SEAN MANAGO      
26CHRISTOPHER VIETRI      
27David May   Tallahassee, FL 164912   
28CHRIS NEUBERT      
29DANIEL PARRISH      
30JOHN WEBB      
31JOSHUA FREIEDLANDER      
32TODD MAY      
33JOHN DAWSON      
34MACE MCMILLAN      
35MATT MOORE      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JON LOWE      
2LARRY SNYDER      
3Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
4Robert Dyer   Jacksonville, FL 204349   
5John Bott   Ocala, FL 204410   
6Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
7Chris Keefe   Miami, FL 188332   
8DANA BLAND      
9Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
10ALDEMARO RIBEIRO      
11Richard Kihnley   Carbondale, CO 194872   
12Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
13Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665   
14THOMAS OSTERLOH      
15Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035   
16Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
17Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEVE BENT      
2Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
3PAUL EATON      
4Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
5Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
6KEVIN O'BRIEN      
7Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
8David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
9Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
10David Beckemeier   Orlando, FL 201554   
11ED SWANKON      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN COX      
2CHADD BLANKENBILLER      
3CHAD FEE      
4AUSTIN FEE      
5CONNER WILLIAMS      
6DILLON PARROTT      
7Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004   

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1EVAN PENNINGTON      
2DAVID FORSBERG      
3Jacob Martin   Gainesville, FL 202582   
4AUSTIN BERGER      
5ALEX BEHM      
6JOHN GALEOTO      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
3MITCHELL CAMPBELL      
4ZACK RODENBOUGH      
5KYLE MCELHANEY      
6Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
7Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579   

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEPHEN GALEOTO      
2CAM MUSIL      
3JAMES ROZAR      
4KELSEY KILINSKI      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1COREY FORAN      
2STEVE DEROCHE      
3ANDY RELUE      
4JOHN BOWERS      
5CAMERON RIPPLE      
6Ryan Walsh      
7GREG DEROSA      
8JEFF SHENEFIELD      
9Dennis Stafford   Tampa, FL 213274   
10Joshua Van Cleef   Orlando, FL 207774   
11DUSTIN SHAW      
12TED BIDDY      
13TIM EWIN      
14REID DRAPP      
15RAJEEB DAS      
16Brent Cutshall   Tampa, FL 208872   
17JORDAN COOPER      
18OSCAR RAMIREZ      
19Donaldo Cuadra   Miami, FL 204035   
20JASON BEEK      
21JEREMY THEIS      
22DAVID HORST      
23OSIAS LOZANO      
24James Gibbs   Sanford, FL 168430   
25ROBERT RAYNSFORD      
26STEVEN MANNINEN      

Men - BG - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN LAKZY      
1William Lieblick   Tallahassee, FL 202601   
2ADAM BAKER      
2BRANDON KRICK      
3DAVID MEEKER      
3GREG DENARDIS      
4CHARLES COULTAS      
4GREGORY LEWANDOWSKI      
5JOHN MARINO      
5JAMES PATTESON      
6JOSE FERNANDEZ      
6KEVIN FELDMAN      
7LLOYD WELLS      
7KYLE PERRIN      
8ADAM HUMPHREYS      
8CHARLES BRUNER      
9Jeffrey Voiles   Safety Harbor, FL 216653   
10PATRICK SIMPSON      
11Jason Bellot   Bonifay, FL 122395   
12KEITH LANG      
13WETHERALD RICK      
14JOHN CHIASSON      
15KARLOS BERNART      
16CASEY PARROTT      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1PATRICK CRINCOLI      
2JONATHAN CATO      
3Julio Miranda   Hialeah, FL 202609   
4Matthew Love   Minneola, FL 193548   
5HENRY SANTILLANA      
6SCOTT ZEDEKER      
7SEAN CREWS      
8Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
9JOHN LEONARD      
10BRAD GERARD      
11DAVID LOVE      
12DAVID CHORAZAK      
13Chad Bobbitt   Austin, TX 217687   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Julio Umpierre   Citra, FL 215545   
2Ron Bennett   Holiday, FL 217345   
3Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
4MATTHEW ROBERTS      
5Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
6DAVE FAIRCHILD      
7BRETT THOMPSON      
8RICKY KNIGHT      
9ANTHONY BIELOBOCKIE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Destry LeBrun   Pensacola, FL 211692   
2JOHN SHEILDS      
3FRANK MYERS      
4MIKE COOPER      
5FRANK FLYNN      
6SHAWN WINSOR      
7TIM DAVISON      
8Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
9TERRY CLARK      
10DENNIS SCOTT      
11Joseph King   Tallahassee, FL 129988   
12RALPH LOTT      
13PHILIP IRWIN      
14MIKE ELLIOTT      

Men - BG - Junior - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KAIN RODRIGUEZ      

Women - EX - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
2Leah Tingley   Columbus, OH 35866   
3Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
4Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
5Shelly Allen   Land O Lakes 90693   

Women - SP - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BRANDI CAMPBELL      
2COLLEEN CARNATHAN      
3Annik Lavalle   Margate, FL 209687   
4Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
5ALEX CONTRERAS      
6Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
7KIRSTEN FEE      

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Renee Blaney   Ocala, FL 195771   
2Julianne North   Stow , MA 165859   
3Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
4Renae Blevins   Chuluotu, FL 189243   
5KEELY CINKOTA      
6ELIZABETH LAWRENCE      
7Julie Barker   Lake Park, FL 185887   

Women - BG - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DYAN ZEDEKER      
2Candis Murrain   Wilton Manors, FL 207218   
3MARNIE BYRD      
4HILLARY SEMINICK      
5Kimmi Patterson   Orlando, FL 193166   
6MARIA LONG      
7LAURIE BROWN      
8MEGAN BURKHART      
9COLLEEN FAHEY      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee