Race Results for
South Florida Champ. Fall Series #1
Sunrise, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/19/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
2JUAN MENDEZ      
3Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
4ANDREW FAULK      
5JULIO ROJAS      
6Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
DNFAlexander Zambrana   Weston, FL 39384   
DNFVictor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1VINNIE TAMBURELLO      
2Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
3Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
4Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
5Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
6David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
7Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
8Marcio Cemin   Miami, FL 195126   
DNFTim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
DNFThomas Rassiga   West Palm Beach, FL 78004   
DNFCHRISTIAN TOBAR      
DNFDanny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
DNFJAKE WADE      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
3PERRY SILVER      
4CURT MORLOCK      
5ALLAN HAIMES      
6GEORGE FELICIANO JR      
7Alex Hernandez    210249   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JIMBO MCGUIRE      
2Dustin Schemel   Alexis, NC 185869   
3Joey Kundtz   Bonita Springs, FL 197609   
4ALVARO SOTILLO      
5LUIS SAAVERRA      
6LUIS CABRERA      
7David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   
8TERRENCE PORRETTO      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ANTON VAN EYSSEN      
2ANDY WEHMEYER      
3JOHN BRAGANSA      
4OSCAR CAMACHO      
5RAYMOND THOMPSON      
6CARLOS RUIZ      
7FABIAN LARRE      
8Brian Pace   Plantation, FL 203769   
9CHRISTOPHER VIETRI      
10Lawrence Beute   Hollywood, FL 204014   
11LESTER SANCHEZ      
12John Stone   Apex, NC 109458   
13Charles LaRue   Cooper City, FL 156161   
14Michael Feldman   Jupiter, FL 106408   
15LARRY ROULETTE      
16JOHN BOCHINO      
17Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   
18Adam Goldfarb   Plantation, FL 197810   
19ANTHONY NASTI      
DNFJOHN GOMEZ      
DNFMICHEL BROUILLET      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Keefe   Miami, FL 188332   
2Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
3Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
4AL SANTEIRO      
5DARREL HANNER      
6Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665   
7JAMIE ENRIGHT      
8Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035   
9Jeffrey Northrup   Pembroke Pines, FL 154677   
10TOM PIKE      
DNFBrian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
DNFJoe DiEmmanuele   Fort Lauderdale, FL 210251   
DNFEric Latimer   North Port, FL 75208   
DNFJON LOWE      
DNFEDUARDO MALIZIA      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431   
2Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
3Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   
DNFRennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
DNFED SWANKON      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DANIEL JIMENEZ      
2NICLOLAS ANENDANO      
3CONNER WILLIAMS      
4TYLER MILLER      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN BERGER      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1FEDERICO RIOS      
2CEDAR SHELLY      
3WILLIAM AVENDANO      
4ANTHONY LOCASCIO      
5DAN MARWOOD      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ANDRE AUBERT      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1PETRUS UYS      
2David Bentolila   Cooper City, FL 193220   
3DAVID ANGEL      
4MATT JORDAN      
5MICHAEL MIDLARSKY      
6BRIAN SCULTHORPE      
7RAJEEB DAS      
8FELIPE MARAVALHA      
9ERIK GRANDA      
10David Lopez   Miami, FL 215936   
11NICK YANARELLA      
DNFROGERIO FILHO      

Men - BG - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JESSE THORESON      
2CHRISTIAN URZUA      
3JESUS MORALES      
4EDWIN RODLEDO      
5LUIS AMARAL      
6WADDIE RUIZ      
7MIKE KEYTE      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DAVID WILLIAMS      
2JOSH HENNESSEY      
3ROBERT GRIER      
4JON KOHLER      
5STEVE SLOAN      
DNFBRANDON JONES      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JULIO MIRANDA      
1TERRY BENT      
2AJ MAGGIO      
2Ron Bennett   Holiday, FL 217345   
3SCOTT DEMPSEY      
3PAUL SCHELLER      
4JAY MAU      
5STEVE KUPCHUN      
6CHRISTOPHER DANNER      
7MARIO MEJIAS      
8SCOTT ZEDEKER      
9BRIAN MITCHELL      
10Brian Main   Royal Palm Beach, FL 216704   
DNFLOUIS HERNANDEZ      
DNFDAVID SCHORAZAK      
DNFDAVID CEPEDA      
DNFJOSE FERNANDEZ TABARES-OSSA      
DNFSTACY FRANK      
DNFTERRY BARNES      
DNFROB PAVSNER      
DNFADAM BARKELO      
DNFDAVE FAIRCHILD      
DNFSTEVE PAOLETTA      
DNFDIDIER VANSTEENBERGHE      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JON KAWACHIKA      
2RICHARD MOSS      
3Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
4RUSSELL RYAN      
5Craig Berger   Davie, FL 56059   
6ANDRES TORRES      
DNFJAVIER RICO      
DNFKEVIN BRADLEY      
DNFKevin Sreenan   Jacksonville, FL 33710   

Men - BG - Junior - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BRANDON MILLER      

Women - EX - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karina Kroll   Weston, FL 157601   
DNFCarolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   

Women - SP - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samantha Hartung   Greenville, SC 179778   
2ALEX CONTRERAS      
3Julie Barker   Lake Park, FL 185887   

Women - BG - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1NICOLE FERRARA-MCNALLY      
2MARY ALONSO      
3DYAN ZEDEKER      
4MICHELE RIVERA      
5Candis Murrain   Wilton Manors, FL 207218   
6ERIKA NOWLING      
7TARA PIZZA      
8MARNIE BYRD      
9LYNNE BARKELOO      
DNFKERRY STEVENS      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KATHLEEN STANLEY      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee