Race Results for
SE Regional Championship Series #5
Anniston, AL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/13/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2Eric Danford   Ocala, FL 194810   
3WILL FORBES      
4Chad Fee   Wesley Chapel, FL 194823   
5Steven Halgat   Monroe, GA 195113   
6JOSHUA CANLGLIA   Aiken, SC 190267   
7Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
8AUSTIN BERGER      
9JACOB MARTIN      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
2MARTIN COX   San Jose, CA 185985   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Davis   Midvale, UT 196139   
2Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
3Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
4DAVID BENTOLILA      
5Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
6Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
7MAX TRENT   Chicago, IL 184413   
8DANIEL HAZELWOOD      
9Jaymes Halgat   Monroe, GA 195114   
10Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
2Shane Danford   Ocala, FL 175210   
3Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   
4Aaron Sniker   York, SC 197086   
5Tyler Crabtree   Columbia, SC 188955   
6JOHN KARRASCH      
7Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Turner   Canton, GA 103410   
2CESAR GRAJALES      
3Christopher Wiley   Atlanta, GA 105145   
4Benjy Coil   Decatur, GA 85178   
5Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
6Robert Taylor   Knoxville, TN 35122   
7Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
DNFJacob Fetty   Athens, GA 102111   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mauricio Fontenelle   Canton, GA 195105   
2William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
3Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
4Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
5Wesley Garland   Alpharetta, GA 151975   
6Joseph Carter   Jesup, GA 171189   
7Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
8GENE MEDANIEL   Louisville, KY 183472   
9Brian Lord   Covington, GA 182406   
DNFColin Izzard   Brevard, NC 17483   
DNFChristopher Straynar   Parrish, AL 164955   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
2Peter Joski   Decatur, GA 192560   
3Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
4Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
5Chris Costa   Sanford, FL 153393   
6ERIC KEFFMAN   Greenville, SC 146946   
7David McComb   Yoder, IN 172316   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
3Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
4Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
5Greg Turner   Marietta, GA 79057   
6Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
7Eric Ritenour   Decatur, GA 173557   
8Mark Poore   Cookeville, TN 94493   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
2SETH ELLIS      
3SCOTT BURTON      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
2SCOTT PAVAO      
3Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
4Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
5Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
6Joseph (Todd) Clifton   Lawrenceburg, TN 184255   
7Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
8DAVID REED      
9Bobby Lincoln   Park City, UT 81215   
10MIKE POE      
11JEFF NOWLIN      
12Jeffrey Stuhlman   Camp Lejeune, NC 190687   
13Jay (Geza) Balint   Johnson City, TN 190296   
14Derrick Seys   Geneseo, IL 174523   
15JIM PAYNE      
16MARCUS TILLMAN      
17Andrew Danford   Ocala, FL 173954   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Myers   East Point, GA 164658   
2Lynn Hicks   Talladega, AL 127338   
3EDWARD HAMILTON      
4Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
5ROBERT BANNER      
6John Krizan   Winston Salem, NC 197130   
7Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
8Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
9ALAIN FONTAINE      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
2BOBBY WHITE      
3Gregory Greer   Memphis, TN 166170   
4Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
5JIM OVERSTRAETEN      
6Martin Turanec   Columbia, SC 171345   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1German Bermudez   Colombia 194439   
2CALEB FLETCHER      
3CHARLES HELLER      
4GREG RODRIGUEZ      
5CHRIS WADE      
6Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
7WILLIAM FORD      
8ROD BANUA      
9JEREMY BELCHER      
10JACK MOSES      
11JAMES BUSHART      

Men - BG - Master - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Baes   New Bern, NC 84128   
2CHRIS LEDBETTER      
3JACKSON WILLHITE      
4Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690   
5John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
6Kevin Trent   Powell, TN 195825   

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
2LADON MCPHERSON      
3Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
4Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
5Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
6SHAWN WINSOR      
7Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
8Michael McGinnis   Trussville, AL 192494   
9MYK NELSEN      
10GREG ELROD      
11LONNY PENDERGRASS      
12CHRIS STORIE      
13MIKE OAKMAN      
14Jody Hershbine   Birmingham, AL 197386   
15STAN LEWIS      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ken Early   Lexington, SC 190266   
2THOMAS OSTERLOH      
3Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
4WOJTEK WYSOCKI      
5RUSSELL GOINS      
6HAMLET HARRIS JR   Dallas, GA 15170   
7DAVID BECKEMEIER      
8Jeffrey LeBlanc   Newport, NC 190001   
9WALLACE PHILLIPS      
10Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   

Women - EX - Master - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LISA ROPKE   Canton, GA 172792   
2Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074   
3Alexis Dabroski   Gainesville, FL 189458   
4Cassandra Perkins   Asheville, NC 161585   

Women - SP - Master - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
2Erin Disterheft   Eau Claire, MI 192951   
3Elizabeth Irving   Hendersonville, NC 180995   
4Kathleen Tokuda   Atlanta, GA 194539   
5KIM MOORE      
6Kirsten Fee   Austin, TX 185982   

Women - BG - Master - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
2Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
3Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee