Race Results for
Triple Crown Spring Challenge #2
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/16/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
3DIMPSEY WATERS      
4Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
5SHANE DANDFORD      

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Chris Costa   Sanford, FL 153393   
3Jeff Esposito   Anywhere,  206156   
4Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
5Randall Smith   Ocala, FL 138977   
6Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1NICK GIBSON      
2RYAN WOODALL      
3John Hustoles    214922   
4Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
5Tom Jones   Indianapolis, IN 165893   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
2Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
3Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
4Chris Adamec   Atlantic Beach, FL 176908   
5Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
6DARYL JONES      
7RANDY HAGINS      
8RANDY MYHRE      
9Billy Horne   Starke, FL 204798   
10EDDIE KING      
11CLARK WHITTINGTON      
12ROB INGRAM      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
2Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
3Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
4THOMAS OSTERLOH      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
2Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
3RICH BULGRIN      
4David Beckemeier   Orlando, FL 201554   
5Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
6Randolph White   Riverview, FL 103379   
7BILL STRUDEL      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN COX      
2KAIN RODRIGUEZ      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2Jacob Martin   Gainesville, FL 202582   
3AUSTIN BERGER      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605   
2Alex Hinton   Jacksonville, FL 202604   
3Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
4Ian Murphy   Winter Spring, FL 194435   
5Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MANAR TARABISHI      
2Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380   
3CAMERON BREELE      
4BRENT CUTSHALL      
5DENNIS STAFFORD      
6BRIAN PRICE      
7DANIEL PINGSTON      
8BRIAN TOPPING      
9MICHAEL LEE      
10MIKE HABLE      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOSHUA HENNESSEY      
2MIKE HALL      
3ROD MANIERRO      
4JOHN TOMPKINS      
5JASON BELLOT      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JASON WALLACE      
2MICHAEL GHIORSO      
3JULIO UMPIERRE      
4Matthew Love   Minneola, FL 193548   
5Todd Treece   Orlando, FL 177970   
6WILLIAM EYESTONE      
7MICHAEL SCARBROUGH      
8DOUGLAS TIMMONS      
9DANIEL PARRISH      
10Kevin Greene   Jacksonville Beach, FL 202599   
11CLAYTON CASPER      
12BRYAN HALL      
13MICHAEL PRENTISE      
14CHRIS GIORSHEV      
15NORM WHITE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1robert dyer   Jacksonville, FL 204349   
2JOHN BOTT      
3Destry LeBrun   Pensacola, FL 211692   
4MATT CARTER      
5JOHN SHIELDS      
6Kevin Crews   Winter Haven, FL 107240   
7Scott Weber   Ocala, FL 164921   
8DEAN HAMBEL      
9SANTIAGO HERNANDEZ      
10DAVID DAVENPORT      
11ZACHARY LEAVITT      
12MARK NELSON      
13ROBERT PETERS      
14JEFFRY PETERS      
15SAM VEAL      
16JOHN HINTON      
17JOHN CASKEY      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
2Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
3June Dede   St Augustine, FL 164874   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Renee Blaney   Ocala, FL 195771   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sandra Tomlinson   Jacksonville, FL 198393   
2AMBER KENNEY      
3JENNIFER HOYLES      
4TINA BRADFORD      
5MARIA LONG      
6MARNIE BYRD      
7CINDY PETERS      
8JENNIFER STOKKE      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee